Yüzen Bahçe

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
381 gösterim
"Lalegül birdenbire olan bu değişikliğe öyle sevinmişti ki yüzündeki durgun ve mahzun hatlar birdenbire haz ve neşeye çevrilmiş, tekrar Kopenhag parkındaki mesut Lale oluvermişti. Ne kolaydı bir genç kızı sevindirmek! Sevindirmek de üzmek de... Uzaktan onu seyrediyor; biçimliliğine, biçimliliğinin inceliğine, inceliğinin körpeliğine, körpelik ve zarafetten ibaret vücut güzelliğine hayranlık duyuyor. Sıraya girmiş başka kadınlar ve kızlar da var. Mukayese ediyor. Ne münasebet? Lalegül bir sanat yapısı."
-Refik Halid Karay-

Gemiyle Orta ve Kuzey Avrupa seyahati yapan yakışıklı, bekâr ve "zevk sahibi" Rıdvan'ın, her ikisi de ayrı anlamlarda güzel ve cazibeli kadınlar olan Gülrevan ile Lalegül arasındaki gelgitlerini; Refik Halid Karay "coğrafya zevkiyle" kaleme getirdiği Yüzen Bahçe'de anlatırken zenginleştirilmiş tasvirlerle okuru da bu Yüzen Bahçe'nin içine çekiyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789751029782
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Orhan Ayas 
30 Nis 2017 · Beğendi

Refik Halid Karay ;bu eserinde bir vapurda yolculuk eden Rıdvan ın kadınlarla ilgili maceralarını ve orada tanıştığı sabık vali Ahmet beyle diyaloglarından oluşuyor.
Yazar vapurun güzergahları arasında bulunan Avrupa şehirleri hakkında da araya bilgiler serpiştirmesi okuyucunun üzerinde tılsımlı bir etki yaratıyor.
Genel anlamda sıkılmadan keyifle okuyabileceğiniz ve müthiş sonla kitap bittikten sonra da okuyuca etki bırakan bir eser diye şerh düşebilirim....