Hero, bir alıntı ekledi.
08 Şub 18:32

dünyayı düzeltme sırası sana geldiğinde, şunu asla unutma: sağlık ve eğitim hizmeti gibi temel ihtiyaçları karşılamak için hem kapitalist rekabetin randımanına, hem de sosyalizmin merhametine ve hümanizmine ihtiyacın var. parayı kapitalistler kazanmalı, sosyalistler harcamalı.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanianİnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian
Hero, bir alıntı ekledi.
30 Oca 19:45

iş adamları sabahları tıraş olur, çünkü işlerini çok severler; ama edmond lapointe gibi adamlar geceleri tıraş olur, çünkü karılarını çok severler, demişti.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanianİnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian
Ravza Nur Koyuncu, Bitmeyen Kavga'yı inceledi.
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Gazap üzümleri, inci, fareler ve insanlar,sardalye sokağı hepsi ayrı bir tad bırakmıştı bende.
"Bitmeyen Kavga" bunlar kadar güzeldi.
Steinbeck yine işçilerden onların hayatlarından bahsediyor fakat bu sefer kavganın mücadelesini verme sürecini yaşıyorsunuz. Gazap üzümler'inde çok kısa bir yerde geçen grev ve rahibin greve öncülük etmesi aklıma geliyor.Bu sefer bir mücadele süreci var.
Sosyal hayatta bu kavramların ne denli büyük mânâ içerdiğini anlatmaya kalksanız bu kadar etkili olmaz ama Steinneck'le okuduğum kitaplarda toprağn kokusuna kadar duyuyorum.Onlarla birlikte bitli barakalarda oturuyorum. Bazen elma,üzüm, pamuk topluyorum. Genellikle eski dodge arabalarda benzin kaygısı taşıyorum. İşçi ne demek, emek ne demek, toprak bütün bunları anlıyorum.
Steinbeck sözlüğü demek gerekirse bu sefer bana "grev" kelimesinin ne ifade etmesi gerektirdiğini canlandırdı.
2/12/17 gece 2 de bitti

Hayal mi kırıklığı ?
Örneğin Goldıng'in Sineklerin Tanrısı'nı okuduktan sonra bu üslup bu dil hayran kaldım okunur devam edilmeli gibi içsesimle devam ediyorum. Piramit'i okuyorum ardından Kule'yi bu silsile böyle devam ediyor.Golding aklımda muazzam Sineklerin Tanrısı ile kalacağı yerde ben onu merak ettiğimden sonuna kadar zorluyorum. Sonra bir hayal kırıklığı duvarı oluyor mutlaka çarpıyorum o duvara.Sonra sadece en çok okunan ve tek bilinen kitabını okumuş ve yorumlayanları /yorumlamaları samimi bulamıyorum. Steinbeck mesela fareler ve insanlar, inci, gazap üzümleri devam ediyorum sardalye sokağı hâlâ o duvara çarpmadım bitmeyen kavga mesela. Yaptığım şey ödüllenmiş bilinen kitap hariç kalanları da okumak. Çünkü bir ustalık eseri var bu muhakkak ama bu adam bundan ibaret olamaz herhalde.Bu alışkanlık bana yazarlık sürecinin engebelerini gösteriyor galiba. Hayal kırıklığına gidene kadar okuyalım o vakit.

Merve, Sardalye Sokağı'ı inceledi.
 08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Okuduğum beşinci John Steinbeck kitabı oldu "Sardalya Sokağı". Diğer kitaplarını küçük yaşlarda okumuş olmama rağmen bu kitabı ile önceki okuduklarım arasında ciddi farklar olduğunu sezinledim. Hem üslup açısından hem de kurgu açısından bu kitap bana yazarın alıştığım tarzının dışında olduğunu düşündürdü.

Olaylar sardalya fabrikalarının işlediği, ekonomik ve sosyal olarak düşük bir sokakta geçiyor. Aslında kitapta anlatılmak istenen çok daha farklı bir konu bence. Kitap sefalet içinde yaşansa da kaybolmayan insani duygulardan ve ayrıca kişilerin birbirlerine duydukları önyargılardan bahsediyor. Bunu da sezdirmeden, kurguya harmanlayarak başarılı bir şekilde yaptığını düşünüyorum. Ayrıca kitabın okunması oldukça kolay, kitap da oldukça akıcı. Fakat şunu da söylemem lazım, John Steinbeck'in okuduğum diğer kitaplarıyla karşılaştırdığımda bu kitap onlardan bir hayli geride benim için.

"Sardalya Sokağı"nın devamı niteliğini taşıyan kitaplar da varmış. Bir gün onları da okumak isterim elbette. Bendeki "Sardalya Sokağı" da 1974 basımlı Altın Kitaplar Yayınevi'nden çıkmış "Fareler ve İnsanlar" kitabının içinde yer almakta. Kitabın içinde ayrıca "İnci" ve "Al Midilli"nin olduğunu görmek de tam anlamıyla sürpriz oldu benim için. "İnci"yi önceleri kütüphaneden okumuş olsam da " Al Midilli"yi okumamıştım. Dolayısıyla şunu rahatlıkla diyebilirim ki benim John Steinbeck okumalarım devam edecek. Herkese keyifli okumalar dilerim...

Gün İlke Yıldırım, Sardalye Sokağı'ı inceledi.
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

O kadar içten bir hikaye ki bu, arka sokağınızda cereyan ediyor sanki tüm olanlar. Karakterleri sevmemek mümkün olmuyor yine, gerek 'İnci'de gerekse 'Fareler ve İnsanlar'da hissettiğim o burukluk içten içe burada da kendini belli ediyor. Steinbeck sevmiyorum diyene henüz rastlamadım zaten. Öyle harika betimliyor ki mahalleliyi, hani bir 'Süper Baba' bir 'Bizimkiler' samimiyeti yakalıyorsunuz. Uzun kafın kısası kesinlikle okunmalı, tavsiye ederim. =)