• Bastıbacak ileri fırladı, bir sandalyeye ve oradan da masaya sıçrayarak
  mücevher kakmalı kupalar, fildişi tuzluklar ve meyve tabakları arasında bir
  dansçı çevikliğiyle ilerledi. Masanın sonundaki esrarengiz gri yığının dibine
  kadar koştu, onlara baktı, dokundu ve sonra:
  “Sanırım bunlar savaşamazlar” diye bağırdı.
 • ".. Bir filozofun ruhu zihninde, bir şairinki kalbinde yaşar; bir şarkıcının ruhuysa boğazında ikamet eder fakat bir dansçının ruhu, tüm bedeninde hüküm sürer."
 • 392 syf.
  ·7 günde·6/10
  Bu yazar ile Siyah Kar kitabı sayesinde tanışmıştım ve o kitabı aşırı beğenmiştim. Ve yazarın bir diğer kitabı olan Yağmurda Dans'ı aldım, okudum. Dediğim gibi kitabı beğendim ama şu anda okuduğum zamanla mı yoksa kitapla mı alakalı çözemediğim bir durum var ki; ilk kitap kadar aşırı beğenmedim, tat alamadım. Ama o derece olmasa da yine de merakla okuyup sevdiğim bir kitap oldu.
  Zamanda yolculuk içeren kitaplarını çok severim ve bu yazar iki kitabında da bunu işlemiş, tam benlik.🤗 Claudia Davis, bekâr bir annedir ve büyükannesinin dans stüdyosunda yaşanan bir durumla kendini geçmişte, 1950 yılında, dansçı Ruby Kerrigan'ın bedeninde bulur. Bu durum yetmezmiş gibi, yaşanan bir cinayetin baş şüphelisidir.
  Aslında Claudia'ya bir şans verilmiştir ama bu, kolay yoldan elde edilen bir durum olmayacaktır.

  Kitabı okurken Ruby'den bile şüphe duyarak okuyoruz. Hele ben bir kişiden öyle çok şüphelendim ki ama o kişi çıkmadı. Kitabın ilerleyişi falan güzeldi ve insan durup bir düşünüyor: Bize de böyle bir şans verilse neleri değiştirirdik veya değiştirmek ister miydik? Gerçi kitabın geneline bakarsak zorlu bir kitaptı ama o kadar geçmişe gidilmiş, gerisi de kolay olmayıversin dimi ama.🤣 Kitaptaki aşk bana yeterince geçmedi, ne yalan söyliyeyim, daha çok katil kim çıkacak mantığıyla okudum ama yine de güzeldiler.
 • film hakkında internette okuyacağınız en uzun inceleme benimki olabilir :D

  filmi izlemeyen okumasın, pek bir şey anlamaz

  ayrıca neredeyse adult film kategorisinde olan bu filmi kimseye tavsiye etmiyorum, yalnızca karşılıksız sevgi sendromu yaşayan ve çileli ilişkisi yeni biten çiftler hariç (zaruretler haramları mübah kılar mıydı neydi, neyse fetvayı sonra veririm :D)

  film her şeyden önce bir amerikan filmi. dolayısıyla çok derin ruhsal analizler veya sofistike bir erotizm beklememek gerekiyor. filmi niye izledim, sevgisine cevap veremediğim bir kadına karşı olan duygularımı analiz etmek için izledim. filmin ele aldığı konuları başlık başlık inceleyelim: : 1) İlişkilerde sıradanlaşma, 2)cinselliğin tüketilmesi, 3) tutku ve aşk ilişkisi, 4) şiddet ve aşk ilişkisi, 5) tekeşlilik problemi

  1.İlişkilerde sıradanlaşma

  Bu aslında her filmin ve kitabın rahatlıkla ele alabileceği bir konu. Filmde de Oskar "Aşıklar tutkuları en tepedeyken birbirlerini bırakmalıdır" diyor. Ancak filmde bunu yapmak için geç kalıyorlar. En tepe noktaya çok hızlı çıktıkları için, ilişkinin grafiğinin düşüş ivmesi kurtarılamayacak derecede hızlı oluyor. Sonra Oskar burada ani bir karar alıyor ve Mimi'yi bırakmak istiyor. Sonrasında da bu karar için bana teşekkür edeceksin diyor. Oskar aslında kangrenli bir kolu keserek hastayı kurtardığını düşünüyor. Ancak hastalığın bütün vücuda yayıldığını, kolu kesmekle kurtulamayacağını anlıyor. Benim tecrübemde de, çok hızlı bir ilerleme yaşadık. Yakınlaşmamız çok hızlı bir şekilde gerçekleşti. Sonrasında ise, Oskar'ı henüz dinlemeden onun tavsiyesine uyarak, en güzel yerinde özür dileyerek iletişimi kestim. Burada beni Oskar'a göre avantajlı kılan konum cinsel dürtülerimin uyarılmamış olmasıydı sanırım. Eğer ben de cinsel olarak karşı tarafça uyarılmış olsaydım, hislerimdeki boşluğu belki daha geç anlayacak ve dolayısıyla daha geç harekete geçecektim. Bu da her şeyi daha kötü kılabilecekti. Ancak bu yaklaşımın da bazı sakıncaları olduğunu belirtmek gerekiyor. Karşı taraf için henüz bir olumsuzluk yaşanmadan biten ilişki ( ilişkiyi en genel manada kullanıyorum, iletişimde olma hali) onun muhayyilesini tetikliyor ve sanki hep böyle tozpembe gidecek bir süreç elden kaçırılmış gibi hissediyor. Aslında yaşanan şey uçuruma düşmekten tek bir sert virajla kurtulan birinin durumundan farksız değil.

  Filmde ilişkinin sıradanlaşması aynı zamanda nigel-fiona ilişkisi bağlamında da ele alınıyor. oscar-mimi ilişkisinde ekstremliğin sıradanlaştığını görürken; nigel-fiona ilişkisinde standart ilişkinin sıradanlaşmasını izliyoruz. Kısaca sıradanlaşmadan kaçış yok diyor polanski bize. Bu sıradanlığı aşmak için hindistan seyahati yapmayı planlıyor nigel-fiona çifti ancak yönetmen (bence çok kitsch biçimde) bir hindistanlı adamı çiftin karşısına çıkartıyor ve aslında hindistan'da bir şey olmadığını aradıkları evlilik terapisinin bir çocuk yapmaktan geçtiğini söylüyor. ekşi'de baligim solcu adlı yazarın da belirttiği gibi* birliktelik bir yaratım sürecine evrilmediği zaman sıradanlıkta boğulmamak mümkün olmuyor. yani birbirini keşfetme sürecinde, büyük kıtalar kolayca ve hızlıca keşfedildikten sonra küçük ve ilginç adacıkları keşfetme macerası aynı heyecanı sağlayamıyor. bu küçük yönleri keşfetme süreci çok zaman alıcı ve yorucu olduğundan çiftler birbirlerini "bitirdiklerini" sanıyor ve sıkılma sürecine giriyorlar. İlişkinin ilerleyen döneminde arada bir orta büyüklükte ülkeler bulunduğunda ne kadar çok sevinildiğini bir hayal edin!. İşte bu sıkışmışlık noktasında "çocuk yapmak" yaratıcı bir eylem olarak çiftlere birbirlerinin hiç görmedikleri yönlerini ortaya çıkarma (anne/babalık) ve dolayısıyla yeni keşif haritası sunuyor. Yani bir şeyler anlatmaya çalışan filmin ana mesajlarından biri "sıkıldıysanız çocuk yapın" olarak okunabilir.


  2.cinselliğin tüketilmesi

  film erotizm ile pornografi arasında giden bir tona sahipti. bunun neden böyle olduğunu ilk başta anlamakta güçlük çektim. gereksiz ve estetik olmayan bir şekilde kullanılan bu cinselliğin üç sebebi olabilir diye düşünüyorum: 1) amerikan bir film olduğu için erotizmden anlayacakları budur, dolayısıyla filmin satması için ben bu sahneleri doldurayım demiş olabilir polanski. 2) film çok uzun sürüyor, toplamda 4-5 tane oyuncu var. izleyicileri ekran başında tutmak için bol bol cinsel ögeler koyulmuş olabilir. (primarily critical ekibinin görüşü) 3) oscar ve mimi arasındaki ilişkinin saman alevi gibi parlamasının ve yüzeyselliğinin vurgulanması için. Bu üç sebepten en çok üçüncüye kâni oluyorum. bu meseleyei aşk ve tutku alt başlığında ele almak daha uygun olur. ancak yine de cinsellik bakımından değinilirse çiftin birbirini keşfi cinsellik üzerinden olduğu için aldıkları zevki devam ettirebilmek için hep bir üst perdeye çıkmak zorunda kaldılar ve sonunda sado-mazo teknikleri denemek zorunda kaldılar. yani aslında filmde cinsellikle başlayan karşılıklı bir benlik keşfine şahit oluyoruz.

