Samet Ağaoğlu

Samet Ağaoğlu

Yazar
7.8/10
15 Kişi
·
43
Okunma
·
3
Beğeni
·
884
Gösterim
Adı:
Samet Ağaoğlu
Unvan:
Türk Yazar, Siyasetçi
Doğum:
1909
Ölüm:
İstanbul, 1982
Samet Ağaoğlu Azerbaycan'dan Türkiye'ye göç eden Ağaoğlu ailesinin dördüncü çocuğudur ve kendisi gibi yazar ve fikir adamı olan Ahmet Ağaoğlu'nun oğludur. İlk ve orta öğretimini Bayazıt Fevziye Lisesi'nde yaptıktan sonra, 1929 yılında Ankara Lisesi'nden mezun olmuştur. 1931 yılında Ankara Hukuk Mektebi'ni bitirdikten sonra Strazburg'a giderek üniversitenin "yüksek etüdler" bölümünde 16 ay okumuş, ancak doktorasını tamamlayamamış, babasının işlerinin bozulması üzerine yurda dönmek zorunda kalmıştır. Yurda döndükten sonra Ekonomi ve Ticaret Bakanlıklarında bazı üst düzey görevlerde bulunmuş, 1946 yılında devlet hizmetinden ayrılmıştır.
Avukatlık yapmaya başladığı sırada Demokrat Parti saflarında politikaya atılmıştır. 1950, 1954 ve 1957 seçimleri ile IX., X., XI. Dönem Manisa Milletvekilliği yapmıştır. Çalışma, Sanayi ve Devlet Bakanlıkları yapmıştır. [2]27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinde tutuklanıp hüküm giymiştir. Ömür boyu hapisle cazalandırıldı. İmralı ve Kayseri cezaevlerinde tutuklu kaldı. 1964 yılında Yassıada'da cezasını çekerken çıkan özel bir afla salıverildi. Bundan sonra siyasetle dolaylı olarak ilgilendi.
Kendini tümüyle yazılarına verdiği sırada 6 Ağustos 1982'de ölmüştür.
Politika hayatı, kıskançlık, dalkavukluk, yüze gülme, arkadan hançerleme, iftira, hıyanet, vefasızlık kazanında kaynamaktan ibaret!
Samet Ağaoğlu
Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları
Politika hayatı, kıskançlık, dalkavukluk, yüze gülme, arkadan hançerleme, iftira, hıyanet, vefasızlık kazanında kaynamaktan ibaret!
Samet Ağaoğlu
Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı (2011)
Lider, soğukkanlı olmalı. Liderin memleket ve dünya meseleleri üzerinde derinliğine, genişliğine bilgi ve görüşleri bulunacaktır. Lider, kendi fikriyle başkalarının fikrini bir noktada toplayabilme kabiliyetine muhtaçtır. En iyi, kendisinin düşündüğüne inanan, bütün gözlerin kendisine çevrilmesini isteyen, dünyanın merkezinde durduğunu sanan, yolların hep ona çıkmasını, işaretlerin hep ondan gelmesini isteyen lider olamaz.
Lider, arkadaşlarının ilerlemesine, takdir görmesine sevinmeli, onların günün birinde kendi yerine geçebilmesini sağlayacak yolları açık tutmalı.
Samet Ağaoğlu
Sayfa 50 - Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı (2011)
Sokakta giderken kendi kendime
Gülümsediğimin farkına vardığım zaman
Beni deli zannedeceklerini düşünüp
Gülüyorum.
Samet Ağaoğlu
Sayfa 15 - Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı (2011)
Ruh hastalıklarının göze çarpmayanlarından biri de insanın kendinden başka herkesi deli sanması, herkese deli diye bakmasıdır. Bunlar cemiyeti idare etmek hakkını yalnızca kendilerinde görürler. Aklı, sadece kendilerinde sandıkları için! Bu vehimle her kalıba girerler ve günün birinde de son kalıplarına sığmayarak patlar ve yere yıkılırlar.
Samet Ağaoğlu
Sayfa 162 - Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı (2011)
Ondan başkasının dersleri iyi bilmesinden, iyi notlar almasından adeta üzülüyor, imtihanlarda kimseye yardım etmiyor, bilgisini kıskanç bir titizlikle saklıyor! Fırsat buldukça arkadaşlarını çekiştiriyor, bu kusuru açıklanınca da boynunu bükerek söylenenlerin yalan olduğunu yeminle iddia ediyor.
Samet Ağaoğlu
Sayfa 112 - Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı (2011)
164 syf.
·3 günde·8/10
Samet Ağaoğlu, Demokrat Parti döneminde başbakan yardımcılığı yapmış, çeşitli bakanlık görevleri üstlenmiş ve Adnan Menderes'e en yakın isimlerden birisi. Bu eserinde Menderes'in insanlık, kişilik özelliklerini bir arkadaşın, dostun gözüyle, o hisle anlatıyor. Demokrat Parti'nin kuruluşundan 1960 İhtilali'ne kadar yaşanan önemli siyasi gelişmelere değiniyor. Parti içinde yaşanan anlaşmazlıklar ve ayrışma da değindiği önemli konulardan biri. Partinin önde gelen isimleri Fuat Köprülü, Celal Bâyar, Refik Koraltan, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan gibi kişiler hakkında dikkat çeken yorumları var. Yazarın siyasi tarafı göz önünde tutulduğunda CHP ve İsmet Paşa hakkında yaptığı yorumları tahmin edebilirsiniz. Her ne kadar siyasi bir eser olsa da ihtilal sonrası asılarak öldürülen Menderes'in yakın dostu olan yazar belki biraz da bu üzücü sonun etkisiyle olayları oldukça duygusal bir dille anlatıyor. Daha önce Ağaoğlu'nun birkaç öyküsünü okumuştum. Aslında ilk olarak bütün öykülerini okumayı düşünüyordum ama kısmet bu kitabaymış. İyi okumalar...
172 syf.
·5 günde·7/10
Samet Ağaoğlu, eserin en başında Orhan Veli'nin, en sonunda Sait Faik'in, bu iki edebiyatçının arasında ise yirmi farklı siyasetçinin portresini çiziyor. Daha doğrusu portresini yazıyor. "Portre yazılır mı?" demeyin, Ağaoğlu yapmış; olmuş. Mesela, Osman Bölükbaşı'nın boyunu posunu, yüz hatlarını öyle anlatmış ki, okurken gördüm rahmetliyi. Aslında eserde bahsettiği "aşina" isimlerin ismini söylemiyor yazar, kitabı okuyanlar Ağaoğlu'nun anlattığı özelliklerden kim olduklarını çıkarıyor. Belki bahsettiği insanların yaşadığı dönemden şimdiye kadar çok zaman geçtiği için, belki de o isimlerin "aşinalıklarını" kaybettiğinden, çıkarmakta zorlandığım bazı siyasetçiler oldu. Siyaset meydanında daldan dala konan, çizgisini hiç bozmayan, bir sivrilip bir kaybolan birçok siyasetçi portresi var eserde. Genellikle ilk zamanlarda Demokrat Parti'de bulunan daha sonra başta Halk Partisi olmak üzere diğer siyasi partilere yakınlık gösteren siyasetçilere yönelik eleştirel bir anlatım var. Ağaoğlu'nun bazen övgüyle, bazen eleştirerek bahsettiği "Aşina Yüzler"i, özellikle Demokrat Parti dönemine ilgi duyan okurların sıkılmadan okuyacağını düşünüyorum. Keşke bütün tarihçiler kitaplarını yazarken, öykücü Ağaoğlu gibi akıcı bir Türkçe ile yazsaydı, biz de okurken sıkılmasaydık. Fakat Ağaoğlu'nun bir tarihçi değil siyasetçi olduğunu, bu kitabın da bir tarih kitabı değil anı olduğunu belirtmek gerek. Neden belirtmek gerek? Çünkü yazar tarafsız değil; olayları ve kişileri tamamen kendi siyasi bakış açısına göre yorumluyor. Bu kitap, okuduğum ikinci Ağaoğlu eseri oldu. Yazarın henüz tarif edemeyeceğim, doyamadığım, diğer eserlerini de okumaya sevk eden tatlı bir üslubu var. Son olarak Ağaoğlu'nun bu eserde anlattığı "Aşina Yüzler"in isimlerini, okurlara faydalı olacağını düşünerek ekliyor, iyi okumalar diliyorum...

Bir Şair - Orhan Veli
İhtilal Habercisi - Faik Ahmet Barutçu
Sarı Benizli Doktor - Yusuf Azizoğlu
Taşralı Avukat - Hasan Dinçer
Bağrı Açık Politikacı - Kasım Gülek
Orta Anadolu'nun Adamı - Osman Bölükbaşı
Naylon Politikacı - İsmail Rüştü Aksal
Baba Öğüdü - Suat Hayri Ürgüplü
Hürriyeti Örten Şal - Nihat Erim
Ankaralı ve Siyaset - Hıfzı Oğuz Bekata
Facia Artisti - Mehmet Avni Doğan
Kalp Ağrısı - Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu
Siyaset ve Güzellik - Fuat Sirmen
Ben Bilirim Her Şeyi - Fethi Çelikbaş
Bir Küçücük Fıçıcık - Osman Şefik İnan
Perde Arkasındaki Kudret - Ahmet Emin Yalman
Picasso'nun Modeli - Fuat Köprülü
Telden Tele - Mustafa Cihad Baban
Değişen Soyadı - Ahmet Tahtakılıç
Şans mı, Kurnazlık mı? - Osman Zehni Betil
Unutulan Adam - Fahrettin Kerim Gökay
Bir Hikâyeci - Sait Faik
172 syf.
·7/10
“Bu portreler yalnızca benim aşinalarım sayılmaz. Bakmasını bilen herkesin, hatta Cumhuriyet'ten bu yana yaşayanların aşinaları.”

Samet Ağaoğlu, 1946 yılında Demokrat Parti’ye katılarak başladığı siyaset hayatını, 27 Mayıs 1960 ihtilalinde yargılanana kadar sürdürdü.

Bu kitapta da yaklaşık 1945'ten 1960'a kadarki süreçte tanıştığı siyasetçileri, edebiyatçıları anlatıyor. Özellikle o dönemki şahsiyetlerden kimisinin nasıl parlayıp yükseldiğini, kimisininse nasıl gözden düşüp unutulduğunu görmek açısından kıymetli bir kitap.

Yazar, kitabında -Fransız yazar La Bruyer’den
gelen klasik bir tarzda- tanıttığı kişilerin isimlerini vermemiştir ve bunların kim oldukları -hele de benim gibi genç kimselerce- ancak uzun arayışlarla bulunabilmektedir.

Kitabın dili, yer yer eski kelimeler barındırmasıyla birlikte fazla zorlayıcı değildi. Ancak dediğim gibi her bölümü okuduktan sonra şahsiyetlerin kimler olduğunu bulmak için internet üzerinden uzun uzun aramalar yapmak zorunda kaldım. Bulabildiğim şahsiyetleri de aşağıya yazıyorum ki okuyacaklar için bir kolaylık olsun.


Bir Şair : Orhan Veli Kanık
İhtilal Habercisi : Faik Ahmet Barutçu
Sarı Benizli Doktor : Yusuf Azizoğlu
Taşralı Avukat : Hasan Dinçer
Bağrı Açık Politikacı : Kasım Gülek
Orta Anadolu'nun Adamı : Osman Bölükbaşı
Naylon Politikacı : İsmail Rüştü Aksal
Baba Öğüdü : Suat Hayri Ürgüplü
Hürriyeti Örten Şal : Nihat erim
Ankaralı ve Siyaset : Hıfzı Oğuz Bekata
Facia Artisti : Mehmet Avni Doğan
Kalp Ağrısı : Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu
Siyaset ve Güzellik : Fuat Sirmen
Ben Bilirim Her Şeyi : Fethi Çelikbaş
Bir Küçücük Fıçıcık İçi Dolu Turşucuk : Rauf Selim Sarper(?)
Perde Arkasındaki Kudret : Ahmet Emin Yalman
Picasso'nun Modeli : Mehmet Fuat Köprülü
Telden Tele : (?)
Değişen Soyadı : Ahmet Tahtakılıç
Şans mı Kurnazlık mı? : (?)
Unutulan Adam : (?)
Bir Hikayeci : Sait Faik Abasıyanık

Yazarın biyografisi

Adı:
Samet Ağaoğlu
Unvan:
Türk Yazar, Siyasetçi
Doğum:
1909
Ölüm:
İstanbul, 1982
Samet Ağaoğlu Azerbaycan'dan Türkiye'ye göç eden Ağaoğlu ailesinin dördüncü çocuğudur ve kendisi gibi yazar ve fikir adamı olan Ahmet Ağaoğlu'nun oğludur. İlk ve orta öğretimini Bayazıt Fevziye Lisesi'nde yaptıktan sonra, 1929 yılında Ankara Lisesi'nden mezun olmuştur. 1931 yılında Ankara Hukuk Mektebi'ni bitirdikten sonra Strazburg'a giderek üniversitenin "yüksek etüdler" bölümünde 16 ay okumuş, ancak doktorasını tamamlayamamış, babasının işlerinin bozulması üzerine yurda dönmek zorunda kalmıştır. Yurda döndükten sonra Ekonomi ve Ticaret Bakanlıklarında bazı üst düzey görevlerde bulunmuş, 1946 yılında devlet hizmetinden ayrılmıştır.
Avukatlık yapmaya başladığı sırada Demokrat Parti saflarında politikaya atılmıştır. 1950, 1954 ve 1957 seçimleri ile IX., X., XI. Dönem Manisa Milletvekilliği yapmıştır. Çalışma, Sanayi ve Devlet Bakanlıkları yapmıştır. [2]27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinde tutuklanıp hüküm giymiştir. Ömür boyu hapisle cazalandırıldı. İmralı ve Kayseri cezaevlerinde tutuklu kaldı. 1964 yılında Yassıada'da cezasını çekerken çıkan özel bir afla salıverildi. Bundan sonra siyasetle dolaylı olarak ilgilendi.
Kendini tümüyle yazılarına verdiği sırada 6 Ağustos 1982'de ölmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 43 okur okudu.
  • 64 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.