Zelda Fitzgerald'ın Romanı

8,6/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
627 gösterim
"Daha yakından baktığınızda olağanüstü, büyüleyici bir şey göreceksiniz, sahici ve doğru bir şey. Biz asla göründüğümüz gibi olmadık."

Özgür ruhlu, Güneyli güzel Zelda, ileride Muhteşem Gatsby'nin yazarı, "Caz Çağı"nın en önemli kalemlerinden biri olacak F. Scott Fitzgerald'la 1918'de tanışır ve kısa süre sonra evlenirler. Zelda ve Scott Fitzgerald 1920'lerin ikonu olurlar; cemiyet hayatında boy gösterirler, partiden partiye koşarlar. Ernest Hewingway'den Pablo Picasso'ya, Coco Chanel'den Dorothy Parker'a kadar kimler yoktur ki etraflarında... Ama bu ışıltılı hayatın ortasında mutsuzdur Zelda… Çünkü o daima bir erkeğe bağlı olmayı değil, kendi olmayı tercih eder. Dansla, resimle ve edebiyatla ilgilenir. Yaşamı coşkuyla kucaklar, yaratıcıdır. Özgür bir kadın olma uğruna mücadele eder, hem Scott Fitzgerald'la hem de dönemin tutucu değerleriyle. Bildiğinden taviz vermez.

Bu yüzden erkek egemen aklın hüküm sürdüğü yıllarda kocasına ayak bağı olmakla suçlanır, eleştiri oklarının hedefi olur. Ama o ne Scott Fitzgerald'a olan aşkından vazgeçer ne de kendi olmaktan… Zelda Fitzgerald'ın Romanı işte bu tutkulu, ölümsüz aşkı anlatırken sesi boğulmuş bir kadına yeniden sesini kazandırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786050922721
 • Orijinal Adı:
  A Novel of Zelda Fitzgerald
 • Çeviri:
  Omca Korugan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Gamze Can 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıradışı bir kadın ve sıradışı bir aşk.

Zelda Fitzgerald, Muhteşem Gatsby'nin yazarı F.Scott Fitzgerald'ın aşık olduğu kadın. Tarihteki güçlü kadın figürleri çok hoşuma gider benim. Bunu kitaplarda, filmlerde ve dizilerde görmek daha çok hoşuma gider. Zelda'nın hayatını okurken aşka dair, eş olmaya dair, anne ve genç bir kadın olmaya dair birçok şey var.

Esma Saatçı 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 71 günde · 7/10 puan

İki hırslı, uçarı ve zamanından önce gelmiş kişiliğin evliliğinin hazin sonu. İnişler ve çıkışlarla geçen ihtiraslı, acı ve zevk karışımı bir hayat.
Zelda kendini kanıtlamaya çalışan ama bunu nasıl başaracağını bilemeyen biri.
Kadınların bende varım diyebilmek, yeteneklerini gösterebilmek için 20. yy başındaki çırpınışları anlatıyor.
Dip not olarakta evsiz olmanın sadece parasızlıkla alakalı olmadığını insanın bir yere yerleşmediğinde vazoda su ile beslenen çiçek gibi canlılığı yitirdiğini anlatıyor.
İyi okumalar.

Ezgi Ender 
25 Oca 00:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Muhteşem Gatsby" okuduğum dönemde tanıştım Fitzgeraldlar ile (ailenin gerçek hayat öyküsü ve kitap arasındaki benzerlik ne zaman aklıma gelse ürperirim). Kitabı okudum ve sonra yazarın hayatı ilgimi çekti, araştırdım. Sonra aslında ilgimi çeken kişinin kitabın yazarı olan Scott olmadığını fark ettim ve bu sıra dışı kadının, yani Zelda'nın hikayesine yöneldim. Nedenini hala bilmediğim bir şekilde (tam karşıtı olmadı hislerimin bu cümle, "tarif edemediğim bir duygu nedeniyle" değiştirmek istiyorum af dileyerek) beni kendine çeken iki kadından birisidir Zelda diğeri de Tomris Uyar. İkisi de gözümde çok güçlü, çok farklı, çok sevilesi iki kadın profili çizmiştir bu zamana kadar. Baktığımda, adı aklıma geldiğimde nedensiz mutlu olur, saygı duyarım. Yaşadıkları anlatılmayı ve öğrenilmeyi hak ediyor. Gatsby okuduysanız, bu kitaba ve bu harika kadına bir şans verin.

"Kitabı okudum, çok sevdim" ve kitapla ilgili tüm yorumum budur. Kitap hakkında bir yorum yapamıyorum çünkü Zelda'ya karşı hissettiğim yakınlık beni objektif olmaktan alıkoyuyor. İyi okumalar.

Aybike Gizem 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Zelda Fitzgerald tarihte Scott Fitzgerald'dan bile daha çok ilgi duyduğum bir karakter. Romanın ne kadar gerçeklere dayandığını bilmiyorum, ancak Zelda'nın zihnine girmenizi sağlıyor, kendisiyle özdeşleşiyor; onunla üzülüp, onunla sevinip, onunla beraber kızıyorsunuz. Zelda'nın hayatı dışında kitapta Fitzgerald ve Hemingway ilişkisi, o dönemde yaşamış diğer sanatçıları da okuyorsunuz.

özgür doğan 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şimdi tam olarak neresinden başlarım bilmiyorum ama bence herkes bir göz gezdirmeli özellikle beni son 15 sayfası fazlası ile etkilemeyi başardı.

Kitaptan 4 Alıntı

Şükran Güngör 
 28 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Scott dolap kapısını kapatıp suçlu bir adamın yapacağı gibi göğsünün üstünde birleştirdiği kollarıyla bana döndü.
"Güvenden bahsedene de bakın."
"Ben hiçbir zaman inkar etmedim."
"Hayır sadece beni terk etmeye hazır olana kadar gerçeği sakladın."

Zelda Fitzgerald'ın Romanı, Therese Anne Fowler (Sayfa 331)Zelda Fitzgerald'ın Romanı, Therese Anne Fowler (Sayfa 331)
Şükran Güngör 
 21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

O zamanlar aşkımızdan emindim ve seçtiğimiz yolun yanlış değil, sadece farklı olduğunu annemle babama kanıtlamaya kesinlikle kararlıydım. Böyle şeylerden emin olmanın da bir gün bir lüks haline geleceğini bilmek imkansızdı.

Zelda Fitzgerald'ın Romanı, Therese Anne Fowler (Sayfa 146)Zelda Fitzgerald'ın Romanı, Therese Anne Fowler (Sayfa 146)
Şükran Güngör 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Scott böyleydi işte. Scott hâlâ böyle; ileriye -mutluluğun ve refahın beklediği yere- nasıl gidileceğini çözmek için her zaman geriye bakar.

Zelda Fitzgerald'ın Romanı, Therese Anne Fowler (Sayfa 251)Zelda Fitzgerald'ın Romanı, Therese Anne Fowler (Sayfa 251)