HALİME ALTUĞ, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bizler; ikizler, cüceler, prensler, prensesler, krallari kraliçeler hepimiz dünya için yazılmış senaryonun noktalama işaretlerine taçlar giydiriyoruz. Kendisinden küçük olan bizler; senaryoda yer alan bütün ünlemlerin, soru işaretlerinin, noktalı virgüllerin noktalarında serzenişkâr bir halde seğirten ateşten kuleleri çeşm-i mest ile görmezden gelip aşk-ı cismanî ile ânı yaşıyor, mümkün olduğunca gelceğe güvenmiyoruz.

Şey ve Tan, Mehmet Sabri GençŞey ve Tan, Mehmet Sabri Genç
Deniz, Gerçek Aşk'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Farklı bir kurgu ile yazılmış bir kitapla geldim.Şöyle ki kitapta bir DNA'nız eslessin adi verilen bir siteden ve bu sitedeki kisilerin DNA eşleriyle araparindaki iliskiden bahsediliyor.DNA esinizi bulduğunuzda onunla goz goze geldiginzde icinizde havai fisekler patliyor,yerinizde duramiyorsunuz.Ama bu es hemcinsiniz de olabilir, sizden yasca buyuk bir ihtiyar da ya da tam tersi de...Kitap 5 karakterin iliskilerinden olusuyor.Bolumlerin hepsi ayri heyecanli,ayri ilginçti.Ellie'yi bastan sevmemistim sonradan yasadiklariyla biraz empati kurdum. Nick trajikomik bir sekilde gel gitlerle nihayet ruh esinin yaninda.Chris desen hak ettigi nihai sonla yuzlesti.Mandy icin mutluyum ve en cok sevdigim sin Jade oldu.Bu kitap cok ilginc ve güzel: ) Tavsiye ederim.Keyifli okumalar ;)Bazi kisimlara sok olacaksiniz benden söylemesi: D

Aşkı anlat dediğinde cevabı biliyordum ama seni etkilemek için verdim bu cevabı. "hayat sıkıntılı bir yağmurdur ve gökkuşağı aşktır. Yağmurun bunaltıcılığına inat çıkan gökkuşağıdır aşk." Ufak bir tebessümle başını hayır anlamında sallamıştın. "Eğer aşkı tanımlayabiliyorsan daha aşkın ne olduğunu bilmiyorsun demektir."
Sana karşı anlayamadığım duyguları açıklamıştın. Sana aşıktım. Oysa sen benim yağmurları sevmediğimi sanmıştın.

Beni tam olarak anlamanız için
Geçtiğim yollardan siz de geçin
Bilirim, delirdim ama
Bana bir seçim bırakmadılar be kardeşim
...
Karısını öldürmüş gururlu bir adam
Çocuk yaştakiler de çıkmaz aklından
Dilinden de düşmüyor ki yaradan
Bana pes dedirttiniz
Ve beni siz delirttiniz

Bir kız var, gözü sürekli aynada
Pek dert değil ne oldu bu dünyada
Altı milyarlık ıssız bir adada
Bin beş yüz arkadaş yapmış
Kanatlarını satıp da aşk almış

Son Feci Bisiklet - Gaffola

Sultan SALGIN, Gizli Anların Yolcusu'yu inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 49 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir zamanlar duvarlarına yaklaşmanın yasak olduğu şehirde,bugün imparatorun yatağı bile teşhire açıktı para karşılığın da.Aşk ise ne kural ne ferman dinliyordu ne ayıp ne de günah!duygularına sınır tanımayan biz insanlar,inatla yapımıza ruhlarımıza aykırı kurallar koyuyor,ayıplar icat ediyor,kendimizi kendi imalatımız kozaların içine istifliyor,sınırlıyor,kısıtlıyor,sonrada bunun ceremesini çekiyorduk.En yakınlarımızla olan ilişkilerimizde bile riya vardı üstelik.Ben yanı başımdaki Bora ya şu anda içimden geldiği gibi sarılamıyordum,çünkü etrafımızdakiler bunu hoş karşılamazdı.Ona bu sarayda olmanın heyecanını paylaşmak için karımın yanımda olmasını istediğimi de söyleyemiyorum çünkü Bora bunu yanlış anlar,incinirdi.Bende şu anda kendi ellerimle ördüğüm bir kozanın içindeyim,etrafın ahlak anlayışını ve sevdiğimin duygularını incitmemek adına en samimi ve masum arzularımı bastırmaya çalışıyordum.içimden "ey insanoğlu"diye bağırmak geçiyordu,"ne onulmaz bir mazoşistsin sen koyduğun kurallarla sadece kendini incitiyorsun"

Davetsiz misafir, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

"Kızmak, şiddet için bir bahane değildir, kızım. Şiddet acizlerin yoludur. Ne kadar kızarsan kız, savunman şiddet olmasın."

Kehribar Zamanında Aşk, Bige Güven KızılayKehribar Zamanında Aşk, Bige Güven Kızılay
Davetsiz misafir, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

"Kızmak, şiddet için bir bahane değildir, kızım. Şiddet acizlerin yoludur. Ne kadar kızarsan kız, savunman şiddet olmasın."

Kehribar Zamanında Aşk, Bige Güven KızılayKehribar Zamanında Aşk, Bige Güven Kızılay

CEMAL SÜREYYA'NIN SOYADINDAKİ "Y" HARFİNİN YOK OLUŞ HİKAYESİ
Üvercinka, güvercin kanadından kısaltılarak elde edilmiş bir sözcük. Barışa, aşka dayatmaya dönük…
“Elma” şiirinde, adındaki “Y” harflerinden birini attığını ilan eder. Nedeni, kendi anlatımına göre, arkadaşıyla bir telefon numarası üzerine girdiği iddiayı kaybetmesidir. Söz konusu telefon numarası, Üvercinka’nın…

Cemal Süreya, “O zaman çok güvenirdim belleğime. Telefon numaralarını falan kaydetmezdim. Belki de kaydetmediğim için kalırdı. Ona dedim ki, eğer bu böyleyse, ismimden bir harf atarım dedim. Kaybedince, ismimde harf aradım, iki tane olandan birini atmak daha uygun geldi.” der.

BİR BAŞKA VERSİYONU İSE ŞÖYLE

Cemal Süreya ve Sezai Karakoç üniversitede sınıf arkadaşıdır ve sınıflarında 'Muazzez Akkaya' isminde bir de kız varmış. İkisi de bu kızı gizliden gizliye severlermiş. Sınıfta gün boyu aynı kıza duydukları ilgiyi birbirlerine anlatırlarmış. Hatta Muazzez'e yazdıkları şiirleri birbirlerine okurlarmış. Sonra bu aşk, zamanla kızışmış ve birbirlerine 'ben elde ederim, sen edersin' derken 'kim elde edecek?' diye iddiaya tutuşmuşlar. Kaybeden büyük bir bedel ödeyecek demişler. Ve bu bedel ömrü boyunca üzerinde kalacak. Bedene fiziksel bir zarar olmayacak diye de karar kılmışlar. Ve sonunda adını değiştirmeye gelmiş olay.

Cemal Sürey(y)a kazanırsa ;Sezai Karakoç'un soyadı 'Karkoç' olacak.

Sezai Karakoç Kazanırsa ; CemaL Süreyya'nın soyadı 'Süreya' olacak.

Tahmin ettiğiniz gibi kızı Sezai Karakoç elde eder ve onunla çıkmaya başlar. Cemal Süreyya da gidip tek 'Y' harfini attırır soyadından... İşte Süreyya'dan Süreya'ya geçiş dönemi böyle olmuştur.

Alıntı

Kahraman Tazeoğlu İki Söz
Aşkta özgürce uçabilmesi için sedeften kanatlar taktım ona. Ama o, benim verdiğim kanatlarla benden gitti. Düşünüyorum da… Kanat takmak yerine gitmesin diye bir ağaç gibi kökleriyle bağlasa mıydım kendime? Ama ne fayda… Gitmeyecek olan kanadı olsa da kalır. Gidecek olana zincir vursan da kanatlanır.

O şimdi ne mi yapıyor? Benden sakladığı ellerini başkalarına uzatıyor. Benimse ellerim buz tutarken kalbim cayır cayır yanıyor. Peki sonunda ne mi oldu… Ben onun için zaman kaybı, o benim için aşk ayıbı.

Hayat bana neleri öğretti biliyor musun? Sen onu insan yerine koyarken o seni aptal yerine koyuyorsa yapacağın tek şey onu hayatından def etmektir. Eğer bunu yapamamışsan o haklı demektir. Sizi sevmeyenleri ve size değer vermeyenleri geçmişte bırakın. Asla geriye dönüp bakmayın. İnanın gelecek günler daha aydınlıktır. Ve geçmişe takılı kalmak bir geleceği harcamaktır. Hayat ayakta kazıklanmak değil, yediğin kazıklara rağmen ayakta kalabilmektir. Gerçek mücadele ise seçtiklerinle aynı yolda yürümekten çok, seçmediklerinin yolunuza taş koymasına karşı durabilmektir.

Kimi insan aradığı kişinin yanlış kişi olduğunu onu bulur bulmaz anlar. Kimi insansa bulduğu kişinin doğru kişi olduğunu onu kaybettiğinde anlar. Bu yüzden bazı insanlar reddettiği için değil, tercih ettiği için yalnızdır. Hayat istediğimiz her şeyi vermez kolay kolay. Kalbinin kapısını beklediğin kişi için açık tutarsın ama içerisi beklemediklerinle dolar.

Bir insanı asıl üzen ellerinin bomboş kalması değil, başka bir eli tutabilecekken artık tutamamasıdır. Sonradan üzülmek istemiyorsanız aman dikkat edin. Aklınız dağılmasın. Bugün yüzünüzü güldüren yarın yüreğinizi ağlatmasın. Aklında olsun… Eğer hayatına giren kişi sana geçmişini unutturuyorsa, o artık senin geleceğindir. Ve şunu da unutma! hayatınıza çok sevdiğiniz biri girdiğinde yola onunla devam etmek uğruna sizi siz yapan değerleri harcamayın. Çünkü o değerler en çok yola onsuz devam etmek zorunda kaldığınız zamanlarda size lazım olacak. Bu yüzden sakın bir başkası için kendinizi terk etmeyin. Siz en çok onsuzken size lazımsınız.