Zeyno'nun Oğlu

8,1/10  (10 Oy) · 
38 okunma  · 
8 beğeni  · 
617 gösterim
Ne okuduğu kitaplar ne ev işi onun kalbinde çocuğun insanî ve sıcak yerini dolduruyordu. Günde iki defa Kürt Zeyno'yu arıyor, onunla dertleşiyordu. Fakat Kürt Zeyno, Bayram Ağa ismini alarak bir gün evvel gelen meçhul adamın kim olabileceğini düşünüyor, sıkılıyor, bunun Ramazan olması ihtimali onu bir kâbus gibi korkutuyordu.

Zeyno'nun Oğlu, Türk edebiyatının öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar'ın en özgün romanlarından biri. Kalp Ağrısı'nın devamı niteliğindeki bu roman, Doğu Anadolu'ya görevli giden Türk subayları ve eşlerinin gözlemlerini aktarıyor. Bölgede içten içe gelişen bir Kürt isyanının öncesinde geçen olayların ana kahramanı, Haso Çocuk. Zeyno'nun Oğlu, bir yanıyla Doğu Anadolu'daki feodal düzenin kökenlerine de işaret eden önemli bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789750709203
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 7/10 puan

Halide Edip Adıvar'ın ,okuduğum bu ikinci kitabı.Diğer kitaplarını da mutlaka okumak istiyorum.Kitapları akıcı .Sizler benim gibi gecikmeyin-okuyanlar hariç-bir an önce okuyun.

vurkan i 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Edip Adıvar bu kez okuyucuyu Doğu'ya götürüyor.Burada oluşturulmaya çalışılan sosyetik yaşam ve gericilerin yapmaya hazırlandığı suikastlar...

Kitaptan 2 Alıntı

Mehmet Kesdal 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ayaklarının ucuna basarak beşiğin yanına geldi.Çocuğun uyuyan yüzüne eğildiği zaman,iki şeyin galeyanlı(kaynayan) kalbine anî bir şifa ve sükûnet verdiğini hissetti.Birisi,uzak rüzgârların bahar günlerinde getirdiği kır çiçekleri kokusunu hatırlatan çocuk nefesi,öteki,ilâhi bir masumiyetle uyuyan çocuk yüzünün lâtif(sevimli) gülüşü idi.Bahar rüzgârlarının durgun suların üstünden geçerken yapacağı hayalî dalgacıklar,ancak bu kadar lâtif olabilirdi.

Zeyno'nun Oğlu, Halide Edib Adıvar (Sayfa 16 - Özgür yayınları yeniden düzenlenmiş birinci basın.Eylül 2001.)Zeyno'nun Oğlu, Halide Edib Adıvar (Sayfa 16 - Özgür yayınları yeniden düzenlenmiş birinci basın.Eylül 2001.)
Mehmet Kesdal 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hasan,bu nazik meselede Mesture Hanım'ı gücendirmemek için,köşeye çekilmiş,pencereden dışarı bakıyor;içinde hapsetmek istediği muzip kahkahanın omuzlarını sarsıp sarsmadığını düşünüyordu.

Zeyno'nun Oğlu, Halide Edib Adıvar (Sayfa 197 - Özgür yayınları yeniden düzenlenmiş birinci basın.Eylül 2001.)Zeyno'nun Oğlu, Halide Edib Adıvar (Sayfa 197 - Özgür yayınları yeniden düzenlenmiş birinci basın.Eylül 2001.)