Hayat kuralları karışık, amaçları belirsiz ve başarı için gereken metodları bilinmez bir oyun gibidir. Herkes için farklılık gösterir. Ayrıca bize getirileri çok yavaş olduğu ya da hiç olmadığı için, bu büyük hayat oyununda kendi oyunlarımızı ürettik. Oyunlar ve sporlar, hayatın bilinmezlikleri olmadan ihtiyaç duyduğumuz kazanma hissini ve ödülleri bize tattıran birer olgudur. Sadece oyunları ve sporları izlemek bile bize bu tatmini sağlayabilir. Bir takımı destekleyerek bir şekilde bir aidiyet hissedebilir ve onların başarıları bize bir açıdan kendi başarımızmış gibi gelebilir. Buna galibiyetten pay almak, tam tersi olursa da mağlubiyetten kendini ayrı tutmak denir. Eğer bir takım başarısız olursa, o takımı destekleyen herhangi biri kolaylıkla o takımın çok büyük bir taraftarı olmadığını söyleyebilir. Onların başarılarına ortak olup, başarısızlıklarından da muaf olup bireysel hislerini tatmin etmek için yaparlar bunları.

EbicEn, Kuyucaklı Yusuf'u inceledi.
16 May 12:11 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin ilk romanı olma özelliği taşıyan Kuyucaklı Yusuf,bir yetimin,bir evlatlığın hikayesini gözler önüne seriyor.
Yusuf,Kuyicak'tan koparilip başka bir yere gidince orayla bir türlü bütünleşememiştir. Yaşadığı yeni ortam ona hep yabancı, aidiyet duygusundan yoksun gelir. Nitekim bu bir yere ait olamama duygusunu romanın başından sonuna kadar görüyoruz. Hep bir yerlere çekip gitme isteği hakim.
Gerek betimlemeler gerek toplumun yapisinin ortaya konuş şekli romanı güçlü kılıyor.
Bir de Yusuf 'un Muazzez'e olan hisleri.
Kitabın arka kapağındaki "Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliğikarşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken,bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikayesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır."şeklinde bir yorumun ne kadar da doğru olduğunu görmek mumkun.
İyi okumalar...

Salih Zileli, Ölümcül Kimlikler'i inceledi.
12 May 00:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kimlik sorgulamasi yapan, kişinin aidiyetlerinin neler olduğunu, insanların aidiyet bildirmek zorunda mi olduklarını aramaya çalışan bir kıtap...

Alfabetik...
Kaç farklı kombinasyon oluşturula bilinir ki...
Hepi, topu 29 harf...
Söylenecek ne kadar kelime, kurulacak ne kadar cümle varsa kurmuşlar...
Arayış ne fayda?...
Onu sana, seni bana anlatacak kaç cümle kurabilirsin?...
Özünde...
Aidiyet duygusun da, yazılan sözlerin başka bir zamanda, başka bir yerde kurulduğunu bilmek...
Haddinden fazla can sıkıcı oluşu bir yana..
Harflere duyulan ilgiye karşı buz dağı etkisi yapması bir yana..
Öyle ya, hepi topu 29 harf ...

Tugay Toğrul, bir alıntı ekledi.
08 May 23:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"... her tarafta kendine ait şeyleri algıladığında bir korunmuşluk ve aidiyet hissetti, görünüşte sükûnetini yeniden kazandı, ama heyecan dalgaları içten içe hâlâ tedirgin göğsüne çarpıp duruyordu."

Korku, Stefan Zweig (Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Korku, Stefan Zweig (Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
'Nur, bir alıntı ekledi.
08 May 00:06 · Kitabı okudu

" Sonuçta siz kadınlar çok farklı hissediyorsunuz – daha duyarlı, daha derin. Bunları inanarak söylüyorum. Aslında siz kadınlar süreklilik ve tam aidiyet istiyorsunuz, inan bana..."

Feniçka, Lou Andreas-SaloméFeniçka, Lou Andreas-Salomé

Ve şimdi başım, ummanda çırpınan bir limbo gibi saklanmakta.
Aidiyet duygusu damıtılmış, sürgün yıllarının miladındayım.
Bu devir cahiliye devrini kıskandırmakta.
Kastı insanlığadır ruhu bedeni, zikri ameli terketmişlerin.
Şu beşeriyet ne de mahzundur sevmek zaruretinden?
Her defasında bu acziyet, mutlu olmak erdemini baltalamakta.
Yuşâ tepesinde bir yerde,
Tırnaklarımı kemirerek, saçlarımı yolarak, kelimeleri yorarak,
Şu tabloyu seyretmekteyim.
Ah evet, yine akşam olmakta.

Sultan, bir alıntı ekledi.
02 May 14:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Satın aldığımız markalar bilinçdışı cinsel arzularımızın; huzur, rahat emniyet, aidiyet ve iktidar arayışlarımızın bir ilacı olarak sunulmaktadır.

Ruhun Labirentleri, Kemal SayarRuhun Labirentleri, Kemal Sayar