Mutsuz Olmak Bir Yüreklendirme

7,9/10  (41 Oy) · 
79 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.825 gösterim
İnsanların, sürekli mutlu olmaları gerektiğine inandırıldığı bir çağda yaşıyoruz. Gazeteler, kitaplar, ilan panoları, reklam spotları mutluluk üzerine söylenebilecek her şeyi tüketmiş halde... Mutlu olmak bir görev, ödev gibi algılanır oldu ve bu algı, tek başına, kişiler üstünde önemli bir stres kaynağı haline geldi. Adeta "mutluluk diktatörlüğü"nün tahakkümü altında yaşamaya başladık. Wilhelm Schmid mutluluğa gereğinden fazla anlam yüklendiğini söylüyor ve kitabında mutsuzluktan yana pozisyon alıyor.

Durup durup patlak veren mutluluk histerisinin sebepleri nelerdir? Hemen her gün farklı kanallarda rastladığımız mutluluk formülleri bizi gerçekte nasıl etkiliyor? Mutlu olmaya "çalışmak" acaba bireyleri ve toplumu daha mı mutsuz ediyor? Başarılı olmak, mutlu bir yaşamın olmazsa olmazı mıdır? Güzel ve anlamlı bir hayat sürmek ne demektir? Mutsuzluk, yaklaştığını fark ettiğimiz anda kaçmamız gereken modern bir veba mıdır? Mutsuzlukla baş etmek, hayatımızı ve kişiliğimizi nasıl zenginleştirir? Kitapları dünya çapında on beş dile çevrilen felsefeci ve "mutluluk araştırmacısı" Wilhelm Schmid, Mutsuz Olmak'ta okurları iniş ve çıkışlarıyla hayatı bir bütün olarak kabul etmeye yüreklendirirken, karşılığında doyurucu ve anlamlı bir yaşam vaat ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789750514135
 • Çeviri:
  Tanıl Bora
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Bize dayatılan ve bunun sonucunda bizim de başkalarına dayatıp olur olmaz varlığını sorguladığımız mutlu olma ,mutlu görünme zorunluluğunun yanlışlığını fark ettirmeye çalışan bir kitap."Kedi ulaşamadığı ciğere murdar der " değil .Yani madem mutluluk mümkün değil o halde hepten mutsuzluğa ,isyana yönelip onu uçlarda yaşayın tarzı kitaplardan değil.Mutsuzluğun ,melankolinin marazi bir durum olmadığı ,hoşgörüyle karşılayıp kendimizi kronik bir soruna sürüklememiz adına kabullenmeyi öneriyor ve gerekli görüyor.Önemli olan kendi gerçekliğinde hangisine yer vermenin gerekliliğidir.Bu mutsuzluk bile olsa yapay olmadığı için ,o hissi bastırmayıp yaşadığın için mutluluk da zamanı gelince kendine yer bulacaktır.

Mina 
11 Oca 12:01 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Mutluluk…
Hepimizin istediği, hayatımızda en yüksek oranda olması için elimizden gelen her şeyi yaptığımız bir mesele.. Mutluluğu bu kadar çok hayatımıza sokuşturmaya çalışırken mutsuzluğumuza ne oluyor diye daha önce hiç düşünme gereksinimi görmemiştim ancak şimdi bunun göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu kitabı okumadan önce sadece mutlu bir hayatın yaşamaya değer olduğunu düşünüyordum ancak şu an mutsuzluk olmasa hayatta nelerin eksik kalacağını öğrenmiş oldum.

Öncelikle elbette mutluluk çok güzeldir ama her şeyden mutluluk duymak hem imkansız hem de yorucudur. İmkansızdır çünkü mutluluğu hissetmemizi sağlayan vücudumuzdaki o hücrelerin, hormonların (yani mutluluğu sağlayan ne varsa) dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden mutluluk sınırlıdır. Ee haliyle hayattan da devamlı mutluluk istemek anlamsızdır.Kitapta da geçtiği gibi “En sevdiğiniz yemeği fazla yerseniz, memnuniyetten ziyade bıkkınlığı teşvik edersiniz.”

Peki bize devamlı dayatılmış olan o mutluluk tablolarını yırtıp attıran mutsuzluk ne işe yarar? Mutsuzluk hayatımızın olmazsa olmazı. Aynı zamanda hayatımızı daha güzel seviyelere taşımamıza destek olan bir güç. Her zaman her şeyden mutlu olsaydık hala ağaçlarda yaşıyor olurduk. Bunun yanı sıra anlam arayışımıza oldukça katkısı vardır. Anlamımızı arayıp bulana kadar peşimizi bırakmaz mutsuzluk.

