• *"Sonbahar yapraklarını görmek: Japoncada Momiji. Özellikle Japon akçaağaçlarının kızaran yapraklarına bakıp mevsim değişikliğinin kutlanması. Tam tersi olarak ilkbaharda açan sakura yaprakları eşliğinde yapılan eğlencelere 'Hanami" denir. Bu tarz etkinlikler Japon kültüründe ve günlük yaşantısında önemli bir yer tutar."
 • "ilk baharin tatli isintisiyla acan narin erik ve kiraz ciceklerinin cok kisa suren guzelliklerini kutsayan bir festivaldir. ve fakat japon anlayisinda gercek anlami, bu cok kisa sureli guzelligin tipki insan hayatinin uzun gibi gorunen ama bir salise kadar cabucak gecen omrunu temsil etmesidir."

  https://eksisozluk.com/entry/9705390
 • "kelime anlamı "çiçek izlemek" olan "hanami", mevsimsel geçişleri kutlayarak pagan ruhu yaşatmayı seven japon toplumu için çok eski bir gelenektir. kökeni, tarihte nara dönemi olarak geçen 7. ve 8. yüzyıllara dayanır. hanami, çiçeklerin açma tarihine ve hava durumu gibi faktörlere göre bölgesel olarak değişen, -kuzeyde daha geç, güneyde daha erken- ama genelde martın son haftası, nisanin ilk haftasına tekabül eden süreçte kutlanır. kiraz ve erik ağaçlarının pembe, beyaz çiçekleri dalında çok az kalıp, hemen döküldükleri için, çabuk geçip giden güzelliğin ve gençliğin sembolüdürler. bu yüzden adlarına yüzyıllardır,haiku'lar yazılmıştır. genelde mart ayı başında japon meteoroloji ajansı tarafından çiçeklerin açma zamanı duyurulacak kadar ulusal birlik ve coşku uyandıran bir şölendir."

  japonya'da kiraz ve erik çiceklerinin açma zamanı gündüz ve gece piknikleriyle kutlanır. gece pikniklerinin yozakura hanami diye ayrı bir ismi vardır. genelde gece hanamisi için yakındaki yerler veya açık olan ueno park tercih edilir. şayet diğer özel parklar ve bahçeler genelde 17:00 gibi kapanır. buna bir istisna rikugien parkıdır. bu park, çiçeklerin açma zamanı ve yaprakların kızarma zamanı (sonbahar) gece ışıklandırılır ve ziyarete açılır.

  bu dönemin özel tatlısı hanami dango'dur. dango pirinç unundan yapılan ve minik toplar halinde şişe geçirilip, değişik soslarla (karamel, azuki fasulyesi vb.) süslenerek yenen hafif bir tatlıdır. hafiflik ve basitlik açısından bizdeki su muhallebisine benzer. sakura sezonuna özel yapılan dangonun özelliği ise; açan çiçeklerin sembolü pembe, yeni çıkılan kışın sembolü beyaz ve gelecek olan yazın sembolü yeşil toplardan oluşmasıdır.hanami dango bu dönemde, ağaçların altına piknik örtüleri serilir, aileler, iş arkadaşları veya diğer arkadaşlarla toplanılır, bol bol içki içilir (bira, sake, umeshu vb.) ve yemek yenir. hatta içki ve yemek işi o kadar abartılı hale gelmiştir ki çiçeklerin açması içki içmek, yemek yemek için bahane anlamına gelen ve daha sonra popüler bir dramanın da adı olan "hana yori dango" sözleri bir deyim haline gelmiştir. çevirisi; "çiçekten ziyade dango" anlamına gelen bu deyim; çiçeklerin estetiğinden ziyade homini gırtlak, boğazına düşkünlük ve zevk-i sefanın önemsenmesini hicivle vurgular. (not: dramada "dango" kelimesinin okunuşları aynı ama kanjileri farklıdır ve burada "erkekler" anlamına gelir yani; çiçekten ziyade erkekler. japonlar bu tip söz oyunlarını çok sever.)

  mart sonu ve nisan başı, süpermarketlerde, bakkalarda her türlü yiyecek ve içecek sakura temalı olur.

  sakuralı kitkat
  şeftalili ve sakuralı meşrubat
  sakura çayı
  starbucks japonyanın sakura temalı içecekleri

  japonya'yı gezeceklere özel not: imkanınız varsa, tokyo için tatilinizi mart 25- nisan 5 arası yapmaya çalışın. hem hava güzel olur hemde hanami deneyimini yaşamış olursunuz. eğer sonbahar tutkunuysanız genelde hep güneşli ve serin geçen kasım ayında yaprakların kızarma dönemini de tercih edebilirsiniz. sakura mevsiminde (bkz: harajuku) yakınlarındaki yoyogi park veya shinjuku parkı, yasukuni tapınağı yakınlarındaki chidorigafuchi'yi tercih etmeniz olasıdır. fakat siz siz olun buralara haftasonu gitmeyin. kalabalık yüzünden burnunuzdan gelir, sakurası batsın dersiniz. benim tavsiyem daha sakin yerlerde sakura izlemeye gitmeniz. meguro nehri kenarı buna idealdir veya değişik bir deneyim istiyorsanız aoyama mezarlığına gidin. burada sakuraların altında ve mezarların hemen önünde piknik yapıp içen insanları görmek ilgi çekici olacaktır. benim kişisel favorim edogawabashi'den wasedaya uzanan nehrin kenarındaki beyaz sakura ağaçları, burada minik restoranlarda, sakuraların altında oturup çöp-şiş, tatlı patates yiyebilir, biranızı keyifle içebilirsiniz. çiçek izlemek diyip geçmeyin, büyüleyici ve sarhoş edici bir deneyim bence, baharı bardak bardak içmişsiniz gibi çarpıyor.
  tokyo'nun popüler sakura izleme spotları."

  https://eksisozluk.com/entry/32853132
 • Kiraz ağaçlarına "sakura", kiraz çiçeklerini seyretmeye de "hanami" deniliyor. Geçmişte Japonlar, tanrıların sakura ağaçlarında yaşadıklarına inanır, pirinç hasatının iyi olması için tanrılara armağan sunarlarmış.