osman yalçıner, bir alıntı ekledi.
21 Oca 19:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir Sonuca Varamadım
Sözlerinin ipoteğinde kaç yıldır yaşadıklarım
Boğuldum çırpına çırpına iki duygu arasında
Yine de bir sonuca, bir sonuca varamadım

1988

Yolculuk / Kimliksiz Değişim, Şükrü ErbaşYolculuk / Kimliksiz Değişim, Şükrü Erbaş
NigRa // Andronikos, Kayboluş'u inceledi.
 12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok yorucu bir okumadan geldim, kitaba dair ne anlatabilirim diye düşünüyorum dünden beri.

Kitabın “e” harfi bulundurmayışı, çevrildiği diğer dillerde de “e” harfi kullanılmadan çevrilmiş olması tam bir reklam kampanyası olmuş. Yazarın bunu “Auschwitz” kampında “kaybolan” annesine ithafen yazdığını okumayan da kaldıysa tekrar belirtmiş olayım. E harfi kullanmamak demek bir kitabı yazarken sadece içeriği değil biçimi de kurgulamak demek. Kitabın kategorilendirildiği alandaki en başarılı örneklerden birisi sayılmasının da sebebi işte bu biçim kaygısı.

Neyse efendim bu e harfi olayına kanıp okumaya başladım kitabı; ama ilerlemeye çalıştıkça kitap bir bataklık misali ilerlememe engel oluyor sanki, okuyorum anlamıyorum, okumak istemiyorum, zorluyorum… Zaten okuduğum sırada göçebe yaşam tarzını benimsemiş, tekerlekli valizi ikinci kolunun yerini almış ilçeler ve şehirlerarası bir gezgin modumdayım. İçimdeki şeytan “Yarım bırak en iyisi, zaten bir halt anlamıyorsun! Uzaklaştın da kaç gündür zaten!!” diye dürteleyip duruyor, ben direnmeye uğraşıyorum.

Kitap Anton Ssliharf adlı karakterin uyku sorunuyla başlıyor. Bu karakterimizi bir türlü uyku tutmuyor ve karakter buna çözüm arıyor. Hatta bu bölümü yazar “Uyuyan Adam” isimli kitabına atfetmiş. (“Burada, bir zamanlar yazdığımız bir romandaki gibi mışıl mışıl uyuyan bir adam anlatılır.” – Anton Ssliharf kısmı/ 1. Bölüm açılış yazısı… ) Karakter rüya mı görüyor, kafasında mı kurguluyor, kendisi bir roman mı yazıyor gibi pek çok soru işaretleriyle boğuştum. Sonra işe polisiye kısım giriyor, Anton kayboluyor, sonra günlüğünden ve kendilerine yollanan mektuplardaki ipuçlarından yola çıkarak onu aramaya çıkan arkadaşları da bir bir kaybolmaya başlıyor.

Bu kısımlar tam bir işkence... Kitap ne anlatıyor, konu ne, olay ne... Tam bir keşmekeş var, içinden çıkmaya çalışırken anlamlandırmaya çalıştığınız kısım daha da bir artıyor. Bu kısmı okurken bir noktadan sonra anlama işini akışına bırakıp anladıklarımla yetinip, ileride bir düzene oturacağına dair inancıma tutunarak okumayı sürdürdüm. Keşmekeşin düzene oturması yaklaşık 14. Bölüme doğru oluyor, 14 bölüm böyle yarı anlayıp yarı anlamlandıramayarak gidiyor. Buraya kadar sabredip okumayı bırakmazsanız sanki okuduğunuz kitaba sihirli bir değnek değmiş gibi kitap bambaşka bir hale geliyor ve tüm kördüğüm yavaş yavaş gözünüze nakış gibi gelmeye başlıyor. #25647119

Başında anlamlandıramadığınız tüm olaylar keyifli bir şekilde birbirine bağlanıyor. Yazar da bunu aslında bize taa kitabın başında söylemiş fakat kurguyu yakalamaya çalışırken bunun farkına varmak zor. #25648503

Gizem çözülmeye, hikaye şekillenmeye başladıkça kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Ben 7 saatlik otobüs yolculuğunun nasıl bittiğini anlayamayacak kadar kaptırdım mesela kendimi bu noktadan sonra.

Kitapta yazarın sık sık kitabı okuyucuyla birlikte yazıp-okuyormuş gibi bir his vermesini çok sevdim, bizim okurken kaybolmuş hissettiğimiz kadar, yazar da yazarken kaybolmamak için belki de hatırlatma notlarını kitabın içine saklamış ve bunu kurguya çok başarılı bir şekilde yedirmiş. Sanki bu kısımdan sonra böyle yazmayı düşünmüştüm, tekrar nereden bağlayacağımı görmek için okuduğumda unutmamak adına bunu da buraya yazayım şeklinde bir yol izlemiş. Tabii bu benim uydurmam da olabilir. =) #25627947

Bu kitapla birlikte adını duyduğum, kitabın da en önemli örneklerinden sayıldığı “Oulipo” (Ouvroir de littérature potentielle, anlamı; "potansiyel edebiyat için atölye) diye bir akım varmış, bu akım Fransız edebiyatında hatırı sayılır bir yere sahip, edebiyat ile matematiği harmanlamış, içeriğinde bulmacalar, labirentler, iç-içe geçmiş karmaşık hikayeler barındıran farklı edebiyat tarzları yaratmayı amaçlıyormuş. Şimdi bu akımla ilgisi var mı ya da neyle ilgisi var bilmiyorum ama kitapta çok fazla 3, 6 ve özellikle 29 rakamı vardı. Bunlar bir yere bağlanır umudu ile epey bir not aldım farkına ilk vardığımda fakat sonra başa çıkamayıp bıraktım, üzerine oldukça kafa yorsam da bir sonuca varamadım, varabilen veya bir bilgi bulabilen olursa yorumda konuşalım üzerine lütfen. Sadece sayı değil aslında ak sözcüğü de çok fazla vardı ama bunları çıkarmaya üşendim. :) Şuradaki ekran görüntüsünde, şizofrenik şekilde Lost’taki sayılar gibi takıntı yaptığım sayılarla ilgili bir takım notları görebilirsiniz. =) https://i.hizliresim.com/g9QMAR.png

Yunusla ilgili de bir metafor var sanırım bu da en sık kullanılan sözcüklerden birisiydi.

Bir sürü yazar, heykeltraş, kitap, sanatçı adı geçiyor. Takip etmekten sıkılacağınız kadar çok. :-x

Evet kitap alışık olduğumuz tarzın çok dışında ve belki de bu sebeple okunması oldukça zahmetli, fakat yazar arada bizi kitap kahramanı yaparak nasıl bir yol izlediğimizi, izleyeceğimizi yazmış ve bir nevi özür gibi kitabı böyle yazmasındaki amacını belirtmiş. Kitabın giriş, gelişme, sonuç biçimsel kaygısını linklerdeki alıntılarda özetlemiş. #25626286 #25626368 #25626543 #25630943 #25630974

Böyle cebelleşip okuyup bir yere varabildiğim kitaplardan daha ayrı bir tat alıyorum bitirdikten sonra. Hep aynı tarz kitaplar okursak, nasıl etrafımızdaki farklılıkları kabullenebiliriz ki zaten… Bu yüzden sıkılsanız da, okumaktan soğusanız da pes etmeyin derim; belki de Lowry’nin dediği gibi “Kim ki yorulmadan uzağa, daha uzağa koşmaya gönüllüdür ancak onu kurtarabiliriz.”

Gamby, Sofie'nin Dünyası'ı inceledi.
 21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Lisede felsefe dersime giren hanımefendi dünya tatlısı bir insandı. Kibardı, diksiyonu çok düzgündü, yüzü hep güleçti, sakin bir üslupla kendisini ifade ederdi. Sınıfımızdaki sığırlar, onun bu yumuşak halini görerek, onu ezebilecek kalibrede gördüklerinden, ona yeterince saygı göstermezlerdi. Ben ise ona içten içe üzülür, bir insanın saygı görmesi için illa sert bir tonla konuşması gerekmediğini söyler dururdum. Tabii durum değişmezdi, hocamız Sokrates, Platon falan derdi, sınıfın arkası kıraathaneye dönerdi. Ben ise dinlerdim. Ki benim gibi bir sayısalcı için felsefenin, kağıt üstünde, çok bir anlamı yoktu. Yine de ilgimi çekerdi işte. Hocamız, kaçıncı derste hatırlamıyorum, bize bu kitabı, yani Sofi'nin Dünyası'nı önerdi. Hocaya üzüldüğümden mi, yoksa onu erdemliğe yakın bir şey olarak gördüğümden mi bilemiyorum ama derhal kitabı edindim ve başladım okumaya.

Kısa süre içerisinde Sofi'nin yaşadıklarını yaşadım. Her bir anlayışın hikayeleştirilmesine anbean şahit oldum. Bitirdiğimde felsefeye olan ilgim daha da arttı. Hocayla samimiyetim ilerledi, ona sorduğum sorular daha akılcı sorular olmaya başladı, hatta öyle ki sorular Sartre'a ve varoluşçuluğa kadar geldi. Dostoyevski'yi önerdi, etkilenebileceğimi, sevebileceğimi söyledi. Onu dinledim, sakallıyı çok sevdim.

Geçenlerde bir kitapçıda Sofi'nin Dünyası kitabıyla göz göze geldim. Aklıma felsefe öğretmenim ve söyledikleri geldi. Acaba şimdi nerede ne yapıyordur diye düşündüm, bir sonuca varamadım. Sonra Sofi'nin Dünyası kitabının büyümekte olan çocuklara kesinlikle okutulması gerektiği kararına vardım. Benim algımı, olayları değerlendirme şeklimi kesinlikle pozitif açıdan değiştirdi.

Şimdi diyeceksiniz ki, "Sen bunu okurken amansız bir liseliydin, ben otuz yaşında insanım, aynı etkiyi yapar mı?"

"Bunu yalnızca tanrılar bilir." demek istiyorum. Lakin bazı hikayeler yüzünden olgun insanlar belli yerlerde sıkılabilir, ama yine de değeceğini düşünüyorum...

Irem savaş, Satranç'ı inceledi.
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Köyde yetişen zeka yönünden geri olan ama santrançda üstün becerilere sahip ketum czentovic ile bir otel odasında hapis hayatı süren ve bu esaretin ortasında zihnini canlı tutmak için satranç oynayan Dr.B nin hikayesi . Kitap boyunca bu iki baş karakterlerin psikolojik durumları hakkında düşünüp durdum ama bir sonuca varamadım . Özellik Czentovic ı anlamakta çok zorlandım .

''Kardeşim'in Hikayesi'' çok aşina geliyor bana.Sayfalar ilerledikçe daha bir tanıdık.Bir yerde okudum yada bir bir filmde izledim.Düşünüyorum bir sonuca varamadım.Acaba benim gibi hisseden var mı?

Kendimce çok önemli olduğunu düşündüğüm bi konuda size danışmak istiyorum sayın 1K arkadaşlarım. Uzun zamandır araştırıyorum ama bir sonuca varamadım dinimiz İslamiyetle ilgili kitaplar araştırıyorum mesela peygamberlerimizin mucizeleri ile ilgili roman araştırıyorum ama belgesel gibi değilde akıcı ve anlaşılır olmasını istiyorum mesela dinimizin bildiğim ve bilmediğim inceliklerini anlatan şeyler okumak istiyorum ama bunları okurkende sıkılmamalıyım..Önerebileceğiniz yazar yada kitap var mı?

Sonra ne mi oldu? Hiç. Koca bir hiç. Dünyada bir başına kalmışlık hissi ile dolup taştım. Seyyah gibi dolaştım ama bir sonuca varamadım..

Distopya denince bende akan sular durur. Lakin bu kitapta, belki de artık yazarın distopya diye tanımladığı ortamın tamamıyla içinde bulunduğumuzdan dolayı, distopyalara has çarpıcı yönü pek hissedemedim. Hikaye, Laing adlı doktor karakterimiz ile başlasa da aslında hikayede merkeze oturmuş bir ana karakterden söz edemiyoruz. Farklı karakterler üzerinden hikaye ilerliyor ve, medeniyet timsali olarak kabul ettiğimiz, modern çağın bu dikey mahallelerinin aslında insanı nasıl da ilkelleştirdiğini gözlemliyoruz. Daha doğrusu buna ilkelleştirmeden ziyade bir nevi, insanın içinde, medeniyet maskesi altına gizlediği veya gizlemek durumunda kaldığı esas benliğinin dışavurumu da diyebiliriz. Bu yönden, 40 katlı ve binlerce sakini olan bu yapının mimarlarından ve binanın tepesine tünemiş Royal'in de aslında amaçladığı sonuca hizmet ettiğini söylemek mümkün. Üst katlar, orta katlar ve alt katlar arası sınıf mücadeleleri, üst katlardaki elit kesimin hayvan, alt katlardaki proleter kesimin çocuk merakı, olaylar patlak verdikten sonra tepkilerin medeni çerçeveden ilkel çerçeveye doğru değişmesi... Bunların yanında, kadınların ve erkeklerin statülerini, evliliklerini ve ailelerini hiçe sayarak, olmak istedikleri kişilikleri kendilerine kazandıracaklarını düşündükleri insanlarla birlikte olmaları, insanların hayvansı dürtülerinin açığa çıktığını gösterir nitelikteydi. Klanlar kurmalar, alfa erkek veya dişiler belirlemeler, akınlar düzenleyip bölge sahiplenmeler, tamamen hayvani dürtülerle yönlendirilmiş eylemleri işaret etmekteydi. Sonlara doğru kadınların kurduğu yapı ve çocukların olduğu sahne, beni farklı çıkarımlara yöneltse de tam bir sonuca varamadım. Yine de, çocukluğun, insan benliğinin en üst mertebesi olarak kabul edilmesi yönünde bir fikre kapıldığımı belirteyim. Söyleyeceklerim bu kadar :)

Nurettin Amca Neden İntihar Etti?
Eve gitmeden önce eşimi aradım ve alınması gereken bir şey var mı diye sordum. Ekmek alırsın dedi. Bakkala gittim, ekmek alacaktım bir de tekel rakısı. Akşamdan akşama iki duble atmazsam uyuyamam. İçki adabı, babamdan kalan bir mirastır. Nasıl içilmesi gerektiğini o öğretti bizlere ama ağabeyim hala içemez. İki duble içsin, küçükken yaptığımız hırsızlıkları anlatmaya başlar; bir de eski kız arkadaşlarını. Yengem de yandan yandan bakar ona ve bu kara kuru, çirkin adamı kıskanıyormuş gibi yapıp, çarpık bacaklarını çimdikler. Ağabeyim de kıskanılmanın verdiği sevinçle karışık kızgınlıkla yengeme çıkışır. Babam her rakı masasında, üç karar dört zarar, beşinciden sonrası bal şeker derdi. Ne demek istediğini ağabeyimle içmeye başladıktan sonra anladım.

