Aşk Neden Bu Kadar Zordur ve Yine De Nasıl Mümkün Olur?

7,9/10  (12 Oy) · 
34 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.324 gösterim
Aşk, insanlık tarihinin en eski kavramlarından biri. Arkadaş sohbetlerinin, romanların, filmlerin vazgeçilmez konusu. Peki hayatımızda bu kadar geniş yer kaplayan bu duyguyu yaşarken ne kadar başarılıyız? Alman felsefeci Wilhelm Schmid, bu kitapta "aşk" üzerine kafa yoruyor. Aşk öğrenilebilir mi? Belli kurallara uyarak mutlu bir aşk ilişkisi yürütmek mümkün müdür? Uzun süreli ilişkilerde flörtün yeri var mıdır? Sadakat, kıskançlık, güç ve para, aşka nasıl etki eder? İlişkilerde cinselliğin rolü nedir? Aşka nefes aldırmak ne demektir? Uzun soluklu birlikteliklerde dostluk ve aşk dengesini nasıl kurmak gerekir? Mutsuzluk aşk için bir tehdit midir, yoksa onu mümkün kılan itici bir güç mü? Bir de, sahiden, aşkın herhangi bir anlamı var mıdır? Wilhelm Schmid aşkın doğasına bakarken, bu sorulara cevap arıyor. Felsefeyi psikolojiyle buluşturan ve karmaşık konuları kolay ve gündelik bir dille anlatan Wilhelm Schmid, bu kitapta aşkı arayanlara, onu bulup korumak isteyelere önemli ipuçları veriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  84
 • ISBN:
  9789750514487
 • Çeviri:
  Tanıl Bora
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Rıdvan DAĞLUM 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Aşk üzerine onca yıl düşündüklerimden bir ortak payda çıkarmam gerekirse, şunu söylerim: Modern koşullarda aşk, iki kişinin birbirlerinin iyiliğini istemesine muhtaçtır, başka türlü yürümez."

Aşk, Wilhelm Schmid (Sayfa 75 - İletişim Yayınları)Aşk, Wilhelm Schmid (Sayfa 75 - İletişim Yayınları)
salih 
07 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aşkın, hakikatini asla tam bilemeyeceğimiz bir şey olduğunu anladım. Kuşkusuz bir tür yakınlık ve sevgidir, fakat bunun nasıl olacağı sadece kimle karşılaşacağımıza ve nasıl bir tecrübe yaşayacağımıza değil aynı zamanda aşkı nasıl tasavvur ettiğimize ve buna göre ondan ne beklediğimize, umduğumuza ve nesinden endişe ettiğimize bağlıdır.

Aşk, Wilhelm SchmidAşk, Wilhelm Schmid
Rıdvan DAĞLUM 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ruhsal düzlem esasen duygularla ilgilidir; ayrıca bedenler buluşsun buluşmasın, öyledir. Aşk yapmanın bedenlerle mümkün olması gibi, ruhsal açıdan da aşkı hissetmek gerekir. Duygular ruhun dilidir, romantizmin yurdudur, aşıklar romantizme değer veriyorlarsa duyguları hep gözetmeli, esirgeyip kollamalıdırlar."

Aşk, Wilhelm Schmid (Sayfa 31 - İletişim Yayınları)Aşk, Wilhelm Schmid (Sayfa 31 - İletişim Yayınları)
Rıdvan DAĞLUM 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Fizikçi Hermann Helmholtz'un 1847'de formüle ettiği ve hala geçerliliğini koruyan ünlü enerjinin sakınımı kuralı da herhalde bütün enerjiler için geçerlidir. Enerji değişik formlara dönüştürülebilir fakat yok edilemez. Başka deyişle; enerji ölmez. İnsanın özü de sahiden ölümsüzdür böyle bakarsak."

Aşk, Wilhelm Schmid (Sayfa 32 - İletişim Yayınları)Aşk, Wilhelm Schmid (Sayfa 32 - İletişim Yayınları)
Rıdvan DAĞLUM 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Duygular düşünemezler, sadece düşünceleri renklendirebilir ve onlarla beraber salınabilirler. Ancak insanlar düşünceleri ile duygularını bilinçlendirebilir ve onlara etkide bulunabilir, onları uyandırabilir veya uyuşturabilirler: Aşk sadece duygulardan değil, aynı zamanda düşüncelerden oluşur."

Aşk, Wilhelm Schmid (Sayfa 37 - İletişim Yayınları)Aşk, Wilhelm Schmid (Sayfa 37 - İletişim Yayınları)