Aşk ve Gurur’ u çok sevdiğimden bu versiyonunu da hemen okumak istedim ve kitabı aldım. Kitap başından sonuna kadar Aşk ve Gurur ile aynı doğrultuda gidiyor. Tek bir farkla: Sessiz ve sakin bir İngiliz köyü olan Meryton’a salgın bulaşmış ve ölüler dirilmeye başlamıştır. Kitap kahramanlarının salgın ile mücadelesini anlatıyor kitap. Ben bambaşka bir şey beklemiştim. Ama araya iki üç zombi serpiştirerek hareketlilik katmak istemiş yazar. Aşk ve Gurur’u okumayanlar için kitap daha güzel gelecektir.

İpek Kelekçi, Aşk ve Gurur'u inceledi.
8 dk. · Kitabı okudu

Aşk ve Gurur bana kitap okumayı daha da sevdiren, dünya klasiklerine yönelmemi sağlayan bir eserdir. Okuduğumda kendimi bu dünyadan uzak, roman karakterleriyle o anı yaşıyor olarak bulduğum kitaplardan biri olmuştur her zaman. Dönemin genel havasını çok iyi hissettiren bir yazar Jane Austen. Kişiler arası güldüren diyaloglar da sevdiğim bir başka özelliği bu kitabın.

Kitap, anne, baba ve beş kızdan oluşan Bennet ailesine komşu olarak, Bay Bingley’in Netherfield Parkı’na taşınması ile başlar. Bayan Bennet zengin ve genç bir adam olan Bay Bingley’i kızlarının başına konan bir talih kuşu olarak görür. Çünkü hayatı boyunca kızlarının refahı için çalışan ve zengin koca peşinde olan Bayan Bennet için bir fırsattı bu. Kitap genel olarak bu konu çevresinde gelişir. Bunu yanlış anlaşılmalar, önyargılar, aşklar takip eder.

Filmi de bence kitabı kadar başarılıydı. Okuyanlar veya okuyacak olanlar mutlaka filmini de seyretmeliler.

Başkomiser Nevzat ve yine tarih. İstanbul'un ilk kurulduğu zamanlardan bu yana yaşamış olduğu değişimlerle iç içe olacağınız bir roman.
Everest Yayınları'nın 722 sayfalık kitabını okurken aklıma şu geldi; bir cinayet romanında başkarakterin özel hayatı bu kadar yazılırsa can sıkıyor. Yani,sanki ortaya aşk, acı, hüzün koyulmazsa başarılı olmayacak Türk dizi ve filmlerini hatırlattı.Polisiye bir romanda bu kadar fazla ortaya çıkarılmamalı bence.
Onun dışında;olaylara bağlayan, heyecanlandıran bir kitap.Cinayetlerin çözümlenmesi ve sorgulamalar gerçeği yansıtır ölçüde. Kitabın kaldığım yerini acaba ne olacak diye merak ettiğim oldu çoğu zaman.
O kadar kişi için araştırma yapıp da katillerin beklenmedik kişiler çıkması, Başkomiser Nevzat kadar beni de şaşırttı.
İyi okumalar :-)

Celicia, İlk Aşk'ı inceledi.
33 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Bir çok denemeden sonra olan ilk aşk.
Bence o kadar kızın adının da aynı olması biraz tuhaf bir o kadar da komik.
Başta dine yönelik şeyler yazdığı için pek sevmemiştim ve bir o kadar da sapık cümle ama aslında o kadar da rahatsız etmediğini fark ettim ve okumaktan kendimi alamadım.
Tavsiye ederim herkese

