Wolves of the Calla (The Dark Tower #5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.418
Gösterim
Adı:
Wolves of the Calla
Alt başlık:
The Dark Tower #5
Baskı tarihi:
Şubat 2006
Sayfa sayısı:
931
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781416516934)
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Pocket Books
Baskılar:
Calla
Calla’nın Kurtları
Wolves of the Calla
Roland Deschain and his ka-tet are bearing southeast through the forests of Mid-World on their quest for the Dark Tower. Their path takes them to the outskirts of Calla Bryn Sturgis. But beyond the tranquil farm town, the ground rises to the hulking darkness of Thunderclap, the source of a terrible affliction that is stealing the town's soul. The wolves of Thunderclap and their unspeakable depredation are coming. To resist them is to risk all, but these are odds the gunslingers are used to. Their guns, however, will not be enough....

Set in a world of extraordinary circumstances, filled with stunning visual imagery and unforgettable characters, the Dark Tower series is unlike anything you have ever read. Here is the fifth installment.
760 syf.
·8 günde·10/10 puan
King’in kitapları bende bağımlılık yaptı. Okumadan duramıyorum. Amacım da bütün kitaplarını bu sene okuyabilmek.
Bu kitapta ise; Kara Kule’ye yolculukları sırasında Roland ve arkadaşlarının yolu Calla isimli kasabadan geçer. Kendilerinin geleceğinin önceden haberi olan kasaba halkı Silahşorlardan bir ay sonra gelecek olan Kurtlara karşı yardım isterler ve olaylar silsilesi böyle başlar.
735 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10 puan
Hey gidi hey... Bu kitap Türkçe'ye çevrilene kadar abim ne eziyet çekmişti gözlerimin önünde. Hatta Altın Kitaplar'a telefon ettiğini bilirim.
Seneler sonra ben de ondan esinlenip okumuştum kitabı. Roland ve dostlarının Calla kasabasındaki havalı tavırları, kurtlarla olan enfes çarpışması hayallerin ötesindedir.
Büyücü ve Cam Küre kitabının zirveye, Üç'in Çekilişi'ni onun arkasına koyarsam bu kitap üçüncü sırada kendisine yer bulur.
759 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Ben sona bu kadar yaklaşmışken Altın Kitaplardan son kitabın yeni baskısının hala çıkmaması ne kadar sinir bozucu bir şey biliyor musunuz? Altıncı kitaba biraz mola verip geçeceğim sanırım. Baskı takıntınız olunca böyle oluyor..

Kitabı sevdim bayıldım siz de okuyun demeyeceğim, bu benim Kara Kule serisi beşinci incelemem ve yazdıklarımı takip edenler zaten seriye karşı nasıl bir aşk beslediğimi biliyorlar. Seri zaten beni şu ana kadar hiç üzmemişti. Şimdi ne mi oldu da üzüldüm? İki kitap sonra seri bitiyor... Ha en azından Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar var, gazımı alamayıp arka arkaya tüketeceğim Kara Kule çizgi romanları var. King bizi açıkta bırakmıyor, bu güzel bir şey.

Korku Ağı'nı okuyan tanır, kitaptaki karakterimizin adı Peder Callahan. Kara Kule serisini Korku Ağı'ndan sonra okursanız kitabın adına şöyle bi' bakıp biraz üstünde düşüneceksinizdir. Ben direkt söyleyeyim, cevap evet. O düşündüğünüz ilişki var çünkü Calla'nın Kurtları'nda da eski dost Peder Callahan'ı görüyoruz. Eski dost dediğime bakmayın daha Korku Ağı'nı maalesef okumadım. Karakter ortaklığını biliyordum ama çok sorun olmayacağını düşündüm. Kitapta, pederin geçmişini anlattığı bölüme denk gelince de tek gözüm kapalı okudum ama. Aslında keşke tüm kitaplarını sırayla okusaydım diyorum, bilen bilir King'in neredeyse tüm kitapları Kara Kule evreniyle bağlantılı. Nasıl mı? Onu da ilk kitabın ön sözünde King'in ağzından dinleyeblirsiniz.

King, bu tarz "easter egg" diye de adlandırılmış olan küçük sürprizleri çok kullanıyor. Elbette kitap boyunca gördüğümüz ve hikayede büyük rol oynayan bir kahraman easter egg değil. Ben genel olarak konuşuyorum. Özellikle kitabın sonunda belli gizemler ortaya çıkınca üstüne bir de güzel bir easter egg çırpmış (Türkçe-İngilizce karışık kelime oyunu yaptım sanırım) King. Tabi ki sürprizi kaçırmıyorum. Ayrıca yazarın notunu da okumadan geçmemenizi her zamanki gibi tavsiye ediyorum.

