Kibrit çöpü, bir alıntı ekledi.
22 Mar 23:21 · Kitabı okuyor

Kanlı,acımasız bir kavga var ; bu yarında sürüp gidecek böyle. O insanca dünyaya,hiç de insanca olmayan yollardan geçerek varacaksın. Yol tıkanırsa? Yeni yollar açılır. Biz de onun peşindeyiz! Orda da tatsızlık çıkarırsın sen! Tatsızlık varsa görmezden gelemem. Niye insanız? Çirkinliklerle mutlu olamadığım için mutluyum ! Gene salt mutluluk düşü ! Çirkinlikler içinde mutluluk yaratabildiğin için insansın ! Mutsuzluk hep olacak. Evet,olacak. İyiler için mi, kötüler için mi ; sorun o. Sınırını kim çizecek iyi ile kötünün ? İyi sanılan kötüler çizerse ? Niye karamsar olayım ; bir gün iyiler çizecek o sınırı ! İşimiz iyilere kaldıysa ! Peki,Lenin niye sormuş , "söyler misiniz, iyi adam kime derler ?" Diye, "Lenin " olduğu için ! Sonunda kim haklı çıktı ? Onu da çiğneyip geçti kötüler! Yirmi yılda koca bir dünya kuruldu kötülerle !

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 237 - Everest)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 237 - Everest)
Hasan Ergöksel, bir alıntı ekledi.
20 Mar 17:11 · Kitabı okumayı düşünüyor

Bre zavallı insan,az mı derdin var ki kendine yeni dertler uyduruyorsun.Az mı kötü haldesin ki ,bir de kendi kendini kötülemeğe özeniyorsun.Ne diye yeni çirkinlikler yaratmaya çalışıyorsun ? İçinde ve dışında zaten o kadar çirkinlikler var ki ! O kadar rahat mısın ki rahatının yarısı sana batıyor ? Tabiatın seni zorladığı bütün faydalı işleri gördün bitirdin,işsiz güçsüz kaldın da mı başka işler çıkarıyorsun kendine ? Sen tut,tabiatın şaşmaz,hiçbir yerde değişmez kanunlarını hor gör,sonra o senin yaptığın,bir taraflı,acayip münasebetsiz kanunlara uymaya çabala.Üstelik bu kanunlar ne kadar özel,dar,dayanıksız,gerçeğe aykırı olursa gayretlerin de o ölçüde artıyor senin.Mahalle papazının sana emrettiği gündelik işlere sıkı sıkıya bağlanırsın.Tanrının ,tabiatın emirleri umurunda değildir.Bak,bir düşün bunlar üzerine:Bütün hayatın böyle geçiyor.

Denemeler, Michel De MontaigneDenemeler, Michel De Montaigne
Şükran dayanan, bir alıntı ekledi.
19 Mar 14:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat, ruhumdaki en iyi şeyleri inatla ve kabaca siliyor, onların
yerine alay edercesine birtakım çirkinlikler koyuyordu. Hayatın
bu zorbalığına karşı kızgınlıkla ve inatla direniyor ve herkesle
aynı ırmakta yüzüyordum, fakat su benim için daha soğuktu ve
diğerleri gibi su üzerinde kolayca duramıyor, ara sıra suyun dibine battığımı sanıyordum.

Ekmeğimi Kazanırken, Maksim GorkiEkmeğimi Kazanırken, Maksim Gorki

Sana bir kere sarılsam sanki her şey değişecek...
Dertler çekilmezliğini yitirecek,
İçimdeki öfkenin sonu gelecek,
Hayata karşı duruşum yenilenecek,
Gülüşlerimin sahteliği gidecek,
Sana bir kere sarılsam sanki tüm çirkinlikler güzelleşecek...

Nidanur, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 01:32 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tanklar ve ateş saçan silahlar olduğu için dünyada binlerce çocuğun babasız,annesiz,evsiz ve mutsuz olduğunu uzun uzun,yavaş yavaş, hâlâ kulağıma takılı duran,yumuşak sevecen sesiyle anlattı,usul usul. Bir çocuğa çirkinlikler nasıl anlatılmalıysa, var oldukları için, işte öyle anlattı.

Benim Adım Mayıs, Buket Uzuner (Sayfa 172)Benim Adım Mayıs, Buket Uzuner (Sayfa 172)
bayan limon kekiği, Yeryüzü Ayetleri'ni inceledi.
17 Mar 11:42 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Furûğ Ferruhzâd, 4 Ocak 1935’te Tahran’da, burjuva bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş. 16 yaşında evlenmiş. Sonrasında bir erkek çocuğu olmuş ve kocasından ayrılarak 32 yıl süren kısa ömrünün sonuna dek yalnız yaşamış. 13 Şubat 1967 tarihinde bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirmiş. Esîr (Tutsak) adındaki ilk şiir kitabı basıldığında henüz 18 yaşındaymış. Ve sonrasında nice kitapları basılmış." Kitaplarının konuları genellikle hayat, ölüm, mutluluk, keder, doğanın güzelliği, toplumsal baskı ve çirkinlikler, umut, umutsuzluk gibi evrensel temaların yanı sıra kadın ve sevişmenin mistik güzelliğini de yansıtır. demiş Ayten Mutlu. "


" İçerik açısından Furuğ, İran ve dünyadaki ererkilliğe karşıtlığın doğrudan anlatımıdır. İran’da tamamen biriciktir, dünyada ise kadın biriciklerin arasında." demiş Rıza Berahani.
Açıkçası bende de çok özel bir yeri var kitaplarının. 20. yüzyıl Fars şairlerinden en önemlisidir bence. Zaten Farsça o kadar büyüleyici ki, şiir ya da müzik fark etmiyor; o kelimeleri işittiğinizde içinize işliyor sanki.

KörKalem | Nur Akkül, bir alıntı ekledi.
15 Mar 10:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şehrin üstüne çirkinlik yığınları çökmüştü. İçinde herkesin küçük bir payı olan çirkinlikler.

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 379 - İletişim Yayınları)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 379 - İletişim Yayınları)

Nazan Bekiroğlu --1.Gün--Sevgilim İhanet
Anna Karenina romanı karlı bir günde ve bir tren istasyonunda başlar. Bir başka karlı günde ve bir başka tren istasyonunda biter. İlkinde Anna, toplumun saygıdeğer bulduğu sadık bir eş, iyi bir annedir. Ve çok güzel bir kadın. Sonunda ise, aristokrat Rus toplumunun gizlice yaşanmasını rahatlıkla onayladığı yasak aşkını, meşru zemine çekemediği noktada , gizlice yaşamayı onuruna yediremeyerek açıkça yaşadığı için dışlanmış bir kadın. Artık iyi bir eş ve iyi bir anne değildir. Ama yine çok güzel bir kadın. Kendi güzelliğinin ihanetine uğrayacağı yılların hızla yaklaştığının farkında, usulca bırakır kendisini bir trenin tekerlekleri altına. Çünkü güzellik ihanet eder ve doğrudur kadının iki kez öldüğü.

Tolstoy, Anna Karenina’yı içindeki Anna Karenina’nın aynı olarak anlatabilmiş midir, bilinmez ama kaç yazar, kaç şair dil’in kendisine ihanetinden müşteki değildir?Kuşkusuz hiç Hamid’in yakalayamadığı, ancak susmak veya pek karanlık bir şey söylemek olarak tanımladığı bir şiir, dilin ihanetine karşı geliştirilmiş bir müdafaa maskesi değil midir? Akif, ağlarım ağlatamam hissederim söyleyemem /dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım mısralarını ağlarken , Orhan Veli anlatamıyorum çığlığıyla anlatmaya çalışırken hep bu ihanetten müşteki değil midirler?
Haşim şiiri anlaşılmaktan ziyade duyulmak zeminine çekerken, Ahmet Cemil şiir lisanını baştan ayağa bir insan, adeta konuşan bir ruh olarak tanımlarken aynı şeyi söylemiyorlar mı?
Şiire kadar uzanmaya gerek yok. Derdimiz hep anlatamamak ve anlaşılamamak değil mi? Ben öyle demek istemedim cümlesi ile başlayan boğucu koridorların aşılması ne kadar zordur. Ardından gelen böyle demek istedimler de daha fazla ifadeye muktedir değildir. Üstelik bize hep ihanet eden dile rağmen bizi en iyi anlayacak olanı beklemiyor muyuz sürekli? Ve bizi en iyi anlayacak olanı bulduğumuzu zannettiğimiz her defasında yeni bir ihanete hoş geldin demiyor muyuz? Ve o her defasında yanlış kişi çıkmıyor mu?

