Giriş Yap
"Çevreyi biz yarattık, bu yüzden eğer kendinizi değiştirmek için çevreye toplum yapısına bel bağlarsanız kendinizi aldatırsınız bir yansılmanın içinde yaşarsınız. Zira bu toplumu siz yarattınız!"
Reklam
·
Reklamlar hakkında
"İçinde büyüdüğümüz çevrenin bize acı veren kimi eksiklikleri vardır, zaman içinde karakterlerimizde bu eksikliklerle ilgili zayıflıklar ve dengesizlıkler gelişir. İşte sanatta bize neyin çekici neyin itici geleceğini belirleyen de bu eksiklikler ve hatalar olur."
Tembel hayattan, aylak, boş zihnin kendini yiyip bitirdiği, bayağı, gülünç endişelerin avına dönüştüğü bu sefil durumdan sadece nefret etmekle kalmamalı, işsiz güçsüzlerin hayatına gıpta etmekten, bunu muhabbet konusu yapmaktan da kaçınmalıyız. Bizi tembelliğe yönelten arkadaşlardan, bizi tembelliğe sürükleyen zevklerden nefret etmeliyiz. Özetle, sadece hastalıktan değil, rahatsızlığa yol açan kavundan da nefret etmeliyiz.
·
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Kimyada öğrendiğimize göre, doygunluk noktasında bir çok madde içeren bir solüsyonun içine bir kristal daldırırsak, kristalle aynı türden olan moleküller, solüsyonun derinliklerinden gizemli bir çekim neticesinde harekete geçer ve yavaş yavaş kristalin etrafında toplanırlar. Kristal yavaş yavaş büyür ve solüsyonun durgunluk hali haftalar ya da aylar boyu sürerse hacim ve güzellikleriyle bir laboratuvar için bir sevinç ve gurur kaynağı olan o hayranlık verici kristaller elde edilir. Fakat solüsyonu sürekli olarak sallar ya da çalkalarsak birikim düzensiz oluşur ve kristal hem biçimsiz hem de çok küçük kalır. Psikolojide de bunun aynısı olur. Herhangi bir psikolojik durum, bilincin ön planında tutulursa, aynı türden zihinsel ya da duygusal durumlar, diğerinden daha az gizemli olmayan bir çekimle, yavaş yavaş gelip onun etrafında toplanırlar. Eğer bu durum uzun süre devam ederse, onun etrafinda kayda değer güçte bir grup organize olabilir, bunlar bilinç üzerinde, nihai bir biçimde, neredeyse mutlak bir egemenlik kurabilir ve kendilerinden olmayan her şeyi susturabilirler. Eğer bu “kristalleşme” yavaş bir biçimde, hiç duraksamadan, hiç kesintiye uğramadan gerçekleşmişse, dikkat çekici katılıkta bir karaktere bürünür. Bu şekilde organize olmuş grubun güçlü, sakin, nihai bir tarafı vardır. Ve şunun altını çizmemiz gerekiyor ki, eğer biz istersek içimizde böyle dikkat çekici bir fikirler “klanı” oluşturamayacak bir fikir yoktur. Dini fikirler, annelik duygusu, hatta para düşkünlüğü gibi sefil, utanç verici hisler bizde bütün kontrolü ele geçirebilirler.
·
"Çevrenizdekilere aldırış etmemek temelde antisosyal olmanın tanımıdır."
2
10
97 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14