Sevgisizlik gökyüzünü yere indirmişti. Herkes bir kayıp dua toprağının rahminde.
Sayfa 15 - Kırmızı Kedi Yayınevi, 15.Basım, NE MUTLU TÜRK ÜM DİYENE!Kitabı okuyor
Efendimizﷺ şöyle dua etmişlerdir: “Allâh’ım! Sen’den, katından vereceğin öyle bir rahmet istiyorum ki, onunla kalbime hidâyet, işlerime nizâm, dağınıklığıma tertip, içime kâmil îman, dışıma amel-i sâlih, amellerime temizlik ve ihlâs ver, rızâna uygun istikâmeti ilhâm et, ülfet edeceğim dostumu lûtfet ve beni her türlü kötülüklerden koru! Allâh’ım, bana öyle bir îman, öyle bir yakîn ver ki, artık bir daha küfür (ihtimâli) kalmasın. Öyle bir rahmet ver ki, onunla, dünya ve âhirette Sen’in nazarında kıymetli olan bir mertebeye ulaşayım.” (Tirmizi, Deavât 30/3419)
Reklam
İnşAllah
"Yaşamın tek bir anahtar cümlesi var. Kul inşaAllah der, yaradan İnşa eder!"
Şems-i Tebrizi
Şems-i Tebrizi
Iما يقوله المسلم إذا استيقظ من النومI
إِذَا اسْتَيْقَظَ أَحَدُكُم فَلْيَقُلْ: الْحَمْدُ لله الَّذِي رَدَّ عَلَيَّ رُوحِي، وَعَافَاني فِي جَسَدِي، وأَذِنَ لِي بذكره(۲). Sizden biri uyandığında –şöyle– desin; ruhumu bana döndüren, benim cesedimi her türlü hastalıktan koruyan, bana zikretmeye güç veren Allah'a hamd olsun.
Sayfa 36 - دارالمنهاج القويمKitabı okuyor
Iما يقوله المسلم إذا استيقظ من النومI
«الْحَمْدُ لله الَّذِي أَحْيَانَا بَعْدَ مَا أَمَاتَنَا وَإِلَيْهِ النُّشُورُ»(١). Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah'a hamdolsun, dönüş yine onadır.
Sayfa 36 - دارالمنهاج القويمKitabı okuyor
Iما يقوله المسلم إذا استيقظ من النومI
«بِاسْمِكَ اللهم أَحْيَا وَأَمُوتُ» Ey Allah'ım senin adınla hayat bulur ve ölürüm.
Sayfa 36 - دارالمنهاج القويمKitabı okuyor
Reklam
Şaha kalkacağımızı falan zanneden şu malum güruh..
"Cahilliğin avantajları vardır. Ben sürprizlerle dolu bir evrende yaşamak için dua ediyorum!"
Sayfa 127 - İthaki Yayınları 3. Baskı 2021Kitabı okuyor
"Selim kalp" sahibi bir kişilik, tıpkı İbrahim (as) gibidir. Babasının, ailesinin, toplumun ve arkadaşlarının karşısında ezilip büzülmeden yanlış inançları eleştirme cesareti vardır onun. İnanç dünyası başkalarına göre şekil almaz, tepkilerle karşılaşma pahasına doğrulardan asla vazgeçmez. Çevresi onu günaha çağırdığında ya da inancını eleştirdiğinde İbrahim (as) gibi, "Ben Rabb'ime gidiyorum, O beni doğru yola iletecektir," diyerek toplumsal kabulü bir kenara iter ve hakikatin peşinden gitme cesaretini gösterir. İnsanların gönüllerinde gökdelen gibi büyüyen putları alaşağı etmek için "Ben de bir şeyler yapmalıyım," diye düşünür. Küçük putları kırdıktan sonra baltayı en büyük puta takarak "Ona sorun, belki o kırmıştır," diyen İbrahim gibi, gaflettekilerin kendilerini sorgulaması için gayret eder. "Herkesten bana ne?" diyen mantığın yerine, uyuyanları uyandırmak için ciddi efor sarf eder. İçi boş, pasif bir temizlik ve samimiyet iddiasının aksine, toplumun bozuk algısıyla mücadele eden proaktif bir kişiliği vardır. Toplum karşısında duyarlı ve güçlü bir kimliğinin olmasının yanı sıra kendi iç dünyasına çekildiğinde de İbrahim gibi "içli içli dua eden, boynu bükük" huşulu bir yüreği vardır.
Sayfa 74 - Timaş YayınlarıKitabı okuyor
Rasulullah (sav), müslümanların fakirlerinin yüzü hürmetine diye dua ederek fütuhat ve zafer dilerdi ( Tergib ve Terhib Hadis kitabı cilt 6 sh 192)
Allahü teala: Ya Muhammed! Buyurdu. Ben de: Buyur Rabbim emrine hazırım deyince şöyle buyurdu: "Namazı kıldıktan sonra: Allah'ım! Senden hayır işler yapmamı, fenalıkları terketmemi ve fakirleri sevmemi dilerim. Kullarını iptilâlarla imtihan ettiğinde beni kendine tertemiz al. Ruhumu pâk olarak al. Dua et" ( Tergib ve Terhib Hadis kitabı cilt 6 sh 190) Bu hadisi şerifi Tirmizi rivayet etmişlerdir
Reklam
"Rasûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle dua buyurdular: "Allahım, ümmetime, günün ilk vakitlerin(de yaptıkları iş)i bereketlendir." İbnu Mace Sünen (2238)
Günaydın. Az evvel abdest alırken idrak ettiğim şeyi zamanında idrak etseydim şimdi yerim, makamım başkaydı diye düşündüm. Bu zamana kadar gerekse iş dünyasında gerekse günlük hayatta mantıksız çok şeye denk geldim. Her konuda beyni uyuşturan çok saçma şeylere şahit oldum bütün duyu organımla. Abdest alırken idrak ettim ki: Bence o şahit olduğum şeyler bende yapmayayım, saçmalığından ders alıp doğru yolu bulayım diye denk geliyor. Şimdi yıllarca kalbimde kime olduğunu bilmediğim bir aşk var. Bu konuda da sayısız saçma insana denk geldim ve geliyorum da. Derince düşündüm ve o kalbimde ki aşkın kime ait olduğunu buldum. Bana da bol dua ve sabır kalır. Vakti gelince kalbimi ortaya koyacağım o ne derse. Bence şahit olduğum saçmalıklara karşı sabrım da bunu destekleyecek.
Ebû Ümâme el-Bâhilî radıyallahu anh şöyle dedi: Sahâbîler Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme, "Hangi dua daha çok kabul edilir?" diye sordular. Allah'ın Elçisi de: "Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua" buyurdu.
Tirmizî, Daavât 79, nr. 3499.
Bir Ayet İşte bu (Kur'an), bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Buna uyun ve Allah'tan korkun ki size merhamet edilsin. (En'âm, 6/155) Bir Hadis Ben, güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, XIV, 513) Bir Dua ... Bizi zalimler topluluğundan kurtaran Allah'a hamdolsun. (Mü'minûn, 23/28
Ya Rabbî! Son Nefeste İmanla Ölmemi Nasip Et
Her mümin, din büyüklerimiz gibi son nefesinde imansız gitmekten korkup çok dua etmeli, Allah’ın rahmetinden de ümidini kesmemelidir... Din büyüklerimizin en çok korktuğu, son nefes olmuştur. Mesela çok büyük bir âlim olan Ahmed ibni Hanbel Rahmetullahi Aleyh hazretleri, tam sekerat halindeyken, birden can havliyle üç defa: “- Olmaz, olmaz,
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.