8,3/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
599 gösterim
Öykü ve deneme ustası Rasim Özdenören keskin gözlemciliğinin ürünü olan bu kitabında "yüzler" çiziyor okuruna. Bozguncunun, büyüklenenin, alaycının, kaltağın, korkağın... yüzleri. Othello'nun şeytanı, Sait Faik'in hiçbir zaman doğmamış garip çocuğu, idam mahkumunun infazdan önceki yüz ifadesi, Ebu Celil'in hasetçiliği, Ebu Talib'in bahanesi, Hamlet'in kulağına gelen fısıltılar, İvan Karamazof'un içinde yekinen hayalet, Raskolnikof'un ürettiği cinayet gerçekleri... Birçok portreyi kalemiyle yeniden üretip ahlaki alanın prototiplerine dönüştürülüyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789753553919
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaba öylesine göz atıp bir kenara koymuştum. Tekrar alıp okuma ihtiyacı duyunca mükemmel yazılarla beni bekleyen bir sürü bilgiyle karşılaştım. Yazarın kitabı oluşturmasında ona yol gösteren Al-i İmran suresinin "O gün bir takım yüzler ağarıp, bir takım yüzler de kararır." ayetidir. Bahsedilen yüzler yalnızca kötü yüzleri içerse bile soyut kavramların somutlaşması açısından kendimce değerli buldum bu eseri. Yazarın okuduğu kitapların karakterlerinden bahsetmesi de değerli kılıyor bu eseri. Fısıltı:Şeytanın Yüzü kısmından sonra gelen başlıklarda kitap karakterlerini sıralayıp her bir karakteri farklılığı ölçüsünde karşılaştırarak sunuyor. Bu kısmını çok beğendiğimi belirtmek isterim. Bir de vurucu bölüm dediğim kısımda Ehlileşmiş Hayvan Yüzü'nü tanılayıp Kurtinsan, Tilkiinsan, Sırtlaninsan, Kargainsan bölümleriyle bu yüzün çeşitlerini ve özelliklerini vermesi kitabı bambaşka bir noktaya taşıyor.

Ali Aysberg 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ölçüt olarak 'olan'ın farkına vardırması ve bakış açısını zenginleştirmesi olarak alırsak başarılı bir eser diyebilirim. İlk birkaç bölümde sonuçları itibariyle olayları 'saçma' olması yönünden incelemiş yazar. Mesela intihar eyleminin saçmalığı.

Yüzler doğrudan insan sureti değil de yapılan eylemlerin sonuçlarının belirginleştirilmesi anlamında, yüz-yön-cihet-bakış açısı anlamlarında kullanılmış bir kelime. Ve böylece farkına varmadığımız birçok yüzü ve tanıdığımız bazı yüzlerin zihnimizde belirginleşmesine katkı sağlıyor. Bazen de belli olan yüzlerin evvelini yani oluşumunu, arka planının çözümlemesini yapıyor.

Hayatın içinden çektiği fotoğrafları önümüze getiriyor ve bize tanıtıyor. Bu kitabı iyi okuduğunuzda belki siz de karşılaştığınız yüzlerin profillerini çıkartıp ortaya koyabileceksiniz. Tasavvurunuzu keskinleştirebileceksiniz. Belki de kendi yüzünüzü bulacaksınız. Ben buldum. Bahanecinin yüzü. :)

Değerlendirmelerinde hukuk eğitimi almış olmasının etkisi var ve dini anlatıları da kullanıyor. Raskolnikof, Othello, Hamlet, İvan Karamazof gibi dünya klasiklerinin kahramanları üzerinden de yüzler ortaya koyuyor.

Sebahattin Ramazan 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

ilginç bir deneme kitabı. bazen bir tanıdık roman kahramanını bazen de bir hali veya tavrı ele alan ve her yönüyle şiddetli analize muhatap tutan farklı bir deneyim. karıştırılan kavramları ayırt etme fırsatı sunarken, insanın kendini de tartmasını sağlayan etkileyici bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

Ali Aysberg 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İhtirasın sınır tanımazlığı
İhtirasın mola yerleri olabilir ama onun menzili yoktur. Ulaşılan her menzil, bir sonrakinin mola yerine kaim olur. Kral olmak için bir kral öldürmek yetebilir, ama kral kalabilmek için başka kurbanlar da gerekebilir.

Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 125)Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 125)
Ali Aysberg 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kıskanç'ın bahanesi
''En sudan şeyler bile kıskanç insana Tanrı kelamı kadar doğru gözükür.''

Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 102)Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 102)
Ali Aysberg 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Nerede, nasıl kullanılacağı belli olmayan bir silah taşımaktansa, insanın düpedüz silahsız olduğunu bilmesi kendini savunması bakımından şayanı tercih olmalıdır.

Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 179)Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 179)
Ali Aysberg 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Birinin kendini anlatamadığı cümlelerden, öbürü kendince anlamlar çıkartır, ama bunlar yanlış anlamlardır.

Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 126)Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 126)
Ali Aysberg 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

..İntiharda, insanın hayatında yaşamaya değer bulunan hiç bir değerin mevcut bulunmadığı varsayımından yola çıkılmaktadır. Hayat gibi kendisine hiç bir paha biçilemeyecek bir değerin, hiç bir değeri yokmuşçasına heder edilmesi karşısında duyumsanan pervasızlık, vurdumduymazlık, buradaki saçmalığın yükseldiği yer olmaktadır.

Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 23)Yüzler, Rasim Özdenören (Sayfa 23)