Calla'nın Kurtları çok lezzetli bir eser, hem sizde bıraktığı tat harika, hem de çeşit olarak çok lezzetli. Ha, Büyücü ve Cam Küre bir kademe daha üsttür benim için. Onu okurken bir günde 500 sayfaya yakın okuyup akıcılığına inanamamıştım. Kurtlar da konu bakımından çok merakta bırakıcı. Çok guzel gizemler dolu. Bu gizemlerin çözümünün bizleri Kule'ye götüreceğini bilmek de apayrı bir heves katıyor maceraya. Hadi artık çıksın da şu yeni baskı ben de içim rahat bir şekilde gideyim Kule'ye.
760 syf.
·1 günde
Bugünü kendime tatil edince iki güzel kitap ile ödüllendirdim ve günüm mükemmel geçti. Akıcı ve güzel bir kitap idi. Ronald ya kuleye gidecektir Ya da yoku üzerindeki kasabadakilere yardım edecektir. Bu zorlu kararda yaşadıklarını okurken bir yandan da kasabanın tarihi ile ilgili olan hikayeleri de okuyoruz. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar. (https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...ann-kurtlar.html?m=1)
760 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Kurtlar, Kuzular derken bizi bir salın yahu. Şu kuleye bir gidelim. Gene gidemedik gene triplerdeyim. Sıkıntı bana özel değil. Tekrardan geçmiş olsun ama Stephen King’e kamyon çarptığından dolayı yazmayı geciktirdiği bir eseridir bu, özeldir. Çarpıcıdır da aynı zamanda.
Calla adındaki yere musallat olan kurtlar vardır. Bizimkiler tabii ki bunlarla dövüşecek. Ölüm kalım maçımız var (kuleye gitmek) ve bizimkiler de ölmeyi tercih ettiler (kurtlarla savaşmak) ama olsun yardımlaşma üzerine gizli özneler barındıran bir eserdi kendisi aslında. Gene de acayip triplere girdim resmen aşamıyorum bunu. Bu gidişle kuleye de varamayacağız.
Ciddi olarak bakacak olursak, çiftçiler bizim çocukları görüyorlar. Roland ve arkadaşlarına gelerek onları koruyup kollamalarını isterler. Bizimkiler de bu yardım teklifini kabul ederler tabi. Kurtlarla savaşmaları konusu var ya, işte asıl efsane orası diyeceğim. Öyle bir savaş sahnesi oluşturulmuş ki, beğenmemek ayıp olur zaten.
Keyifli okumalar dilerim..
760 syf.
·15 günde·8/10 puan
Stephen King'in kamyonet çarpması sonucu ağır yaralandığı, bir çok sıkıntıya rağmen yazarın bitirmekte zorlandığı kitap. Calla'nın Kurtları.

Gilead'lı Röland önderliğindeki silahşorlar kara kuleyi ararken kendilerini Calla kasabasında bulur. Bu kasabada her 22 senede bir tekrarlanan felaket vardır. Felaketin adı Kurtlardır! Kasabalılar, yüzlerce yıl boyun eğmiş harekete geçme zamanının Silahşörler'de yanlarındayken en uygun zaman olduğunu anlamışlardır. Röland'ın bir seçim yapması gerekecek. Kurtlar geldiğinde kasabalılara yardım mı edecek, yoksa kendi yoluna mı gidecek.

İnsanı intikam hırsıyla doldurup ağzının suyunu akıtacak bir romanla karşı karşıyayız. Aksiyon ve maceranın %100 olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Röland Deschain ve silahşorlarından bahsediyoruz. Göz açıp kapayıncaya kadar insanı ölümle burun buruna getirenler.

Kitap uzun soluklu bir roman. Olaylar başlangıçta oldukça yavaş ilerledi. Özellikle Rahip Callahan'ın hayat hikayesini anlattığı kısımlar hafiften sıkılmama sebep oldu. Ama olsun Stephen King'in hikayeleri genelde hep böyle olur. Bizi karakterlere, mekanlara bağlar. En ufak detayların bile üstünden geçmemizi sağlar ki onlarla bütünleşebilelim.

Röland kasabaya gelmeden önce köylülerin birbirlerine olan inancı sıfırdı. Tehlikeli kurtlara karşı yapacak bir şeyleri olmadıklarını, olası aksi bir durumda her şeylerini kaybedecekleri için hep geri durdular. Fakat Röland'ın onları savaş hırsıyla doldurup gözlerine kan büründürmesi beni en etkileyen olay oldu.

