aysomayso, bir alıntı ekledi.
15 May 15:08

Böylece ben de bazı insanlar gibi kalabalıkların sınırında, yani halk arasında Çöküş diye tabir edilen o her şeye uzak noktda kaldım. Çöküş, bilinçaltının tamamen yitirilmesi demektir; çünkü bilinçaltı yaşamın temelidir. Kalp düşünebilseydi, atmaktan vazgeçerdi.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 27 - Can)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 27 - Can)
Liliyar, bir alıntı ekledi.
08 May 11:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kalp düşünebilseydi, atmaktan vazgeçerdi.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 18)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 18)

Kadın olsaydım kesinlikle orospu olurdum. Erkek olarak doğduğum için sürekli kadınları arzuladım. Ne kadar aşağılardaysan o kadar iyidir... Buna rağmen kadınlar -iyi kadınlar- beni korkuttu. Çünkü onlar ruhunuzu ele geçirmek isterler sonunda. Peki o zaman ne kalırdı benden geriye korumak isteyeceğim? Açıkçası fahişeleri, düşmüş kadınları arzuladım. Çünkü ölüdür onlar ve serttirler. Çekip gittikleri zaman bir şey kaybetmezsiniz. Öte yandan bütün bunaltıcı bedellerine rağmen yumuşak, iyi kadınlara da hasret çektim. İki türlü de kaybettim. Güçlü bir adam her ikisinden de vazgeçerdi. Ben güçlü değildim. Böylece hayatım boyunca kadınlarla, kadın düşüncesi ile uğraştım durdum ..

Chinaski , Kadınlar

Sena, bir alıntı ekledi.
16 Nis 12:18

Ölümcül bir darbe olacağını bilse, vazgeçerdi belki. Başkalarına acı çektirmekten hoşlanırız, ama suç işlemek de istemeyiz, kurbanımızın yaşamasını tercih ederiz.

Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 318)Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 318)

Aslında herkes sevdiği insana bakarmış gibi hayata baksa; belki de hayat, bu kadar acı vermekten vazgeçerdi insanlara.

Bob Marley