1000Kitap Logosu
Alaeddin Özdenören
Alaeddin Özdenören
Alaeddin Özdenören

Alaeddin Özdenören

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
140 Kişi
420
Okunma
184
Beğeni
7,2bin
Gösterim
Unvan
Yazar-Şair
Doğum
Kahramanmaraş, 20 Mayıs 1940
Ölüm
Balıkesir, 26 Haziran 2003
Yaşamı
Türk Edebiyatı'nın önde gelen hikayecilerinden Rasim Özdenören'in ikizi olarak 20 Mayıs 1940'ta Kahramanmaraş'ta dünyaya gelen Alâeddin Özdenören, ilk ve orta öğrenimini Maraş, Tunceli, Malatya ve İstanbul'da tamamladı. 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitiren Özdenören, İstanbul, Maraş, Çorum, Mersin ve Ankara'da çeşitli okullarda öğretmen olarak görev yaptı. 1991 yılında Kültür Bakanlığı Müşavirliği'ne atanan Özdenören, bu görevindeyken emekli oldu ve emekliliğinden sonra Balıkesir'e yerleşti. Lise yıllarında ikiz kardeşi Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ve Erdem Bayazıt ile Maraş'ta çıkardıkları Hamle dergisi ile mahalli gazeteler için hazırladıkları edebiyat sayfalarında edebiyata başlayan Alâeddin Özdenören, daha sonraları Yeni İstiklal, Diriliş ve Edebiyat dergileri ile, 1976'da kurucuları arasında yer aldığı Mavera dergisinde yazmaya devam etti. Özdenören, son yıllarda ise Edebiyat Ortamı, Yedi İklim, Hece, Ay Vakti, Ünlem, Yansıma gibi dergilerde görünmüştü. Şair, kimi zaman kendi adıyla, kimi zaman da Bilal Davut müstearıyla Yeni Devir, Milli Gazete, Zaman, Tutanak ve Sağduyu gazetelerinde de fikrî ve kültürel yazılar kaleme aldı. Özdenören'in şiirlerine hüzün, ayrılık, ölüm, keder gibi duygular hakimdir. Bu duygular, ince bir lirizm ile sağlam bir şiirsel yapı oluşturur. Daha çok şairlik yönüyle tanıdığımız Alâeddin Özdenören'in deneme, inceleme, hatıra ve deneme alanlarında da eserleri vardır. Bir süre Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü'nde tedavi gördükten sonra, taburcu olan ve ikamet ettiği Balıkesir'e dönen şair Alaeddin Özdenören, 26 Haziran 2003'de hayata gözlerini yumdu. Şairin cenazesi 27 Haziran 2003 günü Cuma namazını müteakip Balıkesir Bahçelievler Camii'nden kaldırılarak Başçeşme Mezarlığı’na defnedildi.
Mutlu
Bütün Şiirleri'ni inceledi.
144 syf.
Unutma Sen yine de Kalbimin barınağındasın Orada kırmızı güller arasında Beyaz bir gül vardır İşte sen o'sun Sen beni kollayan uçurumsun Kalemiyle ilk kez tanışmama rağmen şiirlerini sevdim, diğer kitaplarına da bir göz atacağım. Şiir seven arkadaşlar alternatif olarak bakabilirler. Keyifli okumalar.
Bütün Şiirleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Kahveli Kitap
Bütün Şiirleri'ni inceledi.
144 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Arka arkaya hızlıca okunmaktan ziyade yavaş yavaş sindirerek okunacak şiirlerin bulunduğu kitapta “yedi güzel adam”ın isimlerine de rastlıyoruz “Cahit Deyince” şiirinde. Yazmış olmak için yazılan değil hissedilerek yazılan şiirler okumak istiyorsanız tavsiye ederim.
Bütün Şiirleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
18
Kübra
Unutulmuşluklar'ı inceledi.
182 syf.
·
23 günde
·
Puan vermedi
Alaaddin Özdenören - Unutulmuşluklar
Eserin ismi "Unutulmuşluklar" olsa da içinde unutulmayan, özlem duyulan günlerin hüzünlerini, sevinçlerini barındırıyor. Dönemin sosyal yapısına da ışık tutarak, edebiyat dünyasında önemli bir yere sahip olan diğer isimleri de hatırlatıyor. Yazar, samimiyetiyle sizinle konuşuyormuş hissi uyandıran bir üsluba sahip. Ramazan dikmen onun için şunları söylüyor: Yine dalgın Yine baştan aşağı ızdırap Yine delikanlı Yine rind Yine yanık bir şair olarak. Alaaddin ağabey. Olurken gözümde Yedi Güzel Adam dizisi canlanıverdi. Dizi sayesinde o güzel insanların güzel eserlerini iyi ki tanımışım.Bu vesileyle hepsine rahmet olsun.
Unutulmuşluklar
OKUYACAKLARIMA EKLE
7