• Merhaba sevgili 1000Kitap ailesi...
  Sonunda stajımın ardından evime ve kitaplığıma kavuştum. Sabahtan beri hasret gideriyorum ve lisede okuduğum kitaplarımla vedalaşmaya çalışıyorum. Hem yerimin kısıtlı olmasından dolayı hemde okuduğum tarz artık değiştiği için aşağıda listesini vereceğim kitaplarımı satmaya karar verdim.
  Lisede okuma hızıma cep harçlığım yetişmediği için kitaplarımı evimin yakınındaki sahaftan alıyordum, bu yüzden malesef orijinal değiller. Kitaplığımı düzenli olarak kontrol edip temizlediğim için kitaplar iyi durumdalar.
  Kargo için tercihim ptt kargodan yana. İsteyenle takas yapabilirim.
  Herkese keyifli okumalar.

  --JOHN GREEN--
  Alaska'nın Peşinde
  Aynı Yıldızın Altında
  İlk Aşk
  Kağıttan Kentler

  --KRISTIN HANNAH--
  Ateşböceği Yolu
  Ateşböceğinin Şarkısı
  Evden Çok Uzakta
  Gece Yolu
  Gerçek Renkler
  Gümüş Gözyaşları
  İlkbahar Rüyası
  Kış Bahçesi
  Mucizeler Yağarken
  Sevgi Uğruna Yaptıklarımız
  Uzak Kıyılar

  --DEBBIE MACOMBER--
  Bahçemde Yeşeren Umutlar
  Bir Dilekle Başladı Her Şey
  Bir Yumak Mutluluk
  Küçük Mucizeler Dükkanı
  Sevginin Son Dileği
  Yeni Başlangıçlar Mevsimi

  --BECCA FITZPATRICK--
  Hush Hush Serisi(Fısıltı - Çığlık - Sessizlik - Final)
  Siyah Buz (Orijinal ve Ciltli)

  --SUZANNE COLLINS--
  Açlık Oyunları Serisi (Açlık Oyunları - Ateşi Yakalamak - Alaycı Kuş)

  Av - Kristin Cast P.C. Cast
  Uyanmış - Kristin Cast P.C. Cast
  Azap - Lauren Kate
  Göçebe - Stephen Meyer (Orijinal. İlk basımdan olduğu için yıpranmalar mevcut.)
  Demi Lovato - Güçlü Kal
  Ahmed Arif - Leylim Leylim (Orijinal. Yarım bırakmıştım. Kitabın durumu sıfıra yakın.)
  Obsidiyen - Jennifer L. Armentrout
  Senden Önce Ben - Jojo Moyes
  Sevgilimden Son Mektup - Jojo Moyes
 • Parlaklık ve ısı nasıl ateşin olmazsa olmazıysa, hayatın olmazsa olmazı da ateşti. Vahşi köpek sürülerinin koruması altındaki yerleşim birimlerine yaklaşabilmenin tek yolu yanında elinin altında bir ateş kaynağının olmasıydı. Ateş olmazsa karlı kış günlerinde soğuktan donmak ya da açlıktan ölmek işten bile değildi.
 • Kitap Molla Kasım'ın Yunus Emre'nin şiirlerini bulup onu aramaya başlamasıyla başlıyor. Daha sonra Molla Kasım Yunus Emre'nin hayat hikayesini yazmak ister. Yunus Emre başta kabul etmese de sonradan razı olur. Ve hikaye Yunus Emre'nin gözünden anlatılmaya başlar.

  İlk olarak Yunus Emre'nin oğlunu tekrar bulduğu zamana gidiyoruz. Ama oğlu yıllarca yanında olmayan babasına kin gütmektedir. Ve Allah'a karşı isyandadır. Fakat zamanla o da bu hatasından dönecektir.

  Hikayede bir sonraki durağımız Ucasar'dır. Bu yıllar öncesidir. Evlerine bir ateş düşmesiyle başlar. Köyleri Çekikgöz saldırıları yüzünden harap haldedir. Yunus eşi Sitare'yi ve küçük oğlu İsmail'i korumak için ahırın altındaki mahzene saklar. Kendisi büyük oğulları İbrahim'in yarasını tedavi ettirebilmek için Satı Nine'nin evine koşmaktadır ama iki Çekikgöz'ün ona saldırısı yüzünden bayılmıştır ve oğlu İbrahim orda vefat etmiştir.

  Ucasar halkı köylerinin harap olması üzerine Sarıcaköy'e gelir. Yunus oğlunu toprağa vermenin acısını yaşamaktadır. Ama eşi Sitare daha çok acı çekmektedir. Hiçbir şeye tepki vermemektedir. Ama herkes umutsuzluk içerisindeyken Sitare'nin bağırından kopan bir ağıt hem herkesi sevindirmiş hem de onu eski haline geri dönmüştür.

  Kuraklık yüzünden köylü iyice yoksullaşmış ve kimsenin elinde avucunda bir şey kalmamıştır. Kış kapıdadır ve insanların kalacak yerleri yoktur. Sonunda tek göz de olsa herkese kalacak bir yer yapmışlardır.

  Çekikgöz tehlikesi yine kendini göstermiştir. Köylüler korunmak için etrafa gözcüler koyup tuzaklar kurmuşlardı. Tuzaklar işe yaramıştır Çekikgözün yarısı ölmüştü ama köylülerden de ölenler vardı ve köy harap haldeydi.

  Yunus, Aslanlı Hünkâr'ın onu daveti üzerine köyden ayrıldı. Aynı zamanda köy için bir az buğday isteyebileceğini düşünüyordu. Aslanlı Hünkâr'ın karşısına çıktığında ona köyünün durumunu anlatır ve buğday ister. Aslanlı Hünkâr ona nefes vermeyi teklif etmektedir. Ama kendisi istemez ve buğdaylarla birlikte köyüne döner. Geri döndüğünde köyünü yanmış olarak bulur. Sitare'nin ölü bedeniyle karşılaşır. Ama oğlu İsmail hayattadır. Başına gelenlerin nefessiz yola çıktığı için olduğunu düşünür. Aslanlı Hünkârın yanına gittiğinde onu geri çevirirler ve Tapduk Emre'yi varmasını söylerler.

  Yunus, Tapduk yollarında Sitare'nin yıldızlı heybesiyle yol alırken Sarıcaköy'den aldığı haberle yıkılır. Köy yakılmıştır ve oğlu İsmail'in yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyordur. Bu haberle Tapduk yolundan dönüp oğlunu aramaya başlar.

  İsmail köle olarak satılmıştır. Onu alan kişi yani Arn Usta bir cellattır. Ve İsmail'in yeni adı artık Samuel'dir. İsmail babasının onu kurtaracağına dair hâlâ umutları vardır.

  Bu sırada Yunus oğlunu aramaktadır. Gittiği her yerde kendine benzer bir oğlan çocuğu aradığını söylemektedir. Onu bulamamış ama en azından yaşadığını öğrenmiştir. Bir gün bir handa konaklarken iki Alamut fedaisiyle yolu kesişir. Bunlar ona yardım etmeyi kabul ederler. Onlarla birlikte oradan oraya oğlunu arar. Bir yıl olmuştur ama hâlâ oğlunu bulamamıştır. Feadilerle helalleşirler. Ve yollarını ayırırlar.

  Yunus rüyasında Taptuk Emre'nin onu çağırmasından dolayı Sitare'nin hayali ile tekrar Taptuk yollarına düşer. Taptuk Emre'nin yanına vardığında Taptuk Emre bir Çekikgözü onun rehberi etmiştir. Yunus'un baştaki kini sonradan sönmüştür.

  Yunus her gün dergaha dağdan odun getirmektedir. Ama o Od için gitmektedir yani ateş için. Her gün kendiyle konuşup kendini dinlemektedir. Aynı zamanda dergahta okuma yazma ve ilim öğrenmiştir.

  Samuel yani İsmail artık Arn ustayı bir baba görmektedir. Birçok işkence aletini öğrenmiş ve kendi de yeni işgence aletleri üretmiştir.

  Yunus artık dergaha odun değil su taşımaktadır. Bu daha da zordur. Sırtı yara dökmüştür. Bu sırada dergahta Yunus'un Taptuk Emre'nin kızına tutulduğuyla ilgili dedikodular çıkar Yunus buna dayanamaz ve dergahtan ayrılır.

  Bir başına yollarda ilerlerken Abdallarla karşılaşır ve onlara katılır. Abdallar her akşam dua ettiklerinde sofra yemeklerle dolmaktadır. Yunus buna hayret etmektedir. Bir gün bunu Yunus'un da yapmasını isterler. Yunus ne yapacağını şaşırmış halde dua etmeye başlar. Bu sefer şaşırma sırası Abdallardadır. Çünkü 4 sofralık yemek ortaya çıkmıştır. Yunus onlara onların kim adına dua ettiklerini sorar. Onlar da dergaha her gün odun taşıyan Yunus adına dediklerinde Yunus dergahtan ayrıldığına pişman olur. Tekrar yollara düşer.

  Dergahtaki arkadaşları onu taşa tutmaktadır. Ama o orda kalmaya niyetlidir. Daha sonra tekrardan dergaha kabul edilir.

  Bu arada Samuel bir Alamut fedaisini konuşturmaya çalışmaktadır ama ne olduğunu anlamadan bayılmıştır gözlerini açtığını bir atın üzerindedir ve elleri bağlıdır. İki Alamut fedaisi onu kaçırmıştır. Ve onu babasının dediği yere Aslanlı Hünkâr'ın oraya götürmektedirler.

  Yıllar geçmiş Yunus artık pişmiştir. Bir ipte iki cambaz oynayamayağı için Taptuk onu salmıştır. Sonraları başka bir dergahtan yol arkadaşıyla birlikte yollara düşer.

  Samuel bir gün kurtardığı çocuklarla birlikte bir çete kurar ve bu yollar geçinirler. İnsanlara korku salmaktadırlar.

  Ve bir gün gelir bir çeşme başında babasıyla yolları kesişir. Ama Samuel yani İsmail onu Alamutlu sanır ve aralarında bir muhabere başlar. Sonrasında arkadaşı Cuci ona onun kendisine benzediğini ve onun babası olduğunu söyler. İsmail başta kabullenmez ama sonrasında aralarındaki buzlar erir. O ve çetesi Yunus'un ilk müritleri olur.

  İnsanın kalbine âdeta Od düşüren bir romandı. Kendini bilmenin ve O'na ulaşmanın romanıydı. Sindirerek okunması gereken harika bir romandı.
 • “Titan’ın Laneti”nde, kahramanlarımız maceraya daha ilk sayfadan kapılıp gidiyorlar. Melez Kampı görevlisi Kherion, satirlere bulabildikleri kadar melez bulup Titan’ın son savaşından önce kampa getirmelerini istemektedir. Kıvırcık’a bu görevde yardımcı olan Percy, Annabeth ve Thalia Westover Kışlası’nda 2 melez kardeşi canavarlar onlara ulaşmadan güvenli bölgeye ulaştırmak için yola çıkmıştır.

  Ancak canavarlar da iz peşindedir. Dr. Diken adıyla gördüğümüz canavar(aslında bir mantikor) kahramanlarımıza engel olmaya çalışır. Percy ve arkadaşları içlerinde bulundukları bu zor durumdan tanrıça Artemis ve onun avcı takımı sayesinde kurtulurlar. Fakat minnet duymaya bile fırsat bulamadan Annabeth’in Dr. Diken tarafından kaçırıldığını fark ederler. Bu sırada Percy’de Luke ve General isimli iki kimsenin Titanlar’ın kralı Kronos için yaptığı plandan bazı sahneler görmektedir.

  Tanrıça Artemis’de Titan’ın lanetine göre Olimpos’un sonunu getirecek kötü bir canavarın uyanmak üzere olduğunu ve ava gitmesinin zorunluluğunu açıklar. Üstelik tanrıça, bu yolculuğa avcıları olmadan yapmak zorundadır. Ve Titanlar’ın kralı Kronos nihai planını yürürlüğe koymak üzeredir.

  Artemis ava tek başına çıkar ve kahramanlarımız(eksik bir şekilde) avcılar ile birlikte Melez Kampı’na dönerler. Büyük Ev’in kahininin onlara bir sürprizi vardır. Önceki kitaplardan da bildiğiniz üzere üç büyük tanrının çocuklarından birisi 16 yaşına girdiğinde, Olimpos’un kaderini belirleyecek bir karar verecektir. Ve Thalia çok yakında 16’sına girecektir. Bütün gözler genç kıza çevrilmişken, kahinin yeni kehaneti işleri daha da karıştırır.