İşte bu kitap olaylara bu şekilde bakmamı sağladı. Bakış açımı değiştirmekle beraber, mutsuzlukla barıştırdı.

Değinmek istediğim son konu ise kitabın çevirisi. Çeviri de seçilmiş ve güncelliğini yitirmiş olan kelimeler kitaba anlamsız bir saçmalık katmış. Bu kelimeler neden seçilmiş hiçbir fikrim yok. Kitabın akışını bozmuş.

Ama çevirisine rağmen okunmaya değer bir kitap.
Keyifli okumalar dilerim.

Eb-Ru 
24 Oca 00:37 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Mutlu olamak için bu kadar çaba harcarken mutsuz olmanın hiçte fena bir durum olmadığı fikrini sunan bir kitapla karşılaştım. Kitabı en yakın sürede okumak istiyorum . İnşallah biri hediye eder de mutlu olurum ;)

Mehmet Zâhid Eser ﷽ 
 09 Şub 23:12 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mutsuzluğu inkar etmeyip, üstünü kapatıp mutlu olmanın yollarını bulabilmeyi, böylece huzuru yakalayabileceğimiz bir dünya varken sürekli olumsuz olaylara takılıp melankoliye bağlayıp mutsuz olmamalıyız. Mutluluğu ararken mutsuzluğun iyi taraflarını da görmeliyiz. Mutlu olacağım diye bir çaba içine girip daha da mutsuz olabiliriz. Mutsuz olan bir insan aslında mutluluğun yolunu biliyor ama uygulamaya geçmiyor. Her zaman mutlu olmak da insanda bir bıkkınlık hissi verebilir. Belki de mutsuz olmak daha iyidir. Kim bilir...

Esra Duman 
 15 Şub 14:11 · Kitabı okudu · 1 günde

" Mutluluğun formülü nedir?" , " Mutlu olmak için yapılması gerekenler" gibi şeyleri zaman zaman duyarız. Bu tarz konular bana çok saçma gelir. Çünkü her insan farklı şekilde mutlu olur; kimisi uyuyarak, kimisi çocuğuna çikolata alarak, kimisi ise sınavı kazanarak... Ama her zaman mutlu olmamız mı gerekir?   Neden sürekli mutlu olmak için çabalarız? Mutsuz olmak çok mu kötü? Her zaman mutlu olursak mutluluğun kıymetini anlar mıyız? Hayat zıtlıklarla anlamlı ve renkliyken bu mutlu olma çabası niye? Neden her fotoğraf çekiminde güleriz? Hem de bazen sahte gülüşler ardına saklandığımızı bile bile. Böyle yaparak mutlu olduğumuzu kanıtlamak mı isteriz veya mutluymuş gibi görünmek mi isteriz?

Sosyal medya, sahte mutluluklar mekanıdır. Herkes mutludur, güler, eğlenir, herkesin ailesi, yakınları, okulu vs. çok iyidir (!). Herkes dünyanın en mükemmel insanıdır (!). Kimsenin derdi yoktur, kimse ağlamaz, sıkılmaz, bunalmaz (!).

Reklamlar da bile bu mutlu olma çabasını görürüz; "haz peşindeysen", "mutlu et kendini", "bir avuç mutluluk" , " mutluluk iki parmağının arasında" gibi sloganlara her gün maruz kalırız. "Kardeşim, ben belki mutlu olmak istemiyorum. Zorla mı mutlu edeceksin beni? İstemiyorum, o kadar." Bir çikolatayı ne kadar çok abartıyorsunuz. Altı üstü çikolata. Hem mutlu olmak için ona mı ihtiyacım var? Tabii ki yok.

Peki ya, eğer herkes halinden memnun olsaydı yeni icatlar, buluşlar, sistemler, kanunlar vs. olur muydu?

Not: Kitabın çevirisi çok iyiydi, dili çok akıcı ve anlaşılırdı.

Dila. 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Kitabın savunduğu düşünce, "neden mutlu olmak zorunda hissedelim?" Kulağa biraz zorlama ve iddialı gelebilir. Ancak mutlu olmak kadar mutsuz olmak da olağandır ve insan içindir. Bırak diyor kitap, mutsuzluktan çıkmak için bu kadar çabalama, hayatta bu da var; bunu da yaşa, hem de hakkıyla yaşa!
Tanılı veya tanısız depresyon hastalarının bakışı bir parça olsun değiştirebilir.
Evet çılgınca gelebilir; ancak mantıklı noktaları var. Hak vereceksiniz.

