Halil Şen, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

"Yalnız kişiyi öldürmeye çalışan duygular vardır; öldürmei başaramazlarsa eğer, onların ölmesi gerekir.Peki, gücün yetiyor mu katil olmaya?"

Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 78)Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 78)
Halil Şen, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

"Yalnız kişiyi yalnızlıkta kendisi yiyip bitirir,çoklukta da çoklar.Seç bakalım"

Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 77)Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 77)
Puhu Kuşu, bir alıntı ekledi.
 Dün 13:42

Trajik 'evet'
Bir birlik itilimi; kişiselliğin, günlük hayatın, toplumun, realitenin, geçip gitme uçurumunun ötesine uzanma: daha karanlık, daha sallantılı, daha dolu durumlara tutkulu, acı dolu bir dalış; bütün değişmelerde aynı kalan, aynı güçte olan, aynı şekilde kutlulanmış bir şey olarak hayatın genel yapısına sevinçten kendinden geçmiş bir 'evet' deme; hayatın en korkunç ve sorgulanabilir olan özelliklerine iyi diyen, onları kutsallaştıran büyük, panteist birlikte-sevinme ve birlikte-acı çekme; doğurmayı, verimli olmayı, bir daha dönmeyi ebedi olarak isteme; gereklilik, yaratma ve yok etme birliğinin duygusu.

Güç İstenci, Friedrich Wilhelm NietzscheGüç İstenci, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Puhu Kuşu, bir alıntı ekledi.
Dün 11:28 · Kitabı okuyor

Ah! Ne denli şanslıyız biz bilenler, yeterince uzun süredir susmayı bildiğimiz için!

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 30 - Say Yayınları, 7. Baskı)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 30 - Say Yayınları, 7. Baskı)
Puhu Kuşu, bir alıntı ekledi.
Dün 11:26 · Kitabı okuyor

Şen olma, keyifli olma -ya da benim dilimde, şen bilim- bir ödüldü: Uzun, yürekli, çalışkan yeraltı ciddiliğinin ödülü;olağan ki herkesin harcı değildi bu.

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 34 - Say Yayınları, 7. Baskı)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 34 - Say Yayınları, 7. Baskı)
Puhu Kuşu, bir alıntı ekledi.
Dün 11:17 · Kitabı okuyor

Ve tinsel yücelik, bundan daha tehlikeli bir yem düşünülebilir mi? Şu kutsal haç sembolünün azdırıcı, coşturucu, sersemletici gücüne eşit bir şey, şu tüyleri diken diken eden bir "çarmıhtaki Tanrı" paradoksuna, şu hayal bile edilemeyen en büyük zalimliğin ve insanın kurtuluşu için, Tanrı'nın kendini çarmıha germesi muammasına eşit bir şey?

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 50 - Say Yayınları, 7. Baskı)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 50 - Say Yayınları, 7. Baskı)
Elif, bir alıntı ekledi.
Dün 10:56 · Kitabı okuyor

Gerçek,buradaki en bilinçli seçilmişliğin kendini beğenişliğinin mütevazi rolünü oynamasıdır.

Deccal, Friedrich Wilhelm NietzscheDeccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche