Son Hafriyat Behzat Ç. - Bir Ankara Polisiyesi

8,6/10  (89 Oy) · 
319 okunma  · 
73 beğeni  · 
1.830 gösterim
Behzat Ç., Cinayet Büro Amirliği'nde başkomiser, hayata karşı işlenen suçlar uzmanı...

Başına gelenlerden sonra lanet etmiş, çekip gitmişti aslında. (Dizinin ilk kitabı Her Temas İz Bırakır'ı okuyanlar bilir.) Hayır, hâlâ işinin başında! Ama ağzını bıçak açmıyor. Tek bir laf çıkmıyor ağzından. El işaretleriyle, çehresiyle, suskunluklarla anlatıyor anlatacağını - ve tabii dellenmeleriyle...
Bu bir AnKara polisiyesidir...

Behzat Ç. ve ekibi, kötü bir Renault Toros'la Sakarya Caddesi'nden Ayaş'a kadar altını üstüne getiriyor Ankara'nın.
Sadece cinayetçiler değil, belediyenin envai çeşit birimi de altını üstüne getiriyor Ankara'nın. Her yer hafriyat. Kavşak inşaatıydı, kabloydu, boruydu, tamirattı...

Sadece onlar da değil ama... Kendine "Red Kit" diyen bir adam da çukurlar kazıp duruyor. Öldürdüklerini tabuta koyup gömüyor o çukurlara - gömüp polise haber veriyor. Çok acayip, çok da zeki bir adam bu, feleğin çemberinden geçmiş, içinde intikam acısı... Belli, polisle bir meselesi var.

Behzat Ç. ve ekibi, Ahlak Bürosu'na bile nasip olup da hâlâ kendilerine verilmeyen bir Megane'ın hayalini kurarak, kötü Renault'yla Ankara'da fink atıp Red Kit'i arıyor.
Bir AnKara polisiyesi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  291
 • ISBN:
  9789750505669
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.

Behzat Ç. serisinin ilki kadar ve hatta daha güzel ikinci romanı. Berna'nın ölümünden sonra konuşmayı bırakan Behzat, Cinayet büro ile susarak iletişim kurmakta ve Bahar'ı takip etmektedir. Bu arada kendine Red Kit diyen birisi de eski TEM polislerinin akrabalarını canlı canlı tabuta koymakta ve polisi aramaktadır. Katil kimdir, neden bu akrabaları diri diri gömmektedir? Behzat, Bahar ile anlaşabilecek midir? Tekrardan konuşmaya başlayacak mıdır? Bu cinayetleri kimin işlediğini çözebilecek midir? SSK işhanında sıktığı adamla ilgili soruşturmadan yırtacak mıdır? Müfettişlere öten kimdir? Bu ve buna benzer bir çok soru daha. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri daha.

Hasan Basri Dane 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Emrah Serbes tek kelimeyle muhteşem bir kaleme sahip. Okurken güldürüyor, düşündürüyor, şaşırtıyor hiç sıkmıyor insanı. Behzat Ç.'nin Başkomiserliği eşliğinde bir cinayeti çözmeye çalışan asayişin hikayesi. Kitap çok akıcı okurken sayfaları nasıl geçtiğimi fark etmedim. Karakterlerin konuşmalarını, kimi zaman konuşmamalarını, doğallığını çok sevdim. Okurken zevk alınacağını düşündüğüm ve okunmasını önerebileceğim bir kitap oldu benim için.

İzzet Ali 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

dizisini, filmini izledikten sonra herhalde okurken sıkılırım diye başladım. ama öyle olmadı aksine heyecanla okuyup bitirdim. emrah serbes in ankarayı ne güzel anlattığına bir daha şahit oldum. tek sıkıntım behzat ç karakterine erdal beşikçioğlunu yerleştirerek okudum. çünkü erdal beşikçioğlunun oyunculuğu aklımda ve yüreğimdeki yeri başkadır. ne zaman canlandırmaya çalışsam behzatı o geliyor aklıma.

Memmedaga Memmedov 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her temas iz bırakır kitabındaki hikaye, anlatım, kurgu aynı şekliyle sürükleyiciliğinden, tarzından hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor. Bu seriyi çok sevdim keşke dizinin yanında roman şekliyle de devam etseymiş.

Ayda kanat 
02 Şub 18:17 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Emrah Serbesle bu kitap ile tanıştım daha doğrusu gecenin bir yarısı uyku tutmayınca erkek kardeşimin kitaplarını okumak zorunda kaldıgım zaman tanıştırıldım. Olay orgusu bazı zamanlar kendimi Ahmet Umit romanı okuyormuş hissine kaptırdı ama argo sozcukler gereksiz kadın tasvirleri -ki kitapta sadece rahatsız oldugum konu- Emrah Serbes okudugumu hatırlattı.Erkek mantıgıyla kadın tasvir ederken harbi olucam diye saçmalamış ama diyorum ya bunlar beni kitaptan sogutsa da nedense iyi kurgu, siyasi gondermeler -Hrant Dink cinayeti- ile kitaba bağlandım. Kitap Raket Dink in Hrant a yazdığı veda mektubunda bir alıntı ile başlıyor : Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim.!

