H. K.
Ömrüm boyunca, hayatımı ezen koşulların bazılarından kurtulmak istediğim, buna karşılık kendimi benzer başka koşullar tarafından kuşatılmış olarak bulduğum çok oldu, olayların belirsiz örgüsünde bana karşı kesin bir düşmanlık vardı, desem yeri var. Diyelim ki, beni boğmakta olan bir eli boynumdan söküyorum. O eli söküp atan kendi elimin, beni kurtarırken boynuma bir ip geçirdiğini fark ediyorum. İpi boynumdan dikkatle çıkarıyorum, ama bu kez de kendi ellerimle boğazımı sıkmama ramak kalıyor.
Bir yerde zenginlik, ihtişam, şan ve şöhret varsa orada hırslar, hevesler, enaniyetler ve düşmanlık tohumları eken zihinler, önü alınmaz nefisler vardır.
Sayfa 189 - TİMAŞ TARİH
Reklam
Batu'nun varisleri ile İlhanlılar arasında Berke Han döneminde patlak veren düşmanlık, sonrasında Altın Orda ordularının Azerbaycan'ı işgal edip, Gürcistan'ın ise belirli kısımlarını yağmaladıkları gergin bir savaşa dönüşmüştür.
Cehalet bizi boğuyor artık. Eskiden zalimin zulmü vardı, şimdi cahilin zulmü! Yalnız cehalet değil, cehalet ve kötü niyet karması, bu ülkedeki her vicdanlı, iyi niyetli, kaliteli insanı boğuyor artık. Bir yanda körkütük cahil kötü niyet, bir yanda hoyratlık, sevgisizlik, düşmanlık ortamı. Bir şey oldu bu insanlara, kimse kimseyi sevmez oldu. Sinsi, bir tür nefret başını çıkardı bütün duyguların arasından. Alaycılık bütün üslupların arasında belirginleşmeye başladı. Sadece ezberletilen şarkıları söyleyebilenler ortalıkta. Sevmeden aşık olanlar, kavga etmeden yenenler, cin olmadan adam çarpanlar yeni kurallar koydular sanki ve kaptırdı insanlar kendini bu düzene.. __Meral Okay
Hac Sûresi / 39.Ayet 39. Kendilerine savaş açılan (mü’min)lere, zulme uğradıklarından dolayı, (artık savaş için) izin verildi. Şüphesiz ki Allah, onlara yardım etmeye elbette kâdirdir. Hac Sûresi / 40.Ayet 40. O (mü’min) kimseler, sırf: “Rabbimiz Allah’tır.” dediklerinden (putlara inanmadıklarından) dolayı, haksız yere yurtlarından çıkarıldılar. Eğer Allah, bazı insanları (azgınlığını ve şerrini) diğer bazısıyla def etmeseydi, manastırlar, kiliseler, havralar ve içinde Allah’ın adı çokça zikredilen mescidler muhakkak yıkılıp giderdi. Çünkü “Allah’ı tanıyoruz.” deseler bile O’nun hüküm ve hâkimiyetini kabul etmeyen müşrikler, bütün mâbetlere düşmanlık ederler. Allah kendi (dini)ne yardım eden (onu hayata hâkim kılmak için gayret eden)lere elbette yardım eder. Şüphesiz ki Allah çok kuvvetlidir, her şeye galiptir.2 İktidar sahibi Mekkeli müşrikler, Kelime-i tevhid ile “Rabbim Allah’tan başkası değildir, artık O’nun kulluğuna girdim, gereğine göre yaşayacağım, sizin putlarınızdan ayrıldım.” diyen mü’minlere her türlü eziyet ve mahrumiyeti reva görüyorlardı. Allah da böylelerini, sünneti gereği, her zaman def etmiş, tevhid şirke galip gelmiştir.
Bana öyle geliyor ki, insanlar arasında herhangi anlaşmazlık ve düşmanlık zamanla geçebilir, ama bir tanesi kalır. O da, karşıdakinin yükseklik iddiası. O gün düşündüm ki, eğer Doğu'yla Batı herhangi bir zaman birbirlerinin boğazına sarılırlarsa, bunun en büyük sebebi, bu yukarıdan bakma olacaktır.
Reklam
Batı ruhlarımızı kemirdi!..
~•~ Irk ayrılıkları ve düşmanlıkları doğurdular. Arap, türk, kürt, arnavut v.s. ayrılıklarını körüklediler. Yeni yetişen türk nesillerini araba, arap gençliğini türke düşman ettirmek için zehirli propaganda silâhını bütün güçleriyle kullandılar. Yüzyıllarca kardeş gibi geçinmiş ve aynı mucizevî medeniyet anıtını yükseltmiş islâm halkları arasında zorla bir düşmanlık doğurmak için yapmadıklarını bırakmadılar. ~•~
Ezin çağdaş yılanları Firavunun torunları..
Senin bu isyanın ve cahilliğin ne kötüdür. Kendine ne büyük düşmanlık ediyorsun!
Düşmanlık etmek istersen kalbindeki düşmanlık duygusuna düşman Ol. Onu içinden def etmeye çalış. Sana en fazla zarar veren senin devamlı kötülüğü emreden nefsin ve kötü arzularındır. Sen onların ıslahına yönel.
Reklam
Kalbi dünya sevgisi ile meşgul eylemek sebebiyle, kalpte helake sebep olan hırs, cimrilik, haset , düşmanlık ve bunun gibi sıfatlar meydana gelir. Bedeni dünya ile meşgul eylemekten, kalbe bir meşguliyet doğar. Böylece aslını unutur ve tamamen dünyaya dalar.
Sayfa 101Kitabı okudu
Adam harcamak kolaydır , kazanmak zor , öldürmek kolaydır , yaşatmak zor ; yakıp yıkmak kolaydır , yapmak ve onarmak zor ; dargınlık , düşmanlık kolaydır , sevmek ve dostluk kurmak zor !
536 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Sam ve Sadie 11 yaşındalarken tanıştılar ve tanıştıkları an da bile oyun oynuyorlardı.Oyun oynamaya bağımlıydılar ve eğitimlerini de buna göre aldılar.Evet oyun oynamayı deli gibi seviyorlardı ama ya oyun yapmak?İşte bu da sevdikleri bir başka şeydi.İki oyun sever bir araya gelip, video oyunu tasarımı dünyasında ortaklık kurarak kendi oyunlarını yapmaya karar verdiler ve işte bu ikisi için de hayatlarının dönüm noktası oldu.Hem iyi hem kötü yönlerden.İkisi de travmalarla büyümüş iki gençti ve bu hayatlarını şekillendirmelerinde büyük rol oynadı.Hem iyi hem kötü yönlerden. Bu kitap dostluk, düşmanlık, aşk ve bolca video oyunu içermektedir.2 günde bitirdim ve sevip sevmediğime dair büyük kararsızlık yaşadığım bir kitap oldu, sonunda sevdiğime karar verdim.Sam ve Sadie arasındaki ne olduğu bir kalıba konamayan ilişkileri, okuması oldukça ilginç bir şeydi.Marx ise sevdiğim bir karakterdi, keşke sonu böyle olmasaydı.Yer yer Değersiz Bir Hayat kitabını andırdı.Özellikle Sam ve Jude’un sakatlıkları, başlarına gelenlerle mücadele etme şekilleri olsun aynı gibilerdi ama tabii ki birbirlerinin çok farklı bir versiyonuydular.Video oyunu üretme kısımlarını keyifle okudum, gerçekten yazar iyi iş çıkarmış ve oldukça da bilgili bu konuda çünkü ebeveynleri bilgisayar dünyasına hakim işlerde çalışmışlar ve yazarın kendisi de oyunlar oynamayı seviyormuş.Genel itibariyle sevdim.
Yarın, ve Yarın, ve Yarın
Yarın, ve Yarın, ve YarınGabrielle Zevin · April Yayıncılık · 202429 okunma
"Belki Allah, sizinle onlardan kendilerine karşı düşmanlık beslemekte olduklarınız arasında bir sevgi bağı kılar."
Sayfa 372 - Mümtehine:7Kitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.