Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy

Nikolay Gavriloviç ÇernişevskiyNasıl Yapmalı 1. Cilt yazarı
Yazar
8.5/10
377 Kişi
1.570
Okunma
195
Beğeni
8,4bin
Gösterim

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy Kimdir?

1828 yılında Saratov'da doğdu. Bir rahip ailesinden olan Çernişevski, ilk eğitimini Saratov papaz okulunda gördü. 1846 yılında St. Petersburg Üniversitesi'ne girdi. Üniversite yıllarında, Avrupa'daki 1848 devrimlerinden sonra güçlenen Rus muhalif hareketi Çernişevski'yi kendisine çekti. Üniversite yılları (1846-1850) Çernişevski'nin kişisel gelişiminde önemli bir dönemi oluşturdu. Özellikle devrimci-materyalist dünya görüşünü bu dönemde kazanmış, toplumsal politik düşüncelerini bu yıllarda şekillendirmiştir. Üniversiteyi bitirdikten sonra kısa bir süre, doğup büyüdüğü kentte, bir okulda, öğretmenlik yaptı. 1854 yılında “Çağdaş” dergisiyle ilişkiye girdi. Bu dergide önce yazarlık, sonra da yönetmenlik yaptı. Çernişevski ve Nekrasev'in yönlendirdiği Çağdaş dergisi yazılarıyla devrimci-demokrat düşüncenin etkin olduğu dönemin toplumsal-politik mücadelesinin merkezinde yerini aldı. Dergi devrimci güçlerin büyük bölümünü çevresinde toplamıştı. Çernişevski 1855 yılında yayınladığı “Sanat ve Gerçeklik Arasındaki Estetik Bağıntıları” adlı yapıtında, idealist estetik anlayışını derin bir şekilde eleştirdi ve gerçekçi sanatın temel ilkelerini ortaya koydu. Çağdaş dergisi süreciyle düşüncelerini geliştiren ve sağlamlaştıran Çernişevski, artık diğer devrimci pratiklere daha çok eğilmeye başlamıştı. 1861 'de yazdığı “Köylülerin Efendiliği” adlı bir bildiriyle köylüleri Çarlığa karşı ayaklanmaya çağırdı. Bu yıllarda birçok makalesi Çarlık tarafından yasaklandı. 1859'da Herzen ile birlikte Rusya'daki devrimci güçlere bir eylem planı hazırlamak amacıyla Londra'ya gitti. Toprak sahiplerinin ve liberallerin, kendilerine uzlaşmaz eleştiriler yönelten Çernişevski'ye karşı nefretleri günden güne büyüyordu. Çarlık hükümetinin Çernişevski'nin çalışmalarını durdurmak için kesin karar vermesi üzerine, 1862'de yakalanarak Petropavlovsk Kalesi'ne kapatıldı. “Nasıl Yapmalı?” romanını da bu zindanda dört ay gibi kısa bir sürede yazdı. 1864'te, Çernişevski'nin halkın önünde pişmanlık belirtmesi için, Mitninskiy Alanı'nda Çar tarafından büyük bir tören düzenlendi. Çernişevski, otokrasinin beklediğinin aksine düşüncelerini savundu, pişmanlık belirtmeyi reddetti. Bunun üzerine Çarlık onu vatandaşlıktan çıkartıp, Sibirya'da 20 yıl kürek cezasına mahkum etti. Burada zorlu yaşam koşullarına karşın çalışmalarını sürdürdü. Tutsakken, devrimci mücadeleyi yeniden canlandırmak amacıyla “Başlangıç” (Prolog) adlı romanını yazdı. Bu romandan sonra 'yazması yasaklandı'. Bu yasağa rağmen takma adlarla yazı yazıp bunları devrimci çevrelere ulaştırmaya çalıştı. Zindandan çıktıktan sonra 1889'da doğduğu kent Saratov'a yerleşti. Çok geçmeden orada beyin kanamasından yaşamını yitirdi.
Tam adı:
Nikolay Gavriloviç Çernişevski, Nikolay Çernişevski
Unvan:
Rus Devrimci Demokrat, Materyalist Filozof, Eleştirmen ve Sosyalist, Yazar
Doğum:
Saratov, Rusya, 12 Temmuz 1828
Ölüm:
Saratov, Rusya, 17 Ekim 1889

Okurlar

195 okur beğendi.
1.570 okur okudu.
66 okur okuyor.
1.118 okur okuyacak.
38 okur yarım bıraktı.

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Okumuşlar.. Kitap okuyorlar, insanlara nasıl iyilik yapılır diye, hani şu yeni düzeni düşünüyorlar.
Sayfa 249 - Dorlion YayınlarıKitabı okudu
"sizin kitaplarınızda böyle yaşanmaz diyor; böyle yaşanmayacağına göre de, hayata yeni bir düzen vermek gerekir."
Gelişmiş insanlarda olmaması gereken bir duygudur kıskançlık. Çarpık ve iğrenç bir duygudur. Kıskançlık, giymeleri için çamaşırımı, sigara içmeleri için ağizliğimi kimseye vermediğim bir eşya düzenini yansıtır; insana, bana ait bir eşyaymış gibi bakışı yansıtır.
“Artık o, tutkulu bir aşk arayışı içinde değil, tam da aradığı gibi bir aşkın pençesine düşmüştü ama bunun farkında değildi. Beni son derece sevindiren şey, her bakımdan yerimi tutacağına inandığım birini sevmesi ve onun tarafindan da sevilmesiydi. Şu var ki, ilk etki benim için çok acı olmuştur. Böylesi önemli değişikliklerin sonu ne kadar iyi de olsa insanı hüzünlendiriyor. Artık onun için önemli bir kişi olmadığımı da görüyordum. Oysa ben bu duruma alışmıştım ve ne yalan söyleyeyim bu durumdan çok da hoşnuttum!”
Sayfa 425Kitabı okudu

