Son Hafriyat Behzat Ç. - Bir Ankara Polisiyesi

8,6/10  (148 Oy) · 
520 okunma  · 
131 beğeni  · 
2.549 gösterim
Behzat Ç., Cinayet Büro Amirliği'nde başkomiser, hayata karşı işlenen suçlar uzmanı...

Başına gelenlerden sonra lanet etmiş, çekip gitmişti aslında. (Dizinin ilk kitabı Her Temas İz Bırakır'ı okuyanlar bilir.) Hayır, hâlâ işinin başında! Ama ağzını bıçak açmıyor. Tek bir laf çıkmıyor ağzından. El işaretleriyle, çehresiyle, suskunluklarla anlatıyor anlatacağını - ve tabii dellenmeleriyle...
Bu bir AnKara polisiyesidir...

Behzat Ç. ve ekibi, kötü bir Renault Toros'la Sakarya Caddesi'nden Ayaş'a kadar altını üstüne getiriyor Ankara'nın.
Sadece cinayetçiler değil, belediyenin envai çeşit birimi de altını üstüne getiriyor Ankara'nın. Her yer hafriyat. Kavşak inşaatıydı, kabloydu, boruydu, tamirattı...

Sadece onlar da değil ama... Kendine "Red Kit" diyen bir adam da çukurlar kazıp duruyor. Öldürdüklerini tabuta koyup gömüyor o çukurlara - gömüp polise haber veriyor. Çok acayip, çok da zeki bir adam bu, feleğin çemberinden geçmiş, içinde intikam acısı... Belli, polisle bir meselesi var.

Behzat Ç. ve ekibi, Ahlak Bürosu'na bile nasip olup da hâlâ kendilerine verilmeyen bir Megane'ın hayalini kurarak, kötü Renault'yla Ankara'da fink atıp Red Kit'i arıyor.
Bir AnKara polisiyesi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  291
 • ISBN:
  9789750505669
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
DUA 
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Tipik, eğlenceli, okurken okuru fazla sıkmayan, bi sayfa daha bi sayfa daha dedirten değişik bir kitaptı. İlerde tekrar okumayı düşündüğüm nadir kitaplardan birisi haline geldi.

Serdar Poirot 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.

Behzat Ç. serisinin ilki kadar ve hatta daha güzel ikinci romanı. Berna'nın ölümünden sonra konuşmayı bırakan Behzat, Cinayet büro ile susarak iletişim kurmakta ve Bahar'ı takip etmektedir. Bu arada kendine Red Kit diyen birisi de eski TEM polislerinin akrabalarını canlı canlı tabuta koymakta ve polisi aramaktadır. Katil kimdir, neden bu akrabaları diri diri gömmektedir? Behzat, Bahar ile anlaşabilecek midir? Tekrardan konuşmaya başlayacak mıdır? Bu cinayetleri kimin işlediğini çözebilecek midir? SSK işhanında sıktığı adamla ilgili soruşturmadan yırtacak mıdır? Müfettişlere öten kimdir? Bu ve buna benzer bir çok soru daha. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri daha.

Son Hafriyat benzeri kitaplar

İzzet Ali 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

dizisini, filmini izledikten sonra herhalde okurken sıkılırım diye başladım. ama öyle olmadı aksine heyecanla okuyup bitirdim. emrah serbes in ankarayı ne güzel anlattığına bir daha şahit oldum. tek sıkıntım behzat ç karakterine erdal beşikçioğlunu yerleştirerek okudum. çünkü erdal beşikçioğlunun oyunculuğu aklımda ve yüreğimdeki yeri başkadır. ne zaman canlandırmaya çalışsam behzatı o geliyor aklıma.

Meryem Hilal Atalay 
10 Oca 15:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hani derler ya her kitapta mutlaka kendinizden bir şey bulursunuz. Burada bazen kendi hayatınızdan kaçıp olmak istediğiniz yerleri buluyorsunuz. Ankara'nın sokaklarını geziyorsunuz. Bazen Harun gibi deli olup bazen Behzat gibi sadece susmak. Şayet Ankara'yı bir de kitap sayfalarında gezerken polisiye roman okumak istiyorsanız durmayın, okuyun.