Hilal Yilmaz 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dizisini izlememiştim. İlk kitabı olduğunu da bilmiyordum. Direk bunu okumaya başladım ama daha önceki kitabı okumamanın eksikliğini, boşluğunu yaşamadım. Okuduğum her şeyi kafamda canlandırırım. Ankara'da yaşayan birisi olarak gerçekten kafamda çok rahat canlandırdığım bir kitap oldu. Kitabın gerçekçiliği beni çok etkiledi. Türkiye'de işlerin nasıl yürüdüğü abartıdan uzak, açık bir şekilde ortaya konulmuş. Çok akıcı ilerledi ve bir solukta okudum. İnce göndermeler, espriler, olay kurgusu çok yerindeydi ve benden büyük bir beğeni kazandı.

Mehmet Y. 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kesinlikle şöhretini hak eden bir kitap. Emrah Serbes'in bunu henüz 25-26 yaşlarında yazmış olması da ayrıca ilginç bir durum. Kitap, Seni Kalbime Gömdüm adıyla sinemaya da uyarlanmıştı. Ben öncesinde filmini seyretmiştim. Kitap da Behzat'ın suskunluğu ve Akbaba'nın bir davranışı dışında neredeyse tamamen aynı ilerliyor. Yine de büyük bir beğeni ile okudum.

Ieyasu Tokugawa 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Her Temas İz Bırakır'ın devamı niteliğinde bir kitap ve gerek kurgu gerek bütünlük gerek akıcılık bakımından bence daha güzel. Konu esas olarak filmde işlenen Red Kit konusu olsa da dizide olan sahneleri de barındırıyor içinde. Velhasılı güzel kitap.

Sema tastan 
26 Nis 23:27 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Ankara gibi sıcak ,Ankaralılar gibi samimi bir karakter zaten Behzat Ç. Dizi ve filmdeki konu ve karakterlerin karması kitap .Kendine Red Kit diyen bir katıl insanları Ankaranin parklarına gömüp polise haber veriyor.Teknik olarak katıl sayılmaz çünkü insanları tabutta canlı bırakıyor.Asıl istediği polislere bir sürek avı başlatmak. Başkomiser ve ekibi Red Kitin peşine düşüyor .
Heyecan verici .Tavsiye ediyorum . Özellikle dizi ve filmi izlemenmedyse daha keyifli olur .

Umut Çalışan 
06 Nis 09:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk kitap Her Temas İz Bırakır'ın devamı niteliğinde harika bir kitap. Sanırım iki gün içinde okudum. Siznema filmini izleyenlerin tanıyacağı Ankara'nın ilk seri katili Red Kit'in hikayesi. Emrah Serbes'in muhteşem akıcı, gerçekçi anlatımıyla gerçek bir soruşturmanın içindeyiz. Kesinlikle okunmalı. http://www.umutcalisan.com/2014/03/son-hafriyat.html

2 /

Kitaptan 11 Alıntı

Biz napıyoz la bu hayatta? Birileri demiş sınırları çizmiş burda yaşıyacan demiş. Birileri demiş ki bu maaşı alıcan demiş, bu okula gidicen demiş, bunlara karşı çıkmıcan demiş. Bunların hepsi ben söylemeden önce, ben yapmadan önce birileri tarafından söylenmiş. Ben istemedim ki bunların hiçbirini.

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes

Sakin bir adamın çileden çıkması, ortamlarda her zaman etkileyici bir unsurdur.

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 226)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 226)
Habip Diren 
10 Nis 01:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Behzat Ç. nin hayatta anlamadığı iki insan tipi vardı. Biri çocuk katilleri diğeri sigarayı bırakmak isteyenler..

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 8)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 8)
Tuncay YILDIRIM 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

adalet yok
"Birilerinin acı çekmesi gerektiğini düşündün mü hiç? Birilerinin
hesap vermesi gerektiğini. Bu dünyada adalet yok, ahlak imkansız.
Adaletiin olmadığı yerde hesap görmek kolay değil. Aslında
karmaşık bir konu...
Üstüne biraz daha düşünmem lazım."

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes
İzzet Ali 
 23 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

"Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim."
Rakel DİNK

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 7 - iletişim)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 7 - iletişim)
Tuncay YILDIRIM 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kişilik
Kayda değer bir kişiliği olmayan adamların kaygıları birbirine ne çok benzer.

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes
Tuncay YILDIRIM 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşk
“Edebiyatta olsun, sinemada olsun, yavaş yavaş dal budak saran imkansız aşk her zaman ilgi çekici bir tema olmuştur, eyvallah… Ama hayatta böyle olmuyor. Böyle bir ilişki memleketin gerçeğine aykırı. Burası İsveç değil, sen de Martin Beck değilsin. Aklını başına al.”

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes
Mehmet Y. 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Kendini ne zamandan beri Red Kit sanıyorsun?
- Sen kendini ne zamandan beri Selma sanıyorsun?

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 85 - DK)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 85 - DK)
Tuncay YILDIRIM 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayal Gücü
Tavanda yelkenli yapmak kolaydır, üç noktayı birleştirmek kafidir çünkü. Okyanus yapmak kolaydır, alakasız yerlerdeki beş altı noktayı birleştirmek yeter. Bir kalp içinse ciddi hayal gücü gerekir.

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İki Behzat Ç. Romanı Tek Ciltte; Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat tek kitapta...!!!
İki Behzat Ç. Romanı Tek Ciltte; Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat tek kitapta...!!! Her Temas İz Bırakır’ın yayınlanışının 10. yılı şerefine İletişim Yayınları özel bir Behzat Ç. baskısını bizlerle buluşturuyor. İki Behzat Ç. romanı tek ciltte buluşuyor.