Gerçek şu ki ,kalplerin dili olsaydı, dilin ihanetine uğramadan birbirlerine daha çok şey anlatabilirlerdi. Belki Cocteau’nün bahsettiği gibi bir şairi yanlış anladığımız için sevmekten vazgeçebilmemiz için de, Paul Eluard’ın görüşünün gerçek olması ve bizim artık kelimelere ihtiyaç kalmadan şiiri kafa ile okuyabileceğimiz günlerin gelmesi gerekli. Ama galiba o zaman da ne şiir kalır,ne nesir.

Sevgilim dil’in ihaneti, sevgilim şiir çünkü.

Ve sevgilim ihanet.

Sevgilim ihanet, çünkü hayatın kendisi bir ihanete dönüşür yüzümüzde ter damlaları belirdiğinde ve ayaklarımız suya değdiğinde. Bir de bakarız ki birileri, bizimle hiç ilgisi olmayan birileri bizim için enine boyuna ölçerek hem de, bir oyun hazırlamışlar ve al demişler, yaşa, işte senin hayatın. Sesleri ne kadar ılık ve inandırıcıdır oysa. Ne kadar güven verici. Ve biz ayaklarımız suya değecek kadar kısa geçen bir zaman içinde, hayatımızın ihanetine uğradığımızı fark ederek çığlıklar atmaya başlarız. Bu çığlıklarımızı pek de ciddiye almayarak , yaşıyor ve tahammül edebiliyorsan senindir biçimindeki imalarını dostun ciddiye ne kadar alsak da, içimizdeki fotoğrafın dışımızdakinden farklı olduğu gerçeği hiç bir zaman değişmez.

Önce anılarımız ihanet eder bize, teker teker bırakıp giderler. Her ihanet bir terk ediştir çünkü. Üstelik ne kadar kendisi olarak kalacağını vaad etse de ne dönen aynı kalır, ne bekleyen. Öyleyse her gidiş bir ihanettir, her ihanet bir gidiş.

Baharla yorumlamaya kalkarız hayatı kimileri. Baharın kendisi de bütün ihtişamına rağmen koskoca bir ihanete dönüşür. Beşir Ayvazoğlu, her ne kadar çiçeklerin faniliği onların bizi mutlu eden güzelliklerinin garantisidir derse de, felsefi boyutta sağlam duran bu görüş, saltanatını ilân eden duygu olunca, o kadar ikna edici değildir. Çok kısa bir zamana sığdırılmış bir gül fırtınası, siz her ne kadar bir güle dönüşebilmeyi mantıksızca ve çılgınca bekleseniz de geçer gider. Mehtabı ve yıldızı da terkisine alarak. Kent git gide küçülür, yok olur. Geriye ne bahar kalır, ne gül, ne şiir.

Hafızamızın ihaneti de hiç zor değildir. En gerektiği anda dilimizin ucuna geliveren bir iki mısraın sislendiği veya tümüyle silindiği anlar ne acıdır. Veya her anını ve görüntüsünü hıfzetmeye, zihnimize kazımaya çalışsak da çok sevgili bir beraberlikten geriye kopuk cümleler ve görüntülerle salt bir duygu yumağından başka bir şey kalmaz. Üstelik o duygu yumağı da yeteri kadar açık değildir ve bir gün ve bir gün silikleşen bir hayali de beraberine alarak sessiz sedasız çekip gider.

Hayret bile edemeyiz.

Yüzümüzün ve bedenimizin ihaneti hiç gecikmez. Her gün aynada gördüğümüz o çehrenin on yıl önceki biz olduğuna kimi inandırabiliriz? Dahası on yıl sonraki biz de bu değilizdir. Hiç gecikmez yüzümüzün ve bedenimizin ihaneti. Cemil Meriç’i gözleri terkeder, Beethoven’i kulakları. Son ihaneti kalbimiz yapar. Bir gün,hiç nedeni yokken bir gün usulca duruverir. Oysa kul yapısı bir cihaz hâlâ ses vermektedir veya şairin dediği gibi kolumuzdaki saat hâlâ işlemektedir .

Üstelik sevgilimiz de ihanet eder bize. Aniden,belki sebepsiz ve ne kolayca başka ve tanınmayacak bir şeye dönüşür. Artık o gitmiştir ve yok olmuştur. Padişahlar cariye çıkar , cariyeler halayık. Oysa biz ona gelebilmek için ne çok şey terk etmişizdir. Bir başka deyişle ne çok ihanet etmişizdir.

Sonra aşkın kendisi .Uğrunda karşılıklı ihanetlere kalkıştığımız ve katlandığımız aşkın kendisi. Hiç zor değildir ihaneti. Hiç bitmeyeceğini sandığımız, bizi var ettiğine inandığımız, Cemil Meriç’in ifadesiyle gizlideki dörtte üçümüzü görünür kılan aşk hiç sebepsiz, hiç ölmeyeceğini sandığımız bir yerde bizi arkamızdan bıçaklar ve usulca çekip gider. Birden gözümüzdeki perde kalkar,bütün çirkinlikler ve çıplaklıklar görünür,cennetten kovuluruz. Utanç kalır geriye, pişmanlık. Oysa aşk pişman olmamak diye tanımlanır. Şarkılar ihanet eder, eskisi kadar güzel değildirler. Şiirler yere yığılır birden,kanatları kopar gecenin.

Rüzgâr küçülür,yağmur fazlalık gelir bize.

Ve ışık söner.Geride kalan her şey sarıya boyanır .

Ama ihanetin bir rengi varsa mutlak gri olmalıdır.

Dostların ihaneti kadar hiç bir şey acı değildir. Ve nedense hep de böyle olur ve biz ,bize en son ihanet edeceğini sandığımız kişinin ihanetine uğrarız ansızın. Artık bir parça Sezar olmuşuzdur. Bir yıldızlar kalır geriye, onlar da gözyaşlarının sıcaklığını duyamayacağımız kadar uzaktadırlar. Oturup hem kendimiz hem yıldızlar için ağlarız, göz yaşlarımız tükenir. Dostların ihaneti kadar hiç bir şey acı değildir çünkü.Hocam Kaya Bilgegil’in kim bilir sigarasına hitaben söyleyebilmek için kaç dostunun ihanetine uğraması gerektiği şu mısrada olduğu gibi:

Zehir de olsan insanların ihaneti kadar acı değilsin.

Fakat en korkuncu, en dayanılmazı kendi kendimize ihanetimizdir. Kendi kendimizi hiç terk etmeyeceğimizi sanırken bir gün bakarız ki tükenmiş, yok olmuşuz. Eski doğrular terk edilen doğrulardır. Yerine koyulacak yeni doğrularımız varsa bir hainizdir, o da yoksa sadece bir hiç. Oysa yanı başımızda hiç dönmeyenler, dönse de tükenmeyenler bahar goncaları gibi boy vermektedirler ve kentin sokakları sabahın saat sıfır dörtlerinde yeni şarkılara ve şiirlere gebedir. Uyku bizi kollarına çeker.

Uyku.

Sevgilim uyku.

bhmflzf ( Mehmet ), bir alıntı ekledi.
10 Mar 19:22 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsanların, aile dışından kişilere açıklamaya cesaret edemeyecekleri sıkıntılarını eve gelince üstlerinden attıklarını söyle­mek malumun ilanı olur. Aile, insanın "doğal" daha doğrusu kaba davranabileceği ortamdır. Burada, cümle alemin gözün­den uzakta, bütün çirkinlikler ortaya serilebilir; kol kırılsa da yen içinde kalır. John Holt'un kıvrak zekasına kulak verelim: Bugün köle durumunda olan isterlerse ileride, kendileri de köle sahibi olabilirler; "ev imalatı köleler": kendi çocukları. Çocuk bir yandan baskı altında tutulurken, bir yandan da şu tür sözler beynine işlenir: "İleride sen de efendi olacaksın; ama şimdilik söz dinlemelisin." Kimin efendisi? Kendi çocuklarının efendisi; günü gelince çektiklerinin intikamını onlardan alacsksın.Ne kadar "insancıl" ... 

Zorunlu Eğitime Hayır, Catherine Baker (Sayfa 117 - Ayrıntı Yayınları)Zorunlu Eğitime Hayır, Catherine Baker (Sayfa 117 - Ayrıntı Yayınları)
Kasım İ., Görünmez Canavarlar'ı inceledi.
 06 Mar 19:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Emniyet kemerlerinizi takmayı unutmayın, arabanın frenleri çalışmıyor. Bir eleştiri romanı mı, bir polisiye romanı mı bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa, çevrenizi okuduktan sonra, bu kitabı okumanız.

Ruhunu satan, özgürlük istemesin!
21. yüzyılın modern insanları, dış çevreye ahenk uydurmak için, ruhunu, kredi kartlarına satar.
21. yüzyılda en çok para kazananlardan biri de şüphesiz ki terapistlerdir. O kadar ruh hastası var ki, bu çağda...
Oturduğu ev, kullandığı araba, kullandığı telefon, uyuduğu yatak kısacası kullandığı birçok şey taksitli olan insanların birçoğu hayatından memnun! Ya onlara ölüm yok ya da ölümün ne olduğunu bilmiyorlar.

O kadar modernleştik ki, ruhlarımız birer plastik vazoya dönüştü;hissetmiyoruz, görmüyoruz, gülmüyoruz, ağlamıyoruz. Modern çağ, bizleri insanlıktan çıkarıp, eşyaya dönüştürdü.
Kapitalist sistem altında köle gibi çalışıp,kredi çekerek aldığı evine gelip, dünyaca tanınmış markanın ürettiği gecelikleri giyip,12 ay taksitle aldığı koltuğa oturarak, 24 ay taksitli televizyonunda hiç kaçırmadığı magazin programlarını, zengin-fakir karakterine bürünen oyuncuların aşk dizilerini izleyen bir kitleyle karşı karşıyayız. Çocuklarımızın kitaplara değil, çizgifilmlerine ihtiyacı var. Emperyalistlerinde uyutulmuş çocuklara, kandırılmış ebeveynlere ihtiyacı var. Nasıl mı? Sade bir okul çantası 15 lirayken, Pepe baskılı çantalar 50 lira. Sevgiler Günü, Anneler Günü vb. özel(!) günler hep onların oyunu değil mi? Anneler Gününe özel koltuk takımlarında %20 indirim!

Bizi yöneten televizyonlar, televizyondaki reklamlar, reklamda oynayan oyuncular...
Şu oyuncu memelerine silikon yaptırmış, benim de yaptırmam lazım! Şu oyuncu kilo almış, benim de almam lazım. Şu oyuncunun müthiş bir vücuda var, benim de böyle bir vücuda sahip olmam lazım.
"Şu yazar, böyle bir kitap yazmış, şu insan bu kadar kitap okumuş, şu insan bu kadar yer gezmiş." dersek, "Dünyada yazılan birçok kitap var, ben yazsam ne olacak, yazmazsam ne olacak. Okumanın sonu yok, ölmeyecek miyiz? Neden okuyoruz ki...İnternet denen şey var, merak ettiğim şehirlerin gezilecek yerlerine bakarım." böyle cevaplar alırız.

21. yüzyılda en çok para kazananlardan biri de estetik, plastik cerrahlarıdır. İnsanlar, görünmez canavara dönüşmek istiyor.
Televizyonda gördüğün şeylerin hayallerini bırakıp,gerçeklerle ne zaman yüzleşeceksin?
Doğal olmayı, mükemmel olmadığını, kusurlarının olduğunu ne zaman öğreneceksin?
Makyaj yapmadan, estetik yapmadan, silikon takmadan, güzel bir vücuda sahip olmadan yaşanacağının bilincine ne zaman varacaksın?
Yüzündeki çirkinlikler görünmesin diye yaptığın makyaj yüzünden ne kadar hayvanın olduğunu biliyor musun?
Güzel kokmak için üstüne serptiğin parfümden dolayı ozon tabakasının ne kadar delindiğini, buzların çözülüp hayvanların öldüğünü biliyor musun?

