Profil
Mehmetçiklerin kanı aksın diye
Coniler ölmesin onların yerine Mehmetçiklerin kanı aksın diye Kuzey Irak'a Türk Ordusu'nun girmesi için 8,5 milyar dolar, hava sahasının kullanılması için de 1 milyar dolara pazarlık yapı­yor, Bush abisini kızdırıyordu.
·
Puan vermedi
Kütüphanem de ilk baskısı halen var. O kadar çok alıp hediye ettim ki sayısını bilmiyorum.. Lise de okuduğum ilk tarihi romandı ve tarihe olan ilgimin temellerini atan eser buydu dersek yanılmamış oluruz. Zaman zaman alıp tekrar bi göz gezdiririm. Bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını da
Medine Müdafaası
Medine Müdafaasıİsmail Bilgin · Timaş Yayınları · 20091.712 okunma
Mehmet Çavuş'un Mehmetçik'e Dönüşümü
Mehmet Çavuş'un "Mehmetçik"e Dönüşümü Seddülbahir muharebelerinde Mehmet adında bir çavuş, tüfeği kilitlenince eline bir büyük kaya parçası alarak ateş etmekte olan karşısındaki İngiliz denizcisine saldırmış, böylece hem kendisini hem de yanındaki erleri kurtarmıştı. Olayı haber alan Mustafa Kemal, Mehmet Çavuş'u buldurmuş ve 1 Mart 1915'te Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı'na bir yazı yazarak bu kahraman çavuşa madalya verilmesini önermişti. Mehmet Çavuş'un canını yok sayarak gösterdiği cesaret ve kahramanlık kamuoyunda da gururla ve övgüyle karşılanmış ve Türk askerleri, erleri artık "Mehmet", "Mehmetçik" diye anılır olmuştu. Böylece Mustafa Kemal "Mehmetçik" adının yaygınlaşmasını sağlamıştı.
Yedi ordu birleşip karşımızda parlasa, Onu kanla söndürüp parçalarız, yeneriz!!.😌🇹🇷
"Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir asker rast gelinmemiştir." 🇹🇷
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk
"Uğrunda ölecekleri ve hiç görmedikleri insan belki o sırada kılını kıpırdatmadan keyif sürmektedir."
Bir gün dağda pusuya düştük. Üç arkadaşım yaralandı, zor kurtulduk. Sonra arazide arama tarama yaparken iki teröristle karşılaştık. Bizi görünce ateş ettiler, ama mermileri bitince sağ yakaladık. Teröristi görünce çok şaşırdım. Her gün birliğe ekmek getiren fırıncıydı.
Sayfa 357 - Bülent Yıldırım
15 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.