  üstteki konuyu biraz daha açmak gerekirse, filmdeki cinsellik vurgusu bence hem sebep olmaklık hem de sonuç olmaklık bakımından incelenebilir. karakterlerin cinselliğe yönelmeleri aslında ikisinin de hayatta istediklerini elde edememelerinin bir sonucu. şöyle ki, oscar kırklı yaşlarına dayanmış ama hiç bir kitabı yayınlanmamış bir yazar; mimi dansçı ve fakat (çok başarılı olmadığı için ? ) garsonluk yapmak zorunda. her iki karakter de kendi başarısızlıklarından kaçmak için birbirlerinin bedenlerine sığınıyor ve sonuçta maddi bir şey olan bedensel hazların sonu tükettiğini acı bir şekilde tecrübe ediyorlar. filmde bir hafta evden çıkmadan seviştiklerini hatırlayalım, sadece seksten zevk aldıkları için bir hafta evden çıkmadılar? yoksa dışarıda yüzleşmek istemedikleri acı gerçeklikten kaçmak için mi? cinselliğin bir sebep olmak bakımından da incelenmesi mümkün. yukarıda kısaca değindiğimiz gibi, çiftler birbirlerini cinsel olarak keşiflerinde sado-mazo eğilimlerini keşfediyor ve bedensel olarak başlayan bu hazzın ruhsal bir karşılığınında olduğunun idrakine varıyorlar. filmin ilk yarısında oscar'ın bu tatmin yöntemini mimi üzerinde uyguladığını görüyorken, ikinci yarısında aynı zevki mimi'nin tattığını görüyoruz. aslında filmde bize aralarında hala aşk varmış gibi yutturulmaya çalışılan şey bence ruhsal olarak yaşanan karşılıklı bir tatmin ilişkisi. oscar ruhsal manada nasıl mimi'yi istismar edip tatmin olduysa, partnerinin de kendisini istismar edip tatmin olması isteğini doğal karşılıyor.

  3.tutku ve aşk ilişkisi

  filmde oscar ile mimi arasında başlayan ilişkinin tutku temelinde yükseldiğini ancak sonradan aşka dönüştüğünü müşahade ediyoruz. yönetmen bize aşkın varlığını aradaki nefret ile göstermeye çalışıyor. oscar mimi'nin kendine yaptığı onca kötülükten sonra: "her şeye rağmen beni hala seviyor olabileceğini düşündüm. sonuçta sana hiçbir şey ifade etmeyen birine zarar vermek eğlenceli değildir." diyerek bu gerçeği vurguluyor. yine filmin sonunda nigel mimi'ye ilan-ı aşk ediyor ve fakat tecrübeli olan mimi bunun aslında yalnızca tutku olduğunu dolayısıyla kendini elde etmesine izin vermeyeceğini söylüyor. yönetmen tutkuyu karşı konulmaz bir ele geçirme isteği olarak yorumlamış. aşkı ise istese de bırakılamayan bir hastalık gibi. her aşk tutkuyla başlıyor ve fakat her tutku aşka dönüşmüyor.

  4.şiddet ve aşk ilişkisi

  oscar ve mimi çifti arasındaki ilişki henüz aşka dönüşmeden daha tutku seviyesindeyken çok hızlı bir tırmanış yaşadıklarını söylemiştik. birbirlerinin sınırlarını o kadar zorluyorlar ki, artık cinsel temasın normal akışı onlara yeterli gelmiyor. özellikle geçirdikleri bedensel hazzın sarhoşluğunun yavaş yavaş geçmesi ve gerçeklikle yüzleşmeleri onları sinirlendirmekte dolayısıyla şiddetin kullanımından da zevk almayı onlar için bir seçenek haline getirmektedir. başlangıçta bu ilişkiye devam ederse hem onu aşağılayacağı hem de kendini aşağılayacağından çekinen oscar, zamanla bundan zevk alır hale gelmiştir. aslında bütün filmin hikayesini özetleyebilecek mısraları shakespeare romeo juliet'inde şöyle ifade etmiştir: " Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulurlar, Ölümleri olur zaferleri, Öpüşürken yok olan ateşle barut gibi. En tatlı bal bile tadıldıkça bıkkınlık verir, Aynı tat isteği, iştahı köreltir. Onun için, ölçülü sev ki uzun sürsün sevgin, Hedefe hızlı giden, yavaş kadar geç varır. "

  filmdeki şiddetin önce fiziksel şiddet sonra da psikolojik şiddet olarak çift arasında git gel yaptığını görüyoruz. önceden de belirttiğimiz gibi bir kere sado-mazo dürtüleri uyarılan bir çiftin bu yapılanlardan zevk aldığını düşünmemek naiflik olur. bazı incelemelerde okuduğum gibi kimin daha haklı daha haksız olduğunu tartışmak, oh oldu iyi oldu diye iç çekmek benim asla düşmek istemeyeceğim bir seviye. özellikle kadınların ruhsal istismarının ne kadar kötü sonuçlar doğurabileceğini biraz karikatürize şekilde ortaya koyan filmin kadın vatandaşları kalbinden yaralamasını ve onları tetiklemesini anlıyorum. yine de bu kadar kuru bir empati yapmak filme dizi muamelesi yapmak olur ki, bir amerikan filmine bile haksızlık olurdu bu.

