Namaz biraz da şu demek; Allah’ım yine ben geldim yüzüm yok ama ben geldim..!! Bu gelişi sevmeyensin, bu gelişi pişmanlık say, bu gelişi kefaret say..!! N’olur yüzüme sürdüğüm ellerimi, geriye indirmeden affına say..!! Bu gelişi, eğilimli, bükülüşü, secdeyi ve duruşu seni sevdiğime şahit say..!! (Amin)...!! #by yargic

Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
19 Mar 15:09

Nexweşî mîna sabûnê qirêjên gunehan dişo, paqij dike. Bi hedîsê sehîh sabite ku nexweşî ji gunehan re dibin kefaret.

Rîsaleya Nexweşan, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 14 - Zehra Yayıncılık)Rîsaleya Nexweşan, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 14 - Zehra Yayıncılık)
Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
17 Mar 16:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

II. Perde
Trofimov: rusya bizim bahcemizdir. Dünya büyük ve çok güzel. Onda olağanüstü güzellikte pek çok yer var.
Bir düşün anya , bahçenizdeki her bir visneden her bir yapraktan size insanlarin baktığını hissetmiyor musunuz? Seslerini işitmiyor musunuz? Hepinizi, canlı insanların mulkiyetine sahip olmak carpistirdi. En azından 200 yil kadar geri kaldık. Onun hesabını görmemiz gerekir. Bu kefaret acı çekerek odenir. Anlayin bunu anya
Anya: yaşadığımız ev çoktandır kendi evimiz değil artık.ben de çıkıp gideceğim
Tromifov: cebinizde çiftliğin anahtarı varsa çıkarıp kuyuya atın. Rüzgar gibi özgür olun.
Anya: ne söylediniz
Tromifov: inanın bana anya o kadar çok şeye katlanmam gerekti ki ! Kis geldi mı hasta, bir dilenci gibi boynu bükük, çaresiz kalıyorum.fakat ruhum yinede her zaman aciklanamaz onsezilerle dolu. Içimde mutluluğun önsezileri var
Anya: ay doğuyor
Tromifov: Evet, ay doğuyor. Iste ta kendisi mutluluk daha yakına geliyor bir görmesek de ne çıkar, başkaları görecektir.
Anya: ne yaparsın ırmak kıyısına gidelim, orası sakindir
Tromifov: gidelim

Vişne Bahçesi, Anton Çehov (Sayfa 50)Vişne Bahçesi, Anton Çehov (Sayfa 50)
Neslişah Özbay, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
 17 Mar 13:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Roman; birbirini severek evlenen, hayata bakış tarzları, kişilikleri farklı olan iki gencin anlaşamayarak ayrılmalarını ele alır.

Sonuçta iki genç birbirlerini tanımaya fırsat bulamadan dünya evine girerler, fakat kişiliklerinin çok farklı kutuplarda olması ve biraz da geçim derdinden dolayı birbirlerinden uzaklaşmak durumunda kalırlar.

Roman, üniversite öğrencisi olan Nihat ile Ömer’in vapurda giderlerken Ömer’in öndeki yerlerde oturun güzel bir genç kızı fark etmesiyle başlar. Vapur iskelede durduktan sonra Ömer kızı kaybetmemek için arkasından ilerlemeye başlar. Ömer tam kıza sesleneceği sırada yanında orta yaşlı bir bayanın olduğunu görür ve bu bayan Ömer’e seslenir. Kadın Ömer’lerin uzaktan akrabası olan Emine teyzedir. Emine teyze kızın adının Macide ve Balıkesir’deki bir akrabasının kızı olduğunu, musikiye duyduğu ilgiden dolayı buraya konservatuar okumaya getirdiğini söyler.

Macide Balıkesir’de okurken musikiye olan yeteneği ve ilgisi hocaları tarafından fark edilir. Bu sırada okula yeni gelen genç öğretmen Bedri Bey ile aralarında bir şey olduğuna dair dedikodu çıkar. Bu dedikodu onların arasında bir anda duygusal bir bağ kurar. Fakat Bedri öğretmen sene sonunda okuldan ayrılmak durumunda kalır ve İstanbul’a taşınır.

Ömer bir akşam Emine teyzesinin evine gider , herkesin morali bozuktur. Macide’nin babası vefat etmiş ve ev halkı bunu Macide’ye söylemiştir. Macide o akşam odasından hiç çıkmaz. Ömer’de kendi için hazırlanan odaya gider ve uykuya dalar. Ertesi gün Macide ve Ömer aynı zamanlarda kalkar evde başka kimse uyanık olmayınca birlikte kahvaltı yaparlar sonra Ömer Macide’yi okuluna bırakır akşamda gelip alacağını söyler.

Ömer akşam Macide’yi alır yürüyerek giderlerken Ömer hislerini Macide’ye açıklar. Macide’de aynı şekilde karşılık verir. O günden sonra her gün birlikte gezmeye başlarlar. Macide’nin babasının vefatıyla parada kesilince Macide’den rahatsız olmaya başlarlar ve bir akşam Macide’yi azarlarlar. Buna çok üzülen Macide o gece tüm bavulunu toplar ve evden çıkar fakat nereye gideceğini bilemez. Kötü bir şey olacağını hisseden Ömer ise Macide’nin evinin önünden gitmemiştir. Macide’yi alarak kendi evine giderler. O geceden sonra karı koca olarak yaşarlar fakat geçim sıkıntısı kısa zamanda baş gösterir.

Ertesi sabah postanedeki işine gider öğlen de Hafız efendi ile yemeğe çıkar Hafız efendi bir sıkıntısını Ömer’e anlatır . Kayınbiraderi hapse girer kefaret için kasadan iki yüz elli lirayı alıp kayınbiraderine verdiğini söyler. Tahliye edildiğinde parayı alıp tekrar yerine koyacağını söyler fakat mahkeme bir türlü olmaz. Rahatlamak için de Ömer’e anlatır.

Ömer akşam eve gittiğinde Nihat ve Profesör Hikmet adında ki iki arkadaşının onu beklediklerini görür. Macide ise bu iki adamdan hiç hoşlanmamıştır. Siyasetle alakalı yazılar yazan Nihat , veznedar Hafız efendiyi ihbar edeceğini söyleyerek ondan para istemeyi önerir fakat iyice geçim sıkıntısı yaşayan Ömer bunu kesinlikle reddeder.

Profesör Hikmet Ömer ile Macide’yi bi akşam sazlı sözlü bir eğlenceye davet eder. Eğlence sırasın Macide Bedri ile karşılaşır. Ablasının rahatsızlığından dolayı Bedri öğretmenliği bırakmış piyano çalmaktadır. Bedri ile Ömer ise uzun zamandır görüşmeyen iki arkadaştır. Bedri Macide’ye olan hislerini hala hissetse de asla belli etmez ve Ömer Sırf Macide’den dolayı sürekli maddi yardımda bulunur.

Ömer bir akşam eve geldiğinde Macide ile Bedri’yi baş başa otururken görünce yanlış anlar ve Bedri’ye hakaretler eder. Ömer sandalyeye oturarak ağlamaya başlar. Geçim sıkıntısından dolayı Hafız efendiyi tehdit ederek para almıştır sonra da pişman olarak bu parayı Nihat’a vermiştir. Ömer yaptığından utanarak hemen Bedri’nin evine gider ve özür diler Bedri Ömer’i affeder.

Yine bir akşam Ömer ve Macide eğlenceye davetlidir . Davette Bedri ile Profesör Hikmet ‘te vardır . Macide oldukça sıkılmıştır fakat Ömer’in kalkmaya hiç niyeti yoktur. Eski arkadaşı olan Ümit isimli bir kızla da oldukça samimi olur. Eğlence sonunda gazinoya gitmeye karar verirler, Ömer ise Macide’yi unutup Ümit’le takılmaktadır. Gazinoda iyice canı sıkılan Macide lavaboya gider o sırada Ömer’in arkadaşı olan İsmet Şerif içeri girer ve Macide’yi sıkıştırmaya çalışır. Macide adamı iterek oradan kaçar. İçeri girip yerine oturduğunda ise Profesör Hikmet tarafından tacize uğrar. Ömer olanları görmesine rağmen Profesöre olan borcundan dolayı sesini çıkaramaz ve Ümit’le ilgilenmeye devam eder.

Macide tüm bu olanlardan sonra Ömer’de dahil herkesten ve her şeyden tiksinmeye başlar. Ömer’e uzunca bir mektup yazar o anda Bedri içeri girer ve Ömer’in tutuklandığını söyler. O günden sonra Bedri ile Ömer’i ziyarete gitmeye başlar. Fakat hep susarlar.

Bir gün yine ziyarete gittiklerinde Macide’nin gitmesini Bedri ile konuşacağını söyler. Macide Bedri’yi dışarıda bekler. Ömer Bedri’ye tahliye olduğunu artık dışarı çıkabileceğini, yalnız hatalarını bildiğini ve Macide’yi daha fazla üzmek istemediğini söyler. Macide’yi Bedri’ye emanet eder dilerse Macide ile evlenebileceğini söyler. Bedri olanları Macide’ye anlatınca Macide sadece susar. Bedri evine taşınmasını söyler Macide bunu kabul eder Bedri’nin kız kardeşine bakacağını da söyler. İçinde garip bir hisle yanında Bedri yürümeye başlarlar.

Balıkesir’den başlayıp İstanbul’da son bulan bir aşk macerası anlatılır. Bu serüvenlerde üç temel şahıs vardır: Macide, Ömer ve Bedri. Macide ve Ömer birbirlerini iyice tanımadan evlenirler. Oysa ikisi ayrı dünyaların insanlarıdır, kişililikleri birbirinin tam aksi yönünde olan insanlardır güzel roman doyumluk yazarın keyifle okuyacağınız icimizde ki Şeytan keyifle okumanızı dilerim. :)

Keyfekeder, Posta Kutusundaki Mızıka'yı inceledi.
12 Mar 00:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir dosta yazılan kefaret mektupları... Sanki her mektubu ben yazdım dostuma yada okudum onunla. O kadar içten, anlamlı ve ben gibiydi ki Ali Ural, her ne zaman açsam kitabi kaldığım yerden ve kaldığım histen devam edebildim. "Sevgili dost" demenin güzelliğini tazeledi. Mektup yazmayı özletti.

Afife, bir alıntı ekledi.
10 Mar 16:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugünü yaşamak için önce geçmişin kefaretini ödememiz, onun hesabını görmemiz gerekir. Bu kefaret de ancak acı çekerek, olağanüstü, sürekli bir emekle ödenir.

Vişne Bahçesi, Anton Çehov (Sayfa 51)Vişne Bahçesi, Anton Çehov (Sayfa 51)
53V41D, bir alıntı ekledi.
06 Mar 11:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Malazgirt savaşından önce..
Romanos Diogenes'in "Eğer bu barbar gerçekten de barış istiyorsa, karargahıma gelip Rey'deki sarayını kefaret olarak bana teslim etsin" dediği belirtilir.

Cambridge Resimli İslam Ülkeleri Tarihi, Francis Robinson (Sayfa 81)Cambridge Resimli İslam Ülkeleri Tarihi, Francis Robinson (Sayfa 81)
N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
01 Mar 09:35 · İnceledi

Dulcinea Del Toboso
Don Quijote:
‘Vardığında, o güzeller güzeli ne yapıyordu? Herhalde onu inci dizerken ya da bu bedbaht şövalyesi için altın iplikle arma işlerken buldun?’
‘Hayır, evinin avlusunda iki kup buğdayı kalburdan geçirirken buldum.’ diye cevap verdi Sancho.
‘O buğday tanelerinin, onun eli değince inciye dönüştüğünden emin olabilirsin’ dedi Don Quijote. ‘Pekala dostum, dikkat ettin mi, buğday ekmeklik miydi yazlık mıydı?’
‘Esmer buğdaydı” diye cevap verdi Sancho.
‘Emin ol ki,’ dedi Don Quijote, ‘Onun elinden geçip kalburlanınca, hiç şüphe yok, beyaz ekmek olmuştur. Neyse, devam et; mektubumu verdiğinde öptü mü? Alıp başının üstüne koydu mu? Böyle bir mektuba yakışır bir merasim yaptı mi, ne yaptı?’
‘Ben mektubu uzattığımda’ dedi Sancho, “Kalburda epeyce buğday vardı, onunla meşguldü, dedi ki: ‘Arkadaşım, o mektubu su çuvalın üstüne bırakıverin, şunu kalburdan geçirip bitirmeden okuyamam.’”
‘Ne akıllı kadın’ dedi Don Quijote. ‘Rahat okuyabilmek, tadını çıkarabilmek öyle yapmış olmalı. Devam et Sancho. O işini görürken seninle neler konuştu? Benim hakkımda neler sordu? Sen ne cevap verdin? Haydi, her şeyi anlat. En ufak bir şeyi bile atlama.’
‘O hiç bir şey sormadı’ dedi Sancho. ‘ama ben zat-i alinizin onun için nasıl kefaret ödediğinizi, belden yukarınız çıplak, vahşiler gibi bu dağlarda, toprağın üstünde uyuyup sofrada yemek yemediğinizi, sakalınızı taramadığınızı ağlayıp kaderinize lanet ettiğinizi anlattım.’
‘Kaderime lanet ettiğimi söylemekle iyi etmemişsin” dedi Don Quijote. ‘Çünkü aksine, Dulcinea Del Toboso gibi yüce bir hanımefendiyi sevmeye beni layık gördüğü için, kaderime şükrediyorum, ömrüm boyunca da edeceğim.’
‘O kadar yüce ki,’ dedi Sancho, ‘ Gerçekten de boyu benimkinden bir karış fazla.’
‘ Nasıl yani Sancho,’ dedi Don Quijote, ‘ Sen onunla boy mu ölçüştün!?’
‘ Şöyle ölçtüm’ dedi Sancho, ‘Bir çuval buğdayı eşeğin üzerine yüklemesine yardim ederken, yan yana geldik, bir karıştan fazla fark olduğunu gördüm aramızda.’
‘ Bu yüceliğe de ruhunun bin türlü zerafeti eşlik etmiyor, süslemiyor mu?’ dedi Don Quijote, ‘ Sancho benden bir şeyi esirgeme; onunla yan yana durduğunuzda, Seba diyarından bir koku, bir rayiha, adini koyamadığım, itirli bir koku gelmedi mi burnuna? ne bileyim garip bir eldivenci dükkanındaymışsın gibi, alışılmadık bir koku?’
‘Doğrusunu isterseniz’ dedi Sancho, herhalde çok calıştığından terlemişti, biraz yağlı bir kokuydu.’
‘ Ondan değildir,’ dedi Don Quijote, ‘ Her halde senin burnun tıkalıydı, ya da sen kendi kokunu almışsındır; çünkü ben o dikenli gülün, kır zambağının, o amberin nasıl koktuğunu gayet iyi biliyorum.’
‘ Her şey olabilir,’ dedi Sancho, ‘ Saygıdeğer senyora Dulcinea’dan çıkıyormuş gibi gelen koku, benden çok çıkar çünkü; bunda şaşılacak bir şey yok. Bütün şeytanlar birbirine benzer.’
‘ Pekala’ dedi Don Quijote, ‘ buğdayı kalburdan geçirdi, değirmene gönderdi. Mektubu okuyunca ne yaptı?’
‘ Mektubu okumadı,’ dedi Sancho. ‘ Çünkü okuma yazma bilmiyormuş, alıp yırttı, ufacık parçalara ayırdı. Köydekiler sırlarını öğrenmesin diye kimseye okutmak istemediğini, zat-i alinizin ona aşkı ve onun yüzünden çektiğinizin olağanüstü kefaret konusunda, benim anlattıklarımın yeterli olduğunu söyledi. Son olarak da zat-i alinizin ellerinden öptüğünü, yazmaktansa görmeyi arzu ettiğini size söylememi istedi. Ayrıca haberini alır almaz bu çalıları bırakıp saçma sapan şeyler yapmaktan vazgeçerek, daha önemli bir şey çıkmazsa, derhal El Toboso yoluna koyulmanızı rica etti, emretti; çünkü zat-i alinizi görmeye can atıyormuş. Zat-i alinizin mahzun yüzlü şövalye unvanını aldığını söylediğimde çok güldü.’
‘Şimdilik her şey yolunda,’ dedi Don Quijote. ‘ peki söylesene, ayrılırken, benden götürdüğün haberlere karşılık nasıl bir mücevher verdi sana? çünkü gezgin şövalyelerle soylu hanımlar arasında çok yaygın ve eski bir adet vardır; hanımdan şövalyeye, şövalyeden hanIma haber götüren silahtar, nedime ya da cüceye, getirdiği habere teşekkür mahiyetinde değerli bir mücevher hediye edilir.’
‘ Öyle olabilir, bence çok iyi bir adet; ama herhalde geçmiş zamanlarda öyleydi; şimdi adet, sadece bir parça peynirle ekmek vermek. Senyora Dulcinea da ben giderken avlu duvarının üstünden peynir ekmek verdi bana; hatta peynir koyun peyniriydi.
‘ Son derece cömerttir kendisi,’ dedi Don Quijote. ‘ sana altın bir mücevher veremediyse, hiç şüphesiz, elinin altında bulunmadığındandır.’ "
diye uzar da gider bu diyalog; hesaplı, kitaplı aşklara, aşıklara inat; gören gözlere ibret olsun diye.

Don Quijote, Miguel De CervantesDon Quijote, Miguel De Cervantes
Hakkı, bir alıntı ekledi.
27 Şub 14:22 · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Siyasetle ilgili olarak Marx bu düşünce biçiminin özelliğini görebilmekteydi:Almanlar diğer milletlerin Siyasette yaptıklarını düşünmektedir.Marx'ın işaret ettiği gibi Alman düşünce biçimi kendin maddi temeline sahip olmaksızın gelişmişti.diğerlerinin yaptıklarını kavramsallaştırmak gerçekliğin bir parçası olarak kavramlar fikirler inançlar ve düşüncelerin herhangi bir maddi muhtevaya işaret etmemesi esasında soyut bir karakterde örgütlenmesini gerektidi. İnsan varoluşu gerçek bir insan varoluşu değildir Eğer felsefi söylemde ya da siyasette devlete Tabii bir öge olarak resmediliyorsa bu resimden gerçek insanın ne olduğuna ilişkin bir proje çıkartmak mümkün değildi. Bunun bir sonucu olarak Alman felsefesi ve toplumsal düşüncesi kendisine gerçekliğe herhangi bir kefaret ödemeksizin biçimlendirmekteydi.

Akıl ve Toplumun Özgürleşimi, Ahmet Çiğdem (Sayfa 32)Akıl ve Toplumun Özgürleşimi, Ahmet Çiğdem (Sayfa 32)