Cahil Okur 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Ciddi anlamda konunun sizi içine çektiğini belirtmek istiyorum. Kitaba bir kere başladığınızda hangi ara onca sayfayı okuduğunuzu idrak etmekte sıkıntı yaşıyorsunuz. Olayların sürükleyici oluşu ise ayrı bir güzel. Detaylı Yorumum için : https://cahilokur.blogspot.com.tr/...friyat-behzat-c.html

Mina 
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Her Temas İz Bırakır kitabının devamı olan Son Hafriyat...
İlk kitabın Kurgusu harika ama edebi bir değeri yok demiştim önceki incelememde. Bu kitap için de edebi değeri yok denebilir ancak kurgusu daha da harika.

Açıkçası İlk kitabın gölgesi bu kitapta duracak ve "idare eder" diyerek okuyacağımı düşünüyordum çünkü yazarın daha da iyi bir kurgu yaratabileceğine inanmamıştım. E zaten kurguyu çıkarınca geride bir şey kalmıyordu. Ancak kitabı bitirdikten sonra sadece "ellerine sağlık" demek istedim. Çünkü kütüphaneme baktığımda "ya bu kitap muhteşemdi sizde okuyun, okumazsanız çok şey kaçıracaksınız" diyeceğim bir kitap daha eklemiş oldum.

Aslında ilk kitabı okurken ben yanlış bir şekilde başlamışım. Edebi olmasını istedim. betimlemeler olsun , süslü cümleler falan ... ancak her kitabın edebi bir değer taşımasına gerek yok ki...
Bu kitabın da edebi kaygı gütmeden sadece kurgunun keyfine varılarak okunması gerekir. Son derece sürükleyici, önceki kitaba göre biraz daha aralara mizah serpiştirilmiş. Betimlemelere daha fazla yer verilmiş. Cümleler biraz daha süslenmiş ,samimiyetinden de bir şey kaybetmemiş.
Ben keyif ve heyecanla okuyup bitirdim. Umarım siz de okur, hayatınıza Behzat Ç. ve diğer kahramanları da katarsınız. Keyifli okumalar dilerim.

Emrah Serbes'in 'Her Temas Bir İz Bırakır' adlı kitabından sonra ki serinin devamı niteliğinde ikinci Behzat Ç. kitabı. Dizi ve filmini izleyip bunun aynısını olmasını beklemeyin, çünkü bu kitaptaki bir çok olay Behzat Ç.'nin dizi versiyonunda ki bir çok bölümüne yayılmış ve film olan versiyonunda da sadece katil ve yaşanan olaylar aynı anlatılıyor.
Roman bir okuyucunun istediği çoğu niteliği karşılıyor ve bu nedenle dört dörtlük bir lezzet bırakıyor okuyucuda. Başlangıçta bilinmezlik sizi sürükleyiciliğe ve heyecana bırakırken, konuşma ve diyaloglar özellikle büro çalışanları arasında müthiş keyifli hatta komedi oluyor. Emrah Serbes aynı zamanda siz Ankara'yı bilmeseniz daha öyle bir betimliyor ki orada yaşıyorsunuz. Yazarın satır aralarına yerleştirdiği sözler siz bazen gülerken aynı zamanda düşündürüyor. Son ise hep bir trajedi...
İşte bu yüzden Emrah Serbes kalitesini ortaya koyuyor, her şeyden biraz katarken hep en iyisini beceriyor. Meraklanıyorsunuz, gülüyorsunuz, düşünüyorsunuz ve yeri geldiğinde vicdan edip hüzünleniyorsunuz. Mutlaka okuyun, başına talihsiz bir kaza gelmesine rağmen ben onu hep çağımın en iyi yazarlarından biri olarak kabul edeceğim.

Meşrebi Kalender 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Parçalı bulutlu bir yorum…

Kendi gölgesi dışında hiçbir şeyi öldürmeyen tek kovboy, karınca ezmez, Red Kit’in zulum görmüş bir seri katile lakap olması; Jet Fadıl sponsorluğunda çıkarılan protest bir Ahmet Kaya albümü kadar absürd duruyor.

Yağmurdan Önce filmindeki genç rahip gibi sessizlik yemini etmiş Behzat Ç, kitabın %99 unda ağzını bile açmıyor. Ama kitaptaki yeri İçimdeki Deniz filmindeki, sadece başını oynatabilen yatalak, Javier Bardem’in oyunculuğu kadar büyük…

Eğer Behzat Ç, kitapta kanalizasyon çukuruna düşüp ölseydi, ölümsüz Orhan Veli gibi, diş fırçasına sarılı bir kağıtta değil ama bir çok notunu, Samsun 216 paketinin üzerinde bulacaklardı.

Kahramanlar ne zaman bir yerin yol tarifi hakkında konuşsalar; Belediyelerin taşeronluğunda, hatıraların üzerinden “ ezergeçerus” gibi geçen, kentsel “çöküşüm”e hemen laf sokuluyor.

Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen çocukların 18 yaşını doldurdukları anda kapı önüne koyulmalarının yanlışlığı ise çok silik bir şekilde de olsa kendisini hissettiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=WQDdiEEs-gQ

StoneDraconis 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Emrah Serbes tek kelimeyle muhteşem bir kaleme sahip. Okurken güldürüyor, düşündürüyor, şaşırtıyor hiç sıkmıyor insanı. Behzat Ç.'nin Başkomiserliği eşliğinde bir cinayeti çözmeye çalışan asayişin hikayesi. Kitap çok akıcı okurken sayfaları nasıl geçtiğimi fark etmedim. Karakterlerin konuşmalarını, kimi zaman konuşmamalarını, doğallığını çok sevdim. Okurken zevk alınacağını düşündüğüm ve okunmasını önerebileceğim bir kitap oldu benim için.

Mehmet Y. 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kesinlikle şöhretini hak eden bir kitap. Emrah Serbes'in bunu henüz 25-26 yaşlarında yazmış olması da ayrıca ilginç bir durum. Kitap, Seni Kalbime Gömdüm adıyla sinemaya da uyarlanmıştı. Ben öncesinde filmini seyretmiştim. Kitap da Behzat'ın suskunluğu ve Akbaba'nın bir davranışı dışında neredeyse tamamen aynı ilerliyor. Yine de büyük bir beğeni ile okudum.

3 /

Kitaptan 25 Alıntı

Biz napıyoz la bu hayatta? Birileri demiş sınırları çizmiş burda yaşıyacan demiş. Birileri demiş ki bu maaşı alıcan demiş, bu okula gidicen demiş, bunlara karşı çıkmıcan demiş. Bunların hepsi ben söylemeden önce, ben yapmadan önce birileri tarafından söylenmiş. Ben istemedim ki bunların hiçbirini.

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes

Kısacık bir an, iki insanın birbirini anlaması için illa ki konuşmanın gerekmediğini anladılar.

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes

Sakin bir adamın çileden çıkması, ortamlarda her zaman etkileyici bir unsurdur.

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 226)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 226)
Mina 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Behzat Ç.'nin konuşmayı bıraktıktan sonra söylemek istediği tek şey kalmıştı: Saçma sapan konuşmayın!"

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 186)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 186)
Meşrebi Kalender 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kadınlar öyledir, kendilerini sevmeyen erkeklere ‘ Seni seviyorum’ dedirtmeye bayılırlar. "

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 112)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 112)
İzzet Ali 
 23 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

"Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim."
Rakel DİNK

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 7 - iletişim)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 7 - iletişim)
Habip Diren 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Behzat Ç. nin hayatta anlamadığı iki insan tipi vardı. Biri çocuk katilleri diğeri sigarayı bırakmak isteyenler..

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 8)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 8)
Mina 
 15 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Behzat Ç. Bahar'ın iki tutam saç düşmüş zarif ense kıvrımına baktı, böyle bir günde kim olsa rakıya başlardı."

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 189)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 189)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İki Behzat Ç. Romanı Tek Ciltte; Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat tek kitapta...!!!
İki Behzat Ç. Romanı Tek Ciltte; Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat tek kitapta...!!! Her Temas İz Bırakır’ın yayınlanışının 10. yılı şerefine İletişim Yayınları özel bir Behzat Ç. baskısını bizlerle buluşturuyor. İki Behzat Ç. romanı tek ciltte buluşuyor.