İtaatsizlik Üzerine Özgürlük Neden Otoriteye "Hayır" Demektir?

8,4/10  (9 Oy) · 
32 okunma  · 
8 beğeni  · 
771 gösterim
"Şimdiye kadar tarihin büyük bir bölümünde, bir azınlık çoğunluğa hükmetmiştir. Bu hâkimiyeti gerekli kılan, hayatın güzelliklerinin sadece azınlığa yetecek kadar olup, çoğunluğa kırıntıların kalmasıdır. Eğer bu azınlık güzelliklerin tadını çıkarmak ve bunun da ötesinde çoğunluğun kendine hizmet etmesini, kendisi için çalışmasını istemişse gerekli şart şuydu: Çoğunluk itaat etmeyi öğrenmeliydi."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9786050203554
 • Orijinal Adı:
  On Disobedience: Why Freedom Means Saying "No" to Powver
 • Çeviri:
  Nurdan Soysal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berna Kahraman 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Psikologların ya da psikoloji ile uzaktan yakından biraz ilgilenmiş herkesin kendini her konuda kanaat önderi zannetmesi kaçınılmaz bir durumdur. Kitap itaatsizlik kavramının açıklanmasıyla başlayıp, Komunizm güzellemesiyle bitiyor. İtaatin ne olduğunu açıkladığı gibi sonunda da Komunizm, hiç olmadığı bir şekilde sunuluyor.

Eric Fromm yine sistemin yüklediği misyonların ne kadar bize ait olduğunu sorgular.Doğasından uzaklaşan insanın kendine yabancılaşmasını, algısının ve özgürlük anlayışının nasıl ve neden manipüle edildiğini açıklayarak başlarken söz konusu meselesini aynı duyarlılıkla girişine bağlar.
'İtaatsizlik Üzerine' de ilk itaatsizlikle cennetten atılan Havva ve Adem'in dünya gibi bir deneyimin tadına varmasından sonra itaatin erdem sayıldığı kültürün çocukları olan bizlere zorla veya gönülden itaat ettiğimiz her şey önünde muhalif bir asi olarak değil düşünen sorgulayan özgür bireyler olarak ufkumuzu kısıtlayan her şeye karşı konumumuzu belirlememizin insanı kendine yaklaştırması üzerinde durur.

Ali Ünal 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İlk günah insanı yozlaştırmak şöyle dursun, onu özgürleştirmişti, tarihin başlangıcıydı. İnsan tam anlamı ile bir insan olmak için Cennet Bahçesi'ni terk etmeliydi. Kitabın anlatmak istediğinin en öz cümlesi.

Kitaptan 11 Alıntı

İnsana benzeyen makineler ve makineye benzeyen insanlar yaratıyoruz.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 47 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 47 - Say Yayınları)

Bu bürokratik sanayileşme, insanları nesnelere dönüştürme eğilimindedir, doğanın yerini teknik cihazların, organiğin yerini inorganiğin almasını amaçlamaktadır.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 36 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 36 - Say Yayınları)

Kişi, güce hayır demeyi öğrenerek itaatsizlik eylemleri yoluyla özgürleşebilir.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 15 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 15 - Say Yayınları)

Sonuçta, ortalama bir insan kendine güvensiz, yalnız bunalımlı hisseder ve bolluk içinde mutsuzluk çeker.Onun için hayatın anlamı yoktur; hayatın anlamının sadece bir tüketici olmaktan ibaret olmayacağının belli belirsiz farkındadır.Eğer sistem ona, hayatta değerli olan her şeyi kaybettiğini unutmasını sağlayan, televizyondan sakinleştiriciye kadar sayısız kaçış yolu sunmasaydı, hayatın anlamsızlığına dayanamazdı.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 47 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 47 - Say Yayınları)

İnsanlar, uğruna emek verecekleri ve inanacakları bir şeyin özlemi içindeler.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 76 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 76 - Say Yayınları)

İtaatsizlik mantığın ve iradenin olumlanması eylemidir.Bu aslında bir şeye karşı değil, bir şeye yönelik bir tutumdur: insanın görebilme, gördüğünü söyleyebilme ve görmediği şeyi söylemeyi reddetme yeteneğine yöneliktir.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 27 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 27 - Say Yayınları)

Zenginlik
Maddi zenginlik ve güç insanı yozlaştırır.İnsanın varlığına özgü orantı ve sınırlama duyularını yok eder; bireyde, türdeşleriyle aynı varlık koşullarına bağlı olmadığını hissettiren gerçekdışı ve çılgın bir 'benzersizlik' duygusu yaşatır.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 53 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 53 - Say Yayınları)

İtaatim beni, tapındığım gücün bir parçası yapar, dolayısıyla kendimi güçlü hissederim

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 14 - Say)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 14 - Say)

Dolayısıyla, sadece güç kullanımı korkusuna dayanan itaat, kalpten gelen itaate dönüşmelidir.İnsan itaatsizlik etmekten korkmak yerine itaat etmek istemeli, hatta buna ihtiyaç duymalıdır.Bunu başarmak için otorite, En İyi'nin, En Akıllı'nın niteliklerini üstlenmeli, Her Şeyi Bilen haline gelmelidir.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 16 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 16 - Say Yayınları)

Tüketicinin iştahı sürekli açılmalı, zevkleri yönlendirilmeli, yönetilmeli ve tatmin edilebilir bir hale getirilmelidir.İnsan, tek isteği daha çok ve 'daha iyi' şeyler tüketmek olan ebedi bir süt kuzusuna, 'tüketiciye' dönüştürülür.
Ekonomik sistemimiz insanı maddi yönden zemginleştirirken insanî yönden yoksullaştırmıştır.Batı dünyasının Tanrı'ya inanç, idealizm, manevî kaygı propagandalarına ve sloganlarına rağmen var olan sistemimiz, materyalist bir insan ve materyalist bir kültür yaratmıştır.Birey çalışma saatleri sırasında üretim ekibinin parçası olarak yönlendirilir.Serbest zamanları sırasında ise, nelerden hoşlanması gerekiyo söylendiyse onlardan hoslanmasına rağmen kendi zevklerine göre yaşadığı yanılsamasını taşıyan, mükemmel tüketici olmak üzere yönetilir ve yönlendirilir.

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 46 - Say Yayınları)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 46 - Say Yayınları)
2 /