  Beşi gidecek batıya, zincirli tanrıçaya

  Biri kaybolacak yağmursuz topraklarda

  Olimpos’un belası yolu gösterecek

  Kampçılar ve avcılar birlikte galip gelecek

  Biri katlanacak Titan’ın Laneti’ne

  Ve biri ölecek ebeveyninin eliyle

  Kehanet açıktır. Tanrıça Artemis’i kurtarmak(ve tabii Annabeth’i) zorundadırlar. Aynı zamanda da Olimpos’un sonunu getirecek canavarı, General’den önce bulmaları gerekmektedirler. Üstelik Kış Gündönümü de yaklaşmaktadır. Tanrıça bu toplantıya yetişemezse, Olimpos tanrıları bir mevsimi daha çarçur etmiş olacaklardır.

  Oysa Titanlar’ın kralı Kronos iyice güçlenmiştir. Bu yolda hem Luke hem de General isimli ‘kişi’ ona yardım etmektedir.

  Artemis ve Annabeth’i esir tutan General ve Luke, aynı zamanda Olimpos’un sonunu getirecek olan ve “Titan’ın Laneti” olarak adlandırılan canavarın peşine düşmüşlerdir. Kahramanlarımız bu yolda aşkı, ölümü, kayboluşu, sadakati, aile bağlarının değerini, insanların değişebileceğini ve en önemlisi ikinci Titanlar savaşının başlangıcına şahit olacaklar.

  Ayrıca Kıvırcık’da Pan’a bir adım daha yaklaşacak!
 • Teslim oldum olalı
  zalim tabiatıma
  ve çığırından çıkmış hayatımın
  gerisindeki miskinliğe,
  iyi tarafım
  (ki neresidir, pek kestirememiştim daha önce)
  ortaya çıkmaya başladı
  hiç tanımadığım
  insanların düşlerinde.
  Aldığım mektuplara göre
  yararlı oluyormuşum kendimce,
  bazen bir akıl vererek
  bazen de, tehlikeli durumların
  tam ortalık yerinde
  bir kurtuluş yolu göstererek.Kış güç topluyor giderek
  zayıf naif stratejilerime karşı.
  Yataktan çıkamaz oldum.
  Yürü, küçük asker
  ruhani görevlerinin peşinde
  delip geç engin kanada gecesini
  seni kimse tutamaz artık
  o pırıl pırıl köprüyü
  korkmadan yürü
  O köprü ki, günlük hayatımın çöküşü
  üstünde yükseldi gökyüzüne.
 • III
  madem arkandan ağlamamı bile çok gördün bana
  al bu taşlar senin olsun...o halde ve bundan böyle
  bütün davullar vursun, telleri kopsun sazların
  boşluğa bağırsınlar, birlikte;
  kan kusacağız.
  kan kusacağız.
  madem dünya bunca zalim
  madem yakışmıyor kalbimize.

  bütün davullar gümlesin
  boşluktan gelen, boşluğu dolduranı
  boşluğa böğüreni
  vursunnnn.

  bak! nasıl kan kusuyor külde uyuyan
  dünya görsün.

  VI
  ben seni hep sevgilim ben seni hep
  yüzünden geçen dalgalardan okudum.
  ellerine sevgi okudum gözlerine şefkat okudum
  annen seni inkar etmişti 
  aldım etime dokudum.

  V
  Yanmamı bekleme benden
  Ben ne çok yandım, biliyorsun.
  Yanamam ben yanamam
  yanamam küllerim uçuyor.
  Rüyamda sapladığın jiletler etimde
  Kanamıyor acımıyor.
  Acımıyor
  Bu dünya buz, bu buzzzzz
  zzzzzzzzzzzda
  Hiçbir şey acımıyor.

  Bunlar yalan, 
  Yalan söylediklerim
  Yalan söylediklerin 
  Bunlar ancak dünyaya yakışıyor.

  Küldüm ben zaten
  Küldüm zaten küldüm zaaaateeeen
  Kalmışsa eğer
  Külün içinde şimdi insanım 
  uyanıyor.

  Dünya görsün şimdi.
  Bembeyazzzz 
  dünyaaaaaaaaaaaa
  Yoluna baş koyup buzzzdaaaaaaa
  Kan kusanı.

  VII
  Dünya ne ki sevgilim,
  Benim sana yaptığım kubbe yanında?
  Düşsün, olsun, bırak, 
  içinde yıldızlar patlıyor.
  Kolaydır inanmak kadar inanmamak da.
  İster sal kendini dünyaya, ister kal yanımda
  Her şeyden öte öyle sevdim ki ben seni
  Yoluna baş koymak diyoruz
  Biz barbarlar buna.

  VIII
  Kırdım, evet, o yalan mekânı kırdım 
  Çıksın diye ortaya 
  Çırrrrrrrıııllçıpplaaaaaaak:

  Sen benim yuvamsın
  Yuvanım ben senin.

  IX
  Beni bilmediğim bir dünyaya attı...

  Bir cümlem yok, darrrrğğmadaaaaaaanıım, bundan.

  Bir düşümüz vardı, "birlikte yaşamak" koymuştuk adını,
  çok acıyor, belki bundan. Aşkî bir cümle mi bekliyorsun benden.
  Beklemeeeeeeee.
  Mutfakta reçel yapan iki kadın. Kırmızı biberleri filan. 
  Rüzgâr alan biraz tepe bir yer. Bakınca, iki yandan
  uffffffffffffuk filan.
  Dünya yuvarlak değil de hafif elipsmiş gibi.
  kaldı ki iki kadın, dünyanın yuvarlağını zaten anlamayan.
  böyle. kendime inandığım gibi inanmıştım ona da.
  aşk olanın ötesinde bir aşktan söz etmek, aaaaaaah
  bir inançtı desem.
  bu kadar dağılmam kendimi şimdi
  bu dünyaya fırlatılmış gibi hissetmem, bundan.
  ne söylememi bekliyorsunhava aldıkça sızlayan bir diş var içimde.
  susmam bundan, konuşmam bundan.
  ben zaten o ilk acıyla ölmediğimde çok gücenmiştim hayata.
  insan olmuştum ilk o zaman.
  ya da bozmuşlardı ben yenidoğandan.
  kendimi acıya teslim ettiğimde hatırladım,
  ölünmüyordu, hatırladım.
  ölünmüyoooooorrrrrrrrrrrdu.

  XI
  acı çekerken de adil ol, diyor bana.
  adil ol. sen değil misin inanan
  hayatın büyük bir kader olduğuna,
  kaderi yönlendirmek bile o büyük kader' in
  içindedir filllllllllllan.
  o yüzden şimdi adil ol.
  sus. söyleme böyle şeyler! adil ol.

  inanmıyorsun değil mi?
  beni bilmediğim bir dünyaya attı,
  diyyyyyyyorum.

  diyorum ki,
  sözde kalır her şey. sözzzzzzzzde kalıyor.
  bir de bana adil ol, diyorsun.

  X
  ey duymayan insanı,
  ey hayat dedikleri büyük kusur.
  ...

  ey kimselere değişmediğim
  ayrılığın neden bunca ağır?

  hani adalet?
  bir kasım' dan öteki kasım' a
  bir yanım kör bir yanım sağır.
  XV
  ben başka bir şey olmak istememmm
  istemedim başka şey.

  sabırla sevgilim sabırla
  acılarımız eşitlensin bu şehirde
  diye diye.
  bu şehirde etten geçip kalbe erişene
  dek sabırla. tek, sabırla.

  kaç kişi var bu şehirde
  ruhunu sana kubbe,
  kubbeeeeeeeeeeeeeeeee
  etmiş!

  XIV
  büyük keder içerirmiş, gördüm, anladım
  etten geçip aşka varanın sevgisi.
  bunun yanında sevgilim bunun yanında
  etin ihaneti, kısaca
  hiçbir şeydir.

  XII
  şimdi bir masaldan bir peri
  sessizce dinlesin beni,
  alsın yorgun başımı

  alsın cümlemi
  usulca kalbine koysun.

  benim cümle taşıyacak halim
  yooooooğğğğğğğ.

  XXXI
  Katlanan, insanın birbirine yapışan yaralarından
  bir yuva inşa etmektir aşk da, varla yok arasından
  Ve ahşabı kemiren de ahşaba dahildir,
  değil dışarıdan.
  Beyhude insanın yuva arayışı ama
  yine de yuva arar insan.

  dışarısı sevgilim, dışarısı senin
  kendini sürekli kaçak kılacağın yollardan başka nedir?
  yollar ki hep gider, hep yatay.
  ah ben bu kubbe fikrine o yüzden
  takılmışım; kubbe ki yüzseksen derece bir şey,
  büyük bir arzuyla mümkün.
  gayret' in bildiğimiz ve unuttuğumuz anlamıyla örülen.

  XVI
  in ordan, in ordan
  innnnnnnnn, diyor bana
  zamanın ensesinden.

  ay adalet' ten söz eden zalim
  şimdi bi dur, düşün:
  ev ki, en büyük mahremiyetti
  kimdi vuran, kimi, en mahreminden?

  XVIII
  en acısını sevgilim en acısını
  tadayım istedin:

  en acısı buydu.

  XVII
  omurgamı aldın benim.
  omurgamı aldın.
  omurgamı aldın.
  omurgamı.

  niye?

  XIX
  Varla yok arasındayım 
  Varla yok arasındayım
  Hep, varla yok arasındaydım.
  Zaten.
  Ben bilmedim ki 
  niye teyelliyim, niye?

  Varla yok arasında
  Varla yok arasında
  Elimde bir kırık testi

  Elimde bir kırık testi
  Nereye bırakayım!

  XX
  Gitmek mi yitmektir kalmak mı artık bilmiyorum
  yerini yadırgayan eşyalar gibiydim ya ben hep
  ve inançlı, gitmenin bir şeyi değiştirmediğine.

  bilemem, belki bu yüzden
  ben sana yanlış bir yerden edilmiş
  bir büyük yemin gibiydim.
  beni hep aynı yerimden yaralayan o eve
  yine de döneyim döneyim istedim.

  XXI
  ah benim sesimle
  söylesem de, inanmazlar
  benzemiyor çünkü bir dile.

  döndüğüm, döndüğüm ama döndüğüm
  döndüğüm bu sema sensin. dönnnnnnnnn
  düğüm.

  sen benim kara ömrüme vuran
  suyumu harelendiren sevincimdin.

  XXXV
  onu sevebileceğinin en yücesiyle sevdin.
  titreme daha fazla kalbim.

  bağışla kendini artık onu da
  bırak gitsin.
  bırak gitsin.

  o senin en ezel gününden kaderin
  sen onu nasılsa bin kere daha
  seveceksin.

  XXII
  günler öylece kendi kendine geçsin diye
  bir camın arkasında durdum
  bana dokunmasın hiçbir şey
  hiçbir şey yarama merhem olmasın
  iyileşecekse, hiçbir şeysiz iyileşsin diye
  bir camın arkasında durup
  akan hayata ve zaman baktım.

  bilirdim, biliyordum, biliyorum,
  bittiğinde, geçtiğinde,
  azaldığında sızı, iyileştiğimde,
  o saman tadıyla karıştığında;
  her şey daha acı olacak.

  XXXIII
  ne sanıyorsun?
  ne sanıyorsun?
  benim olan artık
  senin de kaderin:

  dağbaşı,
  oradaki yaralı ıssızlık.

  XXIII
  biz iyileşmeyiz diyor ilhan
  biz iyileşmeyiz bunu bil, diyor.
  biliyordum: ağırdı
  biliyordum: çok ağrıdı
  biliyordum: adım adım
  ...

  ben seninle sevgilim 
  mutsuz ama bahtiyardım.

  XXIV
  bir masal
  bir taş ağırlığında olabilir mi?
  olurmuş meğer.

  birlikte bir masala inanmak istedim
  ben seninle, sadece bu.
  sen beni tek
  tek
  tek
  bıraktın.

  benim artık taş taşıyacak,
  taş kaldıracak, taş atacak
  halim mi var!

  XXV
  evet kara bir ömür bu benimki.
  kara bir toprak.
  gerçekle değil, hakikatle değil,
  kalbimin aklıyla kurduğum
  kara bir ömür.

  yalnız değilim, biliyorum
  binlercesi var, onbinlercesi vardı.
  kara bir ömürle buradan geçen.

  sen bundan böyle
  gerçeğin yan yana getirilmiş
  yamalarıyla yaşayacaksın.
  ben çoktan çıvdırılmış bir şeydim
  sevgilim.

  XXVII
  gözlerimde bir çita oturuyor birazdan deppppp
  parrrrrrrrrrrrrrrrrr.

  içimdeki çilekeş fuji' yi tırmanıyor sana
  eski bir mektuptan gözlerime yağma
  dünyanın bütün neonları yanıyor sönüyor
  ve bir fotoğraf iki jiletle paramparça.

  bir su aygırı kadar yaralıyım dünyadan
  anlıyor musun?
  içimde uzağa bakan bir zürafa var 
  hayat orda burda her yerde kaynıyor.


  birazdan öleceğim, içeceğim su nerde?

  XXX
  kar şiddetle rüzgârla büyük bir kırgınlıkla
  vardı gece yarısı dağlarına. gelemem artık yanına.
  ben kaybettiğime ağlayayım sen kaybettiğine ağla

  XXVIII
  ömrümü adadımdı. 
  elimden aldığın ve parçaladığın şey bu! 
  adaletin adını neden anmıyorsun burada da? 
  o yüzden büyük yaram 
  o yüzden büyük öfkem 
  o yüzden dinmiyor 
  içimde hepsi, hınca hınç.

  hıncahıııııııııııınnnnnç.

  XXVI
  o kadar uzun yol geldik ki seninle
  şimdi, sen ayrı ben ayrı olan o yolu
  nasıl yürüyeceğiz?

  (biz seninle yoldayken
  yanımızdan ovalar, ağaçlar; titreşen
  rüzgârlar akmıştı. bir yolumuz olduğunu,
  yol kazalarını, yol yorgunluğunu
  o zamanlar biliyor muyduk?)

  XXXII
  ömrü gurbette geçenler gibiydim senin yanında
  duymadın mı, çok söyledim?
  o uzun gurbette,
  ben senin "adalet" diye diye nasıl unufak olduğunu
  gördüm.
  göre göre, duya duya,
  yine de bigâne olarak her şeye.

  bilmedin ki; ben senin gurbetinde delirmemek için
  kalbimin aklıyla ördüğüm bir yıldızlı kubbede
  yaşadım.

  tecellinin içinde ecel durur sevgilim, görmedin mi?

  adaletin içinde bir zalim oturur.

  XXIX
  sonra, çoook sonra, bu parçaların sonunda
  sen beni kızını çok seven
  bir anne olarak hatırla.

  ben ki hiç kavuşamamıştım sana.

  XXXXII
  ve huzurla, içerde bir yumuşak ışık
  dışarda dağların etrafını saran kızıllık vardı.
  durmak için dünyanın dışında iyi bir sebep
  ve bir ana enstrüman;
  incecik bir müzikle piyanonun tuşlarına vuran.
  yüzünde yeryüzünü gördüğüme duyduğum bir şükran.
  her şeyin sertliğini gömen ve uyutan bir kış,
  sen ki, de ki grand teton' a kar yağdı.
  o karın ortasında önümüzden bir nehir
  karla karışık akardı.

  sarartma beni
  sarartma beniiiiiiiiiiiiiiiiiii..sarartma.

  XXXXIII
  fazla insansın sen sevgilim fazla insan
  bir barbarım ben oysa, bir hayvan
  dilim bağışlamaktan söz eder benim
  seninki adalet ve intikam.

  söylemeye gerek var mı sevgilim
  söylemeye gerek var mı şimdi
  yetiştirdiğim en iyi nişancı vurdu beni
  klimanjaro' nun karları sevgilim
  klimanjaro' nun karları
  innnniiiiiyor aşağı.

  XXXIV
  birini seviyorsan onu öldürme! demek kolay
  oysa her âşık önce kendine sonra yanındakine cellat.
  ve aşkta ölümün bir anlamı vardır, görklü kılınan
  bozulsun diye im
  her ateş önce yanını yoklar sevgilim.

  bundan böyle ne vakit bir yangından artakalan
  isle kararmış bir şair gölgesi görsen
  başıboş, duran, susan, içinden yanan:
  ya da bir kızkardeş, ağlayan kekliğine,
  uzak ve göğsüne klarnet sesiyle dolaşan.

  XXXVI
  bunca zaman sonra, neden ona dokunmadığımı
  neden çekmediğimi silahlarımı kınından
  olanı biteni kalbime koyup kendimi çektiğimi
  soruyorsan...
  ona dokunmadıysam,

  dokunmadıysam tek bir sebepledir...

  bir barbar ancak eşitine dokunur.

  XXXVII
  akan sokaklarda yan yatmış otlara benziyorum
  rüzgârla yana savrulan dallara.
  aşk için ihanetle vuran aşk aşkm'ola?
  ah ciğerimin köşesi, kavrula kavrula
  kopuyor gönülbağım, sen bağla.

  XXXXI
  Bir nefeslik can kalsaydı sana üflerdim canımdan 
  Diyecekler; çok yüksekti ondaki zindan 
  Görmeli, eline almalı, sıvazlamıydın, öğretemeden
  Yazgına kanat ol kol ol diyemeden ayrı düştüysem senden.
  Buna yanarım çok, en çok buna yanarım inan.
  Onaramazdım kırdığım yerleri 
  Onaramazdın kırdığın yerleri 

  Son bir nefesle sana sarıldımdı.
  En acısı buydu. 
  En acısı buydu. 

  XXXIX
  aşk iki kişi arasında asla eşitlenmeyendir.
  ben bir divan şairi değilim ki sevgilim
  sana bercesteler düzeyim
  yine de giderayak, gözlerine, ellerine, ayaklarına
  tutulmuşluğumu herkes bilsin isterim.
  ben bu çıldırmış vaktin, ben bu yılan zamanının
  paramparça edilmiş şairiyim.ne diyeyim!
  yine de içimde, çooook eskiden kalma bir
  ya leyl...ya leyyylllllllllle
  bir çöl gecesine ismini bırakayım.

  XXXVIII
  bir dalda iki kiraz gibi
  aşk ile öfke arasında
  yanayana,
  dursun bu aşk. aşk, mola!
  ey yaban!
  ayaklanacağım
  ayaklanacağım!

  dizlerimin bağını bağla.

  XXXX
  sözde kalır sevgilim
  sözde kalır bütün sözler
  aşk çünkü, aşk çünkü kendine
  bir yol, bir ideoloji ister.

  bilirim, çöl rüzgârında çalıdır bazı yaşlar.
  sen sevgilim ilerde, biraz daha ilerde
  bir tarihe başlayacaksın, orası işte
  benim tarihimle başlar.

  ve say, geriye doğru, tek tek
  sende kalsın şimdi al bu taşlar.

  Birhan keskin
 • (LÜTFEN OKUYUNUZ!!)

  Eşref idama mahkûm edilmişti. İlçenin varlıklı ailelerinden Memduh Ağa ve eşi Latife Hanımı evlerinin önünde, hunharca öldürmek suçundan yargılaması devam ediyordu.

  ****

  İzmir’in şirin ilçesi Tire’de kaymakamlık binası yakınlarında gece zil zurna sarhoş olduktan sonra, bağırarak sokakta dolaşan Eşref’in hallerinden rahatsız olan müderris Memduh Ağa kendisine ikazda bulunması üzerine sinirlenen Eşref sert mukabelede bulunmuş ve kısa sürede tartışma alevlenmişti. Karşılıklı hakaretler yerini silah seslerine bırakmış, üç beş el silah sesi duyulduktan sonra karı koca çift oracıkta can vermişti. Cinayeti duyan halk, Eşref’i linç etmek üzereyken aklıselim tebligat memuru Mehmet Bey’in müdahalesi sonucu Eşref’i ölümden zor kurtarmıştı. Eşref suçluymuş. En azından tanıklar ve savcı böyle söylüyordu.

  Tire sakin bir kasabaydı. Yılda tek tük mahkemelik vaka görülür, onlarda genelde basit tarla kavgası, senin hayvanların benim tarlama girdi, mahsulüm zarar gördü şeklinde olur ve kıs süre içerisinde orta yol bulunurdu. Zaten bu kavgalar -aslında büyük bir aile sayılan Tire’liler- için yeterince onur kırıcı olduğu için mahkeme uzamaz, kısa sürede barışırlar ve mahkeme heyetini yazışma zahmetinden kurtarırlardı.

  Ama nasıl olduysa böyle büyük bir adli olay yaşanmıştı. Hem de genç yaşlarında iki beden toprak olmuştu ve gerisinde körpecik, gözü yaşlı iki sabi bırakmıştı.

  Tüm kasaba bu olayla çalkalanıyordu. Halk ayaklanmıştı ve Eşref’in cansız bedenini görmek için sabırsızlanıyorlardı. Her yerde idam idam sesleri yükseliyordu.

  O vakte kadar tarlasından başka bir şeyle uğraşmayan, geçen yaz birlikte yaşadığı annesini de kaybettikten sonra iyice yalnızlığa ve içine gömülen, akşamları sadece tarlasında bulunan armut ağacından topladığı armutları yemek için ahşap evinin balkonunda gözüken Eşref’in, nasıl olurda böyle bir cinayeti işlediğine kimse akıl sır erdiremiyordu.

  Kasabada bir süredir aslında huzur bozulmuştu. Yeni kaymakam geldikten sonra rüşvet ve adam kayırmacılık ayyuka çıkmıştı. Lakin aklı başında kasabanın ileri gelenleri olan bitenlerden kaymakamı sorumlu tutsalarda, kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Çünkü kaymakam hakkında birisi suçlamada bulunacak olsa hemen ağır vergi cezalarıyla karşılaşıyor, bazen ellerinden tarlaların alındığı dahi vaki oluyordu. Kasabalı gizli bir mukavele imzalamış gibiydi. Sanki her şey yolunda gidiyormuş gibi kimse ağzında baklayı ıslak tutamıyordu. Bu düzensizlik ve bozukluk bir nevi kasabanın yeni düzeni olmuştu ve bundan nemalananlar da vardı tabii ki.

  Eşref almış olduğu ağır darbeler sonucu ciddi bir travma yaşamıştı. Kasabanın dahiliye hekimine muayene olmuş, o da kendisinin bir müddet dinlenmesini ve üzerine çok gidilmemesini, birkaç hafta gözetim altında yatarak tedavi görmesi gerektiğini salık vermişti.

  Kasabalı buna dahi müsaade edilmesine anlam veremiyordu. İdam edilmesi gerek olan adam nasıl olurda tedavi görebilirdi. Onlara göre tez elden meydanda darağacına çekilmeliydi. Çekilmeliydi ki ibret olsundu yaptıkları herkese. İşte Tireli; haksızlığa karşı çok acımasız ve suçlunun derhal cezasını çektiğini göstermeliydi cümle âleme. Mecmuaların, gazetelerin manşetlerinden de verilmeliydi yaşananlar.

  Kaymakam Hilmi Bey bu yaşananlardan son derece rahatsız olmuştu. Kendisinin gelişinden sonra arkasından ileri geri münakaşalar yaşanması, bir takım dedikodular çıkması üzerine böylesine sevimsiz bir hadisenin cereyan etmesi kendisini sürekli düşüncelere müptela etmişti. Ona göre suçlu belliydi. Suçu sabitti. Derhal cezasını çekmeli ve bu olay, yeterince çalkalanan kasabalının gündeminden uzaklaşmalı tekrar bir an önce hayat normal seyrine dönmeliydi.

  Kasabada ahalinin ikisi bir araya gelse, bir türlü anlam veremedikleri cinayet mevzusu konuşuluyordu. İki haftadır kasabada herkes Eşref’le yatıp Eşref’le kalkıyorlardı. Hepsi zihinlerinde yargılıyor. Çoğu da ne kadar saf ve temiz olursa olsun bir an önce idam edilmesi yönünde kanaat belirtiyordu.

  Aradan geçen üç haftanın sonunda Eşref artık sağlığına kavuşmuştu. Kendisine sorulan suallere cevap verebilecek seviyede gelişme göstermişti. Kendisine ne zaman adam öldürmek ile ilgili sual sorulacak olsa her defasında hayretler içerisinde kalıyor ve hiçbir şey hatırlamadığını söylüyordu. Sonunda mahkeme heyeti kuruldu. Davacı yakınları ve savcı yerini almıştı. Bu kez mahkeme heyetinin, görgü tanıklarının ve avukatın huzurunda aynı soru ile karşı karşıya kalmıştı Eşref.

  - Neden öldürdün? Ne istiyordun zavallı adam ve karısından?

  Yine aynı ton ve metanetle cevabını bu kez biraz daha gür bir şekilde verdi Eşref.

  - Ben hiçbir şey hatırlamıyorum. Kimseyi öldürmedim ben hakim bey.

