İtaatsizlik Üzerine Özgürlük Neden Otoriteye "Hayır" Demektir?

8,3/10  (16 Oy) · 
45 okunma  · 
15 beğeni  · 
886 gösterim
"Şimdiye kadar tarihin büyük bir bölümünde, bir azınlık çoğunluğa hükmetmiştir. Bu hâkimiyeti gerekli kılan, hayatın güzelliklerinin sadece azınlığa yetecek kadar olup, çoğunluğa kırıntıların kalmasıdır. Eğer bu azınlık güzelliklerin tadını çıkarmak ve bunun da ötesinde çoğunluğun kendine hizmet etmesini, kendisi için çalışmasını istemişse gerekli şart şuydu: Çoğunluk itaat etmeyi öğrenmeliydi."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9786050203554
 • Orijinal Adı:
  On Disobedience: Why Freedom Means Saying "No" to Powver
 • Çeviri:
  Nurdan Soysal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Uzun zamandır inceleme yazmamıştım ve şöyle bir son dönemde okuduğum kitaplara baktığımda, hangisi en çok incelenmeye değer, diye, bir Erich Fromm kitabı olmayacaktı da hangisi olacaktı?

Erich Fromm'un düşünen insanın nöronlarına şamar gibi inen tespitlerine bu kitabında da sıkça rastlıyoruz. O nedenle sakin bir kafayla, sakin bir ortamda okunmasında yarar var. Kitap ince fakat özgül ağırlık bakımından kuvvetli.

'İtaatsizlik insan gelişiminin başlangıç noktası, olmazsa olmazıdır ve itaat ise insan gelişiminin son bulduğu noktadır,' şeklindeki muhteşem tespitiyle açıyor çalışmasını Fromm ve Adem ile Havva'nın itaatszliğinden başlayarak itaatsizliğin insanın zihinsel ve psikolojik evriminin ayrılmaz bir parçası olduğunu gösteren örnekler ve sonuca varmalarla ilerliyor.

Son bölümde, Humanist Sosyalizm ile insan odaklı sosyalist bir toplumsal sistemin temel ilkelerini de sıralıyor.
.

Uğur Yiğit Karataş 
29 Tem 14:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

''İnsana benzeyen makineler ve makineye benzeyen insanlar yaratıyoruz.'' Erich Fromm bu kitabında öncelikle insan doğasına değinmiş, otorite ile olan ilişkisine. Daha sonra ise sosyalizm-kapitalizm farkını anlatmış kitapta ayrıca sosyalist hümanizmin nasıl gerçekleşeceğinden bahsetmiş. İnsan-devlet-otorite üçgenine dair güzel bir çözümleme.

Berna Kahraman 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Psikologların ya da psikoloji ile uzaktan yakından biraz ilgilenmiş herkesin kendini her konuda kanaat önderi zannetmesi kaçınılmaz bir durumdur. Kitap itaatsizlik kavramının açıklanmasıyla başlayıp, Komunizm güzellemesiyle bitiyor. İtaatin ne olduğunu açıkladığı gibi sonunda da Komunizm, hiç olmadığı bir şekilde sunuluyor.

Eric Fromm yine sistemin yüklediği misyonların ne kadar bize ait olduğunu sorgular.Doğasından uzaklaşan insanın kendine yabancılaşmasını, algısının ve özgürlük anlayışının nasıl ve neden manipüle edildiğini açıklayarak başlarken söz konusu meselesini aynı duyarlılıkla girişine bağlar.
'İtaatsizlik Üzerine' de ilk itaatsizlikle cennetten atılan Havva ve Adem'in dünya gibi bir deneyimin tadına varmasından sonra itaatin erdem sayıldığı kültürün çocukları olan bizlere zorla veya gönülden itaat ettiğimiz her şey önünde muhalif bir asi olarak değil düşünen sorgulayan özgür bireyler olarak ufkumuzu kısıtlayan her şeye karşı konumumuzu belirlememizin insanı kendine yaklaştırması üzerinde durur.

Cemre Kara 
01 Haz 22:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

kısa bir zamanda okuyacağınızı en nitelikli kitaplardan biri.İlk iki bölümü şahaneydi.Diğer iki bölümü pek sarmasa da.Ancak bulabilirseniz başka yayınevlerini denemenizi tavsiye ederim zira diğer kitaplarda çevirinin daha güzel olduğunu düşünüyorum.

Ali Ünal 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İlk günah insanı yozlaştırmak şöyle dursun, onu özgürleştirmişti, tarihin başlangıcıydı. İnsan tam anlamı ile bir insan olmak için Cennet Bahçesi'ni terk etmeliydi. Kitabın anlatmak istediğinin en öz cümlesi.

Kitaptan 41 Alıntı

Alev Ceren Kayhan 
12 Haz 00:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüme yaklaştığımda, boşuna yaşadığım duygusuna kapılmayacağım. Akşam yeryüzünün kızıla döndüğünü, sabah çiyinin ışıltısını ve dondurucu güneşin altında parlayan karları gördüm.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 32)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 32)

Düzenin adamı itaatsizlik yeteneğini kaybetmiştir, itaat ettiği gerçeğinin bile farkında değildir.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Frommİtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm

İnsana benzeyen makineler ve makineye benzeyen insanlar yaratıyoruz.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 47 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 47 - Say Yayınları)

Bu bürokratik sanayileşme, insanları nesnelere dönüştürme eğilimindedir, doğanın yerini teknik cihazların, organiğin yerini inorganiğin almasını amaçlamaktadır.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 36 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 36 - Say Yayınları)
Alev Ceren Kayhan 
11 Haz 23:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer kişi alçakgönüllülüğu anlatıyorsa ve kendisi de alçakgönüllüyse o zaman onu dinleyenler alçakgönüllülüğun ne olduğunu anlayacaklardır. Sadece anlamakla kalmayacaklar bir gerçekten söz ettiğine sadece sözcükleri dile getirmedigine inanacaklardır.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Frommİtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm
Alev Ceren Kayhan 
13 Haz 14:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ekonomik sistemimiz insanı maddi yönden zenginleştirirken insanı yönden yoksullastırılmıştır.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Frommİtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm
Şeyma Törön 
26 Ağu 13:49 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eğer bir insan sadece boyun eğer ve itaatsizlik yapamazsa o,bir köledir;eğer yalnızca karşı gelebiliyor ama itaat edemiyorsa o, bir asidir(bir devrimci değildir) ;öfkeyle, hayal kırıklığıyla, kırgınlıkla hareket eder, bir inanç ya da ilke adına değil.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Frommİtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm

Sosyalizmin amacı, her bir bireyin tam gelişiminin, toplumun tamamının tam gelişiminin koşulu olduğu bir işbirliğidir.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Frommİtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm
5 /