7,9/10  (13 Oy) · 
29 okunma  · 
8 beğeni  · 
654 gösterim
"Trevanian tiryakisi aslında alışılmadık harika bir tiptir: doğal seçkincidir, sinik olmaktan çok, gerçekçiliğin saldırısına uğramış bir idealistir, farklı bir trampetin temposuna uyarak yürüyen biri olmaktan çok, tek kişilik bir geçit töreninde kendi davulunu çalarak yürüyen kişidir."
-Trevanian

Otuzlu yılların ekonomik krizi ve savaş yıllarında yıkık dökük bir mahalleden geçen hayatlar ile pencere önünde dinlenen radyo programları, müziği, şarkıları ve piyesleriyle küçücük bir kutudan çıkan dünya kadar hayalgücü...

Kendilerini kurtaracak olan "gemi"yi bekleyerek çaresizlik içinde yaşayan, yoksulluğun ve yoksunluğun fonda aktığı "küçük" insanların büyük" Amerikan rüyası...

Trevanian'ın ölümünden hemen önce yayınlanan son romanı İnci Sokağı, gerçek hayatına göndermeleriyle otobiyografik bir özelliği barındırıyor ve her zamanki dil, kurgu ve zaman kaydırmalarıyla birlikte bu sefer Dickens ve Steinbeck'vari klasik bir dille gizemlerle dolu yaşamının ilk yıllarına ışık tutuyor. En başa dönüyor. Müthiş gözlemler, ayrıntılı betimlemelerle koca bir dünya sığdırıyor çocukluğunu geçirdiği dar sokaklara...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789753902076
 • Orijinal Adı:
  The Crazy Ladies Of Pearl Street
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
03 Oca 11:01 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Gizemli,sırlarla dolu yazarın çocukluk günlerini çok samimi anlattığı, naif ve bir o kadar da duygu yüklü bir roman. 1930’lu yılların sonu ve 1940 yıllarının başında Amerikanın yoksul bir kasabasında geçen günlerinin öyküsünü, çocuğun masum bakışıyla okuyucuya sunuyor. Malum büyük buhran ve ikinci Dünya savaşının insanlara etkisi çok net hissediliyor.

Trevanian mahlaslı yazar her ne kadar Amerikalı olsa da tam bir Amerikan emperyalizmi düşmanı, sosyalist, dolayısıyla güzel insandır. Geçen yılda beni en çok hüzünlendiren ve çocukluk anılarımı tekrar zihnime dolduran kitap bana göre kesinlikle okunmalı.

Suphi Deniz 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Trevanıan' ın kendine özgü gözlemleri ve betimlemeleri ile 1930 lu yıllara farklı bir pencereden bakma fırsatını kaçırmayın.
Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Mustafa Adem 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde

1.Dünya Savaşı ve Büyük Bunalım zamanında babası tarafından terk edilen kahramanı 7 yaşından gençliğine kesit kesit izleyebileceğiniz bir kitap.Annesi ve kız kardeşiyle hayatta kalma mücadeleleri.Büyük hayatlar küçük fırsatlar.Trevanian'ın her kitabı okunabilecek güzellikte.Hayatın bir karesinden aldığı duyguları okura aktarmayı iyi biliyor.

Kitaptan 8 Alıntı

Ayçagül Akar 
30 Oca 00:10 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Otuzlu yıllarda, 1914-18 savaşından Büyük Savaş diye söz edilirdi. Birinci Dünya Savaşı denmezdi. O ancak ikincisi çıktıktan sonra icat edilen bir isimdi. Eski filmlere de, sesli filmler çıkana kadar 'sessiz' denmediği gibi.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 196)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 196)
Ayçagül Akar 
09 Şub 08:22 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gemisi gelip yanaşmıştı...içi ona nasip olmayan başarılarla doluydu.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 468)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 468)
Filiz Özcan 
03 May 00:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

-annemin bu işi fazla büyütmesini istemiyordum.Umudun ve özlemin her dalgayla yer değiştiren kumları üzerine çabucak beklenti şatoları kurmaya pek meraklıydı.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 76)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 76)
Filiz Özcan 
09 May 15:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçeklerle kanıtlar,önyargıları alt edecek kadar güçlü olamazdı.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 139)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 139)
Filiz Özcan 
05 May 11:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşadığı tecrübeler Bay Kane'e, devletin yönettiği herşeyin kötü yönetildiğini öğretmişti. Nedeni de politikacıların ne pahasına olursa olsun görevde kalma inadıyla, bürokratların sorumluluktan kaçma, sorunlardan kaytarma, kendilerine fors toplama hevesiydi.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 130)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 130)
Mustafa Adem 
 20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

"Hayatta hiçbir zaman aynı şeylerin tekrarlanamayacağı doğruydu herhalde.Her an, zamanın akışı içinde kendi yerine sahip.Sonra o an geçiyor, yeniden ona uzandığınızda, elinizde bir avuç toz buluyorsunuz."

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 386 - E Yayınları)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 386 - E Yayınları)
Mustafa Adem 
 17 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

"Ya baban?"
Elinde yeşil bir pastayla gelmediği günden bu yana, annem hiç babamdan söz etmemişti.Ama ara sıra onu düşündüğünü bilyordum.Bir keresinde bir şey almak üzere odasına girdiğimde annemi yatağa oturmuş çevresine ikisinin fotoğraflarını yaymış durumda bulmuştum.Gözleri nemli, incinmiş gibiydi.Odadan sessizce çıkarken, utanç içindeydim.Onu çıplak görmüşüm gibi.
"Babam hakkında hiçbir şey bilmiyorum" dedim Bayan McGivney'e.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 194 - E Yayınları)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 194 - E Yayınları)
Suphi Deniz 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...
Bir kış gecesi, biz dönüş yoluna koyulduğumuzda kar da yağmaya başlamıştı. Tembel tembel düşen kuşbaşı karlar. Anne-Marıe'yle ben her birini dilimizle yakalamaya çalışıyorduk. Son Clınton caddesi tramvayı yanımızdan tangırdayarak geçti, çevresinde karlar, baş aşağı edince tipi yaratan kağıt ağırlıklarındaki gibi göründü. Eve vardığımızda İnci sokağı bomboştu. Kar altındayken, alışmadığımız kadar da sessizdi. Ön merdivenlerden sahanlığa çıktık. Başımı çevirip baktığımda, taze karda kendi ayak izlerimi gördüm. Üç sıra iz, karanlığın içinden kopup ışığa kadar geliyor...
...

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 253)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 253)