• 271 syf.
  ·3 günde·Puan vermedi
  Zafer Algöz'ün ilk kitabı çıktığında ne alaka demiştim. Çok sevdiğim ve saygı duyduğum bir oyuncuydu. Haşırt Dı Bilekbord'u bir solukta okudum. Karşında oturup yaşadığı komik anları filtresiz, anlatıyor gibiydi. İkinci kitabı Keş On Dı Teybıl'ı hiç düşünmeden aldım tabi. Okuduktan sonra iyi ki de almışım ve okumuşum dedim. İlk kitabından daha filtresiz, daha komik. O an ne yaşamışsa detaylı bir şekilde yazmış. Kitap içerisinde beğendiğim yaşadığı anları paylaşmak istiyorum.

  Kitaba ismini veren hikayeye ile başlıyor kitap. Hikayenin ana kahramanları Öztürk Serengil ve Ertuğrul İlgin. Kumar tutkularından ve Ertuğrul İlgin'in kafayı rulette siyah ve kırmızıya takmasını konu alıyor. Kumar bütün kötülüklerin anasıdır bu arada, ikisi de her şeyini kaybediyor.

  Gelelim okurken yerlere düştüğüm dakikalarca güldüğüm 'Kurtuluş Cumhuriyet'inin Beyleri Nur Bey ve Siyami Bey'. Henüz yeni kaybettiğimiz güzel insan Nur Subaşı'nın ve kedisinin hikayesi. Nur Subaşı, yıllarca Kurtuluş'ta oturmuş. Huysuz ve mırık bir kedisi var; Siyami. Zafer abi bir gün Nur abiyi ziyarete gidiyor. Kedisiyle aralarında geçenleri kahkahalar eşliğinde okuyorum. Sadece bir spoiler vereyim. Siyami bey normal insanlar gibi klozete oturup ihtiyaçlarını gideriyor. Bu kadar orjinal bir kediden çıkan hikayenin gerisini siz düşünün.

  'Okulu Kimse Sevmez, Okulu Hademe Sevdirir' hikayesinde okuduğu okula ve Sadığh Dayı'ya selam çakmış. İyi de yapmış. Semih Sergen'le Konya'da etki ekmek mübaresi yine efsane olacak bir hikaye. Trabzonlu Kanunu Sultan Süleyman, Clemens'in Sünneti, filtresiz bir şekilde anlattığı g.t kispetten çıkınca, Can Yılmaz ile olan Barselona maceraları mükemmeldi. Trend Topic Başkan hikayesinde de rahmetli Süleyman Seba ile olan bir hikayesini anlatmış.

  Kitap genel olarak iyi anlatılmış hikayelerden oluşuyor. Elinizden bırakamıyorsunuz. Bir sayfa bir sayfa daha derken iki günde kitap bitti. Şiddetle tavsiye ederim.
 • Yola revan olmuşsan yoksa yanında can yoldaşı bir kitap, işte o zaman Semih Sergen yetişir imdada onun sesinden şiirler karanlık yollara acı bir kahve tadında eşlik eder..
  https://soundcloud.com/...umhuriyet-siirleri-6
 • 271 syf.
  ·1 günde·8/10
  Dikkat spoiler içerir.
  Tiyatro oyuncusu olan yazarın meslek hayatı ve ailesi ile ilgili olarak anlattığı anılarından oluşan ikinci kitabı. Büyük bir kumar tutkusu olan mesai arkadaşı Ertuğrul İlgin ile başlayan kitapta, Öztürk Serengil, Fikret Hakan, Cüneyt Gökçer ve daha pek çok meşhur tiyatrocu ile olan anılarını anlatıyor. Sonrasında Nihat abisinin alkolü seven eşi, Yahşi Batı'daki güreş sahnesinden dolayı anlattığı kispet hikayesi ve tiyatrodaki pehlivan ile olan güreşi, Can Yılmaz ile gittiği Barcelona maratonunda başına gelenler, Konservatuar'ın meşhur çaycısı Sadık abisi, Semih Sergen ile gittiği Konya gezisi ve olaylı etli ekmek yemesi, Kolombo lakaplı Hamza dedesi ve daha pek çok komik anı kitabın içinde yer alıyor. Keyifle bir solukta okunan bir kitap.