  5.tekeşlilik problemi

  filmin tekeşlilik problemini çok derinden ele aldığını sanmıyorum. oscar'ın bazı beyanları mimi ile beraberken kaçırdığı fırsatlar üzerine yoğunlaşıyor. burada tam olarak bilinmezliğin çekiciliği meselesi vurgulanıyor değil. daha ziyade tekeşlilik "açgözlülük" problemi üzerinden ele alınıyor. zaten oscar'ın filmin sonunda da mimi'ye söylediği şey "ikimiz de çok açgözlüydük bebeğim" oluyor. nigel'ın eşini aldatmaya teşebbüs etmesi de, aslında tekeşliliğin doğasına bir başkaldırı değil, orada da kolay ulaşabileceği bir hedef olarak gördüğü mimi'yi hızlıca ve belki de açgözlülükle ele geçirme isteği var. bu yönüyle tekeşliliğin doğasına çok temel bir eleştiri getirildiğini görmüyoruz.

  filmi izleme amacım ve çıkarımlarıma gelirsek :

  1) filmi izlemem iletişimimi kesmemin doğru bir hareket olduğunu anlamama yardımcı oldu.

  2) iletişimimi kesmeme rağmen karşı tarafın benim için acı çekmesini istememin sebebini anlamama yardımcı oldu. çünkü tutku ve aşk ilişkisi alt başlığında değindiğimiz gibi aslında sempati duyduğumuz birinin bizim için eziyet çekmesini istiyor olabiliriz. bizim için hiçbir şey ifade etmeyen birinin acı çekmesi bizim için önemli olmaz. işte film, karşı tarafın beni unutmasının onun için iyi olacağını bilmeme rağmen beni unutmasını istememem; ona kendimi hatırlatarak ona acı çektirme isteğimin her ne kadar kötü niyetli olursa olsunlar ufak bir iyiniyet kırıntısı taşıyabileceğini de anlamama olanak sağladı. her halükarda bu kötüniyetli dürtülerimi kontrol altına alıp bunları yapmaktan vazgeçtim. ancak vicdanen neden böyle şeyleri arzu ettiğimi algılamakta güçlük çekiyordum. bunların tamamen şeytani arzular olması ihtimali beni üzüyordu. en azından şimdi iyiniyete dayanan kötü şeyler olabileceklerini öğrenmem beni biraz rahatlattı. bu temayüllerimi daha iyi analiz edebilmek için marquis de sade'ın eserlerine ve ayrıca yine bu konuyu ele alan "sekreter" adlı filme başvurmaya karar verdim.

  3) hızlı başlayan her duygusal ilişkinin hızlı bir şekilde sönebileceğini anladım. dolayısıyla her adımını kontrol ederek duygusal tecrübeler yaşamam gerektiğini daha iyi anladım.
 • İnsan ruhu, "Bana Bayinda" adlı Afrika şarkısındaki küçük ve muzır dansçı gibidir...

  Çölde, bir ağacın altında bir kadın doğum yaptı. Çocuk kızdı. Yağmur yağıyordu. Ana ile çocuğun üzerine yağıyordu yağmur. Ana öldü. Hala yağmur yağıyordu. Bütün gece, sabaha kadar yağdı çocuğun üstüne. Çocuk ağacın altında yatıyordu. Üç yıl boyunca yattı altında. Sonra birden silindi, doğruldu ve şarkı söylemeye başladı:

  "Herkesin sevdiği bir kadınım ben. Ben şeytanın da sevdiği bir kadınım. Tanrı'nın sevdiği bir kadınım. İnsanların sevdiği bir kadınım. Adım Bana Bayinda' dır."

  Yola koyuldu kız. Bir şehre varıp şarkı söylemeye başladı. Bağırdı herkes: "Böyle bir şarkıyı hiç duymadık!" Bana Bayinda o gece üç kez dans etti. Sonra birden çığlık atarak boğa derisinin üzerine, cansız, düştü.
  Nikos Kazancakis
  Sayfa 24 - Can Modern Yayınları
 • Vudu konumuzla hem ilgili, hem de ilgili olmayan bir sistemdir.
  Okültizm ve Majikal açılardan bakarsak Vudu Satanizm'le ilgili
  değildir fakat dinsel açılardan ve uygulamalarına bakarsak Vudu tam
  bir Satanizm'dir.
  Gene de burada Vudu'yu ele alıp, kitabımızın ölçülerine göre genişçe
  bir yer vermemin belli bir sebebi vardır. Vudu, Satanizm'in ve
  özellikle de yurdumuzdaki Satanizm'in sosyolojik sebeplerini ve
  gelecekteki durumunu inceleyeceğimiz, ilerdeki bölümün daha iyi
  anlaşılabilmesi, daha farklı ve gerçekçi bir ifade ile idrak
  edilebilmesi için en azınan buradaki kadar tanınıp, bilinmesi gereken
  bir konudur ve ilerde Vudu'dan tekrar bahsedeceğim.
  Satanizm'in bazı ekollerinde insan ya da hayvan kurban etmek gibi
  uygulamalara iyi bir gözle bakılmamasına rağmen bazı Satanist
  ekoller de bu gibi şeyleri ön planda tutuyorlar. Vudu'nun kurban
  geleneği ve işkence ile öldürme şekli klasik Satanizm'den
  bahsedilirken anti Satanistlerin en fazla vurguladıkları durumlara
  çok uyar. Vudu ayinlerden sonra yapılan orjiler de Satanizm
  esaslarına uygundur.
  Vudu müridlerinin Hıristiyan tanrısının yanısıra kendi tanrılarına da
  tapmaları, bunları birbirlerine karıştırmaları ve inançları kilise
  açısından bakılırsa Tam bir Şeytan tapımıdır. Buyüzden Vudu'nun
  satanizm başlığı altında olması gerekmektedir. Buna karşılık kişisel
  görüşüm şudur ki, Vudu değişik bir dinsel inanç sistemidir. Adı
  Satanizm olarak belirmenmemiş bir çok Satanit ekol de vardır.
  Mesela Hasan Sabbah ve Alamut kalesindeki uygulamaları ve onların
  felsefsini de gizli Satanizm olarak nitelendiriyorum. Vudu da
  Sataizm denilmeyen bir Satanizm türüdür fakat buna karşılık genel
  olarak benimsenen düşünceye göre de Hırıstiyan Şeytanı'na açıkça
  tapıp, onu Tanrı olarak tanıdığını söylemeyen ekoler Satanizm olarak
  kabul edilmiyorlar ya da kimse bu ayırıma önem vermiyor. Mantıksal
  olarak Vudu Satanizm değildir fakat duygusal olarak Satanizm'dir.
  Vudu ve Satanizm'in buradaki inceleniş tarzlarına göre Bunlar
  büyücülük ekolü değil de birer din olmalarıdır. Bununla beraber
  Gerek Vudu, gerekse Satanizm insan anlayışında o derece büyücülük
  ile içiçe girmiştir ki, insanların çoğu bu iki dini doğrudan doğruya
  büyü uygulamaları olarak görmektedirler. Aslında Vudu, ibadeti ve
  itikadı büyücülük uygulamaları sayılabilecek bir dindir fakat
  Satanizm ciddi bir dinsel ekoldür ki, bu ilerideki bölümlerde daha
  geniş ölçüde ele alınacaktır.
  Vudu hakkında Kara Büyü pratiklerinin en karası, hayvanlara işkence
  yaparak kurban etmek, güçlü cinsel sapkınlık ve demoniak
  posesyonlardan ibarettir derler fakat Vudu bunlardan biraz daha
  farklı ve daha derin düşünülmesi gereken bir şeydir. Herşeyden önce
  O, bir Büyü ekolü değil bir din ya da Din haline getirilmiş büyü
  uygulamalarıdır.
  Vudu esas olarak Afrika'nın batı kıyısındaki zenci dinlerinden
  kaynaklanır. Karayip adalarında ve Amerika'nın köle
  plantasyonlarında gelişmiş ve oralardan dünyaya yayılmıştır. Başlıca
  Brezilya'da güçlüdür fakat gerçek merkezi Haiti Cumhuriyetidir.
  Afrika'dan, Köle olarak satmak amacıyla toplanan zenciler Karayip
  adalarındaki ve Orta Amerika'daki yeni yerlerine getirildikleri
  zaman hala eski tanrılarına tapmaya devam ediyorlardı. Tabii ki
  Hıristiyanların hakim olduğu bir ülkede ve özellikle de o dönemlerde
  kilisenin, tanrılarının hepsinin de birer şeytan olduğunu kabul ettiği
  putprest dinlere ibadet edilmesine izin verilemezdi. Köle zenciler
  derhal Hıristiyanlaştırıldılar. Bu Hıristiyanlaştırmadan Kilisenin ne
  anladığını anlayabilmek mümkün değildir çünkü dayak, işkence ve
  ölüm tehditleri ile Hıristiyanlaştırılan zenciler yeni dini hem hiç
  tanımıyorlar hem o dini anlayabilmek için gereken dili bilmiyorlar
  hem de dini öğrenebilmeleri için Kutsal kitap gibi şeyleri okumalarına
  imkan verilmiyordu çünkü kölelerin okuma yazma öğrenmeleri yasak
