Zelda Fitzgerald'ın Romanı

8,8/10  (9 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
639 gösterim
"Daha yakından baktığınızda olağanüstü, büyüleyici bir şey göreceksiniz, sahici ve doğru bir şey. Biz asla göründüğümüz gibi olmadık."

Özgür ruhlu, Güneyli güzel Zelda, ileride Muhteşem Gatsby'nin yazarı, "Caz Çağı"nın en önemli kalemlerinden biri olacak F. Scott Fitzgerald'la 1918'de tanışır ve kısa süre sonra evlenirler. Zelda ve Scott Fitzgerald 1920'lerin ikonu olurlar; cemiyet hayatında boy gösterirler, partiden partiye koşarlar. Ernest Hewingway'den Pablo Picasso'ya, Coco Chanel'den Dorothy Parker'a kadar kimler yoktur ki etraflarında... Ama bu ışıltılı hayatın ortasında mutsuzdur Zelda… Çünkü o daima bir erkeğe bağlı olmayı değil, kendi olmayı tercih eder. Dansla, resimle ve edebiyatla ilgilenir. Yaşamı coşkuyla kucaklar, yaratıcıdır. Özgür bir kadın olma uğruna mücadele eder, hem Scott Fitzgerald'la hem de dönemin tutucu değerleriyle. Bildiğinden taviz vermez.

Bu yüzden erkek egemen aklın hüküm sürdüğü yıllarda kocasına ayak bağı olmakla suçlanır, eleştiri oklarının hedefi olur. Ama o ne Scott Fitzgerald'a olan aşkından vazgeçer ne de kendi olmaktan… Zelda Fitzgerald'ın Romanı işte bu tutkulu, ölümsüz aşkı anlatırken sesi boğulmuş bir kadına yeniden sesini kazandırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786050922721
 • Orijinal Adı:
  A Novel of Zelda Fitzgerald
 • Çeviri:
  Omca Korugan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Gamze Can 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıradışı bir kadın ve sıradışı bir aşk.

Zelda Fitzgerald, Muhteşem Gatsby'nin yazarı F.Scott Fitzgerald'ın aşık olduğu kadın. Tarihteki güçlü kadın figürleri çok hoşuma gider benim. Bunu kitaplarda, filmlerde ve dizilerde görmek daha çok hoşuma gider. Zelda'nın hayatını okurken aşka dair, eş olmaya dair, anne ve genç bir kadın olmaya dair birçok şey var.