Tanıl Bora

Tanıl BoraCereyanlar yazarı
Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
8.4/10
239 Kişi
909
Okunma
221
Beğeni
10,7bin
Gösterim

Tanıl Bora Kimdir?

1963'te Ankara'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nin ardından 1984'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. 1984-87'de Yeni Gündem'de gazetecilik yaptı. 1988-89'da Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi'nin yayın kurulunda yeraldı. Birikim dergisinde editörlük; Toplum ve Bilim dergisinde yayın yönetmenliği yaptı. 1988'den beri İletişim Yayınları'nda araştırma-inceleme dizisi editörlüğünü yürütmekte, üç aylık sosyal bilimler dergisiToplum ve Bilim dergisinin yayın yönetmeninliğini yapmakta, Birikim dergisinde yazmaktadır. Ek olarak, Radikal Gazetesi'nde haftalık futbol yazıları yazmaktadır.
Unvan:
Yazar, Çevirmen, Yayıncı, Editör
Doğum:
Ankara, 1963

Okurlar

221 okur beğendi.
909 okur okudu.
92 okur okuyor.
1.387 okur okuyacak.
46 okur yarım bıraktı.

Tanıl Bora Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
“İnsanlarla uğraşma. Yaranamazsın. Kötü kişi olursun. Değmez…”
Sayfa 21 - İletişim Yayınları
“Bizim gençliğimiz ayıpla günahın arasında ezilmekten başka bir şey değildi.”
Sayfa 26 - İletişim Yayınları
İyi halt ettin!
Demirel sohbetlerde "Tansu'yu ülkenin başına ben bela ettim," diye yerinecek.
Sayfa 420Kitabı okudu
“İnsanlar sadece para kazanmak için iş güç sahibi olmuyordu. Başka boşlukları da dolduruyordu çalışmak.”
Abdullah Öcalan 1998 Ekim'inde Türkiye'nin Suriye'ye dönük artık askeri bir 'ikazla' da birleşen siyasi baskısı karşısında orayı terk etmek zorunda kaldı. Bir süre Rusya, İtalya, Yunanistan'da barındıktan sonra sığındığı Kenya'nın başkenti Nairobi'de 1999 Şubat'mda yakalandı. PKK bu olayı Türkiye ve ABD'nin başını çektiği bir "uluslararası komplo" olarak yorumladı; özellikle Avrupa'da kitlesel protesto gösterileri ve intiharlar oldu. PKK yönetimi, uğradığı şok karşısında, hem yenilgi havasına girmemek hem de devletin Öcalan'ın yakalanmasını 'tamamlamak' üzere başlattığı kapsamlı askeri operasyonlara karşı koymak üzere bilenmiş, "fedai savaşı" başlatmaktan, "çılgınca savaş yüıütmekten" söz ediyordu. Öcalan'dan gelen ateşkes telkinlerinin baskı altında yapıldığı düşünülüyordu. Ancak Öcalan ateşkes telkinini ısrarla sürdürdü, ardından gerilla birimlerinin Türkiye'den Irak'a çekilmesi çağrısında bulundu - ve PKK 1999 yaz sonunda -çekilme sırasında uğradığı saldırıların verdiği. zayiata da 'katlanarak'- çağrıya riayet etti..

Tanıl Bora İletileri

Tümünü gör
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli
Yaygın ve köklü bir dil sorunu var. Burada mesele “güzel Türkçemiz”in “saf, arı” biçimiyle muhafazası değil kesinlikle. Necmiye Alpay, Dilimiz, Dillerimiz’de (Metis Yayınları, 2004, s. 166) şöyle söylüyor: “Bir kültür iki dilde yaşanabilir. Ama yarımşar yarımşar değil. Her ikisi de oturmuş olan iki dilde.” Bu tespiti salt “ana” dilleri değil, farklı dil anlayışlarını/tutumlarını da kapsayan anlamıyla geniş bir diller platformuna uyarlarsak; bugünkü Türkçenin, yarımlık veya çeyreklik birçok lehçenin karmasından oluştuğunu söyleyebiliriz. Buradaki sorun, okur yazar kamuoyunun müştereken paylaşacağı bir dil vasatının aşınmasıdır.
Tanıl Bora
Tanıl Bora
, editörlük nedir? s:10.

Tanıl Bora Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
154 syf.
10/10 puan verdi
Ey 1K bu dönem hangi hâldeyiz?
Tanıl Bora
Tanıl Bora
bir siyaset bilimci ve takip ettiğim entellektüellerden biridir. İletişim yayınları editörü aynı zamanda çok sevdiğim Birikim dergisi yazarlarındandır.
Türk Sağının Üç Hali
Türk Sağının Üç Hali
kitabı sol entelijansiya tarafından ilgi gördü ama merkez sağ için aynı şeyi söyleyemem. Özellikle 1K ‘ da ne kadar az okunduğunu
Türk Sağının Üç Hali
Türk Sağının Üç HaliTanıl Bora · İletişim Yayınları · 201475 okunma
190 syf.
·
Puan vermedi
Futbol asla sadece futbol değildir. Çok fazla şeydir futbol. Ama hemen elit insanlar olduğunu göstermek isteyenler gelmeden belirteyim ben endüstriyel futboldan bahsetmiyorum. Güzel oyun futboldan bahsediyorum. Tanıl Bora üstadım da öyle yapıyor. Hani Albert Camus'nün öğrendiği birçok şeyi borçlu olduğunu söylediği oyundan. Hani bireysel yeteneklerin takım için seferber edildiği oyundan. Hani tribündeki herkesin eşitlendiği oyundan. 22 adamın bir topun peşinden koşmasına anlam veremeyenler var. Neyi anlamaya çalıştıklarını anlamıyorum ama anlamadığım bir başka şey de şu aynı grup on adamın ellerindeki topu bir demir yuvarlak içinden geçirmesine anlam verebilmeleri. Ya da ellerindeki soparlarla küçük topları küçük deliklere sokan adamları anlayabilmeleri. Bilbo Baggins kusuruma bakmasın. Futbol ölüm kalım meselesi değildir. Çok daha fazlasıdır.
Çizgi Açığı
Çizgi AçığıTanıl Bora · İletişim Yayınları · 201312 okunma
182 syf.
7/10 puan verdi
Enişte Risalesi’ni okuduktan baya uzunca bir süre sonra okudum bu kitabı. Belki sonra çıkan Enişte Risalesi’ni okuduktan sonra bu kitabı okumanın etkisiyle, ilk bahsettiğim kitap kadar etkilemedi beni. O kitap çok daha profesyonel, çok daha eğlenceli gelmişti bana. Kitap okunması keyifli bir kitap ama önce bu kitabı ardından Enişte Risalesi’ni okumayı kesinlikle daha çok isterdim
Yengeler Cumhuriyeti
Yengeler CumhuriyetiTanıl Bora · İletişim Yayınları · 201797 okunma