• İnsan türü ve küresel ekonomi büyümeye devam edecektir ama giderek daha fazla sayıda insan açlık ve yoksulluk içinde yaşayacaktır.
 • 565 syf.
  ·8 günde·Beğendi·10/10
  Mütercimler'den okuduğum ikinci kitap. Fikrimizin Rehberi'ni okumuştum ilkin.

  Serinin üç kitabını da aldım ve birinciyi bitirdim. 2005'e kadar yaşananlara ilişkin üretilen komplo teorileri var. Haliyle insan konulardan biraz sıkılıyor. Fakat genel itibariyle gerçekten çok önemli bilgi ve komplo teorileri var.

  Özellikle Tarih, Ekonomi ve Kaynaklar bölümlerinin içerikleri çok güzel. Buraları okurken keyif aldım ve ürperdim.

  Belki ikinciye geçerim ya da bir roman arası veririm. Yahut Saklı Seçilmişler'i okurum. Bakalım...
 • 56 yaşında hayata gözlerini yuman milyarder Steve Jobs’un yazdığı son yazı:

  İş yaşamında büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde yaşamım başarının simgesi, fakat işin dışında çok az neşem oldu benim. İşin sonunda zenginliğim alışmış olduğum hayatın bana getirdiği tek gerçeklik. Ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp hayatımı gözlerimde canlandırırken, farkettim ki gururlandığım bilinirliliğim ve servetim ölümün karşısında ne kadarda anlamsızmış.

  Arabayı kullanmak için, size para kazandırması için birilerini işe alabilirsiniz ancak hastalığınızı taşıması için kimseyi işe alamıyorsunuz. Kaybedilen maddesel şeyler bulunabilinir ya da yerine başkası konur fakat kaybedildiğinde bulunamayacak ya da yeri dolmayacak tek şey var o da “Yaşam.” Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun, zaman ile, o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz.

  Ailenize,eşinize,arkadaşlarınıza çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve umut ediyorum akıllandıkça farkediyorsunuz ki 300 dolarlık saat de 30 dolarlık saat de aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilemediğini anlıyorsunuz. İster first class ister ekonomi uçun, bilin ki o uçak düşerse siz de düşeceksiniz.

  O yüzden umut ederim ki şunu anlarsınız; kahkaha attığınız, sohbet ettiğiniz,şarkılar söylediğiniz, kuzeyden,güneyden,Doğudan,batıdan,cennetten ve dünyadan konuştuğunuz,ahbaplarınız,dostlarınız, eski arkadaşlarınız, erkek kardeşiniz,kız kardeşiniz varsa bilin ki gerçek mutluluk bu.

  Çocuklarınızı zengin olması için eğitmeyin, onları mutlu olmaları için eğitin. Böylelikle büyüdüklerinde herşeyin fiyatını değil,değerini bilirler.

  Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin aksi halde ilacı yemek yerine yersiniz.

  Sizi seven kişi sizi asla bırakmayacaktır. Bırakmak için yüzlerce neden saysa da mutlaka sizde kalmak için neden bulacaktır. Bilin ki insan ile insan olabilmek arasında çok büyük fark var ve bunu anlayan çok az insan var. Doğduğunuzda sevildiniz ve ölürken de sevileceksiniz. Bu arada kalan zamanı başarmak zorundasınız.

  Hayattaki en iyi altı doktor güneş ışığı ,dinlenmek,egzersiz yapmak, sağlıklı yemek,kendine güven ve arkadaşlar. Bunları hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın.

  Steve Jobs
 • "Tıpkı Tarım Devrimi gibi, modern ekonominin büyümesi de dev bir aldatmaca olabilir. İnsan türü ve küresel ekonomi büyümeye devam edecektir ama giderek daha fazla sayıda insan açlık ve yoksulluk içinde yaşayacaktır."
 • 304 syf.
  ·5/10
  Kitap aslında Büyük Patlama sonrasında kâinatın nasıl meydana geldiğini anlatan bilimsel bir kitap. Ancak bilimsel bir kitapta evrim teorisinin birkaç alakasız kitaptan alıntıyla tümden reddedilmesinin bilimsel yaklaşıma uygun olmadığını düşünüyorum. Darwin kitabında insanın maymundan geldiğini söylemediği gibi, tüm canlıların cansız varlıklardan türediğini de söylememiştir. Aksine kitapta dünyadaki tüm canlıların iki ya da üç temel türden türediği belirtilmiş. Sonuçta evrim teorisi bilim dünyasında genel kabul görmüş durumda ve yazarın bu teoriyi kabul etmemesi için kitabın genelindeki yaklaşımla bilimsel ispat yoluna gitmesi gerekirdi diye düşünüyorum.
  Kitabın 27. sayfasında yazar temelini pozitif bilimlerin oluşturduğu piramidin tepesinde sosyal bilimler yer aldığını belirtiyor. Paragraf sonra şöyle devam ediyor:
  “… İşte insan denilince bu kez karşımıza sosyal bilimler çıkıyor. Hukuk, sosyoloji, felsefe, psikoloji ve hatta ekonomi ve siyaset gibi bilimler artık çatının en üstünde bulunuyorlar. Savaşlar, mücadeleler, ihtiraslar, zulüm ve her türlü aşırılıklar; sapıklıklar, sömürenler, sömürgeler; yolsuzluk ve yoksullukların yanında; refah toplumlarının akıllara sığmayan rezaletleri. Gözlerinde iman, gözyaşlarında Allah görünen o yavrulara nasıl kıydılar? O Allah kuzularını nasıl da acımasızca boğazladılar? Nasıl nasıl?”
  Örnekleri çoğaltmak mümkün. Muhtemelen fizik eğitimi alan yazarın bilime inanan tarafı ile tasavvufa inanan tarafı karışıklığa neden oluyor. Çünkü kitapta bilimsel konular devam ederken arada tasavvufi girdilerle sık sık karşılaşıyorsunuz. Bu da doğal olarak akışı bozduğu gibi yazara karşı da bir güvensizlik ortaya çıkıyor.
  Sonuç olarak iki kitaptan ilkinin 272. sayfasına kadar her şey güzel gidiyordu ve büyük patlama ile ilgili muhtemelen en anlaşılır kitaptı. Ancak bundan sonra doğruluğu tartışılır ve Kuran-ı Kerim’de açık olarak ifade edilmeyen konular kitaba dahil oldu ve benim açımdan kitap ve yazar çekiciliğini kaybetti. İkinci kitap ise daha çok birinci kitabın tekrarı. Konuya büyük patlama ve evren açısından bakıyorsanız ilk kitabın 272. sayfasına kadar olan bölüm yeterli diye düşünüyorum.