Adı:
Yalnız Efe
Baskı tarihi:
Ağustos 2005
Sayfa sayısı:
46
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759147334
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pan Kitabevi
68 syf.
·7 günde·9/10 puan
Ömer Seyfettin'in içe dokunan güzel bir hikaye kitabı. Kitap iki bölümden oluşuyor, ilk bölümde başlangıçta yanlız efenin hayatı bir destan gibi işleniyor, orman gezisinde biri köylü diğeri şehirli arasında konuşma bunu gösteriyor. Yörük hoca ile başlayan kısım ile ilk bölümün ikinci perdesi gibi, zalim toprak ağasının zulmü ve insanların nasıl sinmiş bir hale geldiği geldiğini görmek, Anadolu insanının hikayede bile böyle acılar yaşadığını hissetmek insanın kanına dokunuyor. Savaşın bir milleti nasıl sahipsiz bıraktığı, devletin ise milleti mamur edeceği yerde mahrum etmesi insanı iki kat öfkelendirip üzüyor. İlk bölümün ikinci kısmının sonlarında ilk kısımdaki Yalnız Efenin kim olduğunu da anlıyor zaten okuyan kişi.

Kitabın ikinci bölümü ise bir hatıra defreti ile ilerliyor, bu kısım kısa olsa da adeta acı damıtılmış da en saf haliyle içinizi yakmış gibi oluyor. Geçim sıkıntısundan başlayıp zenginliğe giden bir yol, ama o yolda üstüne basılıp ezilen bir milletin bedenleri. Nasıl bir tiran sisteminin kurulduğu, milletin nasıl acılar içinde, açlık ve sefaletten öldüğünü bilmek, insanın huzurunu kaçırıyor. Zaten insanın huzuru da kaçsın, açlıktan ölenlerin gözleri aklından hiç çıkmasın.
154 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitap beni çok etkiledi. Yeniden okunacak bir kitap. Genelde özlü sözlere ve şiirlere, öğütlere yer verilmiş. Bize de okuyup yorum yapmak düşer. Mutlaka okuyun.
70 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Ömer Seyfettin bizim incimizdir. Maupassant (olay) tarzı hikâyeleriyle hikâyeciliği meslek haline getirmiştir. Hikâyelerini atasözleriyle, halk hikâyeleriyle süslemiştir. Hikâyeleriyle millî bilinci uyandırmak istemiştir.

Onun bütün hikayelerini okumaya karar verdim ve serisini aldım. Çocuk - yetişkin fark etmiyor, herkes okumalı. Ders niteliğinde kısa ama etkili olan bu öykülerle tanışmalı. Serinin birinci kitabında "Yalnız Efe, Acıklı Bir Hikâye, Nasıl Kurtarmış?, Kurbağa Duası, Hafiften Bir Seda, Falaka" isimli öyküler yer alıyor. Falaka çok güzel. Diğerlerini de sevdim. Dediğim gibi, her biri ders niteliğinde hikâyelerin. Yazarı, çocuklarımızla mutlaka tanıştırmalıyız.
Sizler de okuyun mutlaka, sevgiler... :)
80 syf.
·Puan vermedi
Ömer Seyfettin mi? Ah o benim çocukluk kahramanım

Her ne kadar çocuklar için yazılmış kitaplar olsa da sadece çocukların değil yetişkinlerin bile okuması gereken ders çıkarabilecek,bilgi edinilecek mükemmel Ömer Seyfettin'in şeker tadındaki hikayeleri:-)
70 syf.
·Puan vermedi
Çok kalın bi kitap olduğu için okurken saate baktım. Hayatımda okuduğum en uzun kitap sayılabilirdi. Keşke bu kadar kalın ve uzun bi kitap olmasaydın.
80 syf.
Okuduğum kitap seçme hikâyeler gibiydi. İçerisinde 16 tane hikâye vardı. Bunlar:
Perili Köşk
Balkon
Diyet
And
Beyaz Lale
İlk Cinayet
Çakmak
Özgürlük Gecesi
Rüşvet
Tuhaf Bir Zulüm
Acıklı Bir Hikâye
Velinimet
Yuf Borusu Seni Bekliyor
Binecek Şey
Uçurumun Kenarında
Yalnız Efe'dir.

