Aykut Emre BADAKUL, Genç Werther'in Acıları'ı inceledi.
50 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Lise döneminde okuduğum ve o zamanın verdiği hevesle aldığım bir kitaptı yaş seviyesi olarak 12 ile 18 yas arası buldugum ileriki yaş seviyelerinin pekte beğenmeyecegi türde bir kitap gençlere tavsiye edilir

‘Aslında Yerin Kulağı Yok Yavşağın Ağzı Gevşek’ isimli roman; tsunamilerin, sel felaketlerinin ve depremlerin sıkça yaşandığı ‘siyah orman’ diye tasvir edilen bir yerde geçiyor. Savi, tam da böyle bir felaketin ortasında açıyor gözlerini dünyaya. Herkes gibi o da hayatı ve yaşadığı ormanın kurallarını ‘bilge’ kabul edilen Bashbitt’ten öğreniyor. Genç beden, adını ilk kez arkadaşından duyduğu ve gitmenin kesinlikle yasak olduğu sarı ormanı arama hayaliyle yola çıkıyor. Bu yolculuğu sırasında birçok hayal kırıklığı yaşamasına rağmen hedefinden asla vazgeçmiyor. Zaman sonra sarı ormanı bulan Savi, bu sırrını hayatı pahasına koruyor. Eyavi’nin tüm ısrarlarına rağmen hiç konuşmayan Savi, çok daha değişik yerler keşfetmek üzere tekrar yollara düşüyor. Yaşadığı büyük zorluklara ve yakalanma korkusuna rağmen bundan asla vazgeçmiyor. Gel gör ki ormanın bilgesi kabul edilen Bashbitt, bir şekilde olayı öğrenince işin seyri tamamen değişiyor sürükleyici kurgusuyla ve şaşırtan finaliyle okuyucusuna ciddi bir şok yaşatıyor.

hudainabit, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Sonra, yaşlı savaşçı genç olana yaklaşacak, onu kucaklayacak, değerini nihayet anlayacaktı. Aklanma. Kefaret. Kurtuluş. Peki ya, sonra? Eh, sonsuza kadar mutlu yaşamak, elbette. Başka ne olabilir?

Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 57 - E kitap)Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 57 - E kitap)
Hafif SIYRIK, İnci Küpeli Kız'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Romanda 1660’lı yılların Hollanda’sında geçen ve ressam Johannes Vermeer’in asla dillendirilmeyen aşkı ve ev yaşantısı hakkında bilgi sahibi oluyoruz ayrıca dönemin Hollandasını da öğrenme fırsatı buluyoruz. Ressam Vermeer aslında resim yaparak kalabalık ailesine bakmaya çalışan bir sanatçıdır. Biraz melankolik ve aşırı hali olsa da hayat mücadelesinde yerini bu şekilde almıştır. Eve sonradan gelen 17 yaşındaki hizmetçisi Griet, ev halkından gizli olarak ressamın asistanlığını ve modelliğini yapmaktadır ve olaylar bu yönde gelişmeye başlar. Tabii bu genç kız, ressama aşık olur ki ressam da ona olan aşkını tarifleyemez fakat tablodaki bakış açısı aslında her şeyi ele vermektedir.Ayrıca ressam ölmeden önce kızın potresinin olduğu tabloyu sattığı kişiden ödünç almıştır, bu da onun son isteği olmuştur. İnci Küpeli Kız, bahsedildiği üzere “Hollandalı Mona Lisa” olarak da bilinir. Lahey’de , Mauritshuis’de sergilenen eserin odak noktasındaki kızın kimliği hakkında ve yapılış tarihine yönelik kesin bilgiler yoktur. Sonradan bu tablo üzerinde yapılan araştırmalar modelin hayali değil gerçek olduğu noktasında birleşmiştir. Sırlarla dolu bu gizemli ressam, ardında yine gizemli ve bir o kadar eşsiz bir eser bırakmıştır.

Aram Adar, Genç Werther'in Acıları'ı inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Goethe’nin kendi hayatından esinlenerek yazdığı bu roman, mektuplar halinde yazılır. Bu hali ile bile döneminde yazılan eserlerden ayrılabilir. Belli bir noktadan sonra ise romanın anlatımı, Werther intihar edeceği için romanı derleyen kişi ağzından devam eder. Sanatsal bir dille yazılan bu romanda mekan, duygu ve düşünce tasvirinin anlatımında süslü bir dile sahip olduğu kolayca görülebilmektedir.

Kaan Çeribaş, Otomatik Portakal'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Hırsızlığın, gaspın, tecavüzün kısaca her türlü suçun, pisliğin kol gezdiği bir dünyada Alex, Pete, Dim, Georgei adlı dört genç çete halinde geceleri serserilik yaparak yaşıyorlar. Soygun yapıyorlar, parayı içerek harcıyorlarlar ve zaman zaman girdikleri evde tecavüzde bulunuyorlar. Bir gün grup içi tartışma sonucu Alex geride bırakılır ve polis tarafından yakalanıp yirmi dört yıl hapse mahkum edilir. Hapisteyken İç işleri Bakanlığı suçluların ıslahı için bir program başlatırlar ve bunu ilk olarak Alex üzerinde denerler. Program sonucunda Alex her türlü suçtan tiksinen biri haline gelmiştir. Ancak işin kötü yani Alex bu iyilik halini kendi istediği için değil bu programı yapanların iradesi ile surdurmektedir. Zaten kitabı ana fikri de budur. Iradesiz şekilde iyi olmak mı yoksa özgür iradesi ile kötü olmak mı daha yeğdir?
...
Yazar anlattığı bu gençlerin konuşma havasıyla yazmış kitabı. Bunu anlıyorum tabiki ancak bu dil beni çok sıktı bir süre sonra. Çok düz ve derinliği olmayan bir kitapti. Alex'in sonu ne olacak diye okuduğum bir kitapti.

Evladını henüz o genç yaşta iken kaybetmiş bir annenin acısını okudum az önce
" BAHÇIVAN İKEN GÜLSÜZ KALDIM "