esra k., bir alıntı ekledi.
13 Mar 14:34 · Kitabı okudu

İslâm'ın adalet ve ahlâkî sorumluluk temelinde şekillenen âhiret inancı konusundaki bilinçsizlik ve onun doğurduğu boşluk, reenkarnasyon, meditasyon ya da yoga türünden pratiklerle doldurulmaya çalışılmıştır.

Çağdaş İnanç Problemleri, Temel Yeşilyurt (Sayfa 140 - DİB Yayınları)Çağdaş İnanç Problemleri, Temel Yeşilyurt (Sayfa 140 - DİB Yayınları)
Votka ve Pera, bir alıntı ekledi.
03 Mar 00:13 · Kitabı okuyor

Maddi bir kayıp olmadan manevi bir yükselişin imkanı yok. Yoga kurslarının aylık ücretlerine bakın en basitinden.

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes
Gamze Zeynep ALMAZ, bir alıntı ekledi.
27 Şub 21:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“ İnsanoğlu hemen hemen delidir...Deli çünkü zaten sahip olduğu bir şeyi aramaktadır;deli çünkü kim olduğunun farkında değildir;delidir. Çünkü ümit eder arzular ve en nihayetinde hüsrana uğrar. Hüsran olmak zorunda çünkü kendini arayarak bulamazsın;zaten oradasın.”

Yoga, Osho (Sayfa 309 - Omega)Yoga, Osho (Sayfa 309 - Omega)
%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
27 Şub 02:42

Ben havalimanlarında yoga yapıyorum, ormanda şınav çekiyorum, otelde merdivenleri koşarak tırmanıyorum. Nerede olursan ol kalp atış hızını artırmanın bir yolu var.

Hayatta Kalma Kılavuzu, Bear GryllsHayatta Kalma Kılavuzu, Bear Grylls
Kübra A., Alıklar Birliği'yi inceledi.
 26 Şub 18:19 · Kitabı okudu · 25 günde · 7/10 puan

Bir Anti-kahramanın hikayesi. (Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap Listesinde.)
60'lı yılların başında yazılan, yazarının intihar ettiği, geğirmenin gırla gittiği, yellenmenin buna eşlik ettiği, bencilliğin zekayla harmanlandığı, ukalalığın çılgınlıkla dans ettiği bu ilginç romanı sonunda okudum. Romanın baş kahramanı bir yana yan kahramanlar da hayli tuhaf, ilgi çekici, bir o kadar baskın karakterlerdi. Bu kadar farklı insanı yazmayı düşünen bir zekanın, 32 yaşında intihar etmesi ise üzücü.

Baş kahraman Ignatius J. Reilly kişisi okurken ağzına kürekle defalarca vurmak istediğim, yok mu bir polis tutuklayın şunu diye bağırmamak için kendimi zor tuttuğum, gıcık mı gıcık, bir o kadar hazırcevap, yalancı, iftiracı, faydasız, saçma sapan hayalleri olan, bencil, şişman pisliğin teki. (Ağır oldu sanmayın, okuyanlar bilir.) Bu iri yarı karakter girdiği her ortamda insanların başına bir çorap ördü. Kimseye bir faydası olmamasına rağmen, çılgın kişiliğiyle önce insanları birbirine düşürmeye kalktı; haince, iftira atarak, çılgın küfürlerle. Üstelik tek temennisi ''BARIŞ'' idi! Sonra hep masum, kendi halinde insanları zor durumda bıraktı. Koca bir kitap onun yaşadığı her yeri nasıl karıştırdığıyla geçti. O çılgın fikirler, nereden aklına geldi bilmem. Okuyan insan ağzı "o şekli"ni almış, kaşlar havada onun maceralarının peşinde koşuyor. -Sürprizbozan geliyor- Kitabın sonunda hakkettiğini bulacaktı, tam heyecanlanmıştım ki hin zeka yine bir şekilde paçayı sıyırdı.

Ignatius'un zavallı yaşlı anacağızı, 30 yaşına gelmiş bu baş belasına bakmaktan en son kafayı sıyırma noktasına geldi. Hiçbir işe yaramamasına rağmen, kadıncağızın üç kuruşluk keyiflerine sövüp, hakaret eden bu bencil yaratık onunla birlikte benim de gençliğimi aldı götürdü. Kankasıyla iki muhabbet ediyor diye sürekli vır vır konuşan bu evlat, cebine eroin konup polise şikayet etmelik biriydi. Teyzeciğim bence bunu yapabilecek potansiyele sahipti. Ama yazar bu sahneyi uygun görmemiş.