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy İletileri

Tümünü gör
Kendime Yüz Kitaplık Okuma Listesi
Elimden geldiğince ve kendi çapımda, nitelikli okur olma yolunda ilerlemeye çalışıyorum. Özellikle geçtiğimiz yıl ve bu sene hem kitap okuma grupları, hem sitede takip ettiğim okurlar ve kitap etkinlikleri sayesinde birçok iyi yazarın kaliteli kitaplarını okuma şansına eriştim. Fakat bu okumalar
çernişevski
Çernişevski Rus edebiyatında bütünüyle olumlu, devrimci kadın tipini yaratan ilk yazardır.
Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy
Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı?

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
584 syf.
·
Puan vermedi
Komünizmin teoriden çıkıp pratikte gösterilişi bağlamında başarılı fakat aşkın ele alınış şekli bomboş. Bizim toplumun hazır olduğu şeyler değil. Karısıyla en yakın arkadaşının birlikteliği için meçhule karışan lopuhovlar için birkaç çağ beklemeniz gerekiyor maalesef. Komünizmi aşılamak istediğiniz liseli romantik bebelere okutabilirsiniz. Kadının iş hayatındaki rolü açısından da önemli bu arada, ama yine ütopya yani sevgili kız kardeşlerim.
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı?Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy · Kor Kitap Yayınları · 20191.062 okunma
·
Puan vermedi
Kimi insanlar tarafından ütopik bir sosyalist olarak görülen Nikolay Gavriloviç Çernışevski, materyalist filozof, eleştirmen, sosyalist ve devrimci demokrat. Lenin, Emma Goldman gibi isimler de kendisinden etkilenmiş. Kendisi Rus popülizmi, Narodizm'in kurucusuymuş. Yazarın düşüncesi eski köylü komününü temel alan bir sosyalizm türüdür. felsefi alanda maddeciymiş. 1862 yılında idam ile yargılanan Nikolay Gavriloviç Çernişevski cezai kölelik ve daha sonra Sibirya'ya sürgün edilmiş. 1889’da vefat etmiş. Nasıl Yapmalı? ise kendisinin başyapıtı olarak görülüyor. İki ciltlik bu kitapta yazar, daha iyi bir toplumda yaşamak için ne yapmalı, insan ilişkilerini düzeltmek, toplumda mutlu insanlar olmasını sağlamak için ne yapmalı sorularına cevap aramış. Döneminin sorunlarını incelikle ele almış. Kadınların ikinci planda oluşunu, kötü ebeveynlerin çocukları üzerindeki etkisini, insanların sarf ettikleri emeklerin karşılığını alamamasını eleştirmiş. İkinci kitapta özellikle kadının toplumdaki yeri daha fazla irdelenmişti. Vera Pavlovna ve Katerina Vasilyevna gibi ana karakterler, bu ciltte kendi ayakları üzerinde durmaya başlayan, kendi parasını kazanan özgür kadınlar olma yolunda ilerliyorlar. O dönem için bir an önce hayata geçmesi gereken bir ideali yansıtmışlar da diyebiliriz. Her klasik kitapta olduğu gibi bazı yerlerde biraz sabırlı olmayı gerektirse de, akıcı ve sade anlatımıyla, düşündüren ve akılda kalan fikirleriyle, günümüzde bile varolan sorunlara ışık tutmasıyla okunmaya değer bir eser. Tavsiye ederim.
Nasıl Yapmalı 2. Cilt
Nasıl Yapmalı 2. CiltNikolay Gavriloviç Çernişevskiy · Evrensel Basım Yayın · 2008423 okunma
586 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
16 günde okudu
ZİNDANDAN 4 AYIN EMEĞİ-ÇARNİŞEVSKİ ROMANI
Nasıl Yapmalı? Rus Devrim tarihinden,düşünce yapısının hamurunun hamurkarı bir yazarın kaleminden dökülen satırların izinde soluksuz okunabilecek türde bir edebî eser. Vera’nın Lopuhov ve Kirsanov aşkları sembolize edilerek gördüğü üç düş ve derin anlamlarının sorgulaması ışığında yaşanabilir bir dünya pek tabii mümkün. Üretim ekonomisi ve sosyal dayanışma ile birlik olup sosyalleşmemiz yarar sağlayacak ve yeni bir çağ başlayacak. Fredrich NİETZSCHE’nin üst insan kimliği sık sık içimizde yer almada ilerleyen sayfalarda. ODA Yayınları birinci ve ikinci cilt olan çeviriden okudum kitabı ama çok fazlasını hak ettiğini de düşünmeden edemedim açıkçası. Keyifli bir okuma oldu diyebilirim. Alıntı zenginliği sunan bir eser ve DOSTOYEVSKİ’nin Yer Altından Notlar’ı ÇARNİŞEVSKİ’ye bir yanıt olması ve TURGANYEV’in Babalar ve Oğullar kitabı ile klan ilişkiler yumağında bir edebî eser ve onun çok çok ötesinde bir yapıt. Keyifli okumalar diliyorum.
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı?Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy · Oda Yayınları · 20101.062 okunma