kitap, uzun yıllar önce yaşamış bir kültür olan Sümerlerin günümüz büyük dinlerini nasıl etkilediğinin çarpıcı bir göstergesi. Bu gücü sağlayan da günümüze kadar varlığını koruyan kil tabletlerdeki çivi yazıları olsa gerek. Herkesin okuması gereken bir kitap.

arifeeee, bir alıntı ekledi.
26 May 23:05 · İnceledi

Bazı sümer rahibelerinin evlenseler bile çocukları olmamalı idi. Kazara böyle doğan çocuklar öldürülürdü. Çünkü bu kadınlar Allah'ın karısı olduğundan, doğan çocuklar da Tanrı'nın çocuğu sayılıyordu. Sümerler bir ölümlüden Tanrının çocuğunu istemiyorlardı. Bu ve Kuran'daki bir ayet, İs'nın neden Tanrının oğlu olarak kabul edildiğine bir açıklık geririyor.

Ali İmran Sıresi, ayet 35-37:
İmran'ın karısı şöyle demişti:"Rabbim karnımdakini azatlı bir kul olarak sana adadım. Adağımı kabul buyur. Rabiim onu kız doğurdum, ona Meryem adını verdim. Kovulmuş şeytana karşı onu ve soyunu sana ısmarlıyorum" dedi. Rabbi onu hüsnükabil gösterdi ve güzel bir bitki gibi yetiştirdi. Zekeriya'yı (teyzesinin kocasını) Rabbi onun bakımı ile görevlendirdi. Zekeriya onun yanına, mabede her gelişinde orada bir rızk bulur "bu sana nereden geliyor?" derdi. O da "Allah tarafından" derdi.

Bu ayetten anlaşıldığına göre o zaman mabetler vardı. (Tevrat ve İncil'de de mabetlerin bulunduğu yazılı.) Meryem mabede adanmış ve orada yetişmiş bir kızdı. Herhangi bir şekilde, bazı kitapalra göre de nişanlısı Yusuf'tan hamile kalmıştı. Onu gidip ücra bir yerde doğurması Tanrının çocuğu diye öldürülmesinden korktuğu için olmalı. İsa büyürken Tanrının oğlu olduğu kendisine aşılanmış bulunduğundan "ben tanrının oğluyum" diyerek ortaya çıkması geç de olsa ölümüne neden olmuş olmalı.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye ÇığKur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ
Sedat Okur, bir alıntı ekledi.
26 May 11:59 · Kitabı okuyor

Kabe “ Allah’tan başka Allah yoktur. Muhammed onun elçisidir. “ yazılı bir örtü ile kaplanıyor.

İbrahim Peygamber, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 126)İbrahim Peygamber, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 126)
Emrah KUTLUK, Gilgameş'i inceledi.
25 May 21:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muazzez İlmiye Çığ, ülkemiz akademi camiasına önemli katkıları olmuş birisidir. Kitabı okuma sebebim UFO lar hakkında işaretler taşıdığı iddiasıydı. Bazı yerlerde demir kuş tanımı yapılıyor vs. şeklinde uydurma haberler okumuştum. Bunun teyidi için okuduğumda asla böyle bir ifadenin geçmediğini öğrenmiş oldum lakin fantastik edebiyata olan düşkünlüğümden kaynaklı olarak kitabı çok beğendim. Aynı zamanda tarihi belge değeri taşıyan bir eser olması sebebiyle de ilgimi çekti. Çeviri ve anlatımda Muazzez hocanın başarısını da görünce oldukça etkilendim. İster tarih sever olun, ister heyecan verici bir macera okumak isteyen fantastik edebiyat düşkünü biri olun, her halukarda tatmin edecektir.

Sahra, bir alıntı ekledi.
28 Nis 11:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nunbirdu ve Enlil'in hikayesi
Bu öykü ister doğru olsun ister doğru olmasın, bir yandan törenlerde eğlenmemize, öte yandan bir kadınla zorla yatmanın, değil insanlara Tanrılığa bile uygun olmadığını göstermek için bir neden oluyor.