Jones. Ah Jones. Herhalde en sevdiğim karakter buydu. Kitabın yazıldığı dönem zencilere yapılan muamele gerçekten berbattı. Neredeyse yolda yürüseler ''Hey Zenci, gel buraya seni lanet olası pislik, sen napıyosun burada'' denilerek vara yoğa hapse tıkılmaya kalkışılmış. Bir suç bulamayınca da zavallıcıklar serbest bırakılmış ama hep tutuklanma korkusuyla. İşe alınmaları bir dert, alınınca doğru düzgün para verilmemesi ayrı bir dert. Jones bunu kendine has konuşma tarzıyla çok güzel ifade etti. O gözlüklerinin ardında fıldır fıldır dönen gözleri düşündükçe tebessüm ediyorum. Kitaba büyük bir renk katmış.

Zavallı bir Mancuso vardı. Garibim, işi yüzünden girmediği kılık kalmadı. Polis olmak ancak bu kadar zor olabilir. -Sürprizbozan geliyor- Neyse ki sonunda çektiği her şeyi gururla hatırlayacağı o kutlu gün geldi de benim de içim rahatladı.

Diğer karakterlerin de üzerinde bu kadar durursam, düşünmekten 8 saat boyunca bu incelemeyi bitiremem. Olaylar tekrar kafamda canlanıyor sonra. :) Kitabın en büyük eksi özelliği, Türkçe'ye çevrilirken kullanılan şeklin çok itici olması. Bu kesinlikle çevirmenin suçu yahut beceriksizliği değil. Çünkü Püren Özgören iyi bir çevirmen. İlla ki bu tür aksan çevirmeler birebir olmuyor. Bu da okurken itici. Kitabın yazıldığı şekliyle okumak eminim ki çok keyifli olur ve kahkaha attırırdı. Ama 1 puanımı yine kırardım. Çünkü Ignatius beni delirtti.

Bu kitabı okuyun demem, çünkü herkese hitap edeceğini düşünmüyorum. Ben de okumasaydım bir şey kaybetmezmiştim. Ama almış bulundum. Kara mizahı sevenler için oldukça isabetli bir tercih. Keyifli okumalar dilerim.

Gamze Zeynep ALMAZ, bir alıntı ekledi.
25 Şub 12:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Tanrı ve dünya, farklı iki şey değildir. Farklı iki şey gibi gözükürler, çünkü biz hala uykudayız. Bilinçli olduğun zaman, tek ve aynıdırlar. Ve bir kez, seni saran fevkalade güzelliği gördün mü, tüm üzüntüler, tüm umutsuzluklar, tüm elemler kaybolur. O zaman tamamıyla farklı bir takdis boyutunda yaşarsın.”

Yoga, Osho (Sayfa 131 - Omega)Yoga, Osho (Sayfa 131 - Omega)
Gamze Zeynep ALMAZ, bir alıntı ekledi.
23 Şub 22:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kötü alışkanlıkları bırakma evresindeki boğuşmayı ne güzel anlatmış
“Öyleyse bundan nasıl vazgeçilir? Anlayarak vazgeçilir;tecrübe ederek vazgeçilir, olgunlaşarak vazgeçilir... Yeminle değil. Onu yaşa. En derinine in ki,anlayabilesin. Birşey anlaşıldığı taktirde iradenin hiçbir çabası olmadan ondan vazgeçilebilir. İrade araya girerse zor durumda kalırsın. Hiçbir şeyden azimle, iradeyle vazgeçme. İrade, içindeki en ıstırap verici olgulardan biridir.”

Yoga, Osho (Sayfa 77 - Omega)Yoga, Osho (Sayfa 77 - Omega)
Gamze Zeynep ALMAZ, Yoga - Bireyin Doğuşu'yu inceledi.
20 Şub 23:35 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dinin ve inançların insanlara kazandırdığı nitelikler nelerdir? Sorusuna yanıt bulabileceğiniz güzel bir kitap. Kişiye kendini nasıl gözlemleyebileceğini,bunun önemini bununla beraber gelen farkındalık bilincini çok güzel ele almış.

Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
20 Şub 23:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yoga kursları açmaya başladılar mesela... Adam, Mercedes'iyle geliyor. Üzerinde iyi para verip aldığı eşofmanları var. Kurs başladığı anda, 'Sade yaşama dönün. İçinizdeki benliği keşfedin. Kanaatkâr olun,' sözleriyle hemhal oluyor. Bir saat kadar o yogilerin deneyimlerini bir şekilde paylaşmaya çalışıyor. Sonra duşunu alıyor, o Mercedes'iyle yatına, katına geri dönüyor.
Bu tür çelişkileri maalesef yaşıyoruz. Bunların sebebi de insanların bütüncül (holistik) olarak bu dünyanın içine girememeleri. Eşiği aşmak çok zor! O eşiği, Hz. Mevlânâ'nın dediği gibi ancak pehlivanlar aşar! Bana, Nazlı aştırdı. Belki ben de hayatımda hiçbir zaman düşünmeyebilirdim bunu."

Yaralı Ceylanlar Kulübü, Mim Kemal Öke (Sayfa 65 - Sufi Kitap, 2.baskı, Ekim 2015.)Yaralı Ceylanlar Kulübü, Mim Kemal Öke (Sayfa 65 - Sufi Kitap, 2.baskı, Ekim 2015.)