İnsanın gülen tek hayvan oluşunun nedenini en iyi ben anladım galiba:Büyük işgenceyi en çok o çekiyor. O yüzden kahkahayı icat etmek zorunda kalmış.
Friedrich Wilhelm Nietzsche

Bazen kafeste olduğumuzu farkedemeyiz. Hayat öyle güzel süslemiştir ki onu; aile, eş, iş gibi planlı kurdalelerle. İstersek uçabiliriz deriz, istersek gidebiliriz, istersek, istersek, istersek….Ama hiç istemeyiz. Çünkü biliriz biz, özgürlüğü bir “eğer” sözcüğü ile eşdeğer tuttuğumuzu. Eğer özgürlük varsa, bu kafesler niye? Neden basit bir böcek kadar bile kanatlanamıyoruz? Neden kartalın baktığı yerden göremiyoruz dünyayı? Neden jaguar gibi hızlıca koşamıyorum? Düşünüyoruz ama düşünmek bizi özgür kılmıyor işte. Düşündükçe yeni yeni duvarlar örüyoruz kendimize. Ve Düşünen Hayvan'lar, tüm diğer hayvanlardan daha az özgür oluyor bu durumda. Ayçiçeği gibiyiz aslında. Nerde güneş, yönümüz orda. İşte bu yüzden bizim özgürlüğümüz de, ancak bir bitkinin başının güneşe bakması kadar.

- Friedrich Wilhelm Nietzsche

Birçok insan çok geç ölürken, bazıları çok erken ölür. Bir söz vardı: "Zamanında öl." diye. Bu daha yabancı geliyor herkese. Zerdüşt: "Zamanında öl." der ve bunu önerir. Hiçbir zaman, zamanında yaşayamayan, zamanında nasıl ölsün?
Keşke hiç doğmasaydı gereksiz kişiler...

Friedrich Wilhelm Nietzsche - Böyle Buyurdu Zerdüşt

S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
02 Kas 23:52 · Kitabı okuyor

"Ne? Hala yaşıyor musun sen, Zerdüşt?
Niçin? Ne için? Neyle? Nereye doğru? Nerede? Nasıl? Delilik değil mi hala yaşamak?"

İşte Böyle Dedi Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 136 - Pinhan)İşte Böyle Dedi Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 136 - Pinhan)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
02 Kas 23:49 · Kitabı okuyor

"Bu yakınlarda gözlerine baktım, ey yaşam! Ve onlarda, sanki bir bilinmezin derinliklerine gömülür gibi oldum."

İşte Böyle Dedi Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 135 - Pinhan)İşte Böyle Dedi Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 135 - Pinhan)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
 02 Kas 23:47 · Kitabı okuyor

"Elbette bir ormanım ve karanlık ağaçların gecesiyim ben: ama karanlığımdan ürkmeyen, selvilerimin altında gül fidanları da bulur."

İşte Böyle Dedi Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 134 - Pinhan)İşte Böyle Dedi Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 134 - Pinhan)
Eylem.., Böyle Buyurdu Zerdüşt'ü inceledi.
02 Kas 22:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabın her bir cümlesi, bir dünyadır. Her cümlesinde düşünmeye sürükler.Zordur zahmetlidir okumak.Sindirmek zaman alır.

“Gerçekten, insan kirli bir nehirdir, kirli bir nehri kirlenmeden içine alabilmek için bir insanın deniz olması gerekir.”

“Oysa gözümüzle göremediğimiz rüzgar ona istediği gibi eziyet ediyor, onu eğip büküyor. Görünmez ellerdir bize en kötü eziyetleri çektirenler, bizi eğip bükenler.”

Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich NietzscheBöyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Nietzsche