Tuco Herrera, Aynalar'ı inceledi.
 24 Oca 20:07 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Selamlar olsun size 1K ahalisi ve işsizlikten nasibini almak için bu incelemeye tıklayıp nasibini alacak olanlar...Artık bir gelenek haline geldi bunu belirtmek ama HEMENCİK yine AMA yine ÜSTÜNDE durup ALTINI çizmekte fayda var ki bu kitabı da sahaftan aldım ... Neredeyse sıfır ve 12 "milyon" (bkz: old school da BİLEREK sınıfta kalanlar ).. Sağolsun Adilhan Pasajında Piraye' den Turgut abi biraz delayli olsa da halay başı olmak isteyen naçizane şahsımıza beyaz mendil kıvamındaki bu kitabı gayet uygun bir fiyattan tokaladı .. Kendisine bir kez daha burdan teşekkürü bir borç biliyorum...ve tabii ki ısrarlı telefonlarımla bir rehine krizine dönüşen bu alamayış ama kendi açımdan verişin ortasında kalıp 2 dükkan arasında mekik dokuyan elimdeki kare ası , içi içli köfte dolu sefer tası , ablaların ablası ve orta doğu ve balkanların en efsane en bi cicisi , sahafların HASI Gülden Ablam...Sen olmasan ben ne yapardım ? =)) pek çok öpüyorum seni MUK MUK!! =))
Bu kitap aslında bayadır listemdeydi.. Severim , hem de pek bi çok severim Eduardo Galeano' yu da ,bana kendisini tanıma fırsatı sunan Soner Yalçın' ı da.. Ama aklımda , bundan öncesinde okumak için sıradaki kitabı Tepetaklak idi .. 1000Kitap İstanbul Okuma Grubu olarak karar almışlar.. Kim , nasıl kabul ettirmiş bilemiyorum ..Aralarında anlaşıp, secmişler bu kitabı..1K'da oraya burya dadanıp, milletin iletilerine salça olduğum ve işsizlik bayrağını göndere çektiğim sıralarda , ekranda akışa düştü söz konusu ileti.. Şaşırmadım dersem yalan olur .. Kendim bugüne dek bir okuma grubunun etkinliğine dahil olmuş değilim.. Zaten biz metalci kesimi bir araya ancak konserde kapı önü muhabbetine ya da içip ziftlenmek için barda bir araya geliyoruz .. Baktım bizim tayfadan canikovalar da geliyor dedim tamam ben de varım.. Güneş tutulması gibi kadro .. Metin T. abi (adam mother russia dan geldi WTF?!?! ) , Muzaffer Akar abi falan sevdiğimiz bir dolu insan..Son anda topu filelere takan gavur Samet Ö.!!! yazdık bunu kenara =)) Kanbersiz düğün olmaz Tuco inda HOUSE !!! =)) İstanbul' un trafiğinin güdümlü füzelerini ağzımızın üstüne yiye yiye geldik Kadıköy'e.. Mekanın önüne geldim girdim içeri .. Elimi kapıya attım..Kapı açılmıyor!!! Açamıyorum kapıyı .. Sağdan çekiyorum soldan çekiyorum kendime..Yok!!! Sürgülüymüş meret .. Kan yüzüme akın etti... Karizma yerlerde =P Arkadan arkadaş açtı girdim içeri.. Kimsin dediler .. Ben dedim Tuco Herrera .. Hemen ya arkadaş sen sahiden işsiz misin falan fistan gülüştük .. Bu arada ben kitabı da okumamışım , GEZİ GÖZLEM kolu kıvamında katılıyorum olaya .. Rakı sofrasında , beyaz sofra örtüsü üzerinde , boynu bükük kimsenin çatalla taciz etmediği , burun büktüğü iç güveysinden hallice "yeşillik" tabağındaki zoraki ikamet eden sürgün yemiş ,sararmış Suriyeli maydonozlar kıvamındayım..Kimseye bişey de diyemiyorum.. Şöyle nabız yoklayaraktan , konuşulanlara kulak kabartaraktan dinledim.. Döndüğümde yapılan incelemeleri de , eleştirileri de okudum.. Ordayken de sordular nedir ne değildir diye .. Yapılan YAMUKLUKLARI anlatıyordur dedim..Güldüler =)) ( ben de olsam ben de gülerdim halime ZOHAHAHAHAHAH =) ) .. Mekana gelmeden önce zaten bir cephe savaşı dönmüş anladığım kadarıyla din muhabbeti üzerinden 2 taraf arasında.. Ben de kız evine hayırlı iş için gidilirken koltuk altına kıstırılıp hediye paketine sarmalanmış ziftli lokum kıvamında tam üstüne denk gelmişim.. Bu din muhabbetini bir kenara not ettim aklımda.. Benim bildiğim Galeano' nun bu işlerde bezi yok .. Bir de dediler ki Atatürk ' ten ve Osmanlı' dan da hiç bahis açılmıyor.. Buna da check .. Döndüm geçte olsa baya hatim ede ede 5 günde falan okudum kitabı..

Şimdii...Zurnanın zarıldadığı yerlerdeyiz cimcimeler ve esas oğlanlar (haydi isim de vereyim POCAHONTASLAR VE GERONİMOLAR =) ).. Öncelikle kendi açımdan hemen belirteyim ki sonradan sıkıntılara yelken açmayalım .. Tartışmanın yelkenleri ad-hominem rüzgarlarıyla dolmasın .. Benim dinlerle ilgili en ufak bir alıp veremediğim yok..İnananlarla da bir sorunum yok.... Voltaire ' in dediği ( ya da dediği iddia edilen sözündeki) gibi düşüncelerinize totalde karşı da olsam , karşıt fikirde de olsak bunu dile getirebilmeniz , kendinizi ifade edebilmeniz için herşeyi yaparım.. Haksız da olsanız , suçlu da olsanız suçunuz ispat edilene dek Magna Carta sözleşmesi halen daha geçerli bildiğim kadarıyla ..Değilse de işbu inceleme de ben yürürlüğe koydum! Bunları bir kere yan cebine bi at .. Karşında değilim ..YANINDA DA değilim .. Benim gibi bir işsiz için , bu etkinliğe katılırken EN önemli olan şey GERÇEKLERDİ.. Bu bir edebi kitap ya da roman değil .. Roman veya diğer edebi neşriyat , öykü olur , anı olur , gezi yazısı olur .. Bunlar göreceli şeyler .. Sen sevmezsin , ben severim.. Burda tarihi olaylar söz konusu... bunlar Zweig' ın ardı arkası kesilmez betimlemeleri değil !! Ben Yozgat' ta her 10 evin kaçında , kaç günde bir analı kızlı ardına mücver yeniyor , 3 sene sonra Çorum ,New York'tan sonra dünyanın Nike ürünlerinin tüketim sıralamasında 2. gelecek , Kırklareli' nde bu sene hane başına 1 ton mercimek tüketildi tarzı realitelerden yanayım .. Benim işim gücüm bu, söz konusu Eduardo Galeano olduğunda .. Kesin bilgi !! Şimdi misal denmiş ki evrensel bir tarih mi? Cidden çok sevdiğim taze asker adayı Oğuz Aktürk arkadaşım yöneltmiş bu eleştiriyi.. Evet değil !! Kabul !! Ama geçmişten geleceğe ışınlanıp elde ettiği teknolojiyle Mars' ta koloni kurup etli ekmek üstü PLAZMA ticaretine sardırmış Konyalılar da söz konusu değil günümüzde (TERMİ-LEVENT hariç =P !! ).. Evren dediğimiz şey üzerinde hayatımızı sürdürdüğümüz dünyamız bizim için.. Sanırım İslam'la da alakalı eleştirel yorumlar vuku bulmuş ben toplantıya gelmeden önce .. Ben kesinlikle İslam'a yöneltilmiş bir negativite okuna rast gelmedim..Bilakis savunulmuş.. Başta da söyledim şimdi de söylüyorum .. Bu adamın dinle değil dini kendi çıkarına alet edenlerle derdi ..

LÜTFEN AMA LÜTFEN DİNİ ÇIKARLARINA ALET EDEN YOBAZLAR İÇİN bkz sayın cevizkabukları : #26681147

Ve sözde medeniyet kavalı tüttüren eli petrole, emekçinin kanına , alın terine bulaşmış peygamber Muhammed biografisi yazıp yazabilecek dünya üzerindeki en son kişi olan İKİ YÜZLÜ ARAMCO ortakları için bkz : #26682728.

ve Nadia Comaneci ' yi ağzına alan, elindeki traş bıçağını bir inatla bırakmayan Şener Şen edasıyla bkz : #26681147 />
-----------------------------------------------------------------------------------------

Bunların aksi olaydı Eduardo Galeano gibi bir yazar , edebiyatın kilometre taşlarından biri olan ve İlahi Komedyayı yazan Dante gibi yazara gelişine vole vurur muydu ? Bu zihniyetin tohumları , şer odakları olan söz konusu Papalar daha 2010 larda yaptıkları konuşmalarda hedef almıyorlar mıydı peygamber Muhammed ' i.. kendi ellerindeki kanı unutturmak için suni gündem yaratıp , kiralayarak oturtturdukları koltuklarda takım elbiseli tiplemelere alkışlatmıyorlar mıydı aleni hakaretlerini İSLAMA KARŞI? Bunları ne çabuk unuttunuz ?!?!?!

Bu yüzden İslam ile alakalı eleştirileri NET geçiyorum .."Cımbızlanmış" olanlar bu kesişim kümesinde yer almıyor.. Hristiyanlık itikati de bizi bağlar diyenler..TAMAM GÜZEL KARDEŞİM ... farzı misal sen günümüzde değil de bundan yüzyıllarca önce sömürgeci ispanyollar gelmeden önce inkalar mayalar adıyla anılan bir toplumun içinde yeralan baldırı çıplaklardan biriydin... İspanyollar geldi ve inandığın herşey bir gün içinde kafir - pagan - heretic ilan edildi.. seni öldürmek için 4 ayak üstünde koşan eli mızraklı tipler peydah oldu.. kırıp geçirdiler seni de soyunu da .. YETMEDİ!! Sana bünyende, bağışıklık sitemindeki databesede esamesi dahi okunmayan, hiiiç adını dahi duymadığın çiçek hastalığını bulaştırmak için , çiçek virüsü bulaştırılmış battaniyeleri ısın diye verdiklerini bir düşün.. Bir gün önce topraklarında özgürce yiyip içip gezip dolaşırken ; altın, gümüş veya adını sanını duymadıgın metaller için yerin bilmem kaç bin metre altına madenlere girmeye zorlandığını bir düşün !! BU MU SENİN İTİKATININ BAĞLI OLDUĞU İTİKAT .. Eduardo Galeano , hiç unutmayalım ki bu adamların torunu .. Yazdıkları bunun üzerine .. Latin Amerikanın Kesik Damarlarını boş yere yazmadı kendisi ..

Denmiş ki Osmanlı'dan bahsedilmiyor .. Yahu arkadaş Osmanlı gücünün zirvesindeyken , dünyanın karşısında demir yumruk vs sivrisinek kıvamında takıldıgı günlerde kurduğu ordudan (ki avusturya macaristan ordusunu dahi böcek gibi ezmiştir) ve FATİH SULTAN MEHMET ' in istanbulu fethinden başka (bkz : kitapta bahsediliyor) bu dünyaya ne verdi ? Hangi patentli icatta senin adın var .. Portekizliler ve İspanyollar bu dünyayı kendi aralarında yaptıkları antlaşmalarla karpuz gibi ikiye ayırırken , aralarında pay ederken , ticari adı altında seyreyleyen keşifler düzenlenirken , sen de bunları lalelere nazır sarayından izleyip , türk kahvesi höpürdetip lıkır lıkır içiyorken NEREDEYDİ AKLIN ? ne yaptın ? Hangi patentli icatta senin ismin var ? nedir senin dünyaya savaştan başka katkın ? eleştri için değil .. cidden soruyorum !! nedir?!?!? HİÇ!!!Diriliş Ertuğrul nesli HUUUUUUUUU!!!! siz de kulak verin...Osmanlı dünyaya savaş ve fetihten başka hiçbir şey vermemiştir!!! yeri geldi haydi onu da açıklayayım güzel kardeşim ermeni kıyımı demişsin ..KAÇINIZ, SÖYLEYİN KAÇINIZ ABD 'deki ermeni lobilerinin , National Geographic kanalının yaptığı OTTOMAN : WAR MACHINE belgeselini piyasadan toplattırdığını biliyor ?!?!? Senin Dışişleri bakanlığının işbu olaylar olurken , Beşiktaş stadında taca süzülen ya da kalenin üstünden out a çıkan topun ardından bakakalan davulcu KÜKRETTİN AMCA kıvamında bakakaldığını KAÇINIZ BİLİYOR ?!? Sen haklıyken haksız durumdasın adam ne yapsın ?!?!?

Denmiş ki Atatürk ' ten bahsedilmiyor ... 1 yer hariç (30 larda kadına seçme ve seçilme hakkı Türkiye de verilmiş idi ibaresi hariç) buna da kabul.. Al kardeşim kendi ağzından röportajından ben aktarayım sana o zaman .. Buyur !!! bu arada bugün tuzlu fıstık yok çekirdek var .. siz okurken ben hüpletip çitleyeyim : ÇIT ÇIT ÇIT ...ÇOT ÇOT ÇOT !!! GUP GUP GUP !!!

Galeano: "Bolivar'ın hocası Rodriguez ile Atatürk arasında çok ortak şey var sanırım. Bolivar Atatürk'ten 100 yıl önce yaşadı. Günümüzden yaklaşık 200 yıl önce Bolivar ve Rodriguez gerçeği görüp yazmışlardı. Hâlâ yaşayan bir gerçektir bu. Sanatın zamanın yaralarını saran ölümsüz gücü gibi. Günümüzde insanlar, yarım saat, bir hafta, bir ay gibi zaman dilimleri içinde kaybolup gidiyorlar. Sanat böyle değildir. Her zaman geçerliliğini korur. Mesela, Latin Amerika'da insanlar "bağımsız" değiliz derler. İspanyol sömürgeciliğinden bağımsız doğduk ama kendi aklımızla düşünemiyor, 62 kendi kalbimizle hissedemiyoruz; çünkü her şeyi ithal ediyoruz diyorlar. Bolivar, yeni sahiplerin egemen gücüne karşıydı. Bağımsız olmamız gerekirdi. Eğer gerçekten bağımsızsan, neden ABD ve Avrupa mallarını kullanıyor, kopya ediyorsun? Kopya edeceksen en önemli şey olan kendini kopyala. Başkası tarafından keşfedilen şeyi kopyalama, kendin keşfet! Yoksa kaybolur gideriz. Rodriguez, Peru, Kolombiya, Venezuela ve Bolivya'da kurduğu okullarda bırakılan değerleri yeniden evlendirmeye çalıştı. Eller ve beyinler gibi. Entelektüel beyinle iş yapan ellerin evliliği gibi. Kız ve oğlan çocuklar, çocuklar ve anne babalarını beraber eğitmek gibi. Nasıl yazılır, numaralar nasıl kullanılır, ev nasıl inşa edilir, marangozluk, tarla nasıl ekilir gibi beceri gerektiren el sanatlarını öğretmek istedi. Ve her kız veya oğlan çocuğu istediği dalı özgürce seçebilir, özgürce düşünebilirdi. Hem elini hem beynini kullanırdı. Günümüz Latin Amerika’sında ise insanlar açlıktan ölüyor, çünkü üstünde yaşadığı toprağı işlemesini maalesef bilmiyorlar."

Velhasıl kelam dili sarkastik , zekası son derece keskin bir isim Eduardo Galeano (bkz: Aziz Nesin' le baya baya benziyorlar bu açıdan üslup olarakta zeka olarakta ).. Ben bu eleştirileri onun üslübuna yabancı olan ve ilk kez okuyan insanlara bağlıyorum.. Yalnız ben bu adamın ağzından çıkan herşey kanundur diyenlerden de değilim .. Diyorum ki oku kendin karar ver.. Dünya tarihi okumamış olanlar ya da Latin Amerika ' da vuku bulan olaylardan , darbelerden , emperyalizm ve kirli işbirlikçilerinden bir haber olanlar , tarihle alakası olmayanlar çukuru kaz ,çimetoyu dök , temeli at sonra oku .. Yoksa senin de sonun twittera ansızın düşen ve muazzam sükse yaratan Demet Akalın ' ın bakımsız ayak başparmağı fotoğrafı kıvamında olur ..Bu adamı zihninize şüphe tohumları eken son ama son derece yaramaz bir çocuk olarak düşünün...Sonrasında düşünür müsün , taşınır mısın , araştırır mısın orası sana kalmış..Ve lütfen ona kızmayın.. Bakın ne diyor Niall Ferguson :

"Çirkinliklerimizi de güzelligimiz kadar açık ve net gösteriyor olmasi, AYNALARIN suçu degildir."Spoiler vermiyorum bildiğiniz üzere ama okuyacaklar şu saydığım ve imkansızlıktan ötürü sayamadığım pek çok isimle tanışacak ve bu isimlerin hiç bilmedikleri yanlarını ve hiç akıllarına dahi getirmeyecekleri isimlerle bağlarını görecekler .. KUTSAL (?!?!?!) ENGİZİSYON VE KİLİSE "MÜESSESİ" , Mussolini - Hitler - Stalin - Mao ( ölüm dörtlüsü ) , Gandhi ,Gustave Flaubert , TAÇSIZ KRAL PELE , Kartacalı HANNIBAL, Spartacus , Afrodit , Arabistanlı Lawrence , Muhammed Ali , Amazonlar , Salvador Allende , Louis Armstrong , Bakunin , Beethoven - Mozart - Wagner üçlüsü , Simon Bolivar , Saddam Hüseyin, Boccacio , Jorge Louis Borges , Charlie Chaplin , Tesla , Kristof Kolomb, İbn'i Sina , Joseph Conrad , El Harezmi, Coca Cola ve Fanta , Marquis de Sade, Kafka , Mark Twain , KKK , Thomas Jefferson (inanın çok ama çok ilginç isimler var ) ve daha saymakla bitiremeyeceğim niceleri..

İncelememe burda son verirken buraya kadar okumuş olanlar için :

RAMPALARINIZ OLSUN DÜMDÜZ
GECELERİNİZ OLSUN GÜNDÜZ

Bir başka İŞSİZ incelemede görüşmek üzre ..Esen ve İŞSİZ kalınız ...

bu da bonusunuz : https://www.youtube.com/watch?v=gL5d_xvdlPo =)))

SPOILER ICERIR....
Kaybolma Kılavuzu ...Yazarın derin bilgi ve kültür birikimiyle anılar,fotoğraflar ,renkler,şiirler,filmler,çeşitli dusunurlerin fikirleri,vahşi doğa ,çöl hayatı , harabeler,göcler üzerinden geçmişiyle birlikte harmanladigi kaybolmanin ,bir yönüyle dönüşümün,nasil kaybolacaginizin kılavuzudur bu kitap ...Deneme türünde ,derin anlamlar içeren ,okurken iki kere düşündüren
bir kitap ...Yazarın dili çok farklı ,okuduktan sonra tüm azalarinizla lezzet alacaginiz türden...