Üzüldüğüm tek nokta: kitapta çeviri hataları vardı. Cümlenin anlamını bozacak türden değildi ama insanı rahatsız ediyor. Mesela geliyo, yapıyom, gidecem gibi saçma hatalar.
735 syf.
·21 günde·9/10 puan
Evet kahramanlarımız yeni bir maceraya daha atılıyor. Değişik bir zaman dilimindeki Calla kasabasına gidiyorlar ve orada yeni bir macera yaşıyorlar. Serinin en iyi kitabı mıydı? Değildi. Ama okuduğunuz en iyi kitaplardan biri olacağına şüphem yok.
735 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Serinin 5. Kitabını bitirdim.. Stephen King ile tanışmam bu seriyle beraber oldu, çok iyi bir anlatımı var adeta yaşıyorum kitabın içinde. Bu seride öyleydi, araya başka bir kitap sokmadan 5. Kitaba kadar bitirdim ama biraz yoruldum. Kalan 2 kitabı çok merak etmeme rağmen, başka kitaplar okumak istiyorum. Biraz ara veriyorum silahşör, 6. Kitapta görüşmek üzere.
760 syf.
·22 günde·Beğendi·8/10 puan·Ne Okusam'dan
KARA KULE YOLCULUĞU SON SÜRAT DEVAM EDİYOR

Her kitapla dallanıp budaklanan kara kule serisi yazarın bu beşinci kitabıyla birlikte biz okuyucuları bambaşka bir noktalara sürüklüyor. Bu kitapla birlikte bana göre kara kule serisi büyücü ve cam küreye kadar olan kitaplar birinci bölüm Callanın kurtlarından sonra olan kitaplarsa ikinci bölüm olarak ayrılmış dersek yerinde bir tespit olabilir. Çünkü yaşanan değişim ve hikaye gidişatının şekillenmesi daha bi yere basan cinsten ilerliyor. Belki de böyle olmasında ki sebep Stephen King'in 2000'li yıllarda kitabı fazla geçiktirmesi ve yaşadığı trafik kazası olabilir. Bu yaşanan uzun süreç kitaba daha fazla yedirilmiş hissiyatı oluşturdu bende. Ancak şunuda belirtmek istiyorum kitap bazı noktalarda gereğinden fazlasıyla uzatılmış. Gereksiz uzatılan flashback sahneleri bende sık sık oflama istediği yarattı diyebilirim. Ama bu durumu belli bi süre idare ettiğinizde kitap size çok büyük sürprizler sunuyor. Özellikle son 30 sayfa ağzım sürekli açık kalarak okuduğum sayfalar söz konusuydu. Sürpriz sonla biten Calla'nın kurtları Kara Kule yolunda bizleri çok farklı dünyalara hatta bizlerin dünyasına bile yolculuğa çıkaracağının sinyalini vermiş bulunmakta.
760 syf.
·13 günde·9/10 puan
Vay king vay. Bu nasil bir kafadir kardeş. Kara kulenin 5. Kitabi. Kitap 760 sayfa bu kitabin butun aksiyonu sadece son 50 sayfasinda. Ama ilk 700 sayfası varya. Öyle Akıci ve oyle şaşırtıcıki akliniz duracak. Heleki korku ağındaki callahanin anlattığı anilari baya heyacanlı. Ve kitabın sonunda baya farklı şeyler oluyor. Bu kitaptan hiç umutlu değildim ve cok yanildim. Stephen king herzaman şaşırtmaya devam ediyor............
760 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10 puan
Kara Kule serisinin beşinci kitabı olan Calla'nın Kurtları, ilginç bir açılışla başlıyor. Asıl hikâyeye girmeden evvel yazarımız bizi deyim yerindeyse heyecan dolu bir maceraya hazırlıyor kendi elleriyle. Ve daha ilk sayfalarda bildik bir sima çıkıyor karşımıza: Hortlak ya da daha sonra yayımlanan adıyla Korku Ağı (Salem's Lot) kitabından tanıdığımız meşhur Peder Callahan. Bu hoş sürprizle hem kitaba yabancılık çekmiyoruz, hem de kurguyu yakalamak daha kolay ve zevkli oluyor hâliyle.

Gizemli on dokuz sayısı yeniden karşımıza çıkıyor bu bölümde. Hemen hemen her yerde üstelik. İsimler, rakamlar, yer adları, kişi adları, tarihler hep on dokuzu işaret ediyor.

Jake, Roland'ın ve arkadaşlarının yanına gelmeden önce ve geldikten hemen sonra acaba kitapçıda neler olmuştu? Susannah, gecenin içinde bambaşka bir kimliğe bürünüp bir kez daha kişilik bölünmesi yaşayarak Mia adlı karaktere dönüşürken, kendinden beklenmeyecek iğrençlikleri yapıp, göldeki böceklere, kurbağalara aşerip canlı canlı yerken gerek Roland gerekse Jake tarafından izlendiğinin farkında olmadığı gibi sabah uyandığında hiçbir şey hatırlamaması da kişilik bölünmesinin hangi boyutlara ulaştığını gösteriyor. Ve içindeki bebek, gerçekten masum bir bebek mi yoksa kötülüğe adanmış bir iblis mi? Bu gebeliğin ve kaçınılmaz doğumun sonuçları ne olacak?

Her doğumda normalin aksine çoğunlukla ikiz doğan bebeklerin bulunduğu, garip aksanları ve ilginç kibarlıklarıyla, Andy isimli "haberci" robotuyla, Orta Dünya'nın kendi halindeki Calla Bryn Sturgis isimli kasabasında kahramanlarımızla maceradan maceraya koşarken, zaman bükülüveriyor satırlar arasında.

Yaşları üç ila on dört arasında değişen ikiz kardeşlerden birini alıp Gök Gürültüsü Ülkesi'ne götüren kurtlar, bu çocukları bir kaç hafta sonra geri gönderir. Tabii kötülük dolu ayinlerde ölenlerin haricinde hayatta kalanları. Geri dönen çocuklar ise tamamen bir ucubeye dönüşmüş olarak gelirler. Ve on altı yaşından sonra genç birer deve dönüşürler. Otuz yaşına gelince de birdenbire yaşlanıp çöküverirler. Tüm bunlar nasıl oluyor? Peki bu kurtlar, kurtadamlar veya kurtrobotlar nedir, kimdir ve hangi kötülüğe hizmet ediyorlar?

Zamanda yaptığımız yolculukla bir New York'ta, bir Calla'da buluyoruz kendimizi. Peder Callahan'ın başından geçen olayları dinlerken "Kayıp Evcil Hayvan İlanları" veren sarı paltolu Büyük Tabut Avcıları, aslında Maça Kızı romanında geçen Sarı Giysili Alçak Adamlar'dan başkası değil gibi diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz. 22/11/63'e de sık sık göndermelerin, Korku Ağı'na ise direkt dalışların yer aldığı Calla'nın Kurtları hikâyesiyle King Evreni'ndeki serüvenimiz son hızıyla devam ediyor.
760 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Beşinci kitapta kendi, öz çocuklarını kaybetme (geri zekalı olarak dönmeleri sayılmazsa) tehlikesiyle, her nesil karşı karşıya kalan uç-dünya'nın sonunda bulunan bir kasabayla karşılaşıyoruz.
Bazı kasabalılar artık bu tehdite bir dur demek için anlaşıyorlar ama ellerindeki imkanlar kısıtlı olduğundan pek umutları yok. Bunun üzerine bu kitapta Stephen King'in başka bir romanında da bulunan bir karakteri onlara umut veriyor. Grubumuz ise Yeşil Saraydan ayrıldıktan sonra ışının yolunda ilerliyorlar ama gruptan birisinin kendinden bile kaçamadığı bir tehlikeyle.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Wolves of the Calla
Alt başlık:
The Dark Tower #5
Baskı tarihi:
Şubat 2006
Sayfa sayısı:
931
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781416516934)
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Pocket Books
Baskılar:
Calla
Calla’nın Kurtları
Wolves of the Calla
Roland Deschain and his ka-tet are bearing southeast through the forests of Mid-World on their quest for the Dark Tower. Their path takes them to the outskirts of Calla Bryn Sturgis. But beyond the tranquil farm town, the ground rises to the hulking darkness of Thunderclap, the source of a terrible affliction that is stealing the town's soul. The wolves of Thunderclap and their unspeakable depredation are coming. To resist them is to risk all, but these are odds the gunslingers are used to. Their guns, however, will not be enough....

Set in a world of extraordinary circumstances, filled with stunning visual imagery and unforgettable characters, the Dark Tower series is unlike anything you have ever read. Here is the fifth installment.

Kitabı okuyanlar 559 okur

  • Ipek Montanari
  • Mithril / Nobody

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0