Haklısın, arkadaş! Bu dünya salt sen insanlar için var; senin vücudun güzel koksun, memelerin dik, kalçan güzel olsun, karşı cinsinin dikkatini çek; gerisi o kadar da ehemmiyetli değil.
Harekete geçmedikten sonra, okumak ve düşünmek vakit kaybından başka bir şey değildir.

Kitabın başkarakteri manken(modern) bir kız. Makyajla güzelleşen, kaliteli elbiselerle seksileşen... Bir sevgilisi var; yakışıklı...Yaşadığı bir hadiseden sonra, canavara dönüşüyor; yalnız kalıyor. Yani, sevgilisi onu terk ediyor. Yazar, "bedenleri değil, ruhları sevmeyi deneyin; beden çürür, beden yanar, beden toprak olur," diyor. Kardeşi de var homoseksüel...Ailesi tarafından dışlanan bir kardeş...Bir hadiseden sonra ebeveynleri pişman olup, homoseksüellere karşı bir sempati duymaya çalışıyor. Tabii ki de bunlar, olay örgüsü... Mesajlar bu olay örgüsünün içinde...

Yazar, homoseksüellere karşı yapılan saldırıları ele alıyor. Homoseksüellere olan kini, nefreti... Televizyonun büyük bir hastalık olduğunu; ilacının eczaneler de bulunmadığını söylüyor. Reklamlarda oynayan insanların ne kadar çirkin, halka sunulan eşyaların ne kadar sahte olduğunu dile getiriyor. "Dergilerde gördüğümüz o elbiseler hiçbir zaman üstümüze oturmayacak, dergilerde gördüğümüz mankenler kadar güzel olmayacağız," diyor.

Yazar, zincirlere bağlı kalarak yaşadığımızı söylüyor. Boynumuza sarılan birçok zincir var; hiçbir şeyi kendi isteğimize göre yapmıyoruz. Bu zincirler; din, sistem, ebeveyn, patron, kanun...
İnsanlar sizin gerçek yüzünüzü (onlara gösterdiğiniz) seviyor. İnsanlar paranızı, eşyanızı, bedenlerinizi, mesleğinizi seviyor. Siz bir insan değil, bir ürününüz. İnsanlar düşüncelerinizi, fikirlenirinizi benimsemiyor; maddiyatınızın büyüklüğünü benimsiyor. Evlilik yok, ticaret var. Aşk yok, seks var. Burası yeraltı edebiyatı, burada hayal yok, gerçekler var. Yaşadığımız çağda, eşyalar sevilip, insanlar kullanılıyor. Güzel bir yüzünüzün olmaması ehemmiyetli değil, karpuz gibi kalçanız, portakal gibi memeleriniz varsa, ilgi görürsünüz. Saçlarınızın olmasına gerek yok, mücevher alacak kadar paranız varsa, ilgi görürsünüz.

Güzel bir kalça, iyi bir beyinden üstündür.
Modern çağ, nasıl aptal, nasıl seks objesi , nasıl oyuncak olmamızı öğretiyor. Bizleri birer canavar suretine sokuyor.
Kirli düşünceleri insanlar, bizleri rahatsız etmezken, kirli elbiseli insanlar, bizleri rahatsız ediyor. Herkes mükemmel; herkes kusursuz...Hastirin! Bizler aciz insanlar, mükemmel değiliz. Samimiyetsiz, egoist, snop insanlarız. Seks kelimesini kullanmaktan utanıp, seks yapmaktan utanmayan modern çağın cahiliye döneminde yaşayan insanların çocuklarıyız. Ne göt olduğumuz aşikar, yıldız gibi parlayıp kendimizi göstermemize gerek yok. Kimliklerimiz, aile ilişkilerlerimiz, ortamımız, çevre ilişkilerimiz ,iş yeri ilişkilerimiz samimiyetsizlik kokuyor. Bizler modern çağın seçili kurbanları, plastik ruhlu insanlarıyız. Yazıyı okudunuz mu? Şimdi de o mükemmel sandığınız hayatı yaşamaya devam edin.