1000Kitap Logosu
Seamus Heaney

Seamus Heaney

Yazar
Derleyen
BEĞEN
TAKİP ET
5.9
9 Kişi
13
Okunma
13
Beğeni
822
Gösterim
Tam adı
Seamus Heaney Justin
Unvan
Nobel Ödüllü İrlandalı şair, yazar ve konuşmacı
Doğum
Castledawson, Kuzey İrlanda, 13 Nisan 1939
Ölüm
Dublin, İrlanda, 30 Ağustos 2013
Yaşamı
Seamus Heaney (d. 13 Nisan 1939 – ö. 30 Ağustos 2013), İrlandalı şair, yazar ve konuşmacı. Kuzey İrlanda'nın County Londonderry'sinde doğmuştur ve 1995'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır. Sanat alanında başarı kazanmış kişilerden oluşan bir topluluk olan Aosdána'da en yüksek onur unvanı olan Saoi'ye layık görüldü. 74 yaşında ki Heaney, kötü sağlığından bir süre sonra, 30 Ağustos 2013 tarihinde Dublin'in Blackrock Kliniği'nde öldü.
117 syf.
·
22 günde
·
8/10 puan
Bugün sevdiğim bir söz yazarı/şarkıcının en sevdiği yazarlar arasında gösterdiği Seamus Heaney'nin şiir kitabı ile geldim. Heaney Kuzey İrlanda'lı bir şair ve 1995'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü almış. Kitabın adı Heaney'nin büyümüş olduğu Kuzey İrlanda'dan geliyor. Şiirleri okumadan önce Heaney'nin hayatı ve büyüdüğü yer olan İrlanda hakkında ufak da olsa bir fikir sahibi olmak faydalı olur diye düşünüyorum. Çünkü İrlanda'dada gerçekleşen İskandinav ve İngiltere istilasına dair birçok referans bulunuyor. Kitap Heaney ile ilgili kısmı başında sağlıyor. Kitabın 1000kitap puanı düşük olmasına karşın ben çok beğendim. Heaney'nin en kötü görünen olaylarda bir güzellik bulabilmek gibi muhteşem bir yeteneği var. Şiirlerine mitoloji ve tarihi büyük bir ustalıkla kullanmış. Herkesin mutlaka beğeneceği bir eser olmayabilir ancak ilgilenenin çok seveceğini düşünüyorum. Herkese iyi okumalar dilerim.
Kuzey
5.9/10
· 12 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
117 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kuzey Seamus Heaney
Irlanda'lı Nobel ödüllü şair çevirmen Mustafa Bal'in deyimi ile arada kalmışlığın şaiiri. Siirlerinde mitlere yer veriyor.Ancak ne mitlerden ne de İrlanda halkının yasadiği acilardan haberdar olmadiğimdan şiiirleri düz metin gibi okudum.Sairin vermek istediği duyguları alamadım ne yazıkki.
Kuzey
5.9/10
· 12 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
9