Emel E., bir alıntı ekledi.
15 Mar 00:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sonuçta siz kadınlar çok farklı hissediyorsunuz - daha duyarlı, daha derin. Bunları inanarak söylüyorum. Aslında siz kadınlar süreklilik ve tam bir aidiyet istiyorsunuz, inan bana; bunları beni seven kadından biliyorum.

Feniçka, Lou Andreas-Salomé (Sayfa 59)Feniçka, Lou Andreas-Salomé (Sayfa 59)

Yazdıklarımdan
Canlıların aidiyet duygusu müthiştir. Zihni esaret prangalarıyla bağlanmadıkça göklerde özgürce dolaşan kudretli şahin bile bir sürelik hapisten sonra sahibinin gözünün içine bakarken tüm ömrünü hücrede geçiren insanoğlunun tüm mevcudiyetiyle ev özlemi çekmesi kadar doğal bir şey yoktur. Sahiplenilmek, sahip olunmak, ait olunmak hissi; tüm özlemlerin dünyasının özünde yatan yapı taşıdır. Bu yüzden evden gidilmez, gidilemez. Gidilse bile daha fazla sahiplenilmek içindir.

Süleyman, bir alıntı ekledi.
12 Mar 00:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çıraklık çok erken, daha bebeklikte başlar. İsteyerek ya da istemeden çocuğun ailesi onu biçimlendirir, oluşturur, ailevi inançları, adet ve alışkanlıkları, davranışları, üzerinde uzlaşılmış kuralları, elbette anadilini ve daha sonra korkuları,emelleri, önyargıları, kinleri ve daha başka aidiyet ve ait olmama duygularını ona aşılar.

Ölümcül Kimlikler, Amin MaaloufÖlümcül Kimlikler, Amin Maalouf
Berika•, bir alıntı ekledi.
09 Mar 10:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ben işte, tuhaf bir şey, yollarda doğmuş, yolculukta büyümüşüm. Elbette ki bir kazanın nüfus kütüğüne yapılmış kaydım, ama oralı değilim ki.
Nereliyim acaba?
Bunu kendime de sorar, bir cevap bulamam.
Coğrafyaya, mekana dair bir bağlanma, bir aidiyet duygusu yok bende. Zihnimi eşeliyor, hafizamı yokluyorum. Hep yollar, kıvrılıp giden tozlu yollar, eski dökülen otobüsler, kamyon karoserleri, tiren rayları, vagonlar, kurum vs.

Uzun Hikaye, Mustafa Kutlu (Sayfa 18 - Dergâh)Uzun Hikaye, Mustafa Kutlu (Sayfa 18 - Dergâh)
failimuhtar, bir alıntı ekledi.
09 Mar 08:47 · 9/10 puan

Ben artık dine yer olmayan bir dünya hayal etmiyorum, ama maneviyat ihtiyacının aidiyet ihtiyacından ayrıldığı bir dünya hayal ediyorum. İnsanın inançlara, bir külte, muhtemelen kutsal bir kitaptan esinlenen manevi değerlere bağlı kalırken, artık din kardeşleri ordusuna yazılma ihtiyacını hissetmeyeceği bir dünya. Dinin savaş halindeki budunlara çimento rolünü artık üstlenmeyeceği bir dünya. Kilise'yi devletten ayırmak artık yeterli değil; dinseli bir kimlik bildirimi olmaktan çıkartmak da aynı derecede önemli.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 81 - 82)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 81 - 82)

Cem Kısmet - Özgürlük
kimi zaman bir fal kadar belirsiz ve anlamı kadar şüphesiz,
bir gerçek yük, özgürlük beni biz yapan zarif bir doğruluk
ve karşıtlık kadar eski bir belirsizlik
kimi zaman bir ortak akıl tutulması
hem bensiz hem bizsiz hem sarı hem dilsiz
kimi zaman bir yer değil bir zamanmış beklenen
istasyonda bekleşen insanların akıllarından geçen, görünen
bir ortak hak ve aidiyet hissiyle
dalga dalga dalga dalga kıvranan bir
özgürlük özgürlük özgürlük

https://www.youtube.com/watch?v=l-dE9gAgrBw

Esraa, bir alıntı ekledi.
04 Mar 16:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir kişi yaşadığı topraklarda yerli mi, yabancı mı, gezgin mi, işgalci mi yahut sömürgeci mi olduğunu öğrenmek istiyorsa mensup olduğu anlam-değer dünyasının o topraklardaki işaretlerine ne kadar âidiyet duyduğuna bir baksın. Bu bakış ona hakikati fısıldayacaktır.

Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 43)Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 43)