Zihinsel Kurtuluş Bilinci Tüm Şartlanmalardan Kurtarmak

7,8/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
567 gösterim
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi. İnsan hakikati bulmak istiyorsa, tüm dogmalardan, tüm koşullandırmalardan, tüm inançlardan, boyun eğdiren tüm otoritelerden tümüyle arınmış olmalıdır. Aslında, tam anlamıyla bağımsız olmalıdır ve bu oldukça güçtür; bu, ağaçların altında oturup saçma sapan konuşmalar dinlemek için hoş bir araba gezintisine çıktığınız bir pazar sabahı hobisi değildir. Hakikati bulmak, muazzam bir sabır, yumuşaklık, ikirciklilik ister. Salt kitap okumanın bir değeri yoktur ama eğer dinlerken dikkatinizi bütünüyle verebilirseniz, o dikkatin sizi çabalamaktan kurtardığını ve zihnin hiçbir yöne hareket etmeden olağanüstü güzellikte ve yaratıcılıkta olanı, bilgiyle, geçmişle ölçülemeyecek olanı kavramaya muktedir olduğunu göreceksiniz. Gerçekten dindar ve devrimci olan yalnız böyle bir insandır çünkü artık toplumun bir parçası değildir. İnsan hırslı, kıskanç, edinimci, rekabetçi olduğu müddetçe toplumun kendisidir. insan, kurtulmanın olağanüstü zor olduğu böyle bir zihniyetle Tanrıyı arıyor ama bu arayışın hiçbir anlamı yoktur çünkü bu, bir şey olmak, bir şey elde etmek için gösterilen uğraştan başka bir şey değildir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786050200584
 • Orijinal Adı:
  As One Is: To Free The Mind From All Conditioning
 • Çeviri:
  Pınar Atik
 • Yayınevi:
  Omega Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Eser 1955 yılında halka açık yapılan sekiz konuşmadan oluşuyor. Ana fikir zihin esaretinden kurtulmak olsa da yazardan mı yoksa çevirisinden mi bir kaç konu net olarak aktarılamamış...

Doğduğumuz andan başlayarak insanı şartlandıran aile, okul, çevre, din öğretilerinin, insan zihninde nasıl şartlanmalara ve kendinden olmayanı ret etmeye zorladığını, yazar yeri gelmiş soru cevap halinde okuyucuya aktarmış.

Yazar, zihin baskısını ve kalıplaşmış öğretilerden arınmamız için yazdığı bu eser ile düşüncelerimizi nasıl yönlendirebileceğimizi çok etkili olmamakla beraber bilgilendirme amaçlı olarak bizlere sunmuş.

Kitaptan 6 Alıntı

Nurhan Işkın 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Düşünürlerin ne dediği hepimiz için çok büyük önem taşıyor mu?

Zihinsel Kurtuluş, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 50)Zihinsel Kurtuluş, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 50)
Nurhan Işkın 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hiçbir kültür yoktur ki insanın doğruyu bulmasına yardım etsin.

Zihinsel Kurtuluş, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 75)Zihinsel Kurtuluş, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 75)
Nurhan Işkın 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dolayısıyla önemli olanın öğretiler değil, siz olduğunuzu görün...

Zihinsel Kurtuluş, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 139)Zihinsel Kurtuluş, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 139)
Nurhan Işkın 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Neden şiddet yanlısı, rekabetçi, hırslı, edinimciyim? Neden içimde bu durmaksızın süren bir şey olma, büyük insan olma mücadelesi var?

Zihinsel Kurtuluş, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 113)Zihinsel Kurtuluş, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 113)