Gabriel Ba

Gabriel Ba

Yazar
9.0/10
47 Kişi
·
86
Okunma
·
1
Beğeni
·
606
Gösterim
Adı:
Gabriel Ba
Unvan:
Yazar
Doğum:
Brezilya, 1976
Ve yaşadık. Ve bazen, yaşadığımızı ispatlayabilmek için öldük.
Gabriel Ba
Sayfa 255 - Çizgi Düşler
Hayat bir kitap gibidir ve her kitabın bir sonu vardır. O kitabı ne kadar seversen sev son sayfaya gelirsin ve kitap biter. Sonu olmayan bir kitap eksiktir. Ve kitabın sonuna vardığında yalnızca o son kelimeleri okuduğunda kitabın ne kadar iyi olduğunu anlarsın.
Gabriel Ba
Sayfa 218 - Çizgi Düşler
-Ee ne iş yapıyorsun?
-Neden sordun?
-Bilmem. Yeni tanıştık ve sanırım seni daha yakından tanımak istiyorum. Kimsin, hayattan beklentilerin ne... Hayallerin neler?
-Yaptığım işi bilmek benim kim olduğumu öğrenmeni sağlamaz. Hele hayattan beklentilerimi, asla.
Hayat anlaşılması zor şeylerle doludur. Daha da zor olanı ise onları kelimelere dökmektir.
Gabriel Ba
Sayfa 176 - Çizgi Düşler
Kaç kadın tanırsan tanı, her zaman düşlediğin tek bir kadın olacak.
Gabriel Ba
Sayfa 68 - Çizgi Düşler
Düşlediğin gelecek, seni her zaman o köşebaşında beklemiyor olabilir. Hatta çoğunlukla, senin düşlerindeki o gelecekten çok daha farklı olduğunu görürsün. Buna hayat denir.
Gabriel Ba
Sayfa 35 - Çizgi Düşler
“Duyguların milliyeti, sınırları yoktur ve biz iyi hikayelerin de sınırları olmadığına inanıyoruz.”
Sanat hayatlarımızı daha değerli mi kılar, yoksa dikkatimizi mi dağıtır?
Gabriel Ba
Sayfa 7 - Çizgi Düşler
Aşk detaylarda gizlidir derler. Eğer görebiliyorsan vardır. Acaba kör mü oluyorum?
-Hayat Bir Kitap Gibidir Oğlum
Ve Her Kitabın Bir Sonu Vardır
O kitabı Ne Kadar Seversen Sev
... Son Sayfaya Gelirsin
... Ve Kitap Biter .
Sonu Olmayan Bir Kitap Eksiktir .
Ve Kitabın Sonuna Vardığında Yalnızca Son Kelimeleri Okuduğunda
Kitabın Ne Kadar İyi Olduğunu Anlarsın.
Gerçek Gibi .
Gabriel Ba
Sayfa 218 - Çizgi Düşler Yayınevi
Güngezgini
#28996895

Ölüm bir gerçek. Fakat hayattaki tek gerçek mi? İşte bunu size defalarca sorgulatacak olan bir çizgi roman Güngezgini.
Renkleri, tekniği, diyalogları ve muhteşem hikayesiyle birlikte kitabı kapattıktan sonra da içinizde devam eden bir ezgi gibi benliğinizi sarıyor. Eğer benim gibi gözyaşlarına boğulduysanız dahi bunu sakince yaşıyorsunuz. Sanki biliyor olmanın o naif tebessümü dudaklarınıza konuyor. Kitabı hediye etmek için liste hazırlamaya başlıyorsunuz. :)
Bu kitabın olayı aslında yukarıda bahsettiğim çizimleri, kurgusu, kullanılan renklerden ziyade okurken size hissettirdikleri.
Sürprizini kaçırmadan kısaca konusundan bahsetmem gerekirse; karakterimiz Bras bir gazetede ölüm ilanları kaleme alarak hayatını sürdüren ve yazar olmak isteyen biri. Bizde onun hayatına dahil olup kendi anılarımızda ve hayallerimizde yolculuğa çıkıyoruz. Elbetteki hayat bu, sürprizlerle dolu :) Baba-oğul ilişkisi, hayallerimiz, hedeflerimiz, başarı, sağlık, aşk, aile, dostluk, çocukluk gibi başlıklara dair içinde dürüstçe pekçok mesaj barından bir eser. Çizgiromanlarla aranız iyi veya değil farketmez, bu eseri okumanız gerektiğine inanıyorum

Bu noktadan itibaren inceleme spoiler içerecek. O sebeple henüz kitabı okumadıysanız devam etmenizi önermiyorum.

Her bir bölümün sonunda ölen Bras'le birlikte bende hayatımda öldüğüm o anları düşündüm. Anladım ki aslında her seçimimiz bizi öldürüyor, her seçimin sonunda yeniden doğuyoruz. Ve bunca acının, yalnızlığın, başarısızlığın ve tekdüzeliğin ortasında hala bağlı olduğumuz yaşam; umutların bir göstergesi.
Kitap ilerledikçe, her bölümün sonunda Bras'in ölümünü beklemek aslında bizim gibi bir gün öleceğini bile bile hayal kurmaya ve yaşamaya devam edenler için oldukça ironikti :) Söylemek istediğim çok şey var ama sanırım dost meclislerine saklayacağım. Keyifli okumalar :)
Hem konun işleyişi hem de çizimleriyle farklı bir çizgi- roman.içinde alıştığımız gibi süper kahramanlar ya da bazen hak verdiğimiz bazen de iğreti olduğumuz kötü adamlar, şimşekler, ateşler süper güçler yok belki ama en az onlar kadar etkileyici ve sürekleyici bir kitap. hatta benim nazarımda türünün en iyisi. Sade çizimler, derin cümleler, öleceğini bile bile hayatı yaşamaya devam eden kitabın kahramanı Bras ... Kısacası yaşadığımız çelişkili hayatı çizgi-roman türüne has bir şekilde anlatan her yaşa uygun, okunmaya ve okutulmaya değer şaheser.
Okuduğum ilk çizgi romandı. Bu yüzden kıyaslama yapamayacağım. Ama ne ortamda okursam olayım çizimleri olağsnüstü bir şekilde etkiledi beni. Aslında kitabın ana fikri bence, "şu tercihi yapsaydım hayatım daha iyi olurdu" demenin hiçbir mantığının olmaması ve hayatı nereden başladıysak yolumuzu emin ve mutlu tamamlamamız gerektiğiydi. bunu biraz melankolik bir şekilde anlattığını düşünüyorum. Bu yüzden 1 puan kırdım. Herşeye rağmen güzeldi..
Ve Öyküler, sade, samimi bir o kadar dokunaklı. her na kadar Brezilya mekan olarak olsada anlatılar bize tanıdık. çok içten bir çalışma olmuş. ikizleri ( Gabriel Ba, Fabio Moon ) herkese tavsiye ederim...
İkizler ( Gabriel Ba, Fabio Moon ) Neil Gaiman'nın hikayesiyle iş başındalar. Sonuç yine harika. Sade ve muhteşem. teknik bu sefer sulu boya.... Gabriel Ba, Fabio Moon işlerini gözü kabalı alırım...
Güngezgini İle Tanıdığım Kardeşlerin Bu Okuduğum Üçüncü Çizgi Romanları Çizimleri Ve Hikayesi Muazzam
Kısa Hikayelerden Oluşan Bölümleri Okudukça Ana Mekan Brezilya Olmasına Rağmen Kendinizden Birşeyler Bulabiliyorsunuz.
-OKUYUN-OKUTTURUN
Çizgi Roman Okumayan Birinin Bile Sevebileceği, Okuru Kendine Bağlayan Ve Bitmesini İstemeyeceginiz Ender Bir Çizgi Roman . Bugüne Kadar Birçok Çizgi Roman Okudum ve Diyebilirim ki En Sevdiğim, En Kaliteli İlk Üç Çizgi Romandan Biri
Okuduğum çizgi romanlar arasına en beğendim ve sanırım herkese gözüm kapalı önereceğim çizgi roman gerek konusu gerek çizimleri her şey mükemmel hemen okuyun derim
Bu çizgiromanı tamamlamakla beraber anladımki insana dair çizgiromanlar beni süper kahramanlardan veya gerçeküstü durumlardan daha çok etkiliyor. Bu çizgiroman beni gerçekten çok etkiledi. Belli sayfalarda gerçekten duygulanıyorsunuz. Güngezginin olay akışına uyum sağlamak ilk etapta dikkat gerektiriyor. Fakat bir noktadan sonra yaşlı bir amca hayatının belli anılarını karışık bir şekilde anlatıyor gibi gelmeye başlıyor ve siz sadece bu hikayeleri büyülenerek dinlemeye bırakıyorsunuz kendinizi. Çizgiroman okumaya başlamak istiyorsanız ve eğer hangi çizgiromanı okusam diye düşünüyorsanız bence bu çizgiromana bir şans vermelisiniz.
Hepinize yeniden merhaba.

İlgi duymadığım halde kardeşimin vasıtasıyla alıp hakkını vererek okuduğumu düşündüğüm bir çizgi romanı anlatacağım bugün sizlere.

Güngezgini…

Konumuz ölüm.

Hem de defalarca ölüm.

Herkesin kendini bulabileceği çeşit çeşit ölüm.

Başlayıp bitirene kadar ölümü tam anlamıyla yüreğimde hissettim. Kendi ölümümü değil sadece sevdikleriminkini de. Hangisi daha korkunç karar veremeden, hayatı öylece yaşadığım gibi öylece okuyup bitirdim.

Peki geri de ne bıraktı?

Geride o son cümle kaldı…

Bahsedildiği gibi; hayatı kitap olarak düşündüğümde kitabın kapağını kapatmadan, o son sayfada, son satırda ne yazacak? Bunu düşünmeye başladım işte.

Bu düşünceyle beraber hayatı yeniden sorgulamaya başladım.

Gördüğünüz gibi hayatın esasını konu alıyor bu çizgi roman. Çizimler de oldukça başarılı. Ölümü anlatmasına rağmen ben kasvet hissetmedim içimde. Herkesin severek beğenerek okuyacağını düşünüyorum.

Keyifli okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gabriel Ba
Unvan:
Yazar
Doğum:
Brezilya, 1976

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 86 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.