Yürekte Bukağı

7,4/10  (10 Oy) · 
27 okunma  · 
7 beğeni  · 
951 gösterim
Bukağı, bir ağır ceza yükümlüsünün kaçıp kurtulmasını engellemek için ayağına vurulmuş pranganın ucundaki demir halka da olabilir, yırtıcı bir kuşun evcilleştirilmesi için ayaklarına bağlanmış ipeksi bir mendil de... Ama bukağı yüreğe vurulursa ne olur? 

Tomris Uyar'ın 1979 yılında Sait Faik Öykü Armanağı kazanan kitabı Yürekte Bukağı, sıkıyönetim döneminde yaşamın her alanında yüreklerine bukağı vurulmuş kişileri ele alıyor. 

"Savaşlar, kırımlar, hep başka yerlerde, dışarda geçmiş. Gelip gidenlerden böyle birkaç iz kalmış. Bu toprak eski, yorgun cansızlıktan. Deniz, artık vereceği bir şey kalmamışçasına yorgun vuruyor kıyıya. 

Radyoda fasıl: Sensiz ey şuh... Saat beşbuçuk demek. Yorgunum. Verebileceklerimden, veremediklerimden yorgunum. Biriktirdiklerimden. Bir alsalardı, o yürekliliği gösterselerdi."
 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789750807561
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
 05 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Puslu, belirsiz bir ortam. Bireysel ve toplumsal değişimlerin etkisiyle baskı altında kalmış, ezilmiş insanlar. Gündelik hayatın gereksiz karışıklığı, insanları gerçeklerden, naiflikten uzaklaştıran olaylar/insanlar. Belirsizlik, arada kalmışlık, önünü görmemezlik. Renkler yok, duygular kaybolmuş.

Akıcı bir dil, şiirsel bir üslupla oluşturulmuş nefis Öyküler. Dümdüz yazılmayan, özenle seçilmiş cümleler. Dilimizin olabildiğince zor ama en güzel hali. Az olaylı, çok durumlu. Naif, kırılgan ama bir o kadar da güçlü.

Biraz sarhoşluk, biraz kısılmışlık hali bu öyküler. Belki biraz da arayış.

Okurken öykülerin içinde kayboldum. Bütün duyguları yaşadım, duygusuzlukları yaşadığım gibi. "Ayşe, Haklı" değil bence ama yine de "Güneşli Bir Gün" de Düş Satmak" var ya! Paha biçemedim.

Tarafımdan sık sık ziyaret edilecekler kitaplar içerisinde ikinci sırada Yürekte Bukağı... Keyifli okumalar :)

Rabia 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Tomris Uyar'a karşı çok özel bir hayranlık besliyorum, sürekli hakkında bir şeyler okusam da kitap halinde okuduğum ilk eseri Yürekte Bukağı oldu.

Yürekte Bukağı, içinde 10 adet durum hikayesini barındıran bir eser. Kitabın kapak yazısında dediği gibi: Yaşamın her alanında yüreğine bukağı vurulmuş kişileri ele alıyor. Hep belli kesitler sunuluyor bize ve kitabın geneline hakim olan hüzün içerisinde kendimizi bir iki sayfalık öykülerde kaybediyoruz. Kitabı sevdim mi, emin değilim; belki de bazı öyküleri yeterince anlamadığımı düşündüğüm için olabilir bu emin olmama durumu fakat genel olarak Tomris Uyar'ın cümlelerine öylesine tutuldum ki, hayranlığım çok daha fazla arttı. Dilin, imgelerin, çağrışımların gücü beni çok etkiledi; aşka geldim -mazur görün- Ne güzel şeysin edebiyat ! :)

Kitaptan 11 Alıntı

"Yine de duymak istiyorsun ama. Bir erkeğin bir kadına söyleyeceği şeyleri. O senin kadın yanın.”

Yürekte Bukağı, Tomris UyarYürekte Bukağı, Tomris Uyar
Hayriye Gül 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sabahları yataklardan kolay kalkılamıyor, akşamları sofralarda uzun süre oturulamıyordu. Bir gazete haberi, bir fotoğraf yaşamayı haksız kılıyordu.
Sevişmenin sonunda, büyük can boşluğuna düşmeden kalakalıyordu sevgililer.
Anaların çocuklarını okşayan ellerinde korku okunuyordu.
Kimse, bir gün sonrayı kestiremiyordu.
Öldürülenler, pusuya düşürülenler, kaçırılanlar, kan davası güdenler, soyanlarla soyulanlar ve bekçilerle veznedarlar, basılı kâğıtlara geçtikten hemen sonra gerçekliklerini yitiriyorlardı. Yaşanılan acılar, büyük bir hızla simgesel acılara, okunulan, düşünülen, yazılan acılara dönüşüyordu. Toplu bir sanrı gibiydi, olamazdı, bir sürçmeydi sanki.

Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 17 - YKY)Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 17 - YKY)

- Seni yürekten ilgilendiren şeyleri, başkalarına anlatmaktan kaçınacağın şeyleri duymak isterdim.Anlat bana...

Yürekte Bukağı, Tomris UyarYürekte Bukağı, Tomris Uyar
Rabia 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kimsenin renkleri gördüğü yoktu.

Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 15 - Yapı Kredi Yayınları)Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 15 - Yapı Kredi Yayınları)
Hayriye Gül 
 04 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Akla yakın bir yorum bulunca, yanlış da olsa dört elle sarılıyoruz. Karşımızda, hep gölgeleriyle korkutan, karanlıkta sallanan şeyler var da ondan.

Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 9 - YKY)Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 9 - YKY)
Rabia 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Seni asıl yaşlılığında görmek isterdim. Durgun, uzak, temizken her şey, barışta.

Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 14 - Yapı Kredi Yayınları)Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 14 - Yapı Kredi Yayınları)
Berke Pağnıklı 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sokağın iki yanına üst üste yığılmış bu hantal ,sağır apartmanlarda oturanlar için tek açıklık tepedeki göktü.

Yürekte Bukağı, Tomris UyarYürekte Bukağı, Tomris Uyar

Ara sıra olur. Cigara dumanlarıyla dolu, boğucu, kalabalık bir odada, birbirlerine uzak kimselerin rastgele sürüklendikleri bir odada, bir akşamüstü, her şey kalakalır; bıçak-çatal seslerinden başka ses duyulmaz olur. Herkes, garip bir suçluluk duygusuyla ses çıkarmamaya çalışır elinden geldiğince. Ev sahibi ayağa kalkar, son bir atılımla geceyi kurtarmaya girişir; soğuk bir şaka yapar, sıradan bir olay anlatır, ya da bilinen bir fıkrayı yineler ama ne olursa olur, bir başka şey boşalır ansızın, sanki herkes, bu sıradan, ucuz ortaklaşmayı bekliyormuşçasına koyverir kendini; bir ağızdan gülüşülür.

İşte o anda, daha önce hiç karşılaşmamış iki kişi, anlatılmaz bir çekime uyarak başlarını kaldırır, göz göze gelirler. Ağızlarından aynı sözler çıkmak üzeredir, oysa ağızlarını açmazlar, bakışlarını kaçırırlar. Ne var ki, o değişiklik olmuştur bile; bir ırmak gibi, bir çöl gibi doğal bir sınır çizgisi, onları odadaki kalabalıktan ayırıvermiştir.

Birbirlerini tanıyorlardır..

Yürekte Bukağı, Tomris UyarYürekte Bukağı, Tomris Uyar
Rabia 
 05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tomris Uyar'ın Roman Yazmaması Üzerine
Roman yazmaktan kaçmam da buna bağlı belki. İlk romanın genellikle özgeçmişe dönük bir ürün olduğuna inanılır. Oysa özgeçmiş, yazarın bugününü, yarınını yönlendiren kısacık bir başlangıç noktası değil midir yalnızca ? Uzarsa kimi ilgilendirir ? Kendimizi temize çıkarmak ya da hırpalayıp ezmek adına, genel akış içinde seçtiğimiz bir noktada durdurabilir miyiz yaşamı, dondurabilir miyiz ? İlk roman yazılmadan ikincinin yazılmaması da doğal. Ver elini öykü öyleyse, dinmeyen devingenlik...

Yürekte Bukağı, Tomris UyarYürekte Bukağı, Tomris Uyar
Hasan Ulubaş 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Çocuğun yüzünde sağır-dilsizlere özgü o uysal,anlamsız iyilik.Ağzı yarı aralık.Anlamlı bir sözcüğü söktüğü ilk günden bu yana kimseye soru sormasına izin verilmediği,hiçbir soruyla karşılaşmadığı için olağan sayılabilir suskunluğu.''

Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları)Yürekte Bukağı, Tomris Uyar (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları)
2 /