Sumerli Ludingirra, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 142)Sumerli Ludingirra, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 142)
Tansu, bir alıntı ekledi.
 27 Nis 17:32

'sumer edebiyatında bilgelik metinleri: atasözleri ve deyimler
"... '15 bulduğunu söyleme, kaybettiğini söyle
'17 çiçeğini şimdi toplama sonra meyvesini yiyeceksin
'21 bey gibi yaparsan köle gibi yaşarsın, köle gibi yaparsan bey gibi yaşarsın
'25 tatlı bir söz herkesin dostudur
'26 seven bir kalp evi yapar, nefret eden bir kalp evi yıkar
'39 annenin sözüne tanrının sözü gibi kulak ver
'55 bedduaya beddua ilk karşılık verme, çünkü ikinci bedduayı getirir
'67 huysuz bir oğlu annesi doğurmamalı, tanrısı onu yaratmamalı

sabah akşam arası mizacı değişenler için:
'71 eğer aç iseler ölmüş gibidirler,
eğer tok iseler tanrılarla yarışırlar,
eğer işleri yolunda ise göğe uzanmış gibidirler,
eğer sıkıntıda iseler, yeraltında imiş gibi olurlar
'77 kötü şeyler konuşulunca, kötülük gelebilir
'78 zenginlik kanatlıdır, bir anda uçar gider
'83 eğer sana biri fena söz söylerse, karşılık verme, yoksa daha ağır olur
'84 bir kimsenin düşüncesiz konuşması, kılıç gibi keser
'86 inanna ( aşk tanrıçası ) kimi beğenmezse, o sevişmede başarılı olmaz
'95 köpeğe söz dinleme öğretilir
'99 dişi köpek gururla 'yavrularım ister geyik renginde, ister sarı gri olsun, ben onları severim

'102 boş vakit geçirdin neye yaradı
'103 biliyorsun neden öğretmiyorsun
'112 sadık olmayan bir kocanın penisi, sadık olmayan bir kadının vulvasından daha iyi değildir
'114 sadakatsiz erkek, kadınları ( vulvayı ) kovalar. namussuz erkek iki oraklıdır

sözlerimi, ölümsüz 'atatürk'ü kanımca tam olarak niteleyen çok anlamlı bir sumer atasözü ile bitiriyorum:

'129 bilge kişi karanlıkta ışık, çıkmaz sokakta yol bulandır..

Uygarlığın Kökeni Sumerliler - 1, Muazzez İlmiye ÇığUygarlığın Kökeni Sumerliler - 1, Muazzez İlmiye Çığ
arifeeee, bir alıntı ekledi.
26 Nis 17:01 · İnceledi

"...Tanrılarla insanları yaklaştırdığı düşünülen basamaklı kuleler yapılmıştı.Daha sonra bu Tanrı evleri sinagoglara, kiliselere, camilere dönüştü. Camilerin ve minarelerin üstündeki yarım ay, Sümer Ay Tanrısının sembolüdür."

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye ÇığKur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ
Tansu, bir alıntı ekledi.
 25 Nis 14:48

'sumer ilahileri
"... insanın insana işkence etmediği, oğlun babadan çekindiği gün,
insanlığın ülkede yayıldığı, baştakilerin sayıldığı gün,
kardeşin büyük kardeşten sonraya geçtiği gün,
gençlerin, bilenlerin sözüne kulak verdiği gün,
güçsüz ile güçlünün kavga etmediği, nezaketin geçerli olduğu gün,
memlekette bütün üzüntülerin gittiği, onu ışık kapladığı gün,
ülkeden koyu karanlık kalktığı gün,
bütün canlı yaratıklar, sevinecekler.."