eren bağlar, bir alıntı ekledi.
37 dk. · Kitabı okuyor

Yapay etkinlik
Bu, yapay etkinlikleri ayırt etmek için temel kuraldır. X amacına ulaşmak için çok zamanını ve enerjisini adayan bir kişiyi düşünerek, kendinize şu soruyu sorun: Eğer bu kişi, zamanının ve enerjisinin çoğunu biyolojik gereksinimlerini karşılamaya harcamak zorunda kalsaydı ve bu çaba da onun fiziksel ve zihinsel yeteneklerini değişik ve ilginç bir biçimde kullanmasını gerektirseydi, bu kişi X amacına ulaşmadığı için kendini bir şeyden yoksun hisseder miydi? Eğer cevap hayırsa bu kişinin X amacına ulaşmaya çabalaması bir yapay etkinliktir. Hirohito’nun deniz biyolojisi konusundaki çalışmaları açıkça bir yapay etkinlikti; çünkü, Hirohito, yaşamsal gereklilikleri elde etmek için zamanını bilim dışı ilginç işlere harcamak zorunda kalsaydı, deniz hayvanlarının anatomileri ve yaşam döngüleri üstüne her şeyi bilmediği için kendisini bundan yoksun hissetmezdi; bu açık. Ancak, aşk ve cinsellik arayışı bir yapay etkinlik değildir, çünkü çoğu kişi, yaşamı diğer yönlerden tatmin edici olsa bile, karşı cinsin bir üyesiyle hiçbir ilişkiye giremediğinde bunun eksikliğini hisseder.

Sanayi Toplumu ve Geleceği, Ted Kaczynski (Sayfa 14 - Paragraf 39)Sanayi Toplumu ve Geleceği, Ted Kaczynski (Sayfa 14 - Paragraf 39)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Eğitim psikolojisi diyor ki: "Bir kalpteki herhangi bir hassasiyeti ya da aşkın yok edilmesi için ona başka bir hassasiyet ya da aşk aşılanır."

Ali, Ali Şeriati (Sayfa 404 - Fecr Yayınları 166 Bütün Eserleri 26)Ali, Ali Şeriati (Sayfa 404 - Fecr Yayınları 166 Bütün Eserleri 26)
Toprak yıldız, Gölge Kadın'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir sabah uyanıp aynadaki yüzün size ait olmadığını fark etseniz ne yapardınız?
Ya da hayatınızın son üç yılından öncesini hiçbir şekilde hatırlamadığınızı anlasanız?
Birdenbire peşinizde sizi öldürmek için takip eden silahlı adamlar belirse?
Peki, hafızanın dehlizlerinde kaybolmuşken kendinizi amansız bir kaçışın ortasında bulsanız?
Bu travmaların hepsini atlatmaya yetecek kadar tutkulu bir aşk, tehlikenin ve sırlarla dolu geçmişinizin tam ortasından çıkıp ruhunuzu kuşatsa?

Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Bütün bir yaşamı dolu dolu yaşamış bir kadında yeni meraklar, yeni ilgiler, yeni umutlar uyandırmak için her şey farklı olmalıydı.

Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marquez (Can Yayınları)Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marquez (Can Yayınları)
Erdem Gül, Kafamın İçinde Bir Ben'i inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yaşadığı şeylerin kilit noktalarını, kendine hedef tayin ederek, kafasının içindeki kağıda senaryolar çizen Selim...Çocukluğu, gençliği, aşkları, aile içi sorunlar, ne varsa hepsinin ruh dünyasındaki izlerini, kafasını dinleyerek yepyeni bir kurgu ile senaryoya çeviriyor...
Kitabın ilk bölümünde; Eylül ile yaşadığı karşılıksız aşk ve Eylül'ün para için sevmediği bir adamla evliliği, Selim'in bunu kaldıramayıp yanlış bir bayanla hırsızlığa kadar varan ahlaksız ilişkisi ve neticede intihar etmesi...
İkinci bölümde; Eylül ile yaşadığı tadına varılamaz aşkın bir kaza sonucu Eylül'ün ölümü ile son bulması, bu acıyla hayatına devam eden Selim'in askerlik görevi icra ederken şehit olması...üçüncü bölüm de ise henüz yeni başlıyor ..

Lokman akçam, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce

"Aşk," diye karşılık verdi derviş, "aşk, sevilen için bir hiç ise de, seven için heptir."

Katre-i Matem, İskender PalaKatre-i Matem, İskender Pala