  Verilen bu cevap mahkeme heyetini tatmin etmemişti. Çünkü tanıklar öyle söylemiyordu. Kasabanın ileri gelenlerden sarraf Ziya Bey ile kasabanın en büyük çiftliğinin sahibi Kemal Ağa olaya şahit olduklarını Memduh Ağa ile eşi Latife hanımı, belindeki tabancayı çıkartıp vuranı gözleriyle gördüklerini bunun ise Eşref’ten başka kimsenin olamayacağını söylüyorlardı. Mahkeme heyetinin ise çeşmenin başından gördüklerini söyledikleri mesafenin çok uzak olması ve akşam karanlığının çökmeye başladığı saatler olmasından ötürü biraz tereddüt etmesi üzerine tanıklara doğru,

  - “Bakın arkadaşlar burada bir hayat söz konusu, gördüğünüze gerçekten inanıyor ve bunun Eşref olduğuna kesin kanaat getiriyorsanız kararınızı verin, yoksa bir adamı işlemediği bir suçtan ötürü cezalandırmanın vebali altına sokmayın bizleri.”

  Şeklinde kısa bir hatırlatma da bulunması üzerine ikisi de ağız birliği etmişçesine aynı anda

  - “Siz bizi erkenden bunak yaptınız hakim bey. Bizim gördüğümüz kesinlikle Eşref idi “dediler.

  Bunun üzerine ağır ceza reisi yanlarında bulunan hâkimlerle kısa bir süre kendi aralarında konuştuktan sonra kararlarını açıklamak üzere, mahkeme salonunda yükselmekte olan gürültüyü bastırarak.

  - “Susun. Susun. Sessizlik. Davalı ve davacı vekilleri ile sanığın görüşleri alınmıştır. Tanıkların beyanları suçun yapılış olma biçimi göz önünde bulundurulduğunda davalı Ahmet oğlu Eşref KÖROĞLU’nun idam edilmesine mahkeme heyetimiz tarafından oybirliği ile karar verilmiştir. “

  Verilen bu karar üzerine Eşref derin iç çekti. Gözleri fal taşı gibi büyüdü. Tüm benliği derin bir hüzne gark oldu. Lakin her zaman kendisinde görülen metanetinin bu karar karşısında bile bozulmaması ahali içinde ikileşme göstermişti. Artık bazı kasabalılar Eşref’in suçu işlememiş olabileceğini söylemeye başlamıştı bile.

  Eşref’in almış olduğu bu ceza kasaba içinde adeta bir milat olmuştu. Köy kıraathanesinde toplanan kalabalık Eşref’i konuşuyordu.

  “Eşref kendi halinde, geçimli, kimseyle derdi olmayan bir gariban. “

  “Bu suçu işlemiş olamaz.”

  “Eşref melek gibi bir insandır neden bir adam öldürsün ki?”

  “O kurban gitti.”

  “Kendim kadar eminim Eşref değildir öldüren.”

  Benzeri konuşmalar önce köy kahvesinden sonra tüm şehirde konuşulmaya başladı.

  Halkın sindirilmiş ve korkutulmuş oldukları, düşüncelerini açıklayamaz oldukları halleri, adeta yırtılan bir kumaş parçası gibi, sökük patladıkça arkası geliyordu. Halk artık bildiğini söylemeye, doğruları haykırmaya, kendisine zorda, ağırda gelecek olsa gerçekleri söylemeye başlamıştı.

  Beklenen gün geldi çattı. Eşref'in idamı belediyenin ceza ve tevkif evinin avlusunda kurulan darağacında gerçekleştirilecekti. İdamı izlemek için büyük bir kalabalık toplanmıştı. Aslında daha fazla izlemek isteyen vardı ama cezaevinin müdürü daha fazlasına izin vermemişti. Eşref'e idam sehpasına çıkmadan önce son söyleyeceği var mı diye soruldu. Eşref kendinden emin ve son derece rahat bir tavırla,

  -"Ben suçsuzum" dedi.

  O anda tüm kalabalıkta herkesi şaşırtan bir şekilde,

  "Eşref suçsuzdur. Eşref suçsuzdur" nidaları yeri göğü inletecek bir şekilde çıkmaya başladı
  .
  O esnada idamı gerçekleştirmekten sorumlu cezaevi müdürü ile kaymakam göz göze geldi. Kaymakam gözleri ile müdüre;

  “Hadi bitirsene şu işi. Ne uzatıyorsun” manasında kaş göz işaretlerinde bulundu.

  Kaymakam bey başından beri bu işin uzatılmadan ve dedikodu oluşulmasına mahal verilmeden sonlandırılması kanaatindeydi.

  Cezaevi müdürü Hayati bey verilen kaş göz işaretini emir telakki ederek, hemen cellatın yanına ilişti ve kolundan sarsarak,

  -"Ne diye halka bakıp duruyorsun. Çıkartsana şunu sehpaya. Bitir hemen şu işi" deyiverdi.

  Bunun üzerine cellat Mümin, Eşrefi sehpaya çıkarttı. Kendisi de açıkçası biraz isteksiz gözüküyordu. Oysaki işini -az dahi olsa- büyük bir olgunlukla ve cesaretle yapmıştı şimdiye kadar Mümin. Ama bu sefer eli ve ayakları geri geri gidiyordu. İsteksizce de olsa Eşref'i sehpaya çıkardı, boynuna ilmeği uzattı. Müminin ilmeği geçirmesine gerek kalmadan, Eşref meşhum bir tavırla boynunu ilmeği kendisi geçirdi ve Mümin'e doğru,

  -"Hadi bitir vazifeni" dedi.

  İlmek boynundan geçtikten sonra Eşref başını göğe doğru kaldırdı ve kısık bir sesle,

  -"Allah'ım sen her şeyi şüphesiz eksiksiz gören ve işitensin" dedi ve o ana kadar bütün sakinliğini, metanetini koruyan Eşref'in boğazı düğümlendi ve bir çift gözyaşı usulca süzülüverdi yanaklarından. Orada bekleyen kalabalıkla göz göze gelen Eşref'in artık kendisi lehine atılan tezahüratları ve sevgi nidalarını duymuyor, sadece büyük bir kalabalığın hep birden haykırdığını sanıyordu. Son kez halkla bakıştı ve gözlerinde huzurla gidiyorum manasına gelebilecek tarzda tatlı bir tebessüm oluştu Eşref'in yüzünde. Adeta ölümü gülerek karşılıyordu. Eşref içinden o esnada başlamış olduğu kelime-i şahadeti bitirdikten sonra

  "Allah!” nidasıyla birlikte ayağının altından sehpa kayıverdi.

  Eşref'in ayağının atından sehpa çekilmesiyle avluyu kaplayan asırlık koca çınardan kuşlarını kanatlanıp gökyüzüne doğru çırpınması aynı anda oluvermişti.

