Yaza Yolculuk

7,8/10  (4 Oy) · 
27 okunma  · 
2 beğeni  · 
929 gösterim
Yaza Yolculuk'ta öğretilen basmakalıp değer yargılarının yeniden gözden geçirilmesi, kişinin kendine ve yaşadığı yere dönüş yolculukları yaz mevsiminin aracılığıyla anlatılıyor. 
1987 Sait Faik Öykü Ödülü'nü kazanan kitap, yazarın iç yolculuğunun, iç hesaplaşmalarının en güzel örneklerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Ödüller: 1987 Sait Faik Öykü Ödülü 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789750810916
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut 
 01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine bir Tomris Uyar klasiği; belirli aynı olgular ile farklılaşan insanları değerlendirmek. Bu eserde de adından anlaşılacağı üzere bir yaz teması var. Ama bu eser diğerlerinden biraz farklı. Yaz mevsiminin teması ile insanın kendi iç dünyasına bakışını, geçmişe dönüşlerini anlatıyor. 1987 Sait Faik Öykü Ödülü'nü kazanmış bu eser, insanın iç dünyasına daha çok odaklanıyor. Kitabın her ne kadar başlarında "tozpembe yaz" teması varsa da sonlarındaki öykülere geçerken bu tema bir "iç hesaplaşma" oluyor. O çok beklenilen yaz mevsiminin insana artık sanıldığı gibi mutluluk değil, bir "tekdüzelik", bir yaz sıcağından değil de, iç sıkıntısından bunalma havası getirdiği anlatılıyor. İnsanın yalnızlık hastalığını çekmesi için illa ki yalnız kalması gerekmediğini, çevresindeki insanların soğukluğu dolayısıyla da bu hastalığı çekebileceğini ve bu hastalığa yakalanan birinin o yeni umutlarla dolu yaz mevsimini dahi çekilmesi gereken bir "zorunlulukla" karşıladığını çok yalın bir dille anlatmış Uyar. Kişinin yaşadığı zaman dilimi (o anda) yaz mevsiminde bile olsa, hayallerinde ve düşüncelerinde yaza; o umutlu mevsime yer yoksa, kıştan bile beter gelir yaz mevsimi. Bazıları da kışı sever, o da ayrı konu. Sözün özü, okunası bir öykü kitabı bu, Tomris Uyar'ın diğer eserleri gibi. Yaz mevsiminin aslında o denli parlak olmadığını (bazı insanlara göre) anlatan mükemmel bir eser.

Kitaptan 7 Alıntı

Asude 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamak, gitmek demek onun için. Yeryüzü, iki deniz arasında bir nokta demek, iki kent arasında bir istasyon.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 27)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 27)
Aykut 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Duvar saati bozuldu. Başka saat de yok evde. Saat kullanmaya bir türlü alışamadım. Fakültedeyken de başkalarına sorardım hep. Senin deyişinle, zamanın geçmesinin sorumluluğunu onlara yüklerdim.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 84 - Yapı Kredi Yayınları)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 84 - Yapı Kredi Yayınları)
Asude 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rüzgar var. Genç kadının oyuk yakalı ipekli giysisinin kıvrımlarından, dalgalanışından belli. Genç ömrünün vargücüyle sol koluna abandığından -"nedense" demeyeceğiz, çünkü nedenlerini öğreneceğiz nasılsa- sağ omzundaki vatka geriye kaymış. O öğleden iki yıl sonra, günlük yaşamla ilişkisini bütün bütüne kesmiş olmasaydı, bugün sağ olsaydı, en çok bu sevimsiz ayrıntıya içerlerdi, içlenirdi. Ama vatkanın kayması, kendi eliyle düzeltemeyeceği bir pürüz, bir yanlışlık artık, fotoğrafta sürüyor.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 23)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 23)
Asude 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Son aylarda -ya da yıllarda- sürekli bir bezginlik içindeydik. Hiçbir şey eskisi gibi olamayacakmış gibi, düzelmeyecekmiş gibi, önceleri katlandığımız, sonraları boyun eğdiğimiz şu bezginlik bile aynı kalmayacakmış gibi. Konuşmalarımız da umutsuzluk üstüneydi hep. Arasıra bir çıkış yapıyorduk belki ama onun parlaklığı da kapkara gökte bir iz bırakmıyordu tabii. Sürüncemedeydik.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 16)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 16)
Aykut 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sizlerin adreslerini almamışım yine," dedi Belkıs hanım.
Kışın araşmayacağımızı bile bile adresler alıp verdik.
"Hava da soğudu birden," dedi Numan bey.
"Şöyle bir yağmur yağsa, dolu dolu," dedi Naşide hanım, "kapıları erkenden kilitlesek, bari yarın denize gitmek zorunda kalmasak."

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 79 - Yapı Kredi Yayınları)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 79 - Yapı Kredi Yayınları)
Asude 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ömre bir tek yaşamın az geldiğini bilirsiniz, bir yazarsanız.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 21)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 21)
zebercet zengin 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve gün boyunca bir daha karşılaşmamaya özen gösterecektik.

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 71)Yaza Yolculuk, Tomris Uyar (Sayfa 71)