ESMA ÖZTÜRK, Butimar'ı inceledi.
10 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı bitirince ufak bir mide bulantısı baş gösterdi. Bulantımın geçmesi için hiçbir şey yapmadım, şükür ki sadece mide bulantısıyla çıkabilmiştim kuyudan. Kendimi daha yalnız hissettim. Yusuf'un Behzad'sız kaldığında, Behzad'ın da Yusuf'suz kaldığında hissettiği gibi. Ben daha çok yalnızdım, hem Yusuf'suz, hem de Behzad'sız kalmıştım...

[*Üstüne perde çekilmiş bir spoiler içerebilir. Zaten bundan sonra söylediklerimi de anlarsa Yusuf'un tabiriyle 'Sevgili okuyucu' anlar...*]

Yusuf da yalnızlığının peşinden kör gözleriyle gidip, kuyuya düştüğünde çıkacağından umutluydum. Ne de olsa adı Yusuf'tu. Ama Yusuf, bir yılana dönüşmeye başlamıştı. Bunun gizemiyle hikayeye daha da sarıldım, içine adımladım.
Yılına dönüşmesindeki amaç, ana karnından itibaren düştüğünü sandığı kuyudan çıkmaktı. Ama yılan olmak ona elle tutulur derecede hissettiğim bir haz vermeye başladı...  Kurtuluş sandı, dönüşümünün peşini bırakmadı, bırakamadı. Sıradan bir yılan değildi o, Yusuf'un kuyusundaki yılandı. Butimar'ın yanına gitmek için çıktı kuyudan ilk önce, kardeşi Behzad yardım etmisti çıkmasına... Butimar'ı bulunca kuyunun etrafinda bile dolaşmaz sanmıştı.
Yusuf; o parlak, elif gözleriyle, pullu bedeniyle, çatallı diliyle nasıl yaptı bilmiyorum ama aşık etti Butimar'ı kendisine. Az kalsın ben de Butimar gibi Yusuf'un güzelliğine kanıp aşık olacaktım ona. Ne de olsa iki dilli sayılırdı. Biri Butimar için olsa, biri de benim için olmaz mıydı? Neyse. Ben aldım Yusuf'tan selamımı... Hem de cümlesinde 'sevgili' kelimesi geçiyordu.
Bilmiyorum, belki de bende aşık olmuştum ki, Butimar'la Yusuf'un peşine takılıp kuyuya düştüm. Yusuf, Butimar'ı sürüklerken ben de heybesindeki simya kitabının, bazen de kırmızı kaplı defterin içinde dolanıyordum. Belki de ben, kitaplara sığındığımdan kuyuya düşerken çok yara almadım. Çünkü düşerken, Butimar geçmişinden olmuştu, Yusuf'sa geleceğinden.
Sonra Yusuf geleceği için Butimar'ı soktu. Behzad'ı bekledim, belki gelir bizi kurtarır diye, ama Behzad kendini bulmanın yorgunluğuyla gelemezdi ki... Yusuf daha da yılanlaştı, artık tek başina kuyudan çıkabiliyordu. En azından öyle görünüyordu. O, heybesini alıp kuyudan çıkarken ben kuyuda kaldim. Yusuf'un aşkı Butimar için... Yusuf'un soktugu yerleri emdim. Ama zaten o Yusuf'un zehrine bile aşıktı. Öyle ya, soktuğu yerden kan bile akmadı.
Aradan ihanet acısı gibi acı dağıtan bir zaman geçti. Meger Yusuf, oradan buradan topladıklarıyla Butimar'ın aşık olmadığı, daha kuvvetli bir zehir yapmış, dönmüştü. Ama bunu bir ben biliyordum. Gerçi sonradan Butimar'da ögrendi. Yusuf'a selam verdim, duymadi. Butimar selam verdi, duydu. Ama almadı, içinde yer yoktu.
Butimar'ın kanı onun icin aşktı. Aşkına kavusmak icin hazırladığı zehirden icip Butimar'ı soktu.
Kan aktı, Yusuf aşkından kör olmustu, göremedi. Butimar dayanamadi. Ben dayandim.
Yusuf da dayanamadi.
Yusuf, Yusuf oldu. Ama cok gecikti. Simdi gercek bir kuyuya düştü. Karlı bir mezar gibiydi. Ben ağitlar yaktım. Behzad geldi. Geldi degil mi? Her seyi temizlemeye geldi. Sadece temizlemeye... Keske bizi kuyudan kurtarabilseydi...

Çetin Özdemir, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor

Kalem 1-4
Nun. Kaleme ve satır satır yazdıklarına andolsun. Sen Rabbinin nimetiyle bir deli değilsin. Gerçekten senin için kesintisi olmayan bir ecir vardır. Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlâk üzerindesin." (Kalem: 1- 4 )

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 51)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 51)
recep yigit, İnsan Tabiatını Tanıma'yı inceledi.
23 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her insan zekası, duyguları ve kültürü ile değerlidir. Doğan her bebek geleceğimiz için önemlidir. İyi ürün almak için toprağa tohum atmak yetmez, ona iyi bakım vermek gerekir. Sadece başkalarında bulunan, sahip olamadığımız kaynakları övüp, sahip olduklarımızı görmezden gelmek de bir aşağılık duygusu ifadesidir.

Erman Sancar, bir alıntı ekledi.
29 dk. · Kitabı okuyor

"Düşüncelerine saygı gösterilmesini istemekte de haklılar"dedi Atticus, "ama başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim.Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır."

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 135 - Atticus Finch)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 135 - Atticus Finch)

Karalama(Naçiz'Hane)
Merhaba insanlar!
Orda kimse var mı?
Kimse diyen bir kim ya da?
Şu üzerinde yaşadığını zannettiğin toprak...
Veya toprağın üzerinde zannettiği sen..
Yerçekimine karşı koyan düşüncelerin havadan hafifse eğer; en kötüsü uykuların kaçar...
Birilerinin uykusu kaçmalı, birileri horlamalı...
Düşün...
Sınırlarını zorlandığında anlarsın sınırsızlığını...
Oysaki bu sınır, sahilde işaret parmağınla çizebileceğin küçük bir daire...
Sınırı olan bir şey ya da...
Ya ötesi?
İşte bu kadarsın, bu kadarız...
Programlandığın kadar...
Programlandığımız kadar cevap...

Teşekkürler Canım...
Yoğrulan acılarımın üzerine mutluluğu serptiğin için...

Birileri bunları yazmalıydı...
Beni duyuyorsun...
Ben senim, sen ben değil...
Bu en güzel paradoks...

recep yigit, Maskülen'i inceledi.
46 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Maskülen kavramı sadece Jung' un insan ruhu hakkındaki devrimci teorileri için değil kişiliğin gelişimi için de dikkate değerdir. Kişisel ve klinik tecrübelerinin ürünü olan eşsiz perspektifi sayesinde Jung , erilliğe dair anlayışımız konusunda uzun yıllar daha psikanalistlerin zihnini meşgul edecek sorunları ortaya atmıştır.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Olağanüstü Bir Gece'yi inceledi.
51 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kitabı bir gece vakti okuyup bitirmem de benim için kitaba ayrı bir anlam kazandırdı.

Kitabın konusuna gelirsek...
Canlıların kendini yavaş yavaş uykuya bıraktığı gece, bir adamın ruhunda uyanışa neden olacaktır.
Böyle bir gece, ancak "Olağanüstü Bir Gece" olabilir.


Birçoğumuz, yığınlar içerisinde yaşayıp gidiyoruz.
Hep bir yaşam telaşesi içinde, hissetmeden, düşünmeden yaşıyoruz.
Peki, bu gerçekten yaşam denen şeyin kendisi mi? Yoksa bir yanılsamadan mı ibaret?
Varoluşunuzu sorgulamanıza neden olacak bir kitap daha...


Bir adamın kendini keşfine eşlik etmeye var mısınız?
Eğer yanıtınız olumlu ise, bu kitabı mutlaka okuyun.


Kadim dostlarımız olan kitaplarla kalın. :)