Özkan ARSLAN 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Modern çağda, bütün görsel ve yazılı yayınlar bizlere mutlu olmak zorundasın algısını dayatıyor; fakat mutsuzlukta bizim için olması gereken bir duygu, önemli olan mutsuz olduğumuzda da sabırla aşmayı bilmemiz gerekiyor. Bazen dibe vurmak daha kuvvetli hayata sarılmamızı ve ayağa kalkmamızı sağlar. Teşekkürler.

cakmasherlock 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Mutlu olmak bir zorundalık mıdır? Veyahut mutlu olmayan her hayat için verimsiz-başarısız gibi sıfatlar kullanmak ne kadar uygundur?
Kitap temelinde bu soruları ve yazara göre uygun cevapları anlatıyor. Bence, herkesin okuması gereken, farklı bir bakış açısına sahip bir kitap.

Hamide Nur Eryılmaz 
05 Oca 19:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum dönem de ruh halime her kelimesiyle işleyen bi kitaptı.Mutlu olmayı, mutsuz olmayı ve bu ikisinin bi gereksinim olmadığını, en ufak ayrıntısına kadar anlatan mükemmel bir kitap.

Çiğdem 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Olumlu düşün, mutlu olmanın bilmem kaç yolu, hangi toplumlar daha mutlu, mutlu yaşamanın sırları derken topluluklar halinde bi şartlandırmaya girmişiz. Evet mutluluk hoş bir durum. Ama tek başına mutlu olmak bunu yaşam amacı haline getirmek doyurucu mu ? Dünyaya gelme sebebimiz mutluluğu kovalamak mı? Mutsuzluğun da avantajları bize kattıkları yok mu yani? Sürekli mutlu olmanın mümkün olmadığı hayatta gerçekleri kabullenmenin temellendirildiği harika eser. Okuyun okutturun :)

2 /

Kitaptan 75 Alıntı

Beyza 
12 Oca 15:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki ama her şeyde daima sadece pozitif olanı göreceğim diye kendini kasmak niye? Neden her günümüz ille pozitif olsun?

Mutsuz Olmak, Wilhelm SchmidMutsuz Olmak, Wilhelm Schmid
Mina 
09 Oca 15:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Birçok ülkede insanlar için mutluluk, hayatta kalabilmektir."

Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 33)Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 33)
Beyza 
12 Oca 16:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir şey dileyebilecek olsam kendime
Azıcık mutlu olmayı isterdim
Çünkü, fazlaca mutlu olsaydım
Üzüntünün hasretini çekerdim."

Mutsuz Olmak, Wilhelm SchmidMutsuz Olmak, Wilhelm Schmid
Beyza 
13 Oca 13:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatın anlamını kesintisiz yaşam sevincinde aradığınız oranda, hayal kırıklı­ğı büyük olur.

Mutsuz Olmak, Wilhelm SchmidMutsuz Olmak, Wilhelm Schmid
Yağmur. 
 24 Oca 14:14 · Kitabı okudu

Peki ama her şeyde daima sadece pozitif olanı göreceğim diye kendini kasmak niye? Neden her günümüz ille pozitif olsun? Hayatın başka zamanları da vardır, pozitif olanın kıymetini onlar sayesinde bilirsiniz.

Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 41 - İletişim Yayınları, Çev: Tanıl Bora, 7. Baskı 2017)Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 41 - İletişim Yayınları, Çev: Tanıl Bora, 7. Baskı 2017)
Beyza 
12 Oca 16:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hintli yazar Arundhati Roy... “Bu hasar görmez mükemmel hayat fikri bizde yoktur,” demişti.

Mutsuz Olmak, Wilhelm SchmidMutsuz Olmak, Wilhelm Schmid
Yağmur. 
23 Oca 22:23 · Kitabı okudu

Mutluluk normatif bir anlam kazanmış bulunuyor, yeni bir norm nakșediyor insanın alnına: Mutlu olmak zorundasın, yoksa hayatın yaşamaya değmez.

Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 9 - İletişim Yayınları, Çev: Tanıl Bora, 7. Baskı 2017)Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 9 - İletişim Yayınları, Çev: Tanıl Bora, 7. Baskı 2017)
Mina 
08 Oca 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ama insanların bir miktar mutsuz olmaya da ihtiyaçları vardır."

Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 26)Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 26)
filiz güngör 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlar, mutsuz oldukları için mutlu olmaya çabalarlar."

Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 27)Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 27)
Beyza 
13 Oca 13:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tabii sonlu hayatta sonsuzluğun yoğunluğu çok defa yalnızca yokluğuyla mevcuttur acı verici bir şekilde..

Mutsuz Olmak, Wilhelm SchmidMutsuz Olmak, Wilhelm Schmid