Aşkın Güngör

Aşkın Güngör

YazarEditör
7.8/10
63 Kişi
·
163
Okunma
·
9
Beğeni
·
2.025
Gösterim
Adı:
Aşkın Güngör
Unvan:
Bilim Kurgu ve Fantastik Yazarı
Doğum:
İstanbul, 12 Haziran 1972
Aşkın Güngör (d. 1972, İstanbul) Türk yazar. Yayıncılık yaşamı 1990 yılında Alfa Yayınları'nda başladı. 1994 yılında Necattin Sinanç tarafından kurulan Galaksi Yayınları'nda devam etti. Bu kurumlarda editörlük, redaktörlük, kaligraflık, karikatüristlik, çizgi roman ressamlığı, metin ve öykü yazarlığı yaptı.

İlk şiir kitabı Ben Bir Kediyim 1993 yılında yayımlandı. Aynı yıl, SHP'nin düzenlediği İnsan Hakları konulu öykü yarışmasında Ve İp Gerildi adlı eseri birincilik ödülüne değer bulundu.

1994 - 99 yılları arasında Darkwood Sakinleri Çizgi Roman Kültürü ile Atılgan Bilimkurgu adlı dergilerde yazar - çizerlik görevlerine devam eden Güngör, BU Yayınevi 1996 yılı Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması'nda Düşler Diyarı adlı eseriyle Jüri Teşvik Ödülü aldı. Adı geçen kitap 2006 yılına dek 44 baskı yaptı. Bilimkurgu romanları olan Gohor Cam Kent' ile Gohor Kurtlar Yolu 2003'de, Aykolik adlı romanı 2005'te aynı yayınevi tarafından yayımlandı.

2002'de yayımlanan İM Yayınları'na ait Türk Bilimkurgu Öyküleri serisinin 1. kitabında Gökkuşağı Uzayı adlı öyküsüyle yer aldı.

Tudem Kültür Yayınları'ının 2004 Masal Yarışması'nda Sevgiyi Arayan Kardan Adam adlı çalışmasıyla 3.'lük ödülüne değer bulundu.

Türkiye Bilişim Derneği'nin düzenlediği, Zühtü Bayar, Bülent Akkoç, Sönmez Güven, Levent Karadağ ve Unsal Oskay’ın seçici kurulunu oluşturduğu, Bilişim Dergisi 2004 Yılı Bilimkurgu Öykü Yarışması'nda Sevgilim Dans Edelim mi? adlı çalışması 1.'lik ödülü aldı. Öykü Remzi Kitabevi'nin Bilimkurgu Öyküleri kitabında yayımlandı.

Türkiye'nin genç ve atılımcı yayınevlerinden Olgu Kitaplığı tarafından, 2007 Mayıs'ında, Beyoğlu'nun arka sokaklarında geçen bir aşk ve cinayet öyküsü olan Sevgili Salak yayımlandı. Aynı yılın Ekim ayında, İsyanya'da İspanyolca yayımlanan Hispacon 2007 adlı bilimkurgu ve fantastik öykü antolojisinde, Çarkıfelek adlı öyküsüyle, Türkiye'yi temsil eden tek yazar olarak yer aldı. Yine 2007'nin Kasım ayında Türkiye'nin köklü yayınevlerinden İnkılap Kitapevi tarafından Mesih'in Klonu adlı romanı yayımlandı. Kimisi çeşitli yarışmalarda ödüller de kazanmış olan bilimkurgu ve fantastik öykülerinden oluşan kitabı Geceyle Gelen Mart 2008'de Crea Yayıncılık tarafından okurlara sunuldu. Bu kitabı, yine Crea Yayıncılık tarafından yayınlanan Nisan 2008 tarihli Olağan Mucizeler ve Haziran 2008 tarihli Gohor Kıyametten Sonra adlı romanlar izledi. Kasım 2008 yılında yayınlanan Kardan Adam Masalı adlı kitabıyla Uçanbalık Yayınları ailesina katıldı.

Yazar, 25 Mayıs 2005 tarihinde Anita hanımla evlendi.
Baba? Sen ne ariyorsun burada ya, elinde o leğenle? “Yağmur yağmiyor ki, yağmur.” Baba,
Cehennemin Alevleri yağmurla söner mi? Baba.
Ama cehennem illaki ateş mi demektir, ha?
Mesela. Mesela, baba senin cehenneminde delik deşik bi' kulübenin tavanından tepene damlayıp duran yağmur suları olamaz mı?
Olamaz mı, Baba? Öyle bi' cehennemin karşılığı bi' leğense. Bi' leğen senin cennetin demekse.
“Hay Allah, bu hayat insandan insana değişiyo be, baba.” Aynı hayatta milyarlarca cehennem,
Milyarlarca cennet. Milyarlarca Nilay.
Milyarlarca. Ah! Vurma, Baba! Yanağıma vurma!
Ya şimdi sorarsın, di mi Nilay. Önce kalbimizi kır,
Sonra da, “Yüzüne n' oldu?” Bi' bok olmadı kızım benim yüzüme! Kendi kendimi dövdüm, tamam mı Nilay? Ağzımı burnumu kırdım işte!
Ama kabahat bunda değil, annemde.
Memlekette adama kıran mı girdi be kadın!
Git, eli yüzü düzgün, adam gibi bi' adam bul,
Ona ver ne vereceksen. Kalbini mi verirsin, ömrünü mü, gençliğini mi, bilmem.
Ama hiç değilse,
“Ömrümü yedin herif, ömrümü!”
Derken inandırılıcığın olur biraz. Bu herifin ne bok olduğu belli. Ee, ömrünü yiyeceği de belli.
Daha ne diye evleniyorsun? Ondan sonra senin ömrünü yer, biz de kafamıza tekmeyi yeriz tabii.
151 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
“Hayalleri çok seviyorum…” demişti bir keresinde “Çünkü onlar bana zarar veremezler!
Aşkın Güngörun okuduğum ilk kitabıydı ama bu kitaptan belli ne kadar iyi bir yazar olduğu. Kitabı okumaya başladığınızda hemen bitirmek isteyeceksiniz ama bitince de neden bitti diyeceğiniz bir kitap. Hem piskoloji hem edebiyat aynı anda işlenmiş ve güzel olmuş gayet akıcıydı okurke sıkılmayacağınıza garanti verebilirim.
Herkese keyifli okumalar...
76 syf.
·9 günde·4/10
Bir gerçek var:
Kimse sizi ya da eserinizi sevmek zorunda değil.
Benim için önemli olan da desteksiz övgüden ziyade, samimi eleştirilerdir.
Demeye çalıştığım şu: Kırılmak ne demek…
Kitabımla ilgili yorumda bulunmanız benim için onurdur.

Sonsuz sevgi ve saygılarımla…

Aşkın Güngör

Sevgili Aşkın Güngör

Bu kitabı hangi psikolojiyle yazdığını anlamaya çalışıyorum.
Daha önce bu tarzda bir kitap okumadım.
İnsanı boğan,sıkan, olay örgüsü saçma desem, emeğine ayıp etmiş olurum.

Kitabı yarım bırakmamak için çırpındım.
Birkaç arkadaşıma önerdim.
Kabul etmediler.
Üzgünüm.
76 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
'Sevgili Salak', Zeki Demirkubuz'un yönetmenliğini yaptığı Masumiyet ve Kader filmlerini anımsattı bana. Yazar, yakınından geçmek istemeyeceğimiz, bizim (bizim derken, 'normal', 'vukuatsız' bir yaşamı olanlar ve yaşamının bu halinden memnun olanlar) irademiz dışında var olan ürkütücü yaşama biçimlerine ışık tutmuş. Kitap boyunca, 'Kahramanın çocukluğu farklı geçseymiş ve farklı bir çevrede büyüseymiş, bambaşka bir yaşamı olabilirmiş.' vurgusu var. 'İnsanın özü toplumsal ilişkilerdir.' diyen Marx'ı haklı çıkarabilir bir durum. Kimi Afrika'da, kimi Çin'de, kimi Türkiye'de doğup, büyüyor. Kimi bir çingene, kimi peçeli, kimi kıyafet giymiyor, kimi göçebe... İnsanın özünü toplumsal ilişkiler belirliyor. 'Biz sizin yok saydıklarınızız.' diyen Mahsun'un karakterini de başta babasıyla olan ilişkisi olmak üzere toplumsal ilişkiler şekillendiriyor. Nilay'ınkini de. Böyle yaşamların ve üzücü olayların kurguda kalmasını diliyorum, bir okuyucu olarak. Elbette, tadında bir kültürel çeşitlilik neden var olmasın? Bunun dışında kitap, özgün bir üslup, akıcı bir anlatımla yazılmış ve sürükleyici.
238 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Annesinin işi dolayısıyla çocukluğunun geçtiği Kars Akyazı'dan İzmir Tire'ye gitmeleri gerekmektedir. Güzel arkadaşlıklar ve hatıralardan ayrılmak istemese de eşyalar toplanır. Mahalleli ile vedalaşırken Dilara ile ayrılması zor gelir. Telefonun idareli kullanıldığı dönemde iletişimi koparmamak için birbirlerine mektup yazmaya başlarlar.