  O esnaya kadar sürekli bir şekilde Eşref'i destekler mahiyette sloganlar atan kalabalık derin bir sessizliğe bürünmüştü. Sanki son anda birisinin çıkıp,

  "Durun! Durun! Eşref suçlu değildir. O cinayeti Eşref işlememiştir." diyeceğini bekliyorlar gibiydi. Böyle bir şey olmadı. Gündüz saatleri olmasına rağmen, bulutlar toplanmaya başlamış, adeta güneşi arkalarına gizlemiş ve ışık saçmasına müsaade etmiyor gibi bir görüntü vardı gökyüzünde.

  Kalabalıkta biriken öfke dinmek bilmiyordu. Şimdiye kadar her türlü zorbalık karşısında suskun kalan halk, artık birdenbire sanki kılık değiştirmiş gibi, içinde hiçbir şey saklamıyor ve her defasında doğru bildiklerini ne pahasına olursa olsun söylemekten vazgeçmiyordu.

  Evlerine ve işlerinin başına dönen vatandaşlar birbirleri arasında hep Eşref'i konuşur olmuşlardı. Neden Eşref aralarından gitti diye kafa yormaya, Eşref'in başına gelen durumun yarın bir gün kendilerine de gelip gelmeyeceğini düşünüyor ve bir çıkış yolu arıyorlardı. Artık zulüm ve korku perdesi yırtılmıştı.

  İlk önce bakkal Mehmet Efendinin araları bir süredir husumetli olan ve kendisinin de çıkarının olduğu tarla davasında Seyis Gazanfer'in, kaymakamlık çalışanı Sefer bey ile yaşadıkları tartışmada Gazanfer'in kendisini yalancı tanık olarak kullandığını itiraf etmesiyle başladı.

  Herkes doğru bildiklerini artık korkmadan açıklamaya başlamıştı. Çorap söküğü gibi devam ediyordu itiraflar. Zafer efendi Reşit beyi gammazlıyor, Reşit beyde olayda Ertan'ında mesuliyeti olduğunu söylüyor, Ertan kuyruğuna basılmış kedi gibi o da kendisine yapılan haksızlıkları açıklamaya başlıyordu. Bu acı itiraflar iki hafta boyunca sürdü. Bu itiraflardan en çok kasabanın ileri gelenleri ile kaymakam bey rahatsız olmuşa benziyordu. Sonrasında beklenmedik esrarengiz bir gelişme yaşandı.

  Kasabanın zenginlerinden olan cinayetin görgü tanıklarından olduğunu söyleyen, çiftlik sahibi Kemal Ağa, kasabada büyük bir çiftlik oluşturmak, burada yapacağı tahsilatla yurt dışına büyük ihracat yapma niyetindeydi. Bu işin ortakları da sarraf Ziya Bey ile kaymakam Hilmi Bey idi. Ama bu duruma engel olan bi kişi vardı. O kişide tarlasını satmak istemeyen Memduh ağadan başkası değildi. Ne yapıp ettiyseler Memduh ağayı fikrinden vazgeçirememişlerdi. Kasabada tüm hakimiyeti ellerinde tutan Kaymakam ile Ziya Bey ve Kemal Ağa kafa kafaya verip sinsi planlarını yapmışlardı. Memduh ağayı saf dışı bırakmak için plan hazırdı. Her gün aynı saatte evine giden Eşrefi yol üzerindeyken, bu aralar mahsülünü satamadığı için çok zor zamanlar geçiren 25 yaşlarında, son derece soğuk kanlı olan müflis tüccar Remzi’den 250 lira karşılığında Memduh Ağa ve Latife Hanımı öldürdükten sonra silahı olay yerinde bırakıp kimselere gözükmeden sıvışacak, gerisini oradan geçmekte olan, Eşref’in üzerine yıkarak kendileri halledeceklerdi. Ziya Bey ile Kemal Ağa tanık olarak, Eşref'in öldürdüğünü söyleyecek, zaten bir süredir kendileri ne derse koşulsuz itaat eden kasabalı bu konuda da hiç bir fikir beyan edemeyeceklerdi. Gelinen noktada kendisinin de büyük zarar görmesi nedeniyle iş ortaklığı bozulan Ziya Bey ile Kemal Ağa arasında bir süredir baş gösteren huzursuzluk ve çatırdamalar yerini herkesi şaşkına çevirecek olan itiraflara bırakmıştı. Merhamet sahibi olan Ziya Bey o ana kadar içinde saklamış olduğu sırrını daha fazla tutamadı ve vicdanın yenik düşerek olayı açığa vurdu.

  Ortaklar Kemal Ağa ile kaymakam Hulusi beyin cinayeti birlikte tasarladıklarını ve Eşref'in suçsuz olduğunu itiraf etti. Sonrasında derhal mahkeme kuruldu ve Kemal Ağa ile Hulusi Beyin suçlu olduklarına karar verdiler ve cinayeti tasarlamak ve azmettirmek suçundan ikisi de 20’şer yıl ağır ceza hapsine mahkum oldu. Gerçeklerin ortaya çıkmasında itirafçı olan Ziya Beyin suçunda indirime gidilmiş, olayın aydınlatılmasına sebep olduğu için 5 yıl hapis cezasına mahkum olmuştu. Giden can geri gelmiyordu ama Eşref'in ölümü bir çok düzensizliğin, haksızlık ve ahlaksızlığın son bulmasında kilit bir rol oynamıştı. Kaymakam ile Kemal Ağa kasabadan ayrıldıktan sonra kasabalı tekrar eski huzurlu günlerine dönmüştü. Kasaba eski sakin hayatına büründükten sonra, tüm Tireli kendilerini Eşref’e karşı mahcup hissetmeye başlamıştı. Eşref artık bir sembol haline gelmişti. Her sene ölüm yıldönümünde Eşref’i mezarı başında anmaya ve kendisini mertlik, dürüstlük ve korkusuzluğun adeta timsali gibi görmeye başlamışlar ve ‘Eşref gibi korkusuz ol’ deyimi dilden dile dolaşır olmuştu.

  (Not: Hikayede geçen yer ve kişiler bir kurgudan ibarettir. Gerçek hayatla hiçbir ilişkisi yoktur :)
  (Eleştirilerinizi bekliyorum :=)

  28 Temmuz 2018 00.25
  29 Temmuz 2018 05.50 (1. düzeltme)
  29 Temmuz 2018 19.40 (2. düzeltme)