Yazar kaybolma tarifini iki farklı şekilde tanimliyor.Birincisi kaybetmek ,tanıdık olanın elimizden kayıp gitmesi şeklinde ;ikincisi ise kaybolmak ,tanıdık olmayanın belirmeye baslamasidir .Insana verilen cihazlar(akıl,kalp,goz..)kainat sofrasından istifade etmesi için verilen pencerelerdir.Göz penceresinden baktigimizda kainattaki nakış nakış ,desen desen,renk renk sanatları keşfedip onu aklımıza ve kalbimize aktararak lezzet alabiliriz.Kulak penceresinden baktigimizda kuşların civiltisi,denizin siriltisina,ezan sesi gibi bir çok sese kulaklarimizi tikamayip kalbimizin tinisiyla bulusturabiliriz.Akıl penceresinden baktığımızda Allah'in kainatta sergilediği sanat cumbusunu,onda tecelli eden anlamlari tefekkür edip aklımıza ve kalbimize aktarabiliriz .


Kainatta insana hizmet için verilen tum varlıkları (bitki ,hayvan...) kainatta kaybolarak ,bir yönüyle benligin karanlık girdabindan kurtulup ,bütün dünyayı kaybederek tum bu asamalardan sonra ruhunu bulabilir insan...Yazara göre "Butun dünyayı kazanmis,gerçekte ruhunu kaybetmiş bir insan gerçekte ne kazanmıştır ?" ibaresi ile yaşamın özünü,kaybettiği çürümüş benliğinin tazeligine kavuşması için kaybolma kilavuzuna ve kaybolma yolcuguna cikmayi iradi olarak kabul etmemiz gerektiğinin altını çiziyor .Bu kilavuzlar peygamberler ,sanatkarlar gibi karanlığın dehlizlerinden benligimizi kurtarmak için bize yol gösteriyorlar ..Önemli olan bu yolculuğa karar vermek ...

Ayrıca yazar kendini kesfedemeyen ,gizli hazinenin bulunması için çaba sarfetmeyen insanın, kalbinin kapitalist olduğunu
belirtiyor ..Kalbi kapitalist olan insan ,yaşamın ozundekilere el koyar ...Yaşamın özüne ulaşamamış insan ise karanliktadir.Nasıl ki kainatın çekirdeği ,kucultulmus şekli İnsan ise ,insanın çekirdeği kalptir.Kalp karanlıkli olursa;ilimle ,muhabbetle derinlesmezse şayet ona bağlı calisan bütün carklar da karanlık üretir .Dolayısıyla karanlığın esiri
olur ..

Yazarın üzerinde durduğu dikkatimi çeken bir başka konuda "Mesafenin Mavisi " konusu ...Yazar gökyüzü,deniz gibi varliklarin "mavi" oluşunu mesafenin rengi olarak nitelendiriyor.Mesafenin rengi sonsuzluğun ,hüznün yalnızlığın,uzakligin,kendini askinliginin,buradan oraya ulasamadiginin,güçlü arzularinin sonsuz mesafeyle dolu olması şeklinde
tanımlıyor ...Yani mesafenin rengi ile sonsuz uzaklıktaki gerçekleşmesini istediğimiz güçlü arzularimiz arasında bir ilişki kuruyor . Ayrıca çocuklar için mesafe kavramının olmadığını, diğer odaya geçen anne, bir bebek için sonsuza dek gitmiş gibi olduğunu belirtiyor .

Maalesef günümüzde çocukları bazı korkularimizdan ev hapsine almak zorunda kaldığımızı ;bundan dolayı onların yaşama dokunmalarina,kesfetmelerine,derin dusunmelerine ,dokunduklari her hikayenin,sanatın onlarda ufuk açıcı izler bırakmasına engel oluyoruz.Çocukların bakışı çok farklı gerçekten onlar hayatı es geçmiyor,degiyorlar,degdikce doyuyorlar adeta...En basiti sonbahar mevsiminde oğlumla dışarı çıktığımızda aaa anne yapraklar turuncu ,Orange...yapraklar neden dökülüyor deyip üzerinde dolaşarak ,çıkardığı çatır çutur seslerden zevk alması,kozalaklari eliyle tutup hissetmesi onunla mutlu olması...Gerçekten de bizim yaşama bakisimizi sorgulatiyor bu minik yürekler ...
Biz hayatı yaşamıyoruz,iskaliyoruz....
Kaybimizin buyuklugunun farkında bile degiliz.Ayrıca yazar gençlerin yer altı dunyalarindan kurtulmalarinin ölüm ve tefekkure bağlı olduğunun altını çiziyor .

Yazar geçmişine dönerek ,anılarını,elbiselerini,vahşi doğayla yaptığı kesifleri ,geride bıraktığı hafızanın en somut dekorlari olan mekanların içinde ;kaybettiği kişiliğini kazandırdığı hikayeleriyle yolculuğuna devam ediyor.Doğanın rengiyle kendi hikayesinin rengini bilinciyle renklendiriyor.Bunlardan en acısı da savaslarla,goclerle insanın anılarını,dillerini,kültürlerini,şarkılarını bir bavula koyarak ,şimdiki zamanın bir parçası olmak için hatıralarıni ve eski bağlarıni terk etmek zorunda kalan insanların varligi,geçmişlerini kaybetmek zorunda kalislari adaptasyon için ödenen ağır bir bedel olduğunu savunuyor .

En basit bir arama kurtarma çalışmasında bile yazar kaybolma sebebimizin doğayı bilmediğimiz,tanimadigimizin altını çiziyor .Herşeyin bir telefon kadar yakın olduğunu kurtarma ekiplerini hemen cagirabilecegimizi sanıyoruz .Maalesef telefonun çekmediği yerler de var ...Bundan dolayı kainat kitabını iyi okumamız gerekiyor .


Keyifli okumalar :))

inci, Cemile'yi inceledi.
14 Ara 2017

Spoiler Içerir .....

Cemile ...2.Dünya Savaşı sırasında yazın kavurucu sıcağında Kırgız bozkirlarinda yaşanan yasak bir aşkın hikayesi ...Cemile kocası Sadık ile 4 aylık evlidir.Kocasının da savaşa katılmasıyla Cemile kocasının ailesi ile baş başa kalır .Tüm erkekler savaşa katıldığı için evin tum yükunu kadınlar ve küçük çocuklar yuklenecektir .Kocası Sadık
Cemile 'ye karşı ilgisizdir .Seyrek mektuplar göndererek Cemile de günden güne derinlesen bir duygu boşluğu olusacaktir .Tüm işleri kocasının kardeşi 13 yaşlarında küçük Seyyit ve Cemile yapmaktadır ...

Daniyar ise savaştan ayağı sakatlanarak dönen,insanlarla iletişimi olmayan,kimsesi olmayan ,tabiatla hemhal olan ,ekin işlerinde Cemile'ye yardımcı olan birisi ...
Hikayeyi 13 yaşındaki Seyit'in dilinden dinliyoruz ...Seyit de yengesine aşık,her davranışını gizli bir hayranlıkla izleyen,resim yapmayı seven bir çocuk ...

Yazar olay örgüsünü,betimlemelerini,savaşın acimasizligini ,geleneksel bağlarını ,savaşta kadınlara ve küçük çocukların omuzlarına çöken büyük yükleri bir çocuğun penceresinden başarılı bir şekilde aktarmis okurlarina...Yazarın gerçekten kurgusu güzel ,betimlemeleri güzel ....(öyle ki o kavurucu sıcakta bozkirlari sevdim)
Lakin Dünya'nin en güzel aşk romanı olarak belirtilen bu kitabı "en güzel aşk" olma konusunda beni doyurmadi.Cemile ile
Daniyar 'in aşklarını ,karar verme aşamalarını ,savruluslarini daha kuvvetli hissettirmesini isterdim .Yazara haksızlık etmek istemiyorum.Belki de yazar Dünyanın en güzel aşkı olarak belirtilen bu kitabında Seyit'in çocukluk masumiyeti içinde duygularını tum çıplaklığıyla yansitmasini,Cemile'nin onu sevdiğini bilmeden için için yüreğinde sevgisini buyutmesini ,onların mutluluğunu kendi içinde yanıp tutuşan aşkına tercih etmesini işaret etmiş olabilir .Eğer Seyit anlatmasaydi hikayeyi, aşkları bu denli benimsenmezdi diye düşünüyorum.Aşklarını kutsallastiran Seyit'in bakışı ...
Yazar çocuğun gözünden normalde kizabilecegimiz.,kesinlikle tasvip etmeyecegimiz,aykırı ,yasak diyeceğimiz aşkları ustaca bir dil kullanarak aşklarını masumlastirmis ...Bunu başarmış mi ,başarmış.Ama bana göre Cemile kocası Sadık'a sadık kalmalı miydi, kalmalıydı !!!
Ya da ille de Daniyar'a aşık olacaktı , Sadık savaşta şehit olmalıydı .Çünkü kitabın başında Cemile ile Sadık'in ...Belki de birbirlerine sevdaliydi ...ibaresi kafamı karistirmadi değil .Kaldı ki Cemile gibi güçlü bir karakter Sadık gittikten sonra kimseye yüz vermezken ;kayinvalidesinin evinde bir zulüm de görmüyordu .Kayinvalidesinin tek istediği -tek isteğim bir Allah'a ,bir kocasına inanması-ibaresi hislerimi kuvvetlendiriyor ...Cemile sevgi açlığı çekiyor olabilir .Ama geleneksel değerlerine bağlı bir aileden söz ediliyorsa şayet Sadık, herkesin önünde okunan bir mektupta ,nasil karısına sevgiler ,övgüler dizsin ki...(-karım Cemile'ye de selamlar-)
Belki de Sadık duygularını içinde yaşıyordu.Birkaç ay içinde geleceğini de mujdeliyordu her mektubunda ...

Yazar zannımca"güzelliği ,guzel olarak"yansıtarak bizim kesinlikle tasvip etmeyecegimiz olaylara,çocuk masumiyeti içinde aşklarını yasamalarina izin vermiş.:))


Keyifli okumalar ...

Zehraca, Aklı Karışıklar İçin Kılavuz'u inceledi.
 22 Eki 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır bu kitap üzerine inceleme yazmak istiyordum ama hem bir türlü fırsat bulamadım, hem de ne yazarsam yazayım bu harika kitabı yeterince anlatamayacağım düşüncesi yüzünden erteledim. Bugün bir kere daha niyetlendim ve nihayet şeytanın bacağını kırıp bir şeyler yazabildim.

Kitabın içeriğine geçmeden önce Aklı Karışıklar İçin Kılavuzun tarihsel kökeninden biraz bahsetmek istiyorum. Aklı Karışıklar İçin Kılavuz ilk kez XII. yüzyıl İspanya’sının ünlü Yahudi bilgini Musa bin Meymun (Maimonides) tarafından kaleme alınmış. Bir tür tasavvuf kitabı olarak özetleyebileceğim bu kitabında İbn Meymun; Yahudilik, Hristiyanlık, İslam ve Hint öğretilerinin ışığında varlık mertebelerini, ruhun tekamülünü ve varoluş üzerine eleştirilerini anlatıyor. İbn Meymun, Ortaçağın en büyük yahudi alimlerindendir ve ha-Rav yani üstad olarak anılır. Moses Maimonides (1135-1204), Yahudi düşüncesinin her yönüne hükmeden otantik bir dehâ, literatürde çoğu kez ‘Öbür Musa’ olarak anılıyor, eseri ise Mishneh Torak (İkinci Tevrat). İbn Meymun yazdığı kitapta Yahudi öğretilerini Aristo felsefesi ile birleştirerek Yahudiler için Tevrat'ın manalarını daha derinlemesine inceleyebilecekleri bir başucu kaynağı ortaya çıkarmış.

İbn Meymun'un Aklı Karışıklar için Kılavuz'u, felsefi yönden eğitilen dindar Yahudiye Tevrat’ın daha derin mânâlarını anlaması için bir anahtar sunmakta. Ama soyut bir allamelik tecrübesi değil, dinî bir risale şeklinde. İnsanoğlu eğer kutsanmayı, İlahi ihsana layık olmayı, sonuçta kurtuluşa ermeyi arıyorsa, takip edeceği tek yol doğru (sahih) bilgi’dir. Salih ameller (eylemler) sahih bilgiden kaynaklanır.

Maimonides, Aristo’nun görüşünü benimser. Bilgi insanın nihai mutluluğudur ve insan nihai mutluluğa bilgi sayesinde ulaşır. İnsan aklı (intellect) bir kez harekete geçirildi mi faal akla katılabilir ve kendisinden doğduğu İlâhî hakikatle bütünleşebilir. Ruh tözel (substantial) değil, bir form’dur. Ölümsüzlük verilmez, kazanılır ve bilgi yolu böyle bir ödülü hak etmenin tek yoludur.

Schumacher de bu kitaptan faydalanarak ve orijinal ismine sadık kalarak kendi Aklı Karışıklar için Kılavuz'unu kaleme almış.

Varlık mertebeleri üzerine incelemeler yapan Schumacher, varlığı iki temel düzeye ayırıyor: aşağı varlık ve yukarı varlık düzeyi. Varlığın en üstün düzeyi '' kendinin farkında olma '' (self-awareness) , en aşağı düzey ise insanı en üstün düzeye ulaşma isteği ve çabasından alıkoyan her şeydir. Kur'an'ı Kerim'de bu malayani şeylerin tamamına birden 'bakar' adı verilir. Ve içerisindeki en uzun sureye yani, Bakara Suresine de adını verir, uzun uzun anlatılır insanın 'bakar'ları. Zira insanın en büyük sorunu ve de aynı zamanda en büyük düşmanı kendi özü üzerine düşünmesini engelleyen kalbindeki bu putlardır. Schumacher'e göre modern dünya insanının kafasındaki bu putların temelini Descartes atmıştır. Descartes’i insanlığın bütün ilgisini şüpheden uzaklaştırıp kesin bilgiye hapsetmesi ve düşüncelerini sınırlandırmasıyla suçlar.

Kitabın birinci bölümünde Leningard'a yaptığı bir yolculuk sırasında yaşadığı ilginç bir deneyim sonucu felsefi haritaların bize birçok şeyi göstermediğini tecrübe eder Schumacher. “Gerçek hayat için tasarlanan gerçekçi bilgi haritaları, var oldukları sözde kanıtlanan şeyler dışında hiçbir şeyi göstermiyorlardı.” cümlesiyle dile getirdiği bu açmaz, nerede insanlığa faydası olan inanç ya da düşünce varsa hepsini felsefi düşünce haritalarında saklar. Modern akılcılığın babası olan Descartes'in -İhsan Oktay Anar'ın deyimiyle Rendekar'ın- öncülük ettiği bu akım, ademoğlunu emin olunan ya da kesin kabul edilen bilginin dar görüşlülüğü içine hapsetmiş ve yine Schumacher'in ifadesi ile ' göklerin kapısını insana kapatmıştır. ' Schumacher daha önce bahsettiğim insan ruhunun tekamülünü anlatmadan önce ' Varlık Düzeyleri' nden bahseder ve bu varlık düzeylerinin anlaşılması için ise öncelikle dünyanın hiyerarşik düzeninin anlaşılması gerekir.

Schumacher'e göre varlığı anlamak için anlaşılması gereken dört büyük hakikat vardır. Descartes felsefesinin görmezden geldiği ilk hakikat, varlığın halleri (ya da var olma seviyeleri) ile ilgilidir. Madde, Bitki, Hayvan ve İnsan arasında var olma açısından derin farklılıklar vardır. Madde ve Bitki arasında ' hayat ', Bitki ve Hayvan arasında ' şuur ', Hayvan ve İnsan arasında ise ' Kendini Bilme ' farkı vardır. Fakat hepimizin bildiği üzere modern bilim ve dünya bütün bunları sadece biyolojik ve moleküler açıdan inceler, ölçüm yapamadığı diğer bu tarz taraflarını ise görmezden gelmeyi yeğler. Schumacher görmezden gelinen bu farkların kainatın temel amacını içinde barındırdığını ve yaşamın asıl gizinin burada saklı olduğunu dile getirir.

Schumacher'in bahsettiği ikinci hakikat evrenin bilgisinin sadece beyin ile kavranamayacak olmasıdır. Kalp ile ulaşılabilecek bilginin görmezden gelindiği bir düşünce dünyasında, sadece beyin ile ulaştığımız bilgiler bizi ilim konusunda güdük bırakacak ve varlığı kavrama noktasında yetersiz kalmamıza neden olacaktır. Schumacher'in ' kavramak ' üzerine yaptığı bu tespitleri tasavvufi terminolojideki '' İlmel yakîn, Aynel yakîn ve Hakkel yakîn '' mertebelerine benzetiyorum. Felsefe bizi İlmel yakîne yani; ilimle bilmeye, bilim bizi Aynel yakîne yani; gözle görerek bilmeye, kalp ise bizleri Hakkel yakîne yani; her şeyi ile bilmeye, varlığı kavramaya, ona vakıf olmaya götürür.

Gelelim Schumacher'in bizi ulaştırdığı üçüncü hakikate. Bu hakikat insanı bilgi alanlarına götürür. Hemen her dinin, doktrinin farklı şekillerde nitelendirdiği ilk bilgi alanı ' kendini bilme 'dir. İkinci bilgi alanı kendi dışındaki diğer varlıkların iç dünyasını bilmek. Üçüncü bilgi alanı kendi davranışlarımızın bizim dışımızdaki dünyada oluşturduğu etkilerle ile alakalıdır. Dördüncü bilgi alanı dış dünyayı anlamaya çalıştığımız ve sadece beş duyumuza hitap eden evrenin kodlarının bulunduğu bilgi alanıdır. Schumacher'e göre modern dünyanın insanı bu son bilgi alanının içine hapsolmuştur. Ezbere bilginin ve tekrarın dayatıldığı bu düşünce şekli, insanın ilgisini büyük resmin sadece belirli parçalarına odaklamış ve bütünü görmesini engellemiştir. Mevlana'nın deyimiyle bizi bir vücudun ahenkli ve birbirine bağlı organları olmaktan çıkarmış, bir ağacın birbirinden habersiz ve birbirine karşı ilgisiz meyveleri haline getirmiştir. İnsan İrade-i külliyenin ahenkli bir namesi olmaktan çıkmış, kendi kısır dünyasında yalnızlığına prangalı hale gelmiştir. Ve derinlikten yoksun güdük düşünce dünyası, insanı varlığın bütünündeki ahengi görmekten akim bırakmıştır.

Bütün bu bilgi alanlarından başarı ile geçtikten sonra varacağımız nokta Dördüncü Hakikattir. Dördüncü Hakikat dünya problemlerini ikiye ayırır ve bu problemlerin çözümünü araştırır. Schumacher problemleri yakınsayan ve ıraksayan problemler olarak ikiye ayırır. Yakınsayan problemler yani insanları birleştiren problemler ortak aklın aynı ya da benzer cevaplar vereceği problemlerdir. Mesela büyük bir bilim insanı söyler misiniz diye sorduğumda çoğu insanın birleşeceği cevabın Einstein olması yakınsayan bir problem ya da sorudur. Iraksayan problemler ise tekrarlanan cevapların alınamadığı, belirli kurallar içerisinde hareket etmeyen problemlerdir. Schumacher Yüksek Varlık düzeylerine ulaşılması için insanın ıraksayan problemlere odaklanması gerektiğini ifade ediyor. Oysa insan benliğini, düşüncelerini ve hatta sorularını bile yakınsayan problemlerin içerisine hapsetmiş, hem ruhun tekamülünden olmuş, hem de göklerin ilim kapılarını kendisine kapatmıştır.

Schumacher kitabın son kısmı olan Epilog bölümünde, '' inferno '' betimlemesi ile günümüz insanının problemini harika tespitlerle ortaya koyuyor. Malayaniye mahkum olmuş, bohemliği kutsayan, yarım yamalak maneviyatı ile anca kendisini kandırabildiğinden habersiz, inançtan yoksun, dini ticarete dökmüş, hurafeleri ve dogmaları çıkar uğruna hakikatin yerine koymuş, kendi iç denetimini sağlayamadığı için mizacını kötülüğe teslim etmiş, kendi sapık ritüelleri ve tatmin olmayan çıkarları uğruna ruhunu çağın mefistolarına satmış, yüreği karanlık dehlizlerde kaybolmuş, aklını ise çağın ezberlerine prangalı mahkum hale getirmiş zavallı ve aciz insanoğlu... Cinsiyet sömürüsünün kadın bedeni üzerinden şaha kalktığı, her türlü ifritin reklam ve pazarlama unsurları sayesinde pürü pak gösterildiği, hamaset-riyakarlık ve takiyyenin en büyük silah olarak kullanıp kitlelerin güdülmüş birer koyun sürüsü haline getirildiği, kamuda rüşvet ve ankarada dayım varcılığın farzı ayn haline getirildiği, entelektüel aklın namussuzlaştığı ve günün tiranları için kalemlerin hazır ve nazır birer kurşun! asker edildiği, kitle iletişiminin tahrip edilip ortak aklın ferasetinin felç edildiği ve her türlü milli ve dini duygunun sömürülüp kullanıldığı bu çağ, toplumun ve bireyin maddi manevi kodlarının bozulduğu, yavaş ve acılı bir ölüme mahkum olduğumuz lanet olası bir bireysellik çağıdır.

İncelemenin başına spoiler ibaresi yazmadım. Bir roman olsaydı içeriğini bu kadar detaylı anlatmazdım. Ama bu tarz düşünce ürünlerinin aklımızda bıraktığı tadı anlamak adına her detaydan bahsedilmesi taraftarıyım. Sitede ben dahil sadece beş okur bu kitabı okuduğundan üzerine konuşup, hasbihal edebileceğim kişi sayısı çok sınırlı. Bu incelemeyi bu kadar detaylı yazmamın nedeni biraz da site ahalisini kitabı okumaya teşvik edip, üzerine fikir alışverişi yapabileceğim arkadaşlar edinebilmek. Kitabı o kadar beğendim ki bir ay içerisinde iki kere okudum. Özleyince tekrar okumayı düşünüyorum ki bu da yakın vadede olacak gibi. Keyifli okumalar şimdiden :)

Merve, Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk'ı inceledi.
 15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · Puan vermedi

‘’Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk’’, ‘’Şah ve Sultan’’ ve ‘’Efsane’’nin ardından okuduğum üçüncü İskender Pala kitabı oldu. Artık yazarın tarzına ve kurgusuna aşina olduğumu düşünsem de bu kitabı diğerlerinden ayıran ciddi özellikler olduğunu söylemem lazım. Bu özelliklerden en belirgin olanı da hikayenin parşömen kağıdına dönüşmüş bir çileğin ağzından anlatılıyor oluşuydu.

Kitap aslında bir Leyla ile Mecnun hikayesine dayanıyor, her ne kadar kahramanları farklı olsa da. Kitabın özünü ‘’aşk’’ düşüncesi oluştursa da beni en çok etkileyen, tarih ve edebiyat alanındaki yetkin isimlerin zamanı geldiğinde bir bir kurguya katılması oldu. Hikayemiz Sultan Süleyman’ın Bağdat’ı fethiyle başlayıp Osmanlı’nın son zamanlarına kadar devam ediyor. Haliyle Fuzuli’den Baki’ye, Atai’den Evliya Çelebi’ye Nef’i’den Nedim’e birçok isim karşımıza çıkıyor. Kitabı bitirdikten hemen sonra kitap hakkında yazılan yorumlara bir göz attım. Kitabın çoğunlukla beğenilmediğini ve hatta yarım bırakıldığını okuduğumda da şaşırmadım. Zira tarihi yeterince sevmiyorsanız kitap size aynı heyecanı ve zevki vermeyebilir. Okurken acaba IV. Murad devrinde şu şahsiyetten de bahsedilecek mi ya da Lagari Hasan Çelebi'den de bahsedildi bak diye düşünmeden okursanız yavan gelebilir. Kitaptan ciddi bir zevk almak için ya tarihi ya da edebiyatı gerçekten seviyor olmak gerektiğini düşünüyorum. Yazarın bildiklerinin hepsini biranda vermeye çalıştığına dair olumsuz yorumlar da okudum. Kitabın yarısında iken benim de aklımdan bu şekilde bir düşünce geçmiş olsa da böyle bir kurgunun her kitapta karşımıza çıkamayacağı düşüncesi daha baskın geldi. Kaldı ki İskender Pala’nın divan edebiyatı ile ilgisi malum olduğu için ben bunu oldukça normal ve de yararlı buldum. Diğer bir bahsetmek istediğim de her bölümün başında verilen beyitler ve hatta her bölüme verilen isimler. Her bölümün başında okuduğum beyitler içli dışlı olmadığım divan edebiyatına ilgimi artırırken aynı zamanda hangi şair daha çok ilgimi çekti onu görmüş oldum. Kitabın dili bana ağır gelmedi, edebiyat yüklü cümleler çoğunlukta olsa da anlaşılmayacak bir dili olduğunu düşünmüyorum. Sadece aşk ile ilgili bazı açıklamaların sonraki sayfalarda tekrar ortaya çıkıp kendini tekrar ediyormuş gibi geldiği oldu diyebilirim.

Kitabın kurgusu ile ilgili de bir iki kelam etmek istiyorum. Kitaba adını veren Babil konusu bana olmasa da olurmuş gibi geldi. Her ne kadar kitapta bu konu önemli bir yer teşkil etse de sadece bir kitabın yolculuğunu okumak da bana keyif verirdi. Ama dediğim gibi belki o zaman konu bu kadar dallanıp budaklanamazdı. Bir kitabı konuşturup bunu anlatmak benim aklıma gelmeyeceği için de bu konuya çok da karışmak istemiyorum; yazarın takdiri sonuçta.

Son olarak detaycı kişiliğim duramadı ve birkaç ufak şeye takıldı; onları da söylemeden incelememi bitirmeyeyim. Bu detaylar kitap için bir spoiler değil. Hürrem Sultan için bir-iki kere hanım sultan unvanı kullanıldı kitapta. Fakat Hürrem bir haseki sultan idi, hanım sultan padişah ve şehzade kızlarına verilen bir unvan olduğu için dikkatimi çekti. Sayfa numarasını not almış olsam onu da verirdim, lakin hatırlamıyorum. Kitapta Rukal III. Murad’ın cariyesi diye geçerken 209. sayfada Sultan Süleyman ibaresi geçiyor, onu hiç anlayamadım. Kaldı ki bu kitap için önemli bir detay. 233. sayfada Ester Kira’dan bahsedildiği kısımda da Ester Kira’nın iki oğlunun da öldürülmüş olduğu yazarken Reşad Ekrem Koçu oğullarından birinin öldürülmediğini söyler. Bu tabi ki çok aşırı bir detay, sadece dikkatimi çekti; mühim değil yani. Yoksa kurgu için kitapta değiştirilmiş tarihi bilgiler elbette ki var; ama burda bahsettiklerim, kitaptaki kurguyu etkilemeyen şeyler olduğu için hazır da dikkatimi çekti yazayım dedim.

Eğer tarihi ve edebiyatı seviyorsanız kitabı öneriyorum, çok şey öğrenebileceğiniz bir kitap. Herkese keyifli okumalar dilerim...

şule uzundere, Yılanı Öldürseler'i inceledi.
23 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşar Kemal en sevdiğim yazarlardan biri. Her ay yazardan bir kitap okumaya çalışıyorum.Yılanı Öldürseler mahalle baskısı dediğimiz olayı iliklerinize kadar hissettiriyor. Bu öyle bir baskı ki 9 yaşındaki çocuğa annesini öldürtüyor. (Bu bilgi kitabın arka kapağında yazdığı için spoiler ibaresi koymadan yazdım) Bu süreci okumak inanılmaz bir deneyimdi. Şiddetle tavsiye ediyorum, mutlaka okumalısınız.

Ahmed Yasir Orman, Sana İhtiyacım Var'ı inceledi.
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 5/10 puan

(Spoiler var, sonra ben görmedim bilmiyordum deme.)
“Ara sıra çerezlik niyetine okuduğum aşk kitapları” adlı katogerime soktuğum bir kitabın daha sonuna geldim. Kitaptan eğlendin mi derseniz son yüz sayfasına kadar eğlendiğimi söyleyebilirim ama eğlenmek eşittir beğenmek anlamına gelmez. Bir klavyeyi temizlerken de bir insan eğlenebilir. Klavyeyi ters çevirip içindeki pisliklerin düşüşünü izlerken ya da tuşların arasına kürdan sokarak o pislikleri alırken bir haz duyabilir ama kimse bu işten zevk almasına rağmen bir akşam yatağına yattığında “Yarın da bir klavye temizleyerek eğlenmeliyim” demez. Ya da bu klavye temizliğini yaparken yeni bir şey öğrenmez, hatta eğlenme eylemini ve klavyenin pırıl pırıl olacağını bir kenara koyarsak bu duruma zaman kaybı bile diyebiliriz. İşte bu kitap da benim için bu klavye temizleme örneğiyle paralellik oluşturuyor.
Kitabın içinde bizi ilgilendiren iki karakter var, güzel kızımız Katie ve kaslı çocuğumuz Ramon. Klasik olarak bu abimizle ablamız kitap boyunca bir türlü tam olarak buluşamayacaklar ve kitabın son sayfasında gökten üç elma düşerek evleneceklerdir. Sakın bana şimdi böyle spoiler mı verilir demeyin. Bu kitabı okurken de olay örgüsünü tahmin edemeyecek kişi yoktur. He tabi elinde sümüklü bir peçete hüngür hüngür ağlayarak sadece aşk kitabı okuyan okur arkadaşlarımızdan pek bu tahmin yürütme başarısını beklemediğim için yazımın başına gene de ben spoiler vardır ibaresi koyarken biz biraz Katie’yi sorgulayalım.
Katie ablamız gecenin köründe evine aldığı yabancı biri olan Ramon’a ben senin bildiğin kızlardan değilim derken karşısındaki yabancının kafasındaki kız modelini nasıl düşündü çok merak ediyorum. Yahu gece gece hırlısı var hırsızı var kilitle kapını yat uyu. Yok illa kaslı yakışıklı bir oğlan o gece uğrayacak. Niye kaslı ama çok alındım. Bizim gibi çelimsiz biri girse kürekle ağzımıza ağzımıza indirilip tacizci damgası yiyecekken yakışıklı Ramon girince vuhuuuuu! Buradan Amerikan Başkanı Trump’a sesleniyorum:
-Başkanım gelemedik el öpmeye. Hayırlı olsun başkanlığınız diyelim öncelikle. Şimdi meselemize gelelim. Başkanım, gözlüklü çelimsiz vatandaşlara sahip çıkalım. Onların da hakkı böyle ucuz aşk romanlarında kahraman olmak. Yapıverin bir yasa bununla ilgili. Saygılar efendim.
Trump’a da selam çakıp isteklerimizi belirttiğimize göre kitabımıza dönebiliriz. Çok da dönecek bir durum da göremiyorum aslında en iyisi ben bu kitabı yakayım derdim ama kütüphane malı. Kütüphane malı benim için devlet malı kadar değerli olduğu için en iyisi ben en kısa zamanda kütüphaneye vereyim de kitabı başka okur arkadaşlar da alıp iki sövebilsin kitaba. Önce birkaç soruyla bu kitabı biraz sorgulayayım:

Bu kadar özgür büyütülmüş bir kız görücü usulüyle evlenmeyi duysa“Iyy bağnazlık” diyebilecekken nasıl yeni tanıştığı bir erkekle 2 hafta içerisinde evlenebilir?
Niye bu kız hiç tanımadığı bir erkeğin nasıl biri olduğundan şüphe etmesine rağmen Google amca aracılığıyla bu yabancıyı araştırmıyor?
Neden bir baba oğlunun başarısını kıskanır ki?
Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?

Falan filan. Çok da uzatmayayım yoksa inceleme kitaptan daha güzel bir hal alacak. Son olarak kitaptaki olaylar ne kadar kötü olursa olsun roman şekil olarak o kadar kötü değildi. Yani konuşma geçişleri, mekanların anlatımı öyle sırıtmıyordu. Karakterlerse dediğim gibi baya sığ kalmıştı. Sonuç olarak pek fazla bu kitabı önermem. Hatta aşk kitaplarını aşırı okuyan okurlar bile bu kitaba 10 verip aşırı beğenmez. Ah be Judith teyze daha iyi yazaydın da bu incelemeyi benim ağzıma tıkaydın…
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...judith-mcnaught.html