Kitabın okuyucu kitlesi +12 yaş olarak belirtilmiş olsa da konuşmalarda olgun ifadelerin olması nedeniyle 15 yaş üstü için daha uygun olacağını düşünüyorum.
368 syf.
·Puan vermedi
Yine lisede okuduğum kitaplardan biri . Özellikle bu dönemde cinselliğin çokça kullanıldığı kitapların aksine ortaokul çağında olan çocuklar için tavsiye edebileceğim bir kitap .
120 syf.
·3 günde·8/10
Oku oku rakı iç. Başka bir şey demeyeceğim bu satırlar için. Şöyle Sadri Alışık gibi içime akan bir adamla, sahil kenarında bir masada kadeh tokuşturarak dillendiresim var tüm mısralarını. Sözün bittiği yerlere özel...
112 syf.
·Puan vermedi
Anlatımı oldukça güzel ve eğlenceli. Bir kedinin dilinden anlatılırken aslında çocuklara bazı değerlerin uzaklarda aranmayacağını bazen yanı başlarında olduğu gerçeği eğlenceli ifadeler ile aşılamak istenmiş, başarılı da olmuş.

Ayrıca Patiş, Çilli ve Abidin gibi isimlere sahip içindeki karakterler. Patiş ve Çilli mini minnacık kedicik, Abidin mini minnacık tatlış mı tatlış bir hamster...

Ah konuştuklarını söylemeyi unuttum bakın, ama insanlar gibi konuluyor lar diye hayal de etmeyin canım onların dili mavv, miyav falan.

Çocukları eğlendirirken eğiten, güzel bir hikaye. Onlara okuturken yazarın da eğlenceli sözleriyle keyifli zamanlar geçirip kediciklerin maceralarını heyecanla okuyacaklar...
138 syf.
·Puan vermedi
Herkese merhaba 1000kitap Ailesi,

Bugün inceleyeceğimiz kitap satış ile alakalı bir eser. Serdar Salepçioğlu'nun yazdığı bu kitap; iş ve satış ile ilgili tavsiye ve deneyimlerini aktarmış. Fakat aktarırken edebi bir kaygı gütmeden, okura katkı sağlamak için yazdığını en başından itibaren ifade etmiştir. Yazarın üslubu oldukça yalın, sade fakat yer yer oldukça vurucu ifadeler mevcut. Tabir caiz ise kulağınıza küpe olacak nitelikte. Ağır olmadığı için birkaç gün içerisinde bitirebilirsiniz. Fakat içeriğin kapsamı: Bir iş adamı olarak ömür boyu nasıl bir yaklaşım ve hareket tarzı içerisinde olmamız gerektiğini ifade ettiği için dikkate değer. Gerekli notlarını alarak kariyerinize güzel katkılar sağlayabilirsiniz.

İyi okumalar dilerim :),
136 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı bana kardeşim doğum günümde hediye etmişti. Okumak için doğru zamanı bekledim. Ona aklımı tamamen verebileceğim bir anda okumak istedim. Hediye kitaplar konusunda her zaman biraz endişeliyimdir. Kitabı beğenmezsem karşımdakini incitmekten korkarım; fakat bu kitabı gerçekten çok beğendim. Bu kadar heyecanlanacağımı, sayfaları merakla çevireceğimi okumadan bilemezdim. Bazı kitaplar çocuk kitabı gibi görünürler ama her yaştan insana katacakları bir şeyler vardır. Hem ben arada ruhumu temizlemek için çocuk kitabı okumayı da kendim için faydalı bulurum. Benim gibi düşününenleriniz varsa ya da çocuğuna uyumadan önce okuyabileceği harika bi kitap ya da hediye edebileceği bir kitap arayanlarınız varsa sonuna kadar tavsiye ederim.
76 syf.
·Puan vermedi
Kitapdaki bazı kısımlar insanı çok sıkıyor diyebilirim. Ve yazarın kitapta kullandığı dil daha doğrusu karakterin dili beni biraz rahatsız etti. şunu söylemeliyim ki kitabı bitirdim ve en sonunda şöyle bir durdum düşündüm ve dedim ki NE? Kitap tavsiye edeceğim bir kitap değil hayatımda okuduğum en acayip kitaplardan birisiydi diye bilirim tabiki bunu yazan Aşkın Güngörün bir emeği var ve bunu göz ardı edemeyiz ama şöyle söyleyeyim kitap pek bana göre değildi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aşkın Güngör
Unvan:
Bilim Kurgu ve Fantastik Yazarı
Doğum:
İstanbul, 12 Haziran 1972
Aşkın Güngör (d. 1972, İstanbul) Türk yazar. Yayıncılık yaşamı 1990 yılında Alfa Yayınları'nda başladı. 1994 yılında Necattin Sinanç tarafından kurulan Galaksi Yayınları'nda devam etti. Bu kurumlarda editörlük, redaktörlük, kaligraflık, karikatüristlik, çizgi roman ressamlığı, metin ve öykü yazarlığı yaptı.

İlk şiir kitabı Ben Bir Kediyim 1993 yılında yayımlandı. Aynı yıl, SHP'nin düzenlediği İnsan Hakları konulu öykü yarışmasında Ve İp Gerildi adlı eseri birincilik ödülüne değer bulundu.

1994 - 99 yılları arasında Darkwood Sakinleri Çizgi Roman Kültürü ile Atılgan Bilimkurgu adlı dergilerde yazar - çizerlik görevlerine devam eden Güngör, BU Yayınevi 1996 yılı Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması'nda Düşler Diyarı adlı eseriyle Jüri Teşvik Ödülü aldı. Adı geçen kitap 2006 yılına dek 44 baskı yaptı. Bilimkurgu romanları olan Gohor Cam Kent' ile Gohor Kurtlar Yolu 2003'de, Aykolik adlı romanı 2005'te aynı yayınevi tarafından yayımlandı.

2002'de yayımlanan İM Yayınları'na ait Türk Bilimkurgu Öyküleri serisinin 1. kitabında Gökkuşağı Uzayı adlı öyküsüyle yer aldı.

Tudem Kültür Yayınları'ının 2004 Masal Yarışması'nda Sevgiyi Arayan Kardan Adam adlı çalışmasıyla 3.'lük ödülüne değer bulundu.

Türkiye Bilişim Derneği'nin düzenlediği, Zühtü Bayar, Bülent Akkoç, Sönmez Güven, Levent Karadağ ve Unsal Oskay’ın seçici kurulunu oluşturduğu, Bilişim Dergisi 2004 Yılı Bilimkurgu Öykü Yarışması'nda Sevgilim Dans Edelim mi? adlı çalışması 1.'lik ödülü aldı. Öykü Remzi Kitabevi'nin Bilimkurgu Öyküleri kitabında yayımlandı.

Türkiye'nin genç ve atılımcı yayınevlerinden Olgu Kitaplığı tarafından, 2007 Mayıs'ında, Beyoğlu'nun arka sokaklarında geçen bir aşk ve cinayet öyküsü olan Sevgili Salak yayımlandı. Aynı yılın Ekim ayında, İsyanya'da İspanyolca yayımlanan Hispacon 2007 adlı bilimkurgu ve fantastik öykü antolojisinde, Çarkıfelek adlı öyküsüyle, Türkiye'yi temsil eden tek yazar olarak yer aldı. Yine 2007'nin Kasım ayında Türkiye'nin köklü yayınevlerinden İnkılap Kitapevi tarafından Mesih'in Klonu adlı romanı yayımlandı. Kimisi çeşitli yarışmalarda ödüller de kazanmış olan bilimkurgu ve fantastik öykülerinden oluşan kitabı Geceyle Gelen Mart 2008'de Crea Yayıncılık tarafından okurlara sunuldu. Bu kitabı, yine Crea Yayıncılık tarafından yayınlanan Nisan 2008 tarihli Olağan Mucizeler ve Haziran 2008 tarihli Gohor Kıyametten Sonra adlı romanlar izledi. Kasım 2008 yılında yayınlanan Kardan Adam Masalı adlı kitabıyla Uçanbalık Yayınları ailesina katıldı.

Yazar, 25 Mayıs 2005 tarihinde Anita hanımla evlendi.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 163 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 66 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.