Profil
Pendor Ejderhası
O andan itibaren, bilge kişinin, kendisini, konuşabilseler de konuşamasalar da, yaşayan diğer varlıklardan ayırmayan kişi olduğuna inandı.
Sayfa 89 - Metis YayınlarıKitabı okudu
Eşya şeffaftır bilge için Bilge sadece dış şekillere bakmaz Bilge bu şekillerin kendi içinde taşıdığı mesaja bakar..
İz yayıncılık,4 Ocak~2010Kitabı okudu
Her zaman yapamadığım şeyi yapıyorum, onun nasıl yapılacağını öğrenmem için. Pablo Picasso
Büyük bilgelikte büyük keder olur ve bilgisini artıran kederini de artırır...
Bilge
Bütün insanlara bilge demedikçe bana bilge demeyin... Ben sadece ham bir meyveyim hâlâ dalına tutunan; dün de bir çiçekten başka bir şey değildim.
Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası YayınlarıKitabı okudu
200 syf.
8/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
Hayatını kontrol edemeyen kişi özgür değildir.
İnsanlar olarak rehavete , tembelliğe sürekli olarak düşkünüzdür ve tutkularımızın bir süre parlayıp söner yani süreklilik içermez. Bu tembelliği yenmemizin yolu ise beynimizi hiç boş bırakmayarak sürekli çalışmak ve o çok çalışmaya alışma durumudur. Beyne bir şeyler atmazsan kendi kendini öğütür. Günlük hedefler belirleyip o hedefleri gerçekleştirmek ile çok çalışmak alışkanlık haline getirilmelidir. Belirli bir süre çok çalıştıktan sonra artık çalışmak kolay gelmektedir. Kitabın ana felsefesi de kendini kontrol edebiliyorsan özgürsün , edemiyorsan eğer sen beyni tarafından yönetilen , dürtülerine ve şehvete göre hareket eden bir canlısın. İsteksizlikle savaşmayı , okul eğitim sisteminin bize daha sonra unutacağımız şeyleri ezber yaptırdığını , haberlerin yalancı ve gereksiz telaş yaydığını , olumsuz arkadaşlardan uzak durmanın gerektiğini , şehvet duygusunu kontrol edebilmek için neler yapılması gerektiğini , tefekkürün önemini farklı başlıklar altında inceliyor. 18.yy'da bir üniversite rektörünün yazdığı kitaptaki birçok şey bence bugünün insanı için hala geçerli. İrademizi kontrol edebilmeli , zamanımız ve enerjimizi bize kısa süreli zevk veren şeylerdense , uzun süre bize faydalı olacak şeylere harcamalıyız.
İrade Terbiyesi
İrade TerbiyesiJules Payot · Ediz Yayınevi · 201826,2bin okunma