  olduğu gibi onlara bunu öğretmenin de büyük cezaları vardı. Üstelik
  onlara dini vaazlar verecek ve Hıristiyanlık öğretisini aşılayabilecek
  rahipleri bile yoktu. En hoşgörülü kesimlerde bile ancak kilisenin
  kapısı önünde dikilip içerdeki ayinleri dinlemelerine izin
  verilmekteydi. Bu şekilde de Kilise, büyük bir dinsiz kitleyi
  Hıristiyanlaştırarak görevini yapmış olmanın huzuru içindeyken,
  zenciler kulaktan dolma öğrendikleri Hıristiyan azizler hiyeraşisine
  derhal kendi tanrılarını eklediler, kendi dinsel damgalarını vurdular.
  Bugün de Vudu ayinlerinin genel görünümü Afrika Tanrılarının yanı
  sıra Meryem ve diğer azizlerin tasvirleridir. Vudu'da mesela Damballah gibi bazı ismi çokça bilinen tanrılar
  olmasına rağmen aslında Vudu tanrıları değişkendir. Bir çok Panteon
  mevcuttur. Bölgeden bölgeye değişik panteonların hakim olduğu
  görüldüğü gibi, aynı bölgede de dönemden döneme hakim panteonun
  değiştiği görülür. Gene de adı en çok bilinen tanınmış ya da modern
  dünya tarafından tanınmış tanrıları Baron Samedi, Baron Cimeterre
  ve Baron Crois'tir. Bunlar Petro'yu, yani kötücül güçleri idare
  ederler. Ayinlere Hougan yani Büyücü doktorlar başkanlık eder.
  Ayinde davulların muntazaman artan ritmiyle dans edilir ve danscılar
  çılgınca coşturularak transa benzer bir duruma sokulurlar. Sonunda
  dansçılardan bazıları kehanette bulunacak olan tanrı ya da tanrıça
  tarafından possese edilirler. Bu durumda dansçı tanrının kendisi
  halini alır. Müridler arasında dolaşır, konuşur, dilekleri dinler ve
  kabul eder. Gelen varlığın tanrı veya tanrıça olması posese edilen
  kişinin cinsiyeti ile ilgili değildir. Bir kadını, bir tanrının posese
  etmesi ya da bir erkeği, bir tanrıçanın posese etmesi alışıldık bir
  durumdur. Bu durumda posese edilen kişi yani Vudu terminolojisine
  göre Tanrı veya Tanrıça'nın At'ı, gelen varlığın cinsiyetine uyan bir
  sesle, mesela erkek, kadın sesi ile konuşur. Posesyon işlemine
  Tanrının atına binmesi denildiği gibi posese edilen kimseye de o
  durumda olduğu sürece At dendiği görülmüştür. Ayinlerde çok bol
  miktarda puro içilmesi gelenektir. Kadın, erkek herkes birer puro
  yakar ve içmeseler bile devamlı tüttürürler çünkü Vudu tanrıları
  tütün koku ve dumanını severler. Tütün keyif verici bir maddeden
  ziyade bir tütsü olarak tüketilir. Başlıca Horoz, Tavuk, Domuz, Keçi
  veya Güvercin gibi hayvanlar yavaşça ve işkence ile öldürülerek
  tanrıyı memnun etmek, daha doğrusu kurbanın hayat enerjisinden
  istifade ederek fonksiyon göstermesini sağlamak için kurban
  edilirler.
  Vudu ayinlerinde veya bazı basit büyü uygulamalarında kurban,
  duman ve dans kadar gerekli olan bir diğer şey de Gelmesi istenentanrının Veve'sidir. Veve yere çizilen büyük ve son derece karışık
  şekillere verilen isimdir. Her tanrının ve her panteonun kendisine
  özügü özel bir Veve'si vardır. Vudu ayininde ve uygulamalarında
  Hougan veya Bukor ismi verilen Kara Büyücüler yapılacak olan
  herşeyi ezberden yapmak zorundadırlar. Yazılı kayda geçirilen hiçbir
  şey yoktur. Buyüzden de her Hougan veya Bukor'un üçbin ile beşbin
  arasındaki karışık Veve'yi de ezbere bilmesi ve çizebilmesi gerekir.
  Daha ileri merasimlerde insan kurban edildiği ve yamyamlık yapıldığı
  da görülür. En akla gelmedik cinsel birleşmeler teşvik edilir. Turistik
  amaçla, profösyönel olarak yapılanlar değil fakat Bütün gerçek
  ritüeller bir orji ile biterler. Vudu'daki, hakkında en fazla
  spekülasyon yapılan pratiklerden birisi de Bukorların ölüleri kaldırıp,
  zombiye çevirmeleri ve Satan'a vekaletten ruhları satın almalarıdır.
  Bukorlar kişiye belli bir zaman süresi için başarı sözü verirler ve
  ruhunu satan kişi ölünce Cehenneme gider. Zombiler yürüyen ölüler
  veya köle ölülerdir. Geleneksel Vampir, Hortlak ve benzeri şeyler
  gibi değildirler. Duyguları, zekaları ve zihinleri yoktur. Varlık
  nedenleri çiftliklerde kölelik yapmaları içindir. Bukor'lar, bütün Vudu
  rahipleri içinde en korkulanıdırlar. Özgün inanca göre bir Bukor yeni
  ölmüş birisi ile yalnız bırakılırsa ona, burnundan hayat nefesi verir ve
  afsunlarını ezberden okuyarak ruha, bedenine dönüp, kendisine itaat
  etmesini emreder. İnanışa göre zombilere asla tuz yedirmemek
  gerekir çünkü Zombi tuz yediği zaman kendisinin bir ölü olduğunu
  hatırlayıp, Bukor'u ve onun kontrolünü tanımadan, ağlayıp, bağırarak
  mezarına dönermiş. Son yirmi yıl içinde Zombiler ve Zombi'nin nasıl
  yapılabildiği ciddi şekilde, bir kaç defa araştırıldı ya da araştırmaya
  çalışıldı. Bilim adamlarının bazıları Zombilerin aslında ölü değil, bir
  şekilde zehirlenerek katalopsi haline sokulmuş insanlar olduklarını
  iddia ederler. Bu iddiaya göre Bukorlar tarafından hazırlanan zehirli
  bir toz kurbanın yüzüne üflenmekte veya bir şekilde kurbanla temasetmesi sağlanmakta. Zehirli toz sadece solunum yoluyla değil,
  derideki gözeneklerden geçerek de etki yapabilmektedir. Tozun
  etkisi ile kurban serilip kalmakta ve yakınları tarafından öldü
  zannedilmektedir. Daha sonra Bukor gizlice kurbanın mezarını açıp,
  bedeni çıkartıyor. Tozun ölüm etkisi geçici olduğu için çoğu zaman
  mezardan çıkartıldığı sırada kurban kendine gelmiş oluyor. Ölüm
  halinde olduğu sürede de beyne oksijen gitmediği için kurban artık
  hafızası ve duyguları olmayan, nefes alıp, yaşayan bir et yığınından
  başka birşey değildir. Bu durumdayken Bukor tarafından verilen
  emirleri yerine getirir ve gerçek ölümüne kadar onun kölesi olur.
  Sahte ölümünden önceki hayatını çok az da olsa hatırlayan Zombiler
  olursa onlar da geriye dönüp dost ve akrabaları ile karşılaşmaktan
  korkarlar çünkü herkes kendilerini ölü zannettiği için ondan
  korkacaktır. Bu konuyla ilgili, çok başarılı bir de film yapılmıştır.
  Bütün bilimsel izahlara karşı biraz mantıklı düşününce bilimsel
  izahlarda bazı mantıksızlıklar olduğu da görülüyor. Modern
  ülkelerden gelip, Vudu müridleri arasında bir süre yaşayan bir
  Antropolog veya herhangi bir bilim adamı Zombi yapmanın sırrını
  öğrenebiliyor. Zombi tozunun formülünü tam olarak öğrenemese bile
  mekanizmanın nasıl çalıştığını öğreniyor fakat nesillerden beri orada
  yaşayan, o bölgelerin kendi insanları bunu bilmiyorlar. Vudu
  uygulamaları ve Zombi olayları en az, en az üçyüz, dörtyüz yıldan
  beri o bölgelerdedir. Zamanla böyle birşeyin yayılmaması,
  öğrenilmemesi, en azından böyle bir şey olduğundan
  şüphelenilmemesi mümkün değildir. Böyle bir uygulama gizli kalamaz.
  Şimdiye kadar, Zombi inancı olan her bölgede, ölülerin gömülmemesi,
  en azından kendisine gelene kadar gerekecek zaman kadar
  bekletilmesi, bir ölünün en az dört gün ile bir hafta bekletilerek
  gömülmesi geleneğinin türemiş olması gerekmezmiydi. Yani kim
  annesinin, babasının, çocuğunun veya sevgilisinin bir Zombi olarakköleleştirilmesini engellemek istemez ki. Böyle bir gelenek
  yerleşmediğine göre yukardaki Zombi tozu ile insanın ölü gibi
  gösterilmesi iddiaları da biraz şüpheli hale gelmektedir.
  Herşeye rağmen bu konuda sadece kendi şüphelerimi ve genelin
  bildiği şeyleri ortaya koymaktan daha ileriye bir iddiada
  bulunabilecek kadar bilgim yok. Zombiler'den bahsederken şunu da
  belirtmek gerekir. Konudan uzak bir kimse Zombileri az rastlanan,
  Bukor'un özel işlerine bakan, özel köleler zannedebilirler halbuki
  durum öyle değildir. Bundan Kırk, elli yıl öncesine kadar şeker kamışı
  veya değişik ürünlerin yetiştirildiği tarlalarda çok ucuza çalışan,
  konuşmayan, duygusal tepki vermeyen işçi yığınları görülürdü. Bu
  işçilerin Bukorlar tarafından, tarla sahibine kiralanan Zombiler
  oldukları, Toprak sahibinin de durumu bildiği fakat ucuz işçi işlerine
  geldiği için aldırmadıkları söylenirdi.
  Burada Zombi ve Vudu'nun büyüsel yanlarına fazla yer vermemize
  rağmen Vudu aslında bizlere göre alışılmadık uygulamaları olan bir
  dindir. Vudu modern dünyaya şu veya bu şekilde zaman zaman kendi
  damgasını vurmuştur. Mesela bir zamanların moda dansı olan
  Mambo'yu bir çok kimse hatırlayacaktır. Mambo, Vudu rahibelerine
  verilen isimdir. Aynı şekilde Tango ismi de muhtemelen bir Vudu
  tanrısının isminden çekilmiştir. Bu dansların ritmleri de Vudu
  ritmlerinden esinlen olan ritmler olmaları çok olasıdır.☯️☮️⚚
 • 88 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  "Ama ne zaman, hangisinde bütün yaşamların,
  sonunda açık ve karşılayıcı oluruz?"

  Rilke'nin okuduğum ilk kitabı. Orpheus'a Soneler, Rilke'nin 10 yılını alan ve 10 şiir grubundan oluşan Duino Ağıtları bittikten sonra, birkaç hafta içinde, bir 'ilham taşması' ile yazılmış. Bu şiirleri Almanca halinde dinlemek unutulmaz bir deneyim, youtube'dan ulaşabilirsiniz. Dili bilmeseniz bile, şiirlerin çok güçlü ritmik yapılara ve klasik sone kafiyesine sahip teknik şaheserler olduğunu anlayabiliyorsunuz.

  "Ne olduğu kavranmamış acıların,
  sevgi öğrenilmemiş
  ve ölümde bizi uzaklaştıran
  nedir, sırrı çözülmemiş."

  Çeviride iyi bir iş çıkarılmış. Genelde bu tür 'derin' şiirlerde ölçü farklılıkları ve kullanılan teknikler sebebiyle çeviri yetersiz kalır, fakat bu kitap kusursuz. Orijinaldeki akışkanlık sağlanmış, bu da okumayı haz verici hale getirmiş.

  İlk bakışta, Rilke’nin Orpheus'a Soneler'inde aslında bir müzisyenden değil, genç bir dansçı olan Wera Knoop’un ölümünden ilham alması biraz garip gelebilir. Ancak şiirsel kuralsızlık, zarafet ve metafor aracılığıyla, Rilke bu uyumsuzluğu ustaca aşıyor. Aslında, 19 yaşında ani bir hastalıktan ölen Wera'nın, yaşlı Rilke için Eurydice olduğu açık; Rilke'nin de kendisini Orpheus ile özdeşleştirdiği şiirlerden açıkça anlaşılıyor.

  Orpheus'un ölümü için Rilke şöyle yazmış:

  “Hiçbir anıt dikilmesin.
  Ancak hatıralarının uğruna her yıl güller
  çiçek açsın.”

  Aslında, Rilke'yi gerçekten en çok rahatsız eden şey zamansız gençliğin ve yaşamın kaybı; onun için değerli olan her şeyden kopma: yemyeşil doğa, çocukluk sevinci, meyvelerin tatlı tadı. Engereğin zehrinin Eurydice’in vücudunda ilerleyişi; karanlıkta kayboluş; yeraltı dünyasının açılan kapıları... Genç Wera Knoop'un hastalığında ve ölümünde, bunların hepsi yeniden canlandırılmış.

  Çok güçlü bir şiirdi bu okuduğum. Size de keyifli okumalar dilerim.