Sıcak gofret ve leblebi tozu kokusunun karışımı bir koku vardı bakkalda. Bakkal Kazım, akşama içeceğimi bildiğinden midir teybe Seyit Çevik koymuş. Kemanı ağlatıyor mübarek… Her zamanki neşeli suratıyla, rakının yanında ne vereyim Hakan hocam dedi. Rakı alacağımı nereden anladı diye düşündüm. Günde iki duble içsem, haftada bir büyük bitiyordu. Herhalde bu basit kerrat hesaplamasını yapabilecek zekaya sahipti bakkal Kazım diye düşündüm. Ekmek ver dedim. Tamam hocam, hemen dedi. Suratına acıklı bir ifade takınarak; hocam karşı sitedeki Nurettin amca intihar etti biliyor musun dedi. Önce Nurettin amcanın kim olduğunu düşündüm ve bir sonuca varamadım ama bakkal Kazım’a varamadığım bu sonucu belli etmeyerek, neden intihar etmiş diye sordum. Kimse bilmiyor dedi, öylece atmış kendini beşinci kattan. Sabah, namazdan dönüşte, selam verdim ona ama beni görmedi bile; suratı bembeyaz bir şekilde öylece geçti gitti. Hastadır herhalde diye önemsedim bu durumu. Bunu dedikten sonra, suratındaki acıklı ifade kayboldu, yerini eski sevecen ifade kapladı. Buyur hocam rakı bir de somun. Yazarsın hesaba dedikten sonra çıktım bakkaldan. Kimdi Nurettin amca diye düşündüm. Eve varana kadar zihnimdeki tek soru buydu. Ayaklarım ezbere gidiyordu sanki eve. O esnada yaşanan olayları unutacak kadar dalgındım. Bazen beden ile zihin ayrı hareket eder, bedenin bu şekilde hareket etmesinde, zihnin büyük katkısı vardır ama zihin bu katkıyı yadsıyacak kadar meşguldür.

Eve vardığımda eşim ve kızım karşıladı beni. O an, bütün düşüncelerimden sıyrılıp, ailenin insanda oluşturduğu sıcak hissi duyumsadım. Bu sıcaklık, soğuk kış gecesinde, altına girdiğin yün yorgan etkisindedir. İnsanın içini eriten bir sıcaklıktır. Eşimin ilk söylediği şey, Nurettin amcanın intihar etmiş olması oldu. Bunu söylerken suratında, bakkal Kazım’ın suratındaki acıklı hal mevcuttu. Olayı anlatırken bu acıklı halin yanına bir de heyecanlı hal eklendi. Atmış kendini beşinci kattan, sabahın altısında. Namazı kılıp öyle atmış. E mübarek madem intihar edecektin, ne demeye namaz kılıyorsun. Kazaya bıraksaydın bari, dedikten sonra yaygarayı kopardı. Gülmesi öylesine yüksek sesliydi ki, kızımız odasına doğru koşmaya başladı, pencereye konmuş güvercin havalandı. Gülmesi bittikten sonra, gözlerindeki yaşı silerken şöyle diyordu; adam yetmiş yaşındaymış, biraz daha beklese zaten kendiliğinden ölecekti. Eskisinden de yüksek sesli bir yaygara daha kopardı. Sonra sustu, benden bir tepki bekledi. Anlattıklarına gülmemiş olmam, onda herhangi bir etki oluşturmadı. Cacık da yapayım mı nohutun yanına dedi. Bakkala girdikten sonra duyumsadığım kokuyu hatırladığımdan dolayı, istemez dedim. Sahi bu Nurettin amca kim diye soracak oldum ama vazgeçtim.

Yemekten sonra rakı içmek ve bir şeyler karalamak için masamın başına geçtim. Masamın üstü sarı zarflarla doluydu. Yazdığım küçük şeyleri bu sarı zarflara koyar, üzerilerine de adımı yazardım. Gerçek hayatta kimseye yollamazdım onları, hayalimdeki yerlere postalardım. Böyle yapıyor olmam, içimdeki uzak diyarlara gitme duygusunu bastırmaya yeterdi. Zarflarla beraber ben de giderdim o yerlere. Hayalimde oluyordu bunlar elbette, nesnel dünyaya döndüğüm zaman kendimi de masadaki zarflar gibi aynı yerde buluyordum. Televizyonun, bir tek iki renk şeklinde yansıyan ışıkları eşliğinde yazmaya başladım. Nurettin amca kim diye bir başlık attım. Sonra uzun bir ara… Ne yazacağımı bilmiyordum çünkü Nurettin amcayı gerçekten tanımıyordum. Nurettin amca kim diye bir başlık atan insan, normalde onun kim olduğunu bilir ve hakkında bir şeyler yazmaya başlardı ama bende Nurettin amcaya dair en ufak bir bilgi mevcut değildi. Üçüncü dubleyi koyarken babamı düşündüm. Bu ara yazdım yazdım yoksa sarı zarfa boş bir kağıt koyacak ve boşluğa doğru yol alacaktım. Açmış olduğum kağıda, başlık harici, hiçbir şey yazamadan, uyumaya karar verdim.

