Bilirsiniz iyi vazgeçerim
Bilirsiniz iyi vazgeçerimNasıl bilirdiniz merhumu ?

- Vazgeçerdi

Daha nasıl bilirdiniz merhumu ?

- Hep Vazgeçerdi

Peki başka nasıl bilirdiniz merhumu

- İyi Vazgeçerdi

Fatih Sultan Mehmet daha kardeşimken İstanbul'u fet etti. Ben hâlâ dile gelmesini bekliyorum dört duvarın.
Sonuçta sırlarım, anılarım, göz yaşlarım, kahkahalarım var en önemlisi geçmişim var , geçip gitmeyen geçmişim.
Peki neden mi vazgeçen biri diye bilirler beni ?
İkiyüzonbeş bin kişilik orduyu yok sayıp bir kişinin üzerine zaferi yükledikleri için belki
Belki savaşa katılan beşyüzseksen bin vatandaşı görmeyip Cumhuriyeti bir kaç kişinin kurduğunu söyledikleri içindir.
Kimsenin duygularına önem verilmediği bir melankoli dünyasında yaşıyoruz, ne hissettiğinin bir önemi yok burda tek önemli şey nasıl göründüğün , göründüğün kadar varsın bu yüzden beni 'hep vazgeçen' olarak gördüler.
Daha mutlu olsun diye
Daha huzurlu olsun diye
Daha değerli olsun diye vazgeçerim bilmezler
Ama şunu kesin bilirler
Ben iyi vazgeçerim. ...M.Gül

"Kalp düşünebilseydi eğer, atmaktan vazgeçerdi."

- Fernando Pessoa

Bir saat önce "okur yazar " oranı hakkında paylaştığım mübalağalı post'a bir arkadaş yorum yapmış ve demiş ki: "yahu yazar oranı nasıl okur oranından çok olur? Hiç değilse eşit olması gerekmez mi? "

Ulen bu herifler yazdığı şeyleri bir defa okusaydı zaten yayımlamaya hicap duyar da vazgeçerdi yazmaktan (:

hilimoni, Şeytan'ı inceledi.
 02 Mar 12:44 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

#spoiler#
Güdü, dürtü ve Ahlak kavramlarını yerliyerine oturtma ihtiyacını duyuran bir hikaye.
Cinselliğin de yemek içmek gibi giderilmesi gereken bir ihtiyaç olmasından bahsediyor. Bahsetmesine bahsediyor ama yemek,içmek gibi de bakılamıyor toplumda cinselliğe. Yevgeni bu ihtiyacını gidermek için bir bayan aradığını birileriyle paylaşırken yaşadığı sancılar bİze ''ahlak''kavramını hatırlatıyor. Aradığı kişinin özelliklerine bakılacak olursa da olayın ihtiyaç gidermenin bir adım bile ötesine geçmiyor. Yevgeni bekar,kadın ise evlidir. Burada bir ''ahlak'' parantezi daha açıyoruz.
İlişkilerinin başlamasından bir süre sonra ailesi Yevgeni için eş adayı bulur. Kadın mükemmel bir eş olur. Ne varki evlendiklerinden bir sene sonra Yevgeni eski kadına karşılaşır ve ona karşı konulmaz istek duymaya başlar. Asla anlam veremediği bu arzu, günden güne bütün düşünce dünyasınıda ele geçirir. Bir yanda mükemmel karısı bir yanda bir türlü aklından atamadığı köylü kadın... Yaşadığı sancılar,tramvalar evliliğine yansır ama bununla ilgli konuşamaz.İki kere Kadınla birlikte olmaya çok yaklaşmışken,buna engel olacak ufacık olay yaşar. Bunları bir mesaj olarak değerlendirir.Yine de durdurmayı beceremez güdülerini.birilerine açılsa, hatta belki de karısına ...Açılsa onu aşağılayacaklar,kötüleyecekler, küçümseyecekler, suçlayacaklar..Cezanldırılırlmaya ihtiyaç duyuyordu, ancak böyle kendinden utanır ve vazgeçerdi güdülerinden.. Bu bir başka ''ahlak'' karmaşasıydı belki de. Sonunda amcasına açılır, Amcası, konuyu neden bukadar abarttığını,karısının bundan haberi olmadıkça hiçbir zararının olmayacağını söyler.Galiba kötülük sadece başkalarının haberi olduğunda kötüdür(ben buraya da bir ahlak parantezi açacağım)
Kitap seçmeli iki sonla bitiyor. O yüzden ben aklımdaki incelemeyi şöyle bir alıtıyla bitireceğim; ''Ahlak toplumsal düzenin korunması yani faydaya ulaşılması için güdüsel aşırılıkları törpüler. Bu sebepten ötürü doğal dürtülerimiz ahlaksızlık değil, ölçüsüz dürtü davranışı ahlaksızlık olmaktadır.''
Peki Ahlakta aşırılık da bir tür ahlaksızlık mıdır?
Kitabı okuduktan sonra düşünmeye bol bol konu olacaktır....