Uygarlığın Kökeni Sumerliler - 1, Muazzez İlmiye ÇığUygarlığın Kökeni Sumerliler - 1, Muazzez İlmiye Çığ
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
21 Nis 22:11 · Kitabı okudu · 8/10 puan

‘Bir seferinde de üç-dört yıl önce ramazanda, daha ilk gece davulcu gelip uyandırınca, hemen valiye, kaymakama ve belediye başkanına birer telgraf çektim. Bu çağda, artık davulla insanları uyandıramazsınız, dedim. Nitekim o sene burada davulcu dolaşmadı. Ama üç yıl sonra yine aynı şey oldu. Yine telgraflar çektim. Benim kaymakamlığıma çektiğim telgraf, davulcunun eline geçmiş, düşünün. Davulcu benim telefon numaramı bulmuş, telefon etmiş, sen ne hakla bizim ekmeğimize mani olursun, diyor. Sen ne hakla benim uykuma mani oluyorsun, ben oruç tutmuyorum, dedim. Benim bu kadar çocuğum var, diyor. Benim için mi yaptın çocuğu, dedim. Mafyaymış bunlar. Benim telgrafım davulcunun eline geçince fena halde sinirlendim, valiye bir telgraf çektim. Hangi hakla kaymakama gönderdiğim telgraf, bir davulcunun eline geçer, diye sordum. Tabii bir cevap çıkmadı. Kızlarımla inat ettik, 15 gün uğraştık, gazetelere verdik sonunda davul sesini kestik. Buraya gelemez davulcu. Ya sen oruç tutuyorsan, ben uyanmaya mecbur muyum? Telgrafta yazdım bunları. Sabahleyin erken kalkan var, hasta olan var, çocuğu olan var, uyuyamayan var. Bu insan haklarına aykırı.’

Muazzez İlmiye Çığ Kitabı / Çivi Çiviyi Söker, Serhat Öztürk (Sayfa 169 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2017.)Muazzez İlmiye Çığ Kitabı / Çivi Çiviyi Söker, Serhat Öztürk (Sayfa 169 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2017.)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
21 Nis 21:58 · Kitabı okudu · 8/10 puan

‘Görmemiş insanlar ne yapacaklarını bilmezler. Biraz para sahibi oldu mu hemen en iyisini, en lüksünü almak... Aynı öyle oldu bizim memleket. Borç aldılar, gelişigüzel sarf ettiler. Ödeyemeyeceğin şekilde borçlanmak... bizim paramızı bu hale getiren odur. Bütçemiz kadar borç aldık, hatta belki de daha fazlasını aldık. Neymiş, büyüyeceğiz. Bırak yavaş büyüyelim, ama kimseye köle olmayalım. 30 sene evvel AB’ ye girmeye çalışmışlar. Madem öyle, otuz senedir oranın standartlarına uydurmaya çalış kendini. Biz bunu hiç yapmadık. Şimdi yumurta kapıya gelmiş... Alacaklar mı dersiniz? Katiyen! Katiyen almayacaklar. Hiç aklım ermiyor alacaklarına. Biz kendi kendimizi onların istediği seviyeye getirseydik ve onlar bizi isteselerdi o zaman olurdu. Zorla olmaz ki bu. Zorla olunca sana her şeyi dayatırlar. Bir ülke düşünün ki halef-selef iki cumhurbaşkanının konuşması 180 derece zıt. Sezer, yolsuzlukların önüne geçmek lazım, diyor. Eskisi de diyor ki, ticari hayatı böyle şeylerle kıstlamak doğru olmaz. Nasıl söyler bunu? Ne yazık ki bu memleket çok kötü ellere kaldı.’

Muazzez İlmiye Çığ Kitabı / Çivi Çiviyi Söker, Serhat Öztürk (Sayfa 162 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2017.)Muazzez İlmiye Çığ Kitabı / Çivi Çiviyi Söker, Serhat Öztürk (Sayfa 162 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2017.)