SEDA FIRAT BELLİ, Yörünge'yi inceledi.
21 dk. · Kitabı okudu

Tess Gerritsen için farklı bir kitap olmuş ancak yine harikalar yaratmış. Bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Emma'nın mücadelesi ve boşanmak üzere olduğu kocasına duyduğu aşk okunmaya değer. "Marslı" kitabına benzettiysem de olayın içine bilim dahil olduktan sonra merak duygum arttı. Bazen gerilim üst seviyelere çıktı. Beklediğimin çok üzerinde etki bıraktı üzerimde.

Hayırlı geceler sevgili okurlar
Yüreğimin ellerine bıraktığın mavi masallarda okuyorum seni
Gözyaşımla yıkadığım düşlerimin huzurunda...

Zamansızlığın takvimlerinden dökülüp
Yüzü aşk çalan bir adamın avuçlarında sızlıyor hayallerim

Düşüp kararan gecelere
Sahipsiz acılara kapanıyor gözlerim
Uyutamıyorum uykularımı
Yastık altında küfleniyor rüyalar

Seni kuruyorum saatlerime sensizliği yok sayıp
dakikalar ç/alıyor benden beni
Üç beş nöbetlerini bekliyor
Yüreğimi sızlatmak için düşlerim
Hüznün vurdukça yüzüme
İçtiğim sigaranın alevinde yakıyorum c/esaretimi
Küllerimden doğuyorsun yeniden

Sen kesiliyorum
Sensizliğin en acı anlarında bile
Tenimden dökülüyor aşk kokan y/anların
Bedenimin en ücra izbelerine...

Aşk renkli tebessümler asmak isterken
Kasım acısında iklimler düşürdün gülüşlerime...
Çok üşüyor yalnızlığım
İçimdeki onca yangına rağmen
Hayırlı Geceler

Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir insanın, birine aşkını ilân ederken: “Seni akıllıca, makûl bir şekilde seviyorum” dediği işitilmemiştir. İnsan, çılgınca âşık olur (Senin için deli oluyorum), akıllıca değil. Bu, en azından şimdiye dek edebiyatta, şarkılarda, tiyatroda, operada ve mitolojide hep böyle olmuştur. Akla başvurmak, ancak aşk olmadığında akla gelir.

Cehenneme Övgü, Gündüz VassafCehenneme Övgü, Gündüz Vassaf

Her hakiki aşk, umulmadık dönüşümlere yol açar. Aşk bir milad demektir, şayet aşktan önce ve aşktan sonra aynı insan olarak kalmışsak, yeterince sevmemişiz demektir. Birini seviyorsan, onun için yapabileceğin en anlamlı şey değişmektir.

Şems-i Tebrizî

Mutlu Gözler :), bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Aşk yürekle dil arasında ince bir çizgi. Yalnızca yürekte yaşamak yetmiyor, ancak dile dökülünce karşıdaki için anlam kazanıyor. İşte o çizgiyi aşamadık biz...

Söylenmemiş Şarkılar, Canan TanSöylenmemiş Şarkılar, Canan Tan

Bedri Rahmi’nin Ünlü Şiiri Karadut’un Ardında Kırık Aşk Hikayesi
O geceden sonra Eren Hanım, bir süre Paris’te yaşamaya karar verdi. Ve Paris’teyken eşine yazdığı bir mektupta, ona o geceyi şu sözleriyle hatırlattı:

“Canuşkam,

Kulüpte bir gece, şiir okumuştun, hani! Hatırladın mı? Gözlerinden, birden yaşlar döküldüğünü görünce içimin karardığını hissetmiştim. Sesin, nasıl titremişti. Hey! Bütün bunları hatırlıyor musun? Sanki böğrüme, kızgın bir ütü yapışmış gibi olmuştum. O gece… Senin seneler sonra bile olsa yanıp tutuştuğunu anlamıştım! Bedri’nin ruhuna, insan üstü bir gücün acıyıp, ona güç vermesi için dua etmiştim. Ruhunun çektiği acıları Allah dindirsin. Allah sana resim yapma sevinci versin ve bizim yanımızda yaşamaktan, mutluluk duyabilmeni sağlasın.

Eren.”

Ve sonunda Eren Hanım’ın duaları kabul oldu. Bedri Rahmi, 11 yaşındaki oğlu ve eşi Eren’in yanına döndü. 1974 yılında hayata gözlerini yumana dek de, hep birlikte mutlu mesut yaşadılar…

Bedri Rahmi’nin Ünlü Şiiri Karadut’un Ardında Kırık Aşk Hikayesi
Derken 1946 yılında, bu aşka son verecek o kötü gelişme yaşandı. Mari, tüberküloz olmuştu. İyileşebilmesi içinse antibiyotik lazımdı. O yıllar, savaş sonrası olduğu için ilaç fiyatları çok yüksekti ve almak neredeyse imkansızdı. Bedri, büyük aşkı Mari için tablolarını çok yüksek fiyatlara sattı. Ancak bu çabaların hiçbiri Mari’yi kurtarmaya yetmedi. Aynı yıl içinde, Mari Gerekmezyan yatmakta olduğu İstanbul Alman Hastanesi’nde hayatını kaybetti…

Bedri Rahmi’nin Ünlü Şiiri Karadut’un Ardında Kırık Aşk Hikayesi
Bedri Rahmi ile Mari arasında başlayan büyük aşk, atölye buluşmalarıyla devam ediyordu. Elbette bir süre sonra bu durumdan, Bedri’nin eşi Eren Hanım da haberdar olacaktı. Hatta bir rivayete göre, Mari’nin ailesi de bu aşka karşıydı ve onu Bedri’den uzak tutmak için zorla evlendirmeye bile kalkışmışlardı.

Bedri Rahmi’nin Ünlü Şiiri Karadut’un Ardında Kırık Aşk Hikayesi
Bedri Rahmi, o yıllarda Eren Hanım’la evliydi… Hatta Eren Hanım’dan bir çocuk sahibi olduktan çok kısa bir süre sonra tanışmıştı Mari ile ve ölesiye aşık olmuştu bu genç kadına.

Edebiyatımızın bir diğer değerli ismi İlhan Berk, arkadaşı Bedri’nin, Mari’ye duyduğu aşk yüzünden şair olduğunu, şu sözleriyle anlatmıştır:

“Resimler Bedri Rahmi’nin Talaslı’sını anlatmasına yetmemiştir. Onun için sıraya girmiştir şiir, o yüz için…”

Yusufcan Durmuş, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Bir Zamanlar Samatyada
Ne yaptın deniz? Neden yaptın? Kapkaranlıktı, çünkü ben o kitabı yazarken âşıktım. Tepeden tırnağa acı içindeydim. Ama umut vardı doğru. Umut aşkın olduğu yerde vardır çünkü. Artık aydınlık. Çünkü artık umudum yok. Umudum olmadığı için ne aşkı ne acıyı anlatamıyorum. Geriye teknik ve bir de çiçeklerle böcekler kalıyor. Bu da beni öldürüyor. Seni ne öldürdü Deniz? Aşk ve acıyla yoğrulmuş kelimelerin vardı da onları mı yitirdin sen de?

Deli Gömleği, Güray SüngüDeli Gömleği, Güray Süngü