Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · İnceledi

İnsanlık İslam’a şirk, Rasullerin hikmetine bidat karıştırdığı her dönemde perişanlık yaşadı. Huzur ve emniyeti yitirdi.

Allah'a Adanmış Gençlikler, Ebu Hanzala (Sayfa 9)Allah'a Adanmış Gençlikler, Ebu Hanzala (Sayfa 9)
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
26 May 20:18 · İnceledi

Kimler şirk koşar?
Bu soruyu sormamın özel nedenleri var. Birkaç kişiye bu soruyu sorduğumda "inanmayanlar" şirk koşar, "müşrikler" şirk koşar, "kafirler" şirk koşar dediler. Aman Allah'ım dedim. Yanılgının büyüklüğünü görüyor musunuz?

Hangi Sebepten Şirk Koştuğun Sorulduğu Zaman..., Feyzullah Birışık (Sayfa 13)Hangi Sebepten Şirk Koştuğun Sorulduğu Zaman..., Feyzullah Birışık (Sayfa 13)

Şirk... İnsanlar şirki "Allah'tan başka bir ilaha daha tapmak" olarak anlaması ne kötü. Elbette o da şirktir. Ama dua ederken aracı koyma şirki, hakimiyet konusunda oy kullanma konusunda Uluhiyet şirki, ibadette şirk vs bir çok konuda şirk var. hatta büyük şirk küçük şirk diye ayrılan akaid alimlerinin ayırdığı şirk çeşitleri de var. Yazar, güzel konulara değinse de bazı konularda kendini koruyamadığından dolayı kitabın ismindeki soruya muhattap kalmasından ahirette korkulur... Allah hidayet versin.

Mct, bir alıntı ekledi.
26 May 16:36

Bir yanda para bekleyen eğitim, sağlık, ulaşım vb. sorunlar; öbür yanda seçilmek uğruna milyarlar harcanan siyasi sirk gösterileri.

Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 16 - İletişim)Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 16 - İletişim)
Ragıp Sefa Sarı, bir alıntı ekledi.
 24 May 15:24 · Beğendi

Şirk, temelde bir “çok kıblelilik” sorunudur. Mescidde yönelinen kıble ile çarşı-pazarda, meydanda, parlamentoda yönelinen kıblenin farklı olması durumudur. Oysa Rabbimizin biz insanlardan istediği, bütünüyle hayatı O’nun yoluna has kılmamızdır. İslami hayat, tek kıbleli hayattır. Namazda olduğu gibi, ticarette, siyasette, velayette de aynı kıbleye yönelmektir.

(Arka Kapak Yazısı dan (Kesinlikle okunası bir kitap )

İbadet ve Bilinç, Şükrü Hüseyinoğlu (Ma'ruf Yayınları)İbadet ve Bilinç, Şükrü Hüseyinoğlu (Ma'ruf Yayınları)
@Pesa, bir alıntı ekledi.
24 May 13:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

...Skeçler yazıp sirk müdürüne götürdüm. Bana:
- "Ne yazık ki zencisiniz," diye cevap verdiler.

Kıvırcık saçlarımla, esmer tenimi ne kadar sevdiğimi unutuyorlar halbuki.

Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 63)Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 63)
Gülnare, bir alıntı ekledi.
23 May 23:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şirk, bir taraftan insanı Allah’a kulluk yapmaktan alıkoyarken, diğer taraftan da, pek çok puta teslim olmaya, boyun eğmeye ve insanı köleliğe mecbur eder. Bunu yapan, kâinattaki yüce kudrete karşı gelen ve insanların, kendi elleriyle yontup ürettikleri putlar olan tağuttur. Her şey put olabilir; Lât, Uzzâ, araba, üstünlük taslama, sermaye, kan, soy… Her dönemde farklı bir tağut Allah’a karşı isyan etmiştir.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Gülnare, bir alıntı ekledi.
23 May 23:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslamiyet ile pek karıştırırlar;
Din karşıtlarının da söylediği gibi, şirk dininin ana unsurları, cehalet, korku, ayrımcılık, sermayedarlık ve bir sınıfın insanlarını diğer insanlara karşı üstün tutmaktır. Din karşıtlarının bu değerlendirmesi, hak din için değil, şirk dini için doğrudur. Doğru olan bir şey daha vardır ki, o da şirk dininin, zillet, sıkıntı, çaresizlik ve cehalet içinde yüzen halkları, içinde bulundukları durumun kendileri, ataları ve çocukları için ilahî bir takdir olduğuna inandıran ve buna teslim olmaya çağıran bir uyuşturucu görevini görmesidir.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
23 May 20:14 · Kitabı okudu · İnceledi

Günümüzde ise Allah’tan başkasına ibadet meselesi, geçmiş dönemlere nazaran daha açık bir şekilde yapılmaktadır. Günümüzdeki subaylara, polislere, casuslara veya tağutların emniyet birimlerinde görevli olan diğerlerine, dini ve kitabı hakkında sorulduğunda; dininin İslam ve kitabının ise Kur’an olduğunu iddia eder. Hatta gece ve gündüz vakitlerinde Kur’an tilaveti ile meşgul olanları vardır. Onun Kur’anı okuması, kendisine ikame olunan hüccetin pekiştirilmesi demektir. Daha sonra aynı kişi İslam’ı ve Kur’an’ı bir kenara bırakarak, Allah’ın dini ve Kitabı’nın hakim olmasını isteyenleri tutuklar, hapseder ve onlar hakkında tağutun kanunları ile hükmeder. Tevhid’e ve şirkten uzaklaşmaya çağıran herkes ile savaşır. Buna karşılık tağutun hükmüne, sonradan koyduğu kanunlarına, şeriat hükümlerini yok eden şirk anayasasına ve Tevhid düşmanları olan dostlarına yardım eder. Hak ehline karşı onlara destekçi olur.

Tağutların Yardımcılarına Dair Şüphelerin Giderilmesi, Ebu Muhammed El Makdisi (Sayfa 70)Tağutların Yardımcılarına Dair Şüphelerin Giderilmesi, Ebu Muhammed El Makdisi (Sayfa 70)
Chinaski, bir alıntı ekledi.
23 May 18:53 · Kitabı okuyor

Bu odanın küçük bir balkonu var, şu anda kapısı açık ve harbor karayolunda seyreden arabaların ışıklarını görebiliyorum. sonu gelmeyen bir ışık akışı. bu kadar insan. ne yaparlar? ne düşünürler?
epimiz öleceğiz, hepimiz, ne sirk! bunu bilmek birbirimizi daha çok sevmemiz için bir yeterli bir neden olmalı, ama değil. son derece önemsiz şeyler bizi dehşete sürükleyip dümdüz ediyor, yutuyor.
Devam et mahler! harikulade kıldın geceyi. durma, oruspu çocuğu! durma! 

Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi, Charles Bukowski (Sayfa 8 - Parantez)Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi, Charles Bukowski (Sayfa 8 - Parantez)