Gelgeleim kitabın adı olmaya hak kazanmış Yalnız Efe'ye.
Efe deyince aklımıza hep erkek gelir. Ama bizim Yalnız Efe bir kızdır. Babasının öldürülmesi üzerine intikam almak ister ve bunu kendisinin değil devletin yapmasını istemektedir. Lakin adalet yerini bulmayınca intikam işini Yalnız Efe üstlenir.

Ömer Seyfettin, alanında gerçekten iyi bir yazar. Hikayelerinin ders verici ve ibretlik olmaları bir yana sürükleyici olmaları ve sıkıcı olmamalarından ötürü bü türe olan ilginizi artırabilir.
Ömer Seyfettin'in eserleri ile en kısa zamanda tanışmanız dileğiyle...
İyi okumalar. :)
154 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Genç yaşta yaşamını yitiren Ömer Seyfettin'in sonunu yazamadığı romanda bir kızın babasının intikamını almak için çıktığı yol ver sonrasını konu almaktadır.
80 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yalnız Efe kitabının da sonuna gelmiş bulunmaktayım
Güzel bir hikaye kitabı bizim efelerimizden bahsediyor.


Yalnız Efe aslında babası eşkiya tarafından öldürülmüş bir kız babasının katillerini önce gidip adalete teslim ediyor ama bakıyor ki adalet kendisini pek dinlemiyor hatta kendini adaletini sağlıyor ama kimsenin hakkını yemiyor aksine yardıma muhtaçlara yardım ediyor .

Okumak isteyenlere
Keyifli okumalar dilerim
80 syf.
·Puan vermedi
Çocukluğumdan bu yana hatrı sayılı bir yazar olan Ömer Seyfettin'in Yalnız Efe kitabını naçizane anlatmak istiyorum.

Dili sade, okuması keyifli ve içinde vatan sevgisi, halk yaşamının gerçeklikleri, geçen çağlardaki insanların yaşam ve davranış fikirleri gibi konuların işlendiği öğüt alınabilecek davranışların yer verildiği çok güzel bir kitap Yalnız Efe.

Büyükten küçüğe herkesin okuyabileceği sıkılmayacağı hatta "ne ara okudum da bitti" diyebileceği bir kitap.

Yalnız Efe kitabında toplam 10 hikaye var ve her hikayede farklı konular işlenmiş.

Çocuklarınıza, kardeş ya da komşu çocuklarınıza hediye edebileceğiniz keyifli bir kitap.
208 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Ömer Seyfettin’in kurtuluş savaşı yıllarında yaşananları anlattığı güzel ve etkileyici bir hikaye. Vatan sevgisi teması üzerine kurulu bu eseri okumak sizi mutlu edecektir. İyi okumalar. Var olun
64 syf.
·10/10 puan
Herkese Günaydınlar...
İşbankası çocuk klasikleri serisini okumaya niyetlendiğimde kısa masal tadında hikayelerdir diye düşünmüştüm. Ama çocuk kitabı olmasına rağmen beni ağlatmayı başardı.
Ön yargının nasıl kötü bir şey olduğunu tecrübe etmeme sebep olan kısacık Ömer Seyfettin hikayesi, dua ve rahmetle anıyorum. 36 yıllık ömrüne ne güzel şeyler sığdırmış. Rabbim bizlere de nasip eylesin.
İyi okumalar.
Bu karanlıkları hiç sevmiyorum. Bana öyle geliyor ki tüm felaketler hep bu yıldızsız aysız gecelerin içinde saklı
"Mademki bu bir fedakarlıktır, fedakarlık ücretle olmaz, karşılıksız olur. Devlete karşı ücretle yapılan bir fedakarlık ne olursa olsun, şahsi kazançtan başka bir şey değildir. Ben maaş, makam, ücret filan istemem. Fahri görev olduğu için, bu hizmeti görürüm. Şartım budur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yalnız Efe
Baskı tarihi:
Ağustos 2005
Sayfa sayısı:
46
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759147334
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pan Kitabevi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları