Gürbüz Deniz

Gürbüz Deniz

Yazar
8.0/10
4 Kişi
·
16
Okunma
·
2
Beğeni
·
386
Gösterim
Adı:
Gürbüz Deniz
Unvan:
İlahiyatçı Akademisyen
Doğum:
Gümüşhane
"Nasıl olmalıyız? Nereden başlamalıyız?
'Sevmekle başlayalım, şairlerin şiirle güne başlaması gibi...' dibi bilinmeyen, ufku görünmeyen meçhulümüze... Ufuklar belirinceye, gece fecr doğuncaya kadar ve hatta yakin gelinceye kadar."
Sahip olduğumuz her şey bir gün verilecektir. Öyleyse şimdi verelim ve vermenin hazzını mirascılarımız değil, biz yaşayalım.
Her gün yüzlerce insanın katledilmesinin , aç bırakılmasınin ekranlarda gösterilmesi , hüznümüzü törpülemiş ve bizi duyarsız birer makine haline getirmiştir . Zaten neslimiz ve yeni neslimiz ekran başında durarak , insandan çok ekranla ilgilenerek ona ilgi ve ihtimam göstererek gittikçe sanallaşmakta . Ben sanalsam ölenler de sanal , ben sanalsam açlığın ne önemi var ! Ruhları sanallaşanların vicdanları da sanallaşmış. Sanal bir dünyada hakikati aramak, hakikat olmak zor.
Bütün bir evren insanın arzularını karşılayamaz halde iken, bir son nefesle insan, bir avuç toprağa bile sahip olamaz acziyetler içinde ebedi suskunluğa düşmekte.
Her şeyle kavgalı, çelişkili, kendisiyle bile savaş halinde olan insan iken yine her şeyle özdeşleşen, her şeyi kendisi ve kendisi gibi gören de yine insandır.
"Varlığı iyi ve hayır noktasında ifşa olmamış bir insan, insan olarak bir hayat yaşamamış demektir. "
Verdin vermemiş gibi davran, öğrettin öğretmemiş gibi ol. Çünkü eğer vermiş ve vermişliğini ilan etmişsen, öğretmiş ve nefsini tanrılaştırmışsan zaten yaptıklarının karşılığını bu dünyada almışsın. Öteki dünyada bir şey beklemeye hakkın yoktur.
" İnsanoğlu dünya ve ahireti kazanabilecek tabiatta yaratılmıştır. İnsan ahireti terkedip yalnızca dünyaya yöneldiğinde dünyalık çok şeyler kazanabilir. Ancak ahirete inanmadığı zaman, ahirete (büyük bilinmeze!) ilişkin kazanımlarının noksanlığı nedeniyle dünyalığa sahip olmakla istediği saadeti yakalayamamaktadır. Bunun aksine, Hristiyan ruhaniliği gibi uhrevī şeyler yapsa, dünyevi olan istidatlarının gereğini yerine getirmese, bu takdirde de hedeflediği ulvi gaye ye tam ulaşamamaktadır. Bu da insanı tatminsiz olmaya sevk etmekte ve İnsanın huzursuzluğuna neden olmaktadır. "
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gürbüz Deniz
Unvan:
İlahiyatçı Akademisyen
Doğum:
Gümüşhane

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.