Son Hafriyat Behzat Ç. - Bir Ankara Polisiyesi

8,6/10  (117 Oy) · 
409 okunma  · 
109 beğeni  · 
2.102 gösterim
Behzat Ç., Cinayet Büro Amirliği'nde başkomiser, hayata karşı işlenen suçlar uzmanı...

Başına gelenlerden sonra lanet etmiş, çekip gitmişti aslında. (Dizinin ilk kitabı Her Temas İz Bırakır'ı okuyanlar bilir.) Hayır, hâlâ işinin başında! Ama ağzını bıçak açmıyor. Tek bir laf çıkmıyor ağzından. El işaretleriyle, çehresiyle, suskunluklarla anlatıyor anlatacağını - ve tabii dellenmeleriyle...
Bu bir AnKara polisiyesidir...

Behzat Ç. ve ekibi, kötü bir Renault Toros'la Sakarya Caddesi'nden Ayaş'a kadar altını üstüne getiriyor Ankara'nın.
Sadece cinayetçiler değil, belediyenin envai çeşit birimi de altını üstüne getiriyor Ankara'nın. Her yer hafriyat. Kavşak inşaatıydı, kabloydu, boruydu, tamirattı...

Sadece onlar da değil ama... Kendine "Red Kit" diyen bir adam da çukurlar kazıp duruyor. Öldürdüklerini tabuta koyup gömüyor o çukurlara - gömüp polise haber veriyor. Çok acayip, çok da zeki bir adam bu, feleğin çemberinden geçmiş, içinde intikam acısı... Belli, polisle bir meselesi var.

Behzat Ç. ve ekibi, Ahlak Bürosu'na bile nasip olup da hâlâ kendilerine verilmeyen bir Megane'ın hayalini kurarak, kötü Renault'yla Ankara'da fink atıp Red Kit'i arıyor.
Bir AnKara polisiyesi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  291
 • ISBN:
  9789750505669
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
DUA 
09 Tem 20:41 · Kitabı okudu · 1 günde

Tipik, eğlenceli, okurken okuru fazla sıkmayan, bi sayfa daha bi sayfa daha dedirten değişik bir kitaptı. İlerde tekrar okumayı düşündüğüm nadir kitaplardan birisi haline geldi.

Serdar Poirot 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.

Behzat Ç. serisinin ilki kadar ve hatta daha güzel ikinci romanı. Berna'nın ölümünden sonra konuşmayı bırakan Behzat, Cinayet büro ile susarak iletişim kurmakta ve Bahar'ı takip etmektedir. Bu arada kendine Red Kit diyen birisi de eski TEM polislerinin akrabalarını canlı canlı tabuta koymakta ve polisi aramaktadır. Katil kimdir, neden bu akrabaları diri diri gömmektedir? Behzat, Bahar ile anlaşabilecek midir? Tekrardan konuşmaya başlayacak mıdır? Bu cinayetleri kimin işlediğini çözebilecek midir? SSK işhanında sıktığı adamla ilgili soruşturmadan yırtacak mıdır? Müfettişlere öten kimdir? Bu ve buna benzer bir çok soru daha. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri daha.

Hasan Basri Dane 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Emrah Serbes tek kelimeyle muhteşem bir kaleme sahip. Okurken güldürüyor, düşündürüyor, şaşırtıyor hiç sıkmıyor insanı. Behzat Ç.'nin Başkomiserliği eşliğinde bir cinayeti çözmeye çalışan asayişin hikayesi. Kitap çok akıcı okurken sayfaları nasıl geçtiğimi fark etmedim. Karakterlerin konuşmalarını, kimi zaman konuşmamalarını, doğallığını çok sevdim. Okurken zevk alınacağını düşündüğüm ve okunmasını önerebileceğim bir kitap oldu benim için.

İzzet Ali 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

dizisini, filmini izledikten sonra herhalde okurken sıkılırım diye başladım. ama öyle olmadı aksine heyecanla okuyup bitirdim. emrah serbes in ankarayı ne güzel anlattığına bir daha şahit oldum. tek sıkıntım behzat ç karakterine erdal beşikçioğlunu yerleştirerek okudum. çünkü erdal beşikçioğlunun oyunculuğu aklımda ve yüreğimdeki yeri başkadır. ne zaman canlandırmaya çalışsam behzatı o geliyor aklıma.

Onur Kırbaş 
 31 Tem 03:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Behzat Ç. serisinin ikinci kitabı. Kahramanlarımız yine aynı kişilerden oluşuyor Cinayet Büro polisleri olarak. En büyük fark Behzat Ç.'nin yaşadığı olayın etkisiyle uzun bir süre konuşmaması (sadece mimik ve hareketler). Kurgu ve anlatım gene başarılı bir şekilde işlenmiş, göndermeler yapılmış. Emrah Serbes yine ustalığını konuşturmuş.

Abdullah Aktan 
13 Haz 13:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm' filminin senaryosu, bu kitapla karşımıza çıkıyor. İyi bir kitap olsa da, okurken ilk kitaba göre daha az keyif aldım. Sanırım bundaki en temel etken, filmdeki senaryo ile kitaptaki yazıların biraz fazla benzemesi.

