Yaza Yolculuk

8,0/10  (6 Oy) · 
34 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.005 gösterim
Yaza Yolculuk'ta öğretilen basmakalıp değer yargılarının yeniden gözden geçirilmesi, kişinin kendine ve yaşadığı yere dönüş yolculukları yaz mevsiminin aracılığıyla anlatılıyor. 
1987 Sait Faik Öykü Ödülü'nü kazanan kitap, yazarın iç yolculuğunun, iç hesaplaşmalarının en güzel örneklerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Ödüller: 1987 Sait Faik Öykü Ödülü 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789750810916
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut 
 01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine bir Tomris Uyar klasiği; belirli aynı olgular ile farklılaşan insanları değerlendirmek. Bu eserde de adından anlaşılacağı üzere bir yaz teması var. Ama bu eser diğerlerinden biraz farklı. Yaz mevsiminin teması ile insanın kendi iç dünyasına bakışını, geçmişe dönüşlerini anlatıyor. 1987 Sait Faik Öykü Ödülü'nü kazanmış bu eser, insanın iç dünyasına daha çok odaklanıyor. Kitabın her ne kadar başlarında "tozpembe yaz" teması varsa da sonlarındaki öykülere geçerken bu tema bir "iç hesaplaşma" oluyor. O çok beklenilen yaz mevsiminin insana artık sanıldığı gibi mutluluk değil, bir "tekdüzelik", bir yaz sıcağından değil de, iç sıkıntısından bunalma havası getirdiği anlatılıyor. İnsanın yalnızlık hastalığını çekmesi için illa ki yalnız kalması gerekmediğini, çevresindeki insanların soğukluğu dolayısıyla da bu hastalığı çekebileceğini ve bu hastalığa yakalanan birinin o yeni umutlarla dolu yaz mevsimini dahi çekilmesi gereken bir "zorunlulukla" karşıladığını çok yalın bir dille anlatmış Uyar. Kişinin yaşadığı zaman dilimi (o anda) yaz mevsiminde bile olsa, hayallerinde ve düşüncelerinde yaza; o umutlu mevsime yer yoksa, kıştan bile beter gelir yaz mevsimi. Bazıları da kışı sever, o da ayrı konu. Sözün özü, okunası bir öykü kitabı bu, Tomris Uyar'ın diğer eserleri gibi. Yaz mevsiminin aslında o denli parlak olmadığını (bazı insanlara göre) anlatan mükemmel bir eser.

Resul Can Erol 
11 Mar 05:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yaz yalın mıdır? Peki ya çetrefilli ilişkiler sizi yazın tadını almaktan alıkoyarsa. Boğulabilir mi bir insan yazın denize girmeden? Anlatımında farkli bir hava üfleyen yazar Uyar, bir gerçeğe dokunuyor. Tavsiye ederim

gökçe türkkan 
01 Nis 18:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tomris Uyar'ın okuduğum ilk kitabı. İçindeki öyküler, gerek karakterleri, gerek duygu durumları çok iyi anlatılmış. Okumanızı öneririm.

Kitaptan 17 Alıntı

Asiye-Melikşah 
03 Nis 19:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüme yaklaştıkça insanın yüreği daha da insancıl duygularla,iyilikle dolup taşar.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 49 - can)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 49 - can)
Asude 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamak, gitmek demek onun için. Yeryüzü, iki deniz arasında bir nokta demek, iki kent arasında bir istasyon.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 27)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 27)
Asiye-Melikşah 
03 Nis 18:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanki Ortadoğu'da savaşlar yoktu,sanki insanlar evlerinden koparılıp bilinmedik yerlere götürülmüyordu.Sanki işsizlik,açlık olgusu gözümüzün önünde değildi.Düşünmek istemiyorduk.Erteliyorduk.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 13 - can)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 13 - can)
Asiye-Melikşah 
03 Nis 20:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçimi kaçınılmaz bir dönüş yolculuğuna hazırladığımın farkındayım.Nicedir kafamı kurcalayan soruların yanıtlarını ancak bir yolda giderken bulabilirim belki.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 103 - can)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 103 - can)
UniUniUnicorn 
25 Mar 16:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ama uyanıkken de karabasanlar görüyorum. Siyah-beyaz renksiz düşler.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 70 - YKY)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 70 - YKY)
Aykut 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Duvar saati bozuldu. Başka saat de yok evde. Saat kullanmaya bir türlü alışamadım. Fakültedeyken de başkalarına sorardım hep. Senin deyişinle, zamanın geçmesinin sorumluluğunu onlara yüklerdim.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 84 - Yapı Kredi Yayınları)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 84 - Yapı Kredi Yayınları)
UniUniUnicorn 
27 Mar 18:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Körlüğün en kötü yanı güzel kadınları görememek.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 78 - YKY)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 78 - YKY)
gökçe türkkan 
31 Mar 17:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Alınabilecek her hakkın yüzyıl süreyle ertelendiği bir ülkedeydim."

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 18)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 18)
gökçe türkkan 
31 Mar 17:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanın üç günlük ömrü kalsa, eksik bıraktıklarını tamamlardı. Bak bu doğru. Hem ölüme yaklaştıkça derdi, insanın yüreği daha da insancıl duygularla, iyilikle dolup taşar"

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 41)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 41)
Asude 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rüzgar var. Genç kadının oyuk yakalı ipekli giysisinin kıvrımlarından, dalgalanışından belli. Genç ömrünün vargücüyle sol koluna abandığından -"nedense" demeyeceğiz, çünkü nedenlerini öğreneceğiz nasılsa- sağ omzundaki vatka geriye kaymış. O öğleden iki yıl sonra, günlük yaşamla ilişkisini bütün bütüne kesmiş olmasaydı, bugün sağ olsaydı, en çok bu sevimsiz ayrıntıya içerlerdi, içlenirdi. Ama vatkanın kayması, kendi eliyle düzeltemeyeceği bir pürüz, bir yanlışlık artık, fotoğrafta sürüyor.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 23)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 23)
2 /