Gecegezen Kızlar

7,3/10  (8 Oy) · 
36 okunma  · 
5 beğeni  · 
977 gösterim
Yersiz ve adsız eski masal kahramanlarının birer öykü bireyi olarak çağımıza dönüşüdür Gezegen Kızları. Özgürlüğü arama tutkusunun mutluluğa erişmeye baskın çıkışının şarkısı, değişen özlemleriyle eski masal kahramanlarının günümüzdeki düşleridir. Tomris Uyar'ın tadına doyum olmaz kaleminden...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  100
 • ISBN:
  9789750809343
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut 
 01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Art arda Tomris Uyar okumak bende yazarın kendisine karşı bir tür ısınma başlattı. Fakat ne yazık ki Gecegezen Kızlar okuduğum diğer iki eserine nazaran sönük kaldı. Bu eserdeki hikayeler genellikle belirsizlikler ile dolu ama bu, hikayelere sempati duymanızı engellemiyor. Kimi zaman öyle olur değil mi? Belirsizlikler varken bile birşeylere sempati duymayı başarırız. Sokakta birini görürsünüz mesela iyi bir davranışta bulunduğu için bir sempati duyarsınız. O kişiyi hayatınızda bir daha görmeyecek olmanız veya ismini bilmemeniz birşey değiştirmez değil mi, o sempatiyi azaltmaz? Ama gelip geçici bir yakınlıktır bu da zaten. Ertesi gün unutursunuz bile. İşte bu eser de bu şekilde; karakterlerin ismini, olayların geçtiği yerleri bilmiyorsunuz ama içiniz ısınıyor hikayeye, "dur devamını da okuyayım" diyorsunuz. Fakat fazlaca bir etki bırakmayan hikayeler vardı bu eserde. Bu yüzden "anlık" bir eser olmuş Gecegezen Kızlar. Ama hikayeler kötü mü o kadar? Kötü denemez ama diğer öykülerinin yanında bu eserdeki öyküleri başta söylediğim gibi sönük kalmış. Yine de okumaya değer. Eğer Tomris Uyar okumaya başlayacaksanız Yaza Yolculuk'tan başlayın derim. En etkili hikayeler, okuduğum üç eseri arasında onda. Bu aralar Tomris Uyar ile canınızı sıkmış olabilirim ama mazur görün, inceleme yapmadan edemedim..

silaes 
12 Şub 03:05 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Okuduğum ilk Tomris Uyar kitabı oldu. Sanirim kötü bir başlangıç yaptım. Kitabi sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Çünkü belirsizlikle biten hikayelerden pek hoşlanmıyorum. Okurken hikayelerden çok koptum bi daha da toplayamadım. Öyküler bana tat vermedi. Yer yer çok sıkıldım. Tat alamadım öykülerden. Hikayeleri okurken bağımsiz bagimsiz şeyler düşündüm. Yordu kitap beni.

Halil Yavuz KAYA 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı güzel kurulmuş ifadeleri bir kenara bırakırsam beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Düşünsel olarak, bu kitabı oluşturmasındaki çıkış yolu (masalları bugün için yazması) muhteşem bir
fikir olarak kabul ediyorum. Lakin, kitabın tanıtımında, klasikleşmiş evrensel masalların bugün için yeniden düşünüldüğünü ifade etmesine; ayrıca özgürlüğü arama içerisinde olduğunu belirtmesine rağmen ben bunları maalesef bulamadım.
Bu belki de benim algı zayıflımın, bellek zayıflığın, düşsel ve hafıza zafiyetimin sonucu olduğunu kabulleneyim. Ama şunu da belirtmeden geçmemeliyim. Hemen hemen hiç bir hikayenin sonunu kavrayamadım.
Sayın Tomris Uyar, öğle derin kuyu kazmış ki ben dibine varamadım. Dibindeki suyun varlığı, yokluğu, bulanıklığı, saydamlığı, derinliği, sığlığı hakkında bir fikre varamadım...

Okan Turan 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uyar ı ilk bu kitabıyla tanıdım. Öykülerini şiirsel bir anlatım da yazdığı için kendini okutuyor. hiç mi hiç sıkılmıyorsunuz. Vakit kaybetmeden okuyun derim

Kitaptan 12 Alıntı

Yemekte hiç konuşmadılar.
Yemekten sonra Atilla izin istedi.
Yatacaktı. Sabah erken kalkmak falan... Giderken Ece'yi öptü.
Dudaklarına oldukça yakın bir yere denk gelen, uzun, yapışık bir öpüştü bu.
«Ne tuhaf, bedenin unutması gerçekten ne tuhaf!» diye düşündü Ece.
Atilla, Ece'nin eski nişanlısıydı.

Gecegezen Kızlar, Tomris UyarGecegezen Kızlar, Tomris Uyar
Halil Yavuz KAYA 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Düşlerini kimseye emanet etmeyeceksin, kaptırmayacaksın. Sabaha çok var daha...

Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 64)Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 64)
elif dinç 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gece, bedeninden soyulmuş, boşalmış bir iç gömleğiydi. Herkesindi.

Gecegezen Kızlar, Tomris UyarGecegezen Kızlar, Tomris Uyar
Aykut 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Franz Kafka
"Kafka'yı çok mu seversiniz?" dedi Genç Adam.
"Çok. Belli aralarla döner döner okurum."
"Bana çok karanlık gelmişti işte okuduğumda. Belki de daha yalın, daha gerçekçi, aydınlık bir edebiyata ilgi duyduğumdan."
"Sizin yaşınızdayken bana da öyle gelmişti. Ama sonraları, zamanla, karanlık ya da kapalı yanı pek kalmıyor. Gündelik gerçeğin düşünülemeyecek kadar korkunç olabileceğini kavrıyorsunuz."

Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 12 - Yapı Kredi Yayınları)Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 12 - Yapı Kredi Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sorular soran insanları severim, dedi... Kuşku, insanı insan yapan başlıca özelliktir...

Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 51)Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 51)
Halil Yavuz KAYA 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Rüzgar gündelikti, hızlıydı. Oysa gece uzun, ağrısızdı. İçinde kolaylıkla her yana, her yöne yol alınabilirdi.

Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 56)Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 56)
Halil Yavuz KAYA 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kar yırtıcı bir hayvan gibi kürk kokuyordu: kürk, ter, kan. Tütüyordu.

Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 19)Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 19)
Halil Yavuz KAYA 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kişi uykusunda nasıl da çaresiz, savunmasız, budala görünür...

Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 11)Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 11)

Kar, dörde doğru başlamıştı. Gök yeşile kesti, sonra kurşuna, sonra mora. Yamaçlar önce bulanıklaştı, sonra silindi. Evlerin yeni badanalanmış cepheleri paslandı. Sessizlikte, bir-iki-üç diye başladı mevsimsiz dolu. Dolu taneleri, ürkek serçeler gibi kaçıştı kaldırımlarda, sekti, yol taşlarına vurup vurup savruldu, tepelere, rüzgâra bir sabun kokusu bıraktı. Pencelerden bakanlar, artık yollar kapanır dediler, ekmek bulunmaz, gazeteler erişmez, sular kesilir, eviçleri buz keser. Yaşamın işleyişi bozulur.

Gecegezen Kızlar, Tomris UyarGecegezen Kızlar, Tomris Uyar
Halil Yavuz KAYA 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Rüzgar, hep taze kalan soluğuyla ara sokaklara çaprazlama asılmış çamaşırları savuruyor, televizyon antenlerini vınlatıyor, yoksul sebze aşlarının kokusunu getiriyordu.

Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 56)Gecegezen Kızlar, Tomris Uyar (Sayfa 56)
2 /