Memmedaga Memmedov 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her temas iz bırakır kitabındaki hikaye, anlatım, kurgu aynı şekliyle sürükleyiciliğinden, tarzından hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor. Bu seriyi çok sevdim keşke dizinin yanında roman şekliyle de devam etseymiş.

Ceyda 
12 Haz 23:21 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Behzat Ç.yi bitirdiğim günden beri kitaplarını da bitirmek istiyordum. Bu kadar etkilenebileceğimi bilseydim daha öncesinden bitirirdim. Diziyi bitirdim zaten ne kadar şaşırabilirim ki diyorsanız çok yanılıyorsunuz. Dizi gibi kitapta da taşların yerine oturmadığı noktalar var. Ancak bu kitaba eksiklik katmıyor. Garip bi gizemlilik veriyor, hoşa gidiyor. Çocukken yaptığımız hikaye doldurma çalışmaları gibi olayları kafanızda tamamlamaya çalıyorsunuz. Ayrıca kitabın sizi içine çeken ve geri bırakmayan bir yanı var. Bazı kitaplar öyledirler izinizi sürerler. Arada kendilerini hatırlatır ve kendinizi sorgulamanızı sağlarlar. Son harfiyat tam da o kitaplardan. Bizden bir kitap. Bizim gibi bir kitap. Bizi anlatan bir kitap.

Ayda kanat 
02 Şub 18:17 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Emrah Serbesle bu kitap ile tanıştım daha doğrusu gecenin bir yarısı uyku tutmayınca erkek kardeşimin kitaplarını okumak zorunda kaldıgım zaman tanıştırıldım. Olay orgusu bazı zamanlar kendimi Ahmet Umit romanı okuyormuş hissine kaptırdı ama argo sozcukler gereksiz kadın tasvirleri -ki kitapta sadece rahatsız oldugum konu- Emrah Serbes okudugumu hatırlattı.Erkek mantıgıyla kadın tasvir ederken harbi olucam diye saçmalamış ama diyorum ya bunlar beni kitaptan sogutsa da nedense iyi kurgu, siyasi gondermeler -Hrant Dink cinayeti- ile kitaba bağlandım. Kitap Raket Dink in Hrant a yazdığı veda mektubunda bir alıntı ile başlıyor : Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim.!

Hilal Yilmaz 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dizisini izlememiştim. İlk kitabı olduğunu da bilmiyordum. Direk bunu okumaya başladım ama daha önceki kitabı okumamanın eksikliğini, boşluğunu yaşamadım. Okuduğum her şeyi kafamda canlandırırım. Ankara'da yaşayan birisi olarak gerçekten kafamda çok rahat canlandırdığım bir kitap oldu. Kitabın gerçekçiliği beni çok etkiledi. Türkiye'de işlerin nasıl yürüdüğü abartıdan uzak, açık bir şekilde ortaya konulmuş. Çok akıcı ilerledi ve bir solukta okudum. İnce göndermeler, espriler, olay kurgusu çok yerindeydi ve benden büyük bir beğeni kazandı.

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Biz napıyoz la bu hayatta? Birileri demiş sınırları çizmiş burda yaşıyacan demiş. Birileri demiş ki bu maaşı alıcan demiş, bu okula gidicen demiş, bunlara karşı çıkmıcan demiş. Bunların hepsi ben söylemeden önce, ben yapmadan önce birileri tarafından söylenmiş. Ben istemedim ki bunların hiçbirini.

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes

Sakin bir adamın çileden çıkması, ortamlarda her zaman etkileyici bir unsurdur.

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 226)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 226)
Habip Diren 
10 Nis 01:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Behzat Ç. nin hayatta anlamadığı iki insan tipi vardı. Biri çocuk katilleri diğeri sigarayı bırakmak isteyenler..

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 8)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 8)
Tuncay YILDIRIM 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

adalet yok
"Birilerinin acı çekmesi gerektiğini düşündün mü hiç? Birilerinin
hesap vermesi gerektiğini. Bu dünyada adalet yok, ahlak imkansız.
Adaletiin olmadığı yerde hesap görmek kolay değil. Aslında
karmaşık bir konu...
Üstüne biraz daha düşünmem lazım."

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes
İzzet Ali 
 23 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

"Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim."
Rakel DİNK

Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 7 - iletişim)Son Hafriyat, Emrah Serbes (Sayfa 7 - iletişim)
Tuncay YILDIRIM 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kişilik
Kayda değer bir kişiliği olmayan adamların kaygıları birbirine ne çok benzer.

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes
Tuncay YILDIRIM 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşk
“Edebiyatta olsun, sinemada olsun, yavaş yavaş dal budak saran imkansız aşk her zaman ilgi çekici bir tema olmuştur, eyvallah… Ama hayatta böyle olmuyor. Böyle bir ilişki memleketin gerçeğine aykırı. Burası İsveç değil, sen de Martin Beck değilsin. Aklını başına al.”

Son Hafriyat, Emrah SerbesSon Hafriyat, Emrah Serbes
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İki Behzat Ç. Romanı Tek Ciltte; Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat tek kitapta...!!!
İki Behzat Ç. Romanı Tek Ciltte; Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat tek kitapta...!!! Her Temas İz Bırakır’ın yayınlanışının 10. yılı şerefine İletişim Yayınları özel bir Behzat Ç. baskısını bizlerle buluşturuyor. İki Behzat Ç. romanı tek ciltte buluşuyor.