Fatih Bayhan

Fatih Bayhan

YazarDerleyen
7.7/10
154 Kişi
·
480
Okunma
·
9
Beğeni
·
2070
Gösterim
Adı:
Fatih Bayhan
Unvan:
Gazeteci,yazar
Doğum:
Adana, 1975
1975 Adana doğumlu. İlkokul ve Lise’yi Adana’da okudu. A.Ü. Kamu Yönetimi ve Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde okudu. Gazeteciliğe 1994’te İstanbul’da Muhabir olarak Başladı. Daha sonra Adana’da sırasıyla Yeni Ufuk Gazetesi, Zirve Gazetesi, Ekspres Gazetesi, Bölge Gazetesi ve kuruculuğunu yaptığı Yeni Gün Gazetesi’nde Yazar ve Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. Nokta Dergisi Adana Temsilciliği ve Kanal 7 Çukurova Haber Müdürlüğü yaptı. Aktuel, Siyaset, Tarih-Araştırma ve Deneme türlerinde yazılar yazan Fatih Bayhan’ın çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış ikibin makalesi bulunuyor. ÇUSAM Kurucuları arasında görev alan Yazar, Genç Gazeteciler Platformu Genel Koordinatörlüğünü yürütmektedir. http://www.habertakvimi.com Ulusal Haber Portalı’nın Genel Yayın Yönetmenliğini sürdürmektedir.Vakıflar Genel Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nda; Danışman, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ve Müşavir olarak görev aldı.Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce; Vakıf(1997), Çukurova’da Vakıf Medeniyeti(1998), Türk-İslam Medeniyeti’nde Vakıflarımız(1998), Ramazanoğlu Vakfı ve Vakfiyeleri(1998) adlı Araştırma-İnceleme dalında Yayınlanmış 4 kitabı bulunan Yazar’ın, Altınşehir Adana(1997), Deprem Güncesi(1999), Adana Markası(2001), Kıbrıs Gerçeği(2003), Satyagraha(2006) Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderlik Şifreleri (2007) ve Kayseri’den Çankaya Köşküne Abdullah Gül (2007) adlarıyla 11 kitabı yayınlanmıştır.Yazar, 2003 Yılında yayınlanan “Kıbrıs Gerçeği” adlı eseriyle İnceleme-Araştırma Dalında “Cüneyt Canver Yılın Gazetecisi Ödülü” nü almıştır.
Çünkü gönderde Türk bayrağı dalgalanıyordu, artık esaret dolu yıllar sona ermişti. Türk askeri İzmir'e girerken üzerlerine, ayaklarının dibine kırmızı beyaz çiçekler atılıyordu...
Fatih Bayhan
Sayfa 73 - Paradoks Yayınları
“İşittim ki, bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek, memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Ben kimseyi zorla Millî Meclis’e davet etmedim. Herkes kararında hürdür, bunlara başkaları da katılabilirler. Ben bu mukaddes davaya inanmış bir insan sıfatıyla, buradan bir yere gitmemeye karar verdim. Hatta hepiniz gidebilirsiniz. Asker Mustafa Kemal, mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağını alır, bu şekilde Elma Dağı’na çıkar, orada tek kurşunum kalana kadar vatanı müdafaa ederim. Kurşunlarım bitince de bu âciz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunuyla yaralanır, temiz kanımı, mukaddes bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. Ben buna ant içtim.”
Fatih Bayhan
Sayfa 60 - Paradoks Yayınları
“Siz kiminle ve ne konuştuğunuzu biliyor musunuz? Ben Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Türk Orduları Başkomutanıyım. Savaş açmaya, barış yapmaya hakkım var. Ya siz kimsiniz! Böyle bir yetkiniz varsa görüşelim. Yoksa (eliyle kapıyı gösterdi) buyurunuz efendim!”
Fatih Bayhan
Sayfa 79 - Venedik Yayınları
“Paşam, ülkenin kalkınması için kadınımızla erkeğimizle el ele verip bir çalışma hamlesine girmeliyiz. Bu süreçte Türk kadınının aklından, enerjisinden mutlaka istifade etmelisiniz,” dedi.

