1000Kitap Logosu

Gündüz Alp

192 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İblis Keser 1.Cilt Merhaba, hızlıca bitirdiğim ve aslında devamını bildiğim halde diğer cildini sabırsızlıkla beklediğim bir seri mangasını okudum. Aslında 'Demon Slayer' bu dönem oldukça popüler olmuş bşr manga serisi ve eminimki çoğu kişi karakterlere ve konuya hakim. Fakat daha yeni yeni manga okumaya başlamış veya başlayacak olan kişiler için bu incelemeyi yapmaya karar verdim. * Demon Slayer olarak yayımlanan fakat ülkemizde İblis Keser olarak yayımlanmaya başlayan bu seride, Tanjiro ve Nezuko'nun yaşadıkları konu almakta. Mangada geçen zaman diliminde, insanlar gündüz yaşamlarını sürdürmeye çalışırken geceleri iblisler tarafından avlanmamaya çalışırlar. Gecelerin iblislere ait olduğu bu seride, bir gün kömür satmak için inmiş olduğu kasabada mecburi olarak bir gece konaklayan ve sabahında dağdaki evine gittiğinde ailesinin iblisler tarafından öldürüldüğünü ve daha da önemlisi kardeşi Nezuko'nun ise bir iblise dönüştüğünü gören Tanjiro'nun Nezuko'yu eski haline dönüştürmek istemesiyle her şey başlar. Kurgu bu anlattıklarımdan çok daha fazlası ve kesinlikle bir şans verilmesi gereken bir seri. İçerisinde kardeşlik, arkadaşlık, bolca azim ve çalışma ve en önemlisi bir kararlılık bulunan seri de sıkılmak kesinlikle mümkün değil. Fantastik, aksiyon tütüne sahip manga asla sizi pişman etmeyecek bence. Yayınlanmış olan 1 sezon animesi de mevcut. 2. Sezon da gelmek üzere... Kesinlikle tavsiye edeceğim bir seri. Muhakkak bakın.
İblis Keser 1.Cilt
Okuyacaklarıma Ekle
4
446 syf.
·
Puan vermedi
Merhaba Söğüt
"Okumak Güzeldir" adlı kitap okuma yarışması için aldığım beş kitaptan en kalın diye ilk okumaya başladığım kitap Bu yarışmaya geçen sene de katılmak istemiş fakat üşenmiştim.Bu sene Eyüp Belediyesi sınava on gün kala gibi bir zamanda sms atınca bir anda gidip kitapları tek tek farkli farkli yerlerden(kalmamisti cunku) temin edip okumaya baslamistim. Yani öncelikle kitabı okurken yazari veya yazarin gorusuyle ilgili fikir sahibi olmadan okumaya baslayip bitirdim.Sonra biraz arastirinca yarismaya pek cok kisinin bu kitabin da okuma listesinde olmasindan dolayi,bu yazari okumak istemedikleri icin katilmadigini fark ettim.O beni sasirtti Kitaba gelecek olursak,oldukça akıcı bir üslubu var.400 sayfa nasıl geçti anlamadım. Kendimi Gündüz Alp'e çok sempati duyarken buldum. Bu bir tarih kitabına pek benzemiyor,çünkü içinde mitolojik öğeler de pek fazla.Fakat Türeyiş,Göç destanları veya pek çok destan da gerçek üstü öğeler barındırıyor.Kitabı öyle düşünebilirsiniz.Bazı yerlerdeki gerçek dışı unsurlar eğer Osmanlı'nın kuruluşunu objektif bir şekilde öğrenme isteğiyle bu kitabı elinize aldıysanız hayal kırıklığı yaratabilir. Benim öyle bir amacım olmadığından hoşuma gitti.Yıllar sonra belki sıkılırken tekrar okurum eğer satmazsam. İçinde çok fazla yabancı kelime yok,belli başlı eski Türkçe kelimelerde de aşağıda anlamları belirtilmiş.Tarihi eser diye çok fazla yabanci kelime veya tamlamalar olunca okuma pek hoşlanmıyorum.O yüzden bu kelimelerin sınırlı miktarda tutulması akıcılığa akıcılık eklemiş.Yani yormayan bir üslubu var. Hem bir kitapta aşırı miktarda eski kelime olunca hiçbirinin anlamını aklımızda tutamıyoruz diye düsünüyorum.Bu kitapta mesela apa,etmek,çudar,avul,börk gibi kelimeler aklımda kaldı ve hoşuma gitti. Bir de uçmağ kelimesi çok hoşuma gidiyor.Kitapta uçmağa(cennete) gitti tabirlerini okuyunca çok hoşuma gitti nedense Yani yazarı veya görüşlerini bagimsiz tutarak kitabi begenip hobi olarak,dedigim gibi cok da tarih kitabi saymaksizin okumak isteyenlere tavsiye ederim
Merhaba Söğüt
Okuyacaklarıma Ekle
9
446 syf.