Bazı sabahlar, özellikle tatil günlerimde, çok erken kalkar ve sessizce evden çıkıp, şehrin puslu havasını koklayarak boş boş gezinirim. Gezintimin en güzel yanını, Yeni Camii’nin etrafında yaptığım yürüyüş oluşturur. Büyükçe bir bahçeye sahip olan Yeni Camii, adına tezatlık oluştururcasına 1890 yılında inşa edilmiş. İsimlerin değişemeyeceği kanununa binaen camiinin ismi de aynen kalmış.

Yürüyüşlerim genelde sabah namazına denk gelir, bu güzelliğe bir de namazdan çıkan gri sakallı amcaların, görevlerini ifa etmiş olmanın verdiği huzurlu suratlarını izlemek eklenir. Bu huzurlu ifadede bulduğum derin bir hüzün saklıydı nedense. Beni mutlu eden şey, yaşlı amcaların suratlarındaki huzurlu ifadeyi izlemek miydi yoksa bu ifadenin bende oluşturduğu hüzün müydü bilmiyorum. Her namaz çıkışında, camiinin bahçesine gelmiş köpekleri besleyen bir amca vardı. Bugün o amcayı göremedim. Oturmuş olduğum banktan kalkıp, evdekiler uyanmadan, eve gitmeye karar vermiştim ki, bugün gözükmeyen amcanın Nurettin amca olabileceği düşüncesiyle sarsıldım. Her zaman oturduğum bank şimdi altımda değildi sanki. Hayatın anlamını bulmuş upanişadlar gibi bankın soğuk ve nemli tahtalarını hissetmiyordum. Kendime geldiğimde, camiiden çıkan birini çevirip, o adamın Nurettin amca olup olmadığını sorayım diye düşündüm. Bahçe kapısından çıkan sıska ama çevik bir amcaya seslendim. Amca merhaba. Merhaba evladım dedi. Söze nasıl başlayacağımı bilemiyordum. Her sabah bahçeye giren sokak köpeklerini besleyen adam Nurettin amca mıydı diye soramazdım. Mahalleden birisi intihar etmiş haberiniz var mı diye sormuş bulundum birden. Bu sorumun üzerine, amcanın vücudundaki bütün derman kayboldu sanki. Yutkunarak, haberim olmaz mı evladım dedi. Kimdi bu amca dedim. Camii bahçesinin boş olmasından da mı anlamadın kara oğlum dedi. Sokak köpeklerini görüyor musun etrafta? Hayır dedim. Ölen bizim canımız ciğerimiz olan Nurettin’di. Sen bu mahalleden değilsin sanırım, yoksa kesin tanırdın onu. Tanınmayacak adam mıydı ki… Bu mahallede oturup oturmadığımı, mahallede on yıldır yaşıyor ve yaklaşık her sabah bu camiinin etrafında yapmış olduğum yürüyüşe rağmen bilmiyor oluşunu düşünerek cevaplamadım. Allah rahmet eylesin deyip, oradan uzaklaştım.

Eve gittiğim zaman, herkes hala uyuyordu. Hemen bir çay demledim ve mutfak masasının insanı rahatsız eden sandalyesine oturdum. Nurettin amca o amca mıydı yani? Yaklaşık her sabah gördüğüm, sokak hayvanlarını besleyen, ışıldayan gözlere sahip o hayat dolu insan… Peki neden intihar etmişti?

Hissizleştirebildiklerinizdenim -,-, Çıkmaz Sokak'ı inceledi.
20 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üç günde bitirdiğim güzel bir kitap. Çok güzel diyemeyeceğim. Oku oku bir sonuca varamadım. Kitap bittiğinde sanki yarıda bırakmışım gibi bir his oluştu bende.
Güzel dostluklara, aşklara kitapda yerini almış.
Tavsiye ederim.
Keyifli okumalar. :)