• İnsan ölür, yaşar ama isyan.

  Kazım isyandır 2016 etkinliği

  https://youtu.be/9DwBHjQg7AU
 • 1536 syf.
  ·4 günde·10/10
  Tek eleştirim bir kitapta 120 sayfa dizin olur mu?
  Bilmiyorum şuanda yazacağım inceleme Kazım Karabekir Paşa'nın günlükleri ne yazacağıma karar veremiyorum. Bu vatani bize hediye eden isimlerin en başında. Kazım Karabekir olmasaydı büyük ihtimalle yeni devlet kurulamayacaktı bunu şu sebeplerle açıkla bilirim
  Silahı teslim etmeyen komutan ve Atatürk istifa ettiğinde isteyen Istanbul Hükümetine vermeyen isim. Belki araları zaman zaman açılmış olsa da bu iki isim bu ülkenin 1. Derecede mimamarlaridir. Çınarlar ayakta ölür misali bir 25 ocakta kalp krizi geçirene kadar ayakta ve 26 Ocakta hakkın rahmetine kavuşuyor. Allah Rahmet Eylesin. Atatürk, Kazım Karabekir Paşalara minnettarız.

  Günlüklere gelince genelde kısa notlar almış iç dünyasına az giriş yapabiliyoruz. Genelde hayatı savaşlarda geçtiği için savaş yazıları doldurmuş iç dünyasına inmeye fırsat kalmamış 1910-1922 arası günlük notları şehitleri, ordunun durumunu söyleyerek ve düşman hakkında ki istihbaratlar hakkında geçiyor. Sonra ki dönem ise meclis içi atışmalar var. Fethi Bey ve onun gibi düşünenlere karşı Kazım Karabekir düşüncesi arasında sıkışıyor.
  Not; Adam 1924 kadar evlenemiyor sürekli savaş cephelerinde olduğu için
  Dünyanın her sözünü takip ettiği 2 Türkten birisi olmasını bu kitapta rastlıyoruz diğeri Atatürk.
  Atatürk ile kurtuluş savaşına kadar fazla ilişkileri olmasada kurtuluş savaşında ve sonraki dönemde ilişkileri gelişiyor bazen kavgalı bazen dostane ilişkileri Atatürk ölene kadar devam ediyor.
  Ataturk'e karşı 2 konuda sert muhalefet yapmıştır 1. Devletin dini islamdir kelimesi kalkınca 2. Sultan IV. Mehmed Vahidüddin hakkındaki Atatürk'ün sözlerinde karşı çıkmıştır.
  Bunun yanında şeyh sait isyanıni siyasetten çıkarıp dini hareket gibi gösterenlere muhalefeti çok ciddi olmuştur çünkü Şeyh Sait isyanı kürt devleti kurmak amaçlı bir siyasi isyandır.
  Atatürk sonrası dönemde ise biraz mebusluk biraz seyyahlik yapmış. 26 0cak 1948de hakkin rahmetine kavuşmuştur.
  Allah Rahmet Eylesin. Bıraktıkları vatani kıyamete kadar payidar eylesin.