·
7/10 puan
Ertuğrul Gazi nin aşiretini rum illerime sürme mücadelesi ve kardesleri sungur ile gundogdu nun baba vatanina geri donme arzusu. Bir kazanani oldu mu suanki tarih itibari ile bellidir. Babasi gunduz alp e kaya seyhi nin mujdesi alp sofinin mujdesi ve baba vasiyeti de eklenince ertugrul babasi sonrasi beylige oturdu. Tepür bey ve mogol oyunlari ile abilerinden ayrildi. Once erzene sonra sogute vardilar. Yurt bulma mucadelesi ve gocerlikten kurtulma azmi bu obaya neler getirecek? Yan karakterler gazi ana oglu ali ki mogol kacirdi , lokman ve sonradan hem bey ama hem halime olacak gulacti kiz. Kahramanimiza eslik eden balaban, akca, delibozuk hidir, tutus, can ali ve yahsi hoca ile kumral hoca. Bodur hoca abiler ile geri dondu. Adem oglan bayatli. Anlatacak sey cok burasi yetersiz. Olay orgulerini begensem de karakterlerin hitap ve birbirlerine konusma sekillerini begenemedim.
Merhaba Söğüt
Okuyacaklarıma Ekle
1
400 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Merhabalar. Günlerdir bu kitabı okuyorum ve kitaba karşı büyük bir mahcubiyet yaşıyorum. Bu kadar güzel ve akıcı olan bir kitabı okumak bu kadar uzun sürmemeliydi fakat yoğunluk dolayısıyla bir türlü bitiremedim. Bugün bittiğinde ise çok buruk bir mutluluk doğdu içimde. Kitap Gündüz Alp beyin, Ertuğrul ile alakalı müjde almasıyla başlıyor ve, Kayı boyunun devlet olmadan önce Söğüt'e yol almasını ve yaşadıkları mücadeleleri okuyoruz, kurgu olarak. Tarihi düz tarih metni olarak okumayı seven biri olmama rağmen kurgu olarak okumak da hoşuma gidiyor ve bu kitap da insanı bir an bile sıkmıyor. Bence tarihe ilgili ilgisiz herkesin rahatça okuyabileceği bir kitap öneririm.
Ertuğrul Gazi
7.4/10
· 2.121 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
446 syf.
·
5 günde
Spoiler içerir! Normalde tarih okumak bana çok zor gelir ama çok değerli Yavuz Bahadıroğlu’na boşuna tarihi sevdiren adam dememişler :) ben de gerçekten okumaktan çok zevk aldım, çok keyif aldım. Benim tanışma vesilem, Eyüp Sultan Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu yarışma sayesinde oldu. Bu yüzden kendisinin eserlerini okuma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kısaca konusundan bahsedecek olarsam, Kayı Beyi Gündüz Alp, konar göçer yaşamda aşiretinin yaşamını devam ettirmekte ama tabii bu konar - göçerlik artık kendisinin ve aşiretinin canına tak etmiştir. En büyük amacı, yerleşik düzene geçmektir. Dört oğlu vardır. Bir gün ormanda ava çıktığında kaya şeyhi ona bu dört oğlundan Ertuğrul’u, kendinden sonra bey yapmasını söyler. Aradan zaman geçer, Gündüz Alp’in de ölümüyle dört kardeş arasında ayrılıklar, çeşitli kavimlerin saldırıları zaman içerisindeki acı kayıpları ve nihayete doğru giden süreç tüm ayrıntılarıyla anlatılır. Dediğim gibi ben çok beğendim, ilgisi olana merak edip tereddüt duyana şiddetle tavsiyemdir, keyifli okumalar :)
Merhaba Söğüt
Okuyacaklarıma Ekle
4