Yalanlar Bilimi Psikiyatri

7,0/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
900 gösterim
"Psikiyatrinin şimdiye kadar yazılmış en etkili ve radikal eleştirisi"

Yalanlar Bilimi Psikiyatri
Thomas Szasz

"Psikanaliz gibi psikoloji de yeni bir insan icadı ve yeni bir akademik disiplindir. İkisi de Aydınlanma'nın, modernitenin, bilim çağının zararlı yan ürünleridir... ve sahte-bilimdir."
Yarım asırdan uzun zaman boyunca Thomas Szasz kariyerinin büyük bölümünü psikiyatrinin kökten eleştirisine adadı. Neredeyse tüm yaşamını kaplayan bu uğraşın doruk noktasını teşkil eden son yapıtı Psikiyatri: Yalanlar Bilimi'nde Szasz, psikiyatri tarihi ve pratiğinin ayrılmaz parçası olan aldatmacanın rolünü betimliyor.

"Psikiyatrinin şimdiye kadar yazılmış en etkili ve radikal eleştirisi"
New York Times

"Psikiyatrinin tüm meşruiyetini yerle bir ediyor"
Los Angeles Times

"Psikiyatri: Yalanlar Bilimi, psikiyatri kurumunda çürümüş bir şey olduğu iddiasını çok kuvvetli biçimde ortaya koyuyor. Psikiyatrik kölelik karşıtlığının asi adamı Thomas Szasz, psikiyatrinin aldatmacalarını çok yerinde örneklerle, güçlü ve etkili argümanlarla gözler önüne seriyor. Szasz, ahlaksal sorumluluk ile sahte bilim arasında yeni bir iç savaş başlatabilir."
David Ramsay Steele

"Thomas Szasz dünyada psikiyatrinin en sert eleştiricisi."
Richard Vatz
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  6055691806
 • Orijinal Adı:
  The Science of Lies Psychiatry
 • Çeviri:
  Nur Küçük
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Avbert Haştag 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 6/10 puan

Popüler kültürün oyuncağı olan Psikoloji'yi biraz da eleştirebilmemiz gerektiğinin en güzel örneklerinden bir kitap.
Günümüz bireylerinin de aslında sorumsuzluklarının savunma mekanizmalarından olan bazı psikolojik hastalıkların nasıl üretilebileceğini de görebiliriz kitapta.

Ferdi Bişkin 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kendisi de bir psikiyatri profesörü olan Szasz'ın psikiyatrinin ilk gelişim zamanlarında geçirdiği aşamaları ve bu dönemde oluşan yanlışlıkların günümüze nasıl yansıdığını sıklıkla tekrara düşerek aktardığı kitap, tam bir Freud düşmanlığı içeriyor. Kitabın kapağında yer alan klasikleşmiş Freud görseli de bunun bir ispatı. Bir farkla: klasikleşmiş görselde, Freud'un burnu ve alnında çıplak bir kadın gösterilir. Bu kitabın kapağındaki kadın ise ölmüş olarak resmedilmiş. Kitapta özellikle histerinin bir hastalıktan ziyade, hastalık taklidi olduğuna ve bu hastalığı tedavi etmek isteyen psikiyatristlerin de bir oyuncu hatta şarlatan olduğu iddia ediliyor. Psikiyatrinin diğer bilim dallarından ayrıldığı yönler, özellikle askerden kaçma veya bazı haklar elde etmek için bazı kimselerin nasıl hasta rolü yaptıkları örnekleniyor. Kitabın bölümleri de şöyle: Hasta Numarası Yapma, Tahrifat, Suçlama, Barınma, Hile ve Yalan Söyleme. İnsanın, profesörü olduğu bir alanı "yalan" olarak nitelendirmesi ilginç.

Yusuf 
 11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı elime alıp ilgiyle okumaya başladım. Fakat kitabı bitirdiğimde ilgim şüpheye dönüşmüştü ve ikna olmamıştım. Yazarın psikiyatri bilimiyle ilgili eleştirilerine bakalım. Yazara göre psikiyatristlerin diger hekimlere göre kendi hastaları üzerinde daha büyük bir otoriteleri var ve kimi zaman kimileri bu otoriteyi hastanın özel hayatına müdahale edebilecek ya da onun özgürlügünü kısıtlayacak biçimde de kullanılabiliyorlar. Yazara göre psikiyatristler boyle ciddi kararlar vermek için gerekli sarsılmaz verilere de sahip değiller çünkü akıl hastalıkları çogu zaman hastanın davranısları dışında gözlenebilir veya ölçülebilir veriler sunmuyor. Bu yüzden de doktorlar teşhislerinde sağlam bir zemine basamıyorlar, bu da telafisi güç hataların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu noktada yazarın bu sorunların çözümü için nasıl standartlar belirlenmesi gerektigi ya da psikiyatristin hasta üzerindeki otoritesinin azaltılıp paylaştırılması gibi önlemleri ya da diğer çarelerin neler olabilecegini tartışması beklenirken, yazar en umulmadık ve bence en sacma şeyi bize öneriyor: Psikiyatri bilimini toptan reddetmek. Sebep? Sebebi ise röntgenle, labaratuvar tetkikleriyle ya da diğer ölcüm aletleriyle akıl hastalıklarının teşhis edilememesi. Böyle olduğu için yazar onları hastalık olarak değil, hastanın geliştirdigi tutumlar olarak değerlendiriyor ve bu yüzden tıbbın konusu olmaktan çıkarıyor. Tıp, yazara göre her zaman materyalist temellere oturmak zorundadır ve psikiyatri ilgilendigi alan itibariyle baştan bu temelden yoksundur. O yüzden ona göre psikiyatri bir bilim degildir, bir şarlatanlıktır. Yazar, böylesi dar bir bakış açısıyla ikna etmek söyle dursun, beni kendinden soğuttu diyebilirim.

Üç kişi tek beden 
 11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okurken sorguladım akıl hastalıklarını, neye göre kime göre hasta bu insanlar. Hasta olmayan biri nasıl ad koyabilir bir başkasının yaşadıklarına. Aklıma geçmişten örnekler geldi. Slater gibi olmasa da yalnızken psikiyatriye gidip sesler duyduğunu söyleyen bir tanıdığım bir kaç ayda kaç farklı teşhis duydu hem de aynı doktordan. Örneklerim çok olduğundan herhalde beni bir başka etkiledi.

Kitaptan 20 Alıntı

Halime Kahraman 
11 Oca 18:38 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Bir şeyin öyle olduğundan emin olana kadar o şeyin nedenini sorgulamamalısınız. Bizler genellikle, şeyin kendisinden emin olmadan önce, Nedeni ne? noktasındayız.”

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas SzaszYalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz
Noir 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorumluluk: Tanrı’nın, kaderin, talihin, şansın ya da komşunun omuzlarına kolaylıkla kaydırılabilen, takılıp çıkarılabilir bir yüktür. Astroloji günlerinde, o yükü bir yıldıza boşaltmak âdettendi.

Ambrose Bierce

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas SzaszYalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz
Halime Kahraman 
09 Oca 21:13 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlar neden bahsettiklerini ne kadar az bilirlerse, bir terimi bilmekle gerçek dünya hakkında bir şey bilmeyi birbirine karıştırmaları ihtimali o kadar yükselir.

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas SzaszYalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz
Halime Kahraman 
23 Oca 15:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kendi özel sahte-bilim markasını yaratmak için Freud kitabına Günlük Yaşamın Psikopatolojisi adını verdi. Günlük Psikopatolojik Yaşamın Normalliği deseydi de olurdu. Fakat o takdirde, ne ün ne de servet gelirdi.

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas SzaszYalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz
Halime Kahraman 
22 Oca 18:38 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Adımızı deliye, bir tarafımızı da çalıya takıp gezme sebebimiz
Stephen akıl hastalığının varoluşsal işlevini ve “hasta olma isteği” anlamına geldiğini net bir biçimde kavramıştı: “Ellerinde olduğunu bildikleri bütün olasılıklar içinde, onlara en az derecede kötü görünen olasılık hastalıklarıdır – kendilerine yegane alternatif gibi gelen daha da korkunç bir durumdan korunmaları için, hastalıkları olağanüstü bir beceriyle yaratılmıştır. Şöyle ya da böyle devam edebilmelerini sağlar.”

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas SzaszYalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz
Halime Kahraman 
11 Oca 18:36 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sağlıklı bir insana tıbbî bir teşhis koymak onu bedensel-tıbbî bir hastaya dönüştürmez, oysa ona psikiyatrik bir teşhis koymak onu gerçekten de aklî-psikiyatrik bir hastaya dönüştürür.

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas SzaszYalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz
Halime Kahraman 
08 Oca 10:56 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Klasik, patolojik-bilimsel ölçütlere göre hastalık, tıpkı idrar gibi, beden tarafından üretilen bir üründür. Tersine, teşhis ise, tıpkı sanat eserleri gibi, kişiler tarafından üretilen bir üründür. Charcot ve Freud somatik patolojik hastalık ölçütünü terk ederek, bedenin gerçek tıbbî bozukluklarını (hastalıklar) “aklın” sahte psikiyatrik bozukluklarından (hastalık-olmayanlar) ayırt eden empirik-rasyonel temeli tahrip ettiler. Modern psikiyatri bu tahribatın zehirli yıkıntıları üzerine inşa edilmiş dev bir binadır.

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas SzaszYalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz
Noir 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek kudretlidir ve hüküm sürecektir. Bunda hiçbir sorun yok, doğru olmaması hariç.

Mark Twain

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas SzaszYalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz
2 /