Gazi, bu fikri savunduğunu belirtircesine;

“Onların emeğini yok saydığımız için hep bir yanımız eksik kalmıştı. Toplumun bir yanında erkek varsa, diğer yanında kadın olmalıydı. Biz bu süreci çok geç başlattık,” dedi.
Fatih Bayhan
Sayfa 147 - Paradoks Yayınları
“Millet, önünde yürüyenden alır azmini. Siz kararlılıkla yürüyünce Anadolu da arkanızdan geldi.”
Fatih Bayhan
Sayfa 242 - Paradoks Yayınları
Zühal Uğur
Zühal Uğur Latife Hanım'ın Kağıtları Açılan Sanduka'yı inceledi.
320 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Latife Hanım; 5 yabancı dil bilen,üçünü anadili gibi çok iyi yazıp,okuyabilen,Sorbonne Üniversitesi'nde Hukuk ve İktisat okumuş ,genel kültürü yüksek bir kadın.Ayrıca feminist olduğunu görüyoruz.
Atatürk ile 2 yıl,6 ay,5 gün evli kalmış ve Ata'mız tarafından evlilik noktalanmıştır.
Latife Hn.aslında Atamızın hayayını düzene sokmaya çalışmış,yediğini,içtiğini, görüştüklerini belli bir düzende götürmeye çalışmıştır. Başarılı olduğu zamanlarda Ata'nın sağlığı da düzene girmiştir. Ama uslubundaki yanlışlar mesala herkesin içinde Ata'ya Kemal diye hitap etmesi,azarlar gibi konuşması, hatta bir keresinde yurt gezisinde Ata sofrada iken yukarıda topuklu ayakkabı ile tepinip,ağlaması,en sonunda da askerleri ile konuşan Ata'yı askerlerin önünde küçük düşürmesi bu evliliği bitirmiştir.
Beni en çok etkiliyen Ata'nın bu evliliğini tek taraflı bitirmesi ve Latife Hanımı baba evine onun konuşmasına müsade etmeden göndermesidir.
360 syf.
·8/10
Spoi içerir

Latife hanım kültürlü, kendini geliştirmiş, ve düşüncelerini çekinmeden söyleyebilen bir kadın. Atatürk'ün ülkede yaptıklarıyla ona hayran kalmış bi gazetede onun resmini görüp alıp kolyesine koymuş ve bi gün bu adamla evleneceğim demiş bir kadın. Bu hayali bir gün gerçekleşiyor ama evliliği uzun sürmüyor. Latife hanım Atatürk'ün annesinin vasiyeti üzerine Atatürk'ü içkiden vazgeçirmek için uğraşıyor ama bu konu da bi takım tartışmalar çıkıyor ikili arasında. Bunun dışında mutlu bir çiftler aslında.Atatürk Latife hanımdan ayrıldıktan sonra yalnızlığından yakınıyor. Bende bu kitabı okuyunca keşke ayrılmasalarmış dedim.Latife hanımı başka kaynaklarda da değerlendirnek istiyorum. Biraz latife hanım taraflı bir kitap gibi geldi bana
368 syf.
·32 günde·Puan vermedi
Ben kitabı beğendim. Güzel bir röportaj olmuş. Osman Mayatepek'in tutumunu ve duruşunu çok begendim. Eğitimli bir insan. Ömrünce çalişmiş didinmiş, okumuş. Gerçek bir osmanli torunu.
O yüzden bizim kefen efektli, güneşlik perdeyle gezen çakma Osmanli Torunları sevmez bu insanları.

Sorular özenle seçilmiş. Boş sorular değildi. Güzel bir sohbet olmuş. Osman Mayatepek de olabildiğince sorulara objektif yanitlar vermiş.
En çok Ermeni meselesi ve Atatürk ile Enver Paşa ilişkisinin anlatildiği bölümler ilgimi çekti. Detayli bir şekilde açiklayiciydi.
Kitapta fotograflar var. Bu fotograflarin içinde en çok sevdiğim enver paşanin eşi ve köpeğiyle oldugu fotografti. Ayrica Enver Paşanın kara kalem çalişmalari da var.

Benim için tek sıkıntılı taraf trablusgarp'dan baslayarak 1. Dünya savasinin detayli anlatilmasi. Yavuz ve midilli olayi ve Almanya ile ittifak süreci. Bunlari zaten bildiğimden çok sıkıldım. Ama bu süreci bilmeyip, abdülhamidin tahtan indirilmesiyle Osmanlinin çöküp yıkildiğini sanan veyahut işine öyle gelen arkadaşlarin bu bölümleri iyice okumasini temenni ediyorum. Çünkü karinca kadar beyninizle ve ideolojik saplantilarinizla bana tarih öğretmeye kalkmaniz sadece sizi benim gözümde rezil edip, değersizlestiriyor.
Tşk.
344 syf.
·5 günde·Beğendi·5/10
Zübeyde Hanım, Feyzullah Efendi'nin üçüncü eşi Ayşe Hanım'dan tek kızıdır.Yani babası Feyzullah Efendi'dir ve kendisi "sofuzade" olarak anılırdı.Oldukça dindar, vatansever bir şahsiyeti vardı.Dönemin yaşam koşulları nedeniyle birkaç evlilik yapmak zorunda kalan Feyzullah Efendi, üçüncü eş olarak Ayşe Hanım'la bir evlilik yapıyor.Ayşe Hanım da Yörük bir ailenin kızıdır.
Zübeyde Hanım, işte böyle bir ailenin tek kız çocuğu olarak dünyaya geliyor.
Babası Feyzullah Efendi, annesi Ayşe Hanım...
Yıl 1857, doğum yeriyse Selanik'e bir saat uzaklıkta bulunan Lanzaka'dır...
Bazı kaynaklarda onun hakkında şu ifadeler kullanılır ;
"Zübeyde Hanım, Bulgar sınırlarının ötesindeki Slavlar kadar sarışındı; düzgün beyaz bir teni, derin ama berrak, açık mavi gözleri vardı..."
Yani tam anlamıyla bir Yörük kızıydı...
360 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bir kitap daha son bulur,
tıpkı Fikriye Hanım'ın hayatı gibi...

Film tadında, akıcı bir üslupla yazılmış, sıkıcı olmayan bir kitap... İçerik olarak, okuduğunuz her cümle gözünüzde canlanıyor.

Bu kitaptan sonra gene anlayacağız ki,
eskilerin aşkları efsanedir,
bir başka aşktır onlarınki...
imran içen
imran içen Latife Hanım'ın Kağıtları Açılan Sanduka'yı inceledi.
320 syf.
·84 günde·Puan vermedi
Latife hanımı mutlaka okuyun ! nasıl bir Osmanlı kadını olduğunu Atatürk'ü nasıl dize getiren bir hanım olduğunu anlayacaksınız....! Daha sonra cumhuriyet kadını nasıl olur onu da analayacaksınız...
196 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ahlaklı, faziletli, dürüst bir insan. İslam, vatan şairi Akif. İstiklal marşımızın yazarı olduğu bilgisi dışında açıkçası hiçbir bilgiye sahip değildim.Ama kitabı okuyunca şimdiye kadar bilgisinden mahrum kaldığımız hayatı hakkında kendimi biraz yadırgadım açıkçası.. Çünkü yaşadığı neslin maddi manevi terkibini gelecek nesillere anlatmadan canını almaması için Allah'a yalvaran bir adamin serzenişini görmezden gelmiştik, çünkü vatanına ait bir marşı yazarken dahi en büyük korkusunun para için yazıldığını düşünüp yarışmaya katılmayan bir edep timsali insanın hayatını okumaktan imtina etmiştik, çünkü savaş sonrasında başlayan ulusal direniş hareketini desteklediği için görevi elinden alınan bir yazarın hayatından bihaberdik..çünküler yazılsa uzayıp gidecek bu.

Kitapla ilgili kısıma gelince ilk 100. sayfaya kadar M. Akif'in vatan toprağı için gerek edebi yönüyle yazılarıyla gerekse de sahada yaptıkları faaliyetleri, okul ve günlük hayatındaki kayda değer hatıralar anlatılmaya çalışılmış. Burada yer yer Osmanlica kelimeler de kullanıldığı için bazen okurken zorlansam da sözlük yardımıyla eksikleri tamamlamaya çalıştım. 100.sahifeden sonra Akif'in şiirlerini toplandığı Safahat'ten yer yer şiirler görüyoruz. Osmanlıca kelimeler sıkça yer aldığı için okurken biraz zorlansam da genel itibariyle zevk aldığımı söyleyebilirim.

Âl'a kalın....Kitapla kalın.
196 syf.
"Âsım'ın nesli diyordum ya... Nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek!"

Yazarı tarafından imzalı olarak aldığım, ancak bir yıldır daha yeni okuma fırsatı bulduğum 'Gençler İçin Safahat' kitabı, milletin şairi olan Mehmet Akif Ersoy'un edebi kişiliğini yansıtmış olduğu Safahat kitabının Fatih Bayhan tarafından kısaltılmış ve derlenmiş hâlidir.

Kitabın başlangıcında üstad Mehmet Akif Ersoy'un kişiliği ve hayatı hakkında özet bilgilere yer verilmiş. Okudukça feyz alınası, imrenilesi bir hayata şahit oluyoruz. Aynı zamanda her hareketi, hâli, davranışı, kelâmı ile milletimize örnek olacak yüce bir karaktere sahip olan şairimizi daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz.

Ve yine İstiklâl Marşı'mızın yazılış ve kabul ediliş aşamalarına ayrıntısı ile yer verilmiş. Her bir kıtanın her bir mısrasının üzerine en ince ayrıntısına kadar büyük bir titizlikle durulmuş ve incelenmiş. Bu topraklarda yaşayan her bir vatandaşın bilmesi gereken incelikler barındırıyor bu açıklamalar. Bunları bilip, bilinciyle yaşayıp, bilinciyle bu vatanı milleti yaşatmak gerektiği inancındayım. Aksi durumda, İstiklâl Marşı'mızı okuduğumuzda yahut dinlediğimizde içimiz ürpermiyor, derinlerde bir şeyler hissetmiyorsak bizde eksik kalan birşeyler vardır mutlaka. Bu eksiklerimizi kapatıp bu topraklara yakışır birer vatandaş olmak bizi kurtarır ve devamlılığımızı sağlar ancak.

Kitabın yarısından itibaren üstad Mehmet Akif Ersoy'un Safahat adlı eserinden en bilindik şiirlerine yer verilmiş. 'Çanakkale Şehitlerine' şiirinde başa dönüp dönüp tekrardan okudum. Yıllardır milli duygularımı İstiklâl Marşımızdan sonra en çok harekete geçiren beni en çok etkileyen şiirdir. Ancak bu kitaptan sonra benim için çok daha büyük anlam kazandı.

İtiraf ediyorum ki yer yer gözyaşlarıma hâkim olamadığım yerler oldu. Yeri geldi kendimden utanarak okudum, yeri geldi yaşadığım şu dönemden utandım. Geçmişe olan özlemim arttıkça arttı. En kısa zamanda Safahat'ı da okuyacağım bu eser sayesinde.

Şu vakte kadar hiç bir kitap için mutlaka okumalısınız demedim ama bunun için diyorum. Okuyun, hatta başa sarıp sarıp okuyun, okunmasına vesile olun. Anlayın ve hayatınıza tatbik etmeye çalışın. Bize en güzel güzel örnek, en yaşanılası hayata şahit olacaksınız. Anlayarak okumanız dileklerimle.

Selâmetle kalın.
368 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Tarihe tartışmalarla geçmiş bir isim İsmail Enver Paşa. Hayal perest mi? İdealist mi? Tarihte çok tartışılmış tarışılmaya da devam edilecek bir isim. Sarıkamışta hatalı mı? Yoksa gerçekten yapılması gerekeni mi yaptı? Kurtuluş savaşının neresinde yer aldı? Mustafa Kemal Atatürk ile ilişkileri nasıldı? Cenazesi onca yıl nasıl saklandı? Ruslar mezarı nasıl bulamadı? Enver Paşa ile ilgili bilinmeyen bir çok şeyi Enver Paşa'nın torununun dilinden öğrenebileceğiniz harika bir kitap.
Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi " Enver bir güneş gibi doğmuş bir gurup ihtişamıyla batmıştır. Arasını tarihe bırakalım
360 syf.
·Puan vermedi
Kitabı büyük bir merakla almıştım, ne yazıktır ki hayal kırıklığına da uğradım. Taraflıca yazılmış bir kitap. Kesin konuşmak istemem ancak farklı kaynaklardan olayın üzerine gittiğimizde olayın farklı perdeleri de olduğunu görüyoruz. Aslında öncelik bakımından çok gerekli bir konu olduğunu da düşünmüyorum. Lakin konuya merakınız varsa kaynak olarak sadece bu kitapla yetinmemenizi öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fatih Bayhan
Unvan:
Gazeteci,yazar
Doğum:
Adana, 1975
1975 Adana doğumlu. İlkokul ve Lise’yi Adana’da okudu. A.Ü. Kamu Yönetimi ve Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde okudu. Gazeteciliğe 1994’te İstanbul’da Muhabir olarak Başladı. Daha sonra Adana’da sırasıyla Yeni Ufuk Gazetesi, Zirve Gazetesi, Ekspres Gazetesi, Bölge Gazetesi ve kuruculuğunu yaptığı Yeni Gün Gazetesi’nde Yazar ve Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. Nokta Dergisi Adana Temsilciliği ve Kanal 7 Çukurova Haber Müdürlüğü yaptı. Aktuel, Siyaset, Tarih-Araştırma ve Deneme türlerinde yazılar yazan Fatih Bayhan’ın çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış ikibin makalesi bulunuyor. ÇUSAM Kurucuları arasında görev alan Yazar, Genç Gazeteciler Platformu Genel Koordinatörlüğünü yürütmektedir. http://www.habertakvimi.com Ulusal Haber Portalı’nın Genel Yayın Yönetmenliğini sürdürmektedir.Vakıflar Genel Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nda; Danışman, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ve Müşavir olarak görev aldı.Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce; Vakıf(1997), Çukurova’da Vakıf Medeniyeti(1998), Türk-İslam Medeniyeti’nde Vakıflarımız(1998), Ramazanoğlu Vakfı ve Vakfiyeleri(1998) adlı Araştırma-İnceleme dalında Yayınlanmış 4 kitabı bulunan Yazar’ın, Altınşehir Adana(1997), Deprem Güncesi(1999), Adana Markası(2001), Kıbrıs Gerçeği(2003), Satyagraha(2006) Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderlik Şifreleri (2007) ve Kayseri’den Çankaya Köşküne Abdullah Gül (2007) adlarıyla 11 kitabı yayınlanmıştır.Yazar, 2003 Yılında yayınlanan “Kıbrıs Gerçeği” adlı eseriyle İnceleme-Araştırma Dalında “Cüneyt Canver Yılın Gazetecisi